Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Brzdy na dvoukoláku
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 15:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Jelikož lítám jen na asfaltě tak mi při přistání hlavně za bezvětří Funtána jede po zemi klidně 150 metrů a ne a ne zastavit i na otáčkách motoru že se sotva udrží v chodu. Kličkování po dosednutí sice zpomaluje, ale když se to přežene na velký rychlosti, tak se dá i slíknout guma z disku a nebo škrtnout křídlem.
Tak bych rád zkusil elektomagnetický brzdy, třeba Kavan nebo něco ubastlit, vybavení na to mám, elektromagnetický spojky jsem zkoušel vyrobit a fungovaly. Jenže tam je to klap a drží natvrdo, tady se musí disk protáčet.
Pokud je tu někdo se zkušeností s brzdama, celkem by mě zajímalo pár věcí. Když dám brzdy na obě kola dvoukoláku, tak jak je spínat? Jen zapnuto a vypnuto elektronickým spínačem od přepínače na vysílači a nebo je napájet alá starej regulátor DC motory impulzně PWM aby se dal nastavit přítah brzd? Z toho plyne kam na pultovce v prvním případě umístit spínač brzd, protože předpokládám, že brzdy se mohou zapnout až po dosednutí, takže levá ruka je zaměstnaná směrovkou a výškovkou.
Pokud by bylo impulzní řízení, není lepší mít pro každý kolo samostatný řízení a pomocnou proporcionální funkcí řídit poměr brzdnýho účinku obou kol? Netuším totiž, jestli ty Kavany mají při provozu stále stejnej brzdnej účinek aby se třeba jedno kolo nezaflokovalo, to by nemuselo dobře dopadnout. Omezovač brzdný síly v tom určitě Kavan nemá.
Díky
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Brzdy na dvoukoláku
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 17:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ty brzdy jsou na dvoukolce dost ošemetný a musí se ovládat přes nějaký PWM regulátor. Vypínač by asi nebyl potřeba a ovládal bych obě kola současně jedním ovladačem, nejlíp asi tahový poťák, protože na samostatné ovládání každého kola ti nebudou stačit ruce. :lol: Při stažení na nulu, spojka odskočí, jen na to musíš pamatovat při startu a před přistáním, aby si neměl zabržděno. Max. bezpečný brzdný účinek doladíš limitem pro ten kanál.
Dají se udělat i bubnové brzdy, kde budeš excentr natáčet lankem v bovdenu od serva. Ty jsem ale v provozu neviděl. Ty elektromagnetické jsou ale háklivé na zaprášení.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brzdy na dvoukoláku
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 18:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Tys to měl? Na PWM jsem myslel hned, mám tady regl pro DC motor v Pentawatu TO220 LZ703. Má to vstup zem, +, 1,6-2,4mS a výstup +. Mám jen dva a nikde jsem nenašel, co to je ale makaj. Asi to bude fet s integrovaným picem či něco podobnýho. Výroba IR.
Mám představu, že na pomocnej kanál FX30 s kroutícím potenciometrem dám poměr pravá/levá, to by se nastavovalo jen na zemi podle stavu brzd a pak lineární funkci asi na pravý ruce na to přibržďování obou kol najednou.
Na mechaniku jsem taky myslel ale to vyjde o dost těžší, dvě serva, bovdeny, klíče u disků. Káblík po podvozkový noze vždycky nějak natáhneš a ty regly dáš do smrsku a někam přilepíš do trupu. No a napájení společný s přijímačem, hulení jsem měl taky z přijímačovek a problém žádnej, baterky jsou zdvojený 2SLife 2,5Ah, šťávy spousta, po pěti 10-12 minutových letech dobíjím 1Ah, což je 1/5 kapacity baterek.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brzdy na dvoukoláku
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 18:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Nešlo by třeba použít gyro z vrtulníku?

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brzdy na dvoukoláku
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 18:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Jako na balancování těch dvou brzd? Dobrej nápad, pak by se nemuselo na vysílači nastavovat poměr brždění. Jenže do toho bys musel zamíchat směrovku aby to nešlo při brždění proti ní a nejelo to stále rovně. :)
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brzdy na dvoukoláku
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 18:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
To vybalancování poťákem by asi šlo, jenže pak by si musel použít dva regulátory a mixovat výkon s jedním sliderem pro společné ovládání. Osobně jsem to neměl, ale vyptával jsem se na to na jedné airshow a říkal, že má obě brzdy na jednom regulátoru. Pokud to nepatrně táhne stranou, tak se to dá ukočírovat ostruhou a směrovkou. Ono u dvoukolky moc šlajfovat nemůžeš, protože by si to převrátil, ale na zkrácení dojezdu to stačí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brzdy na dvoukoláku
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 19:06 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6955
Bydliště: Písek, ČR
Ještě nápad, aby se to nemuselo ručně spínat spínačem. Logický switch (pokud to umožňuje rádio) a brzdy by byly aktivní při plynu menším než (řekněme např.) -98%. Takže po přistání stačí stáhnout plyn a už to brzdí. Také by bylo příjemné, že při stání na místě by to brzdilo samo - i do kopce,nabo za větru by se to nerozjíždělo.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brzdy na dvoukoláku
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 19:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jenže to by si měl nastavenou pořád stejnou sílu brzdění, a to je u dvoukolky asi nepoužitelné. Představ si, že by si dosednul na volnoběh a už měl zabrzděno. To by asi skončilo kotrmelcem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brzdy na dvoukoláku
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 20:02 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6955
Bydliště: Písek, ČR
No já předpokládám že by to nebrzdilo nijak silně. Jen tak, aby to nejezdilo těch 150m po přistání na asfaltu, případně aby vítr nedokázal rozjet zaparkované éro po dráze..

V podstatě by ty kola mohly být zabržděné pořád, kromě startu. Takže jednodušeji : Ty brzdy dát na přepínač, odbrzdit, odstartovat. Kdykoliv v průběhu letu zabrzdit a pak lítat. Přistání už s aktivivanými (lehkými) brzdami. Nešlo by to?

Ta původní myšlenka s tím plynem by fungovala stejně, jenom by to eliminovalo případ že člověk zapomene tu brzdu ve vzduchu aktivovat. Navíc by se dalo přistávat pod lehkým plynem, aniž by to brzdilo. Samozřejmě to vůbec neřeší to nerovnoměrné brždění obou kol, to je druhý a úplně odlišný problém.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brzdy na dvoukoláku
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 20:08 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6955
Bydliště: Písek, ČR
Další nápad: Malé BLDC motůrky připojené ke kolům. Vinutí zkratovávat vhodným odporem (případně RC spínačem přes rádio). Tvrdý zkrat by to zablokoval, ale vhodný odpor možná že by vyvodil tu správnou "akorátní" sílu. Takovou pružnou. Možná že by stačily maličké motory, nějakou úpravou do nich převrtat silnější hřídelky, aby mohly rovnou držet kola. To by pěkně brzdilo, a jak známo brzdí to tím více, čím rychleji se točí. Takže kolo které by se rychleji točilo by bylo více bržděné => protikličkovací efekt

A hehe - ještě to zkombinovat s reglem, mohlo by to i pojíždět po ranveji :lol: a reglem rovnou brzdit - jako sklopky u větroňů ne?

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brzdy na dvoukoláku
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 20:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Osobní zkušenost nemám, takže to nedokážu posoudit, ale pokaždé se nepovede přistát pod mírným plynem a potřebuješ ho stáhnout až na volnoběh. Mě se to alespoň stává běžně. :lol: Jinak já lítám mód 2, takže když dosednu, mám pravou ruku volnou a moh bych sliderem ovládat brzdu. Jsou to ale jen moje teorie. :wink:
S tím motorkem by ta regulační smyčka ale fungovala obráceně, než je potřeba. To znamená při velké rychlosti by to šlajfovalo jako blázen (takže by to šlo přes čumák na boudu), a při dojezdu už by to skoro nebrzdilo. Navíc by to bylo asi podstatně těžší než ten elektromagnet, a asi by to i blbě vypadalo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brzdy na dvoukoláku
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 20:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6955
Bydliště: Písek, ČR
Hmm máš pravdu, se vším souhlas :?

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brzdy na dvoukoláku
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 21:04 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
A co tak ruske spolahlive a jednoduche riesenie? Vymen zadne koliecko za trn, abudes ho menit ked sa obderie


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brzdy na dvoukoláku
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 22:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Woita píše:
V podstatě by ty kola mohly být zabržděné pořád, kromě startu. .

Brzdit furt nemůžeš. Žralo by to baterky, brzdy by se hřály a měnily tím sílu magnetu a i vůli magnet - brzdový disk a i regly brzd by se taky hřály.
Jak to tak vidím, nebude to zase tak jednoduchý. I varianta brzdit ostruhový kolečko je nereálná, poměr váha elektromagnetu a páka od těžiště dozadu a tím cca 5 x víc zátěže do čumáku než bude váha brzdy.
Aktivace brzdy na minimálním plynu je u Funtány nerealná. Je to vztlakotechna s velikým přízemním efektem, dáš minimální otáčky a vono to furt letí a letí natažený půl až metr nad zemí a hrne pod sebou vzduch. Párkrát se mi podařilo sednout jen ostruhou a jelo to po ní 20-30 metrů, než si dvoukolák sedl.
To brždění botkou na ostruze jsem měl kdysi na Pupu. Na asfaltu by se to asi hned odrápalo a kdoví jak by to vlastně zatáčelo.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brzdy na dvoukoláku
PříspěvekNapsal: úte 17.10.2017 4:31 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Předělej to na elektriku :-P
Tam motor spolehlivě vypneš úplně a náporem roztáčená vrtule brzdí pěkně :-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz