Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 212 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pon 11.07.2016 21:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Ještě mi to nedalo a zkusil jsem dát ohnutý šroub (osu). Je to snadné, protože v noze je zalepená spojovací matka. Z druhé strany bude našroubované očko na gumu. Takhle to asi nechám, protže to vypadá lépe a hlavně je širší rozchod podvozku, věrnější originálu.

Obrázek

No a takhle vypadá nožka z druhé strany. Na fotce je i polotovar pro držák pružících gum:

Obrázek

červená skvrna je moje krev :D


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pon 11.07.2016 22:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Jinak taky super video:
https://www.youtube.com/watch?v=jrXJCj_7aIA


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pon 11.07.2016 22:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Nechci tě nějak zrazovat, ale myslíš že ta zalepená matka udrží rázy na čep kola? Viděl bych to spíš na čep zaletovaný v plechu. Promiň, ale ani to sešroubování těch pantů se mi zrovna moc nelíbí. Připadá mi to jako dvířka od králíkárny. Nemáš možnost ty ramena nechat udělat z trubiček?
Ještě jedno promiň mojí kritiku, ale nemůžu si pomoct. :oops: :oops:
Jinak to video je paráda, ale na to by to chtělo mít taky dobré brzdy v kolech. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: úte 12.07.2016 5:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Kritiku beru, jsem rad za debatu kolem pevnosti, ale ono to trochu mate telem. Ta matka sikmo prochazi 8mm preklizky a je to spojovaci sestihran dlouhy asi 2cm. Prilepena plocha je tedy pomerne velka (skoro ty 2cm). Dalsi vec je ze v idealnim pripade bude sila na vylomeni matice nulova, protoze z druhe strany bude tahat ta guma. I kdyby tam byl otocny cep, pri spravnem nastaveni by to melo fungovat.

Ohledne pantu souhlas, ale celkem me bavi si to cele udelat sam a proto dreveny podvozek a i ty panty. Na letadle to neni videt a hlavy sroubu muzu zacernit az budu lakovat. Druha verze bude pak treba z trubek.

Jinak samozrejme stavim to tak trochu intuitivne tj jsem rad kdyz me nekdo upozorni na potencialni problem.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: úte 12.07.2016 7:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Nevím co mě to popadlo se do tebe takhle pustit? :oops: :oops: Jěště jednou se omlouvám. Kór když to má být spíš na ověření funkce a uvažuješ o prědělání.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: úte 12.07.2016 7:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Šmarja neomlouvej se, konstruktivní kritika je vítána :)

Podvozek je dělaný tak, že jde kdykoli vyměnit, nicméně pokud by tenhle držel, asi mi lenost nedovolí dělat jiný. Na druhou stranu ten z trubiček bych nedělal já :D


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: úte 12.07.2016 21:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Pohnul jsem podvozkem, je funkční a pruží. Doladění pevnosti uvidím podle váhy letadla, ale takhle se mi to zdá docela dobré. Dost jsem se s tím babral dneska. Ten trojůhelník s kolíkem prochází samozřejmě skr celé dno tj 5,5mm překližky a ještě je vynesený do bočních lišt. Udělal jsem si dnes test lepidel CA/Disperze/5m epoxy Bison. Uvidím zítra po 24h, ale ta disperze co jsem zatím zkoušel tedy nic moc... Na velké plochy jako potahy a si bez problémů, ale ocas pro jistotu krom rohového vylepení navrtám 1-1,5m vrtáčkem a načepuji obroušeným ocelovým drátem zalepeným právě vteřiňákem. Střední bolt co jsem zkoušel drží tak, že se roštípne smrk. Příště bych asi ty spoje natupo lepil právě vteřiňákem. Ale jako drží to díky ploše celku a po načepování to bude pevné asi až moc. Předek a nosné části jsou lepené 5m epoxy a to asi bude lepší...

Taky jsem vážil to co je na fotkách komplet a má to 1185g. Váhu tak pod 6Kg nevidím, ale snad ani nad 7. Na trupu ještě bude boční potah a ocasky, ale snad se do 2Kg vejdu. Woito, kolik ti tahle fáze váží prosím?

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: stř 13.07.2016 19:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Dneska jsem začal lepit bočnice. Nakonec je překližka 2mm a bude protažená až na konec kabiny (samozřejmě s výřezy). Každá strana je cca 130g tj celkem dost, ale co nadělám :) Na bočnici je asi 5Kg

Obrázek

Výsledek testu lepidel:
Styčná plocha asi 40mm2
Žádné jsem neutrhnul přímým tahem dílů od sebe. Páčením disperze šla relativně snadno ale na jedné straně vytrhla i cca 0,5mm dřeva. 5m epoxy vytrhnul asi 1mm a CA lištu úplně štípnulo. Epoxy a CA bych posuzoval asi tak nastejno. Disperze nakonec tak nějak drží, ale je vidět, že jak je hustá, vůbec se do dřeva nevsákne. Není to že by to nedrželo, protože uzavřená konstrukce v součtu je namáhaná na smyk(minimálně) ale hlavně tah a tlak a nikoli páku. Navíc v té ploše, ale příště kde by to šlo bych asi pracoval s CA. Třeba na potahy to ale pochopitelně použít nejde, protže je potřeba s tím hýbat. Tam je velká plocha a disperze ideální.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: čtv 14.07.2016 7:40 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
ok, takze budu furt pouzivat to svoje :-) Disperzi na plochu a po umisteni pridat sekundak. Drzi to pri lepeni a jeste pomuze pri provozu :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: čtv 14.07.2016 7:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Ahoj,

Jo to je asi rozumné. Já tam kde disperze je, jsem kouty vylil taky CAčkem, ale příště bych spoje na tupo asi dělal celé. Nadruhou stranu ona ta práce s tím je celkem pruda. Jak dřevo saje, není moc času na nějaké posouvání. Po prvním přitlačení je hotovo. Ona sice a expresní disperze taky drží skoro hned, ale přeci jen chvíli cca 30s se s tím někam posunout dá.

Většina stavebnic je navržená tak, že styčné plochy jsou velké a natupo se moc nelepí. Tam bych se asi disperze nebál, i když... Vzpomínám na moji 2m Katanu od M.Hubeného jak se to celé klepalo s 50 motorem. Drželo to, ale opravdu obdivuji to lepidlo že se to nerozpadlo. Elektrika proti tomu je čajíček.

No ale tahle moje stavba je prakticky moje první stavba ze dřeva (dělal jsem jen menší ocasky a nejaký bedýnkový trub z balsy) a taky jednoznačně největší a tak holt nějaké drobné změny bych asi napříště udělal a to hlavně v oblasti ocasu. Prostě to beru jako takovou školu a pořád nepřestávám věřit, že to bude pevnostně i letově ok. Ostatně i kdyby váha vylezla na 7Kg což pořád věřím budu pod, tak 1m2 plochy křídel to nebude problém.


DOTAZ: Pánové stačí konstrukční ocasky z 10mm balsy? Přeci jen půlrozpětí bude kolem 35-40cm. Potažené to bude Solartexem a bude to mít funkční lanka. Moc se mi nechce do toho vymýšlet nějakou překližkovou mezivrstvu, protože tvar je hodně složitý a řezat mi to bude stačit jednou :)

Díky
Vigo


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: čtv 14.07.2016 19:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
Ocasky stačí. Zdá se mi lepší disperze na balzu-saje a vteriňák na smrk+překližka (tam disperze drží hůř)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: čtv 14.07.2016 20:23 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 12.1.2014
Příspěvky: 427
Bydliště: Zlín
Ahoj, i kdyz uz to neni tak aktualni, mam info od kamaradky,ktera se vratila z dovolene, k penam na kola.
Desky ktere pouzivaji by mely byt podobne jak desky pouzivane na detske plovaky. Desky se delaji v malejch tloustkach, ale v pohode se lepi nebo spekaji do vetsich tloustek. Specenim se povrch muze taky vytvrdit a uzavrit mu pory(lze pry pro mensi velikosti pouzit i troubu nebo horkovzdusku). Proste je to uplne stejne jak kdyz vezmete do ruky detske puzzle na zem (ktere se pouzivaji misto koberce). Cerna barva neni problem, lze si nechat vyseknout ruzne kruhy, polepit do celku a obrobit. Frezovat tento material jde pry velmi dobre.
Dostal jsem na test kus specene desky 350x410x18mm, vazi 175g. Tvrdost mi prijde dobra, mekci jak nahustene kolo(cyklo), ale pod vahou letadla se zrejme nebude prakticky deformovat. Desku muzu znicit, takze pokud vas napada nejaky test, ktery zvladnu v domacich podminkach, tak piste, vyzkousim co bude v mich silach.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: čtv 14.07.2016 21:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
No já ten materiál už zkoumal jen je drahý jakoi prase, ale kdyby kámoška sehnala odřezky... opracovat to jde super. Materiál se jmenuje EVA :)

No jinak já dnes zase pachtil. Nejprve jsem byl pro materiál a pak jsem si hrál s potahem. Původně jsem chtěl dát vyřezanou překližku na celou spodní část kabiny, ale maketa z papíru mě přesvědčila to nedělat. Nalepil jsem tedy laťky jako u zbytku letadla no a protože mi ty spoje natupo nedají spát, zkusmo jsem z 0,8mm překližky udělal přelepky. Trojůhelníky byly na vícespojových místech hnusné tj jsou to kolečka vystřižená nůžkami na lexan podle pětikuny. Docela to ujde a asi to dám všude. Sice model tím lehce utrpí, ale pevnost je hlavní. Až se to nalakuje, asi ani nebudou vidět.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: čtv 14.07.2016 22:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
No ještě pár koleček...

Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pát 15.07.2016 13:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Mno, tak kolečka mi nějak nepřirostla k srdci a tak následoval neskutečný opruz:

1) vylepení mezer mezi kolečky tak aby se plocha srovnala:
Obrázek

2)Vyřezání bočnice z tenké překližky, aby součet tlouštěk byl jako u 2mm potahu vepředu. Na foto má speciální CNC fréza :D Na foto vevybroušené, jen polotovar.
Obrázek

3)No a pak nalepení. Výsledek je podle mě lepší a zdruhé strany tak rovnou půjde ta 2mm. Na fotkách okraje děr zkreslují čáry tužky, jinak je to v rámci možností celkem přesné. Horní a spodní hrana nejsou ještě dobroušené.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 212 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz