Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 212 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: ned 03.07.2016 15:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
2:Woita: nebude, mě tam toho spousta chybí a navíc křídlo bude PS + papír což je těžké celkem. No a další věc je že ten Bobber má proti Piperu myslím hlubší křídlo. No uvidíme... 8Kg doufám nebude, ale pod 5 asi taky ne.

Centroplán nakonec udělám podobně jako ty protože chci ten prosklený strop. Samozřejmě díky dřevu to bude kapku masivnější. Křídla spojená 15mm hliníkovou trubkou na dvou místech. Do křídel půjde jen cca 2cm kde bude v překližce (sandwich s balsou). Pokud budou funkční vzpěry, což plánuji, musí to držet.

Teď mi to nedalo a každý kout z jedné strany jsem obrousil a zakápnul epoxydem. Přeci jen v tu disperzi až tak nevěřím. Předek je epoxy lepený celý. Ta 1,5mm překližka to ale asi zpevní hodně moc. Co bude dílo je uchycení vpěr pto křídla a podvozek. Tam asi to bude vydřevěné až hrůza :D

2blesk: Díky, problém je to jak Wojta upozornil, že tohle číslo je vnitřní průměr :( Já potřebuji cca 180 ale vnější. Poptal jsem tu firmu co z těhle materiálů dělá. Pokud nepomohou, objednám tu destičku černou a kola prostě udělám.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: ned 03.07.2016 16:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _Set_.html

nebo

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... m_1pc.html


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: ned 03.07.2016 17:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Nj blesku jenže ta váha a ty levné jsou šeredné a druhé zase drahé. Opravdu nejlíp vyjde vlastní výroba. Věřím, že se to povede. V každém případě ale díky.

Dělal jsem si pevnostní zkoušku jak drží ty lišty středním vteřiňákem bez použití aktivátoru. Drží to jako prase a spoj se vytrhne ze dřeva tj zbytek všech spojů v koutech pojistím vteřiňákem. Je to rychlejší než epoxy, méně pracné a zateče to opravdu do každé skulinky. Jinak ale pořád, základní lepení dosperzí, protže drží skoro hned a nesmrdí a dá se otřít. Pevnostní epoxydem i když moc líp než to CA lepidlo to nedrží. Nebudu ale přeci patlat nosníky vteřiňákem. Jinak ale disperze proti zbylým dvěma lepidlům nedrží.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: ned 03.07.2016 20:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Už to začíná narůstat a dost času zabírá i promýšlení výztuh. Tady už se od originálu odchyluji, ale pod kapotou to stejně nebude vidět.
Po zralé úvaze zdvojím sloupky předního okna.

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pon 04.07.2016 21:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Dnes jsem zase chvíli makal. Proběhlo zvdojení sloupků předního okna a nějaké to vyztužení předku. Skoro si říkám, že je to moc, ale kdo ví. Ty výztuhy vepředu stejně schová kapota. Už se těším zase na disperzi, ten epoxy je děsná patlárna.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: úte 05.07.2016 8:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Těmi výtzuhami narůstá hmotnost, aniž se na vzhledu něco mění viď? Já taky vepředu vyztužoval jako o duši :-)

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: úte 05.07.2016 21:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Njn, radši to ani nevážím :D
Jinak dneska jsem koupil EPS na křídla. Je to ten pevnější s označením 100Z (černý pruh). Je sice těžší trochu, ale raději ať to drží. Taky jsem vykoumal uchycení podvozku a vzpěr. Podvozek bude na pantech a uchycení vzpěr trochu dozadu proti originálu tak, aby to vyšlo někam blíž k nosníku křídla.

No a na práci nějak nebyl čas. Teď jsem to jen rozměřil a narychlo nalepil zespodu 1,5mm překližku, která krom funkce záklopu dělá i nějakou tu pevnost.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: stř 06.07.2016 8:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
ten trup bude mat balzový potah? Pýtam sa len kvôli pevnosti, tie lepené miesta maju malú plochu, teraz to drží ale čo zaprevádzky, ak to bude potiahnute plátnom alebo foliou?

_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: stř 06.07.2016 11:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Vepredu potah 1.5mm preklizkou. Od kridla dozadu bez potahu. Je to tak vylepene a tolik vyztuh, ze verim ze to problem nebude. Navic ocas je hodne kratky a shora prijde jeste jedna lista.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: stř 06.07.2016 21:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Přichází velké vymýšlení, jak na podvozek a uchycení vzpěr křídla. Držák vzpěr je vlepený z 10mm překližky co mám z nějaké bedny. Ještě je roznesený mezi nosníky dopředu a bude i dozadu. Jeden z nejhorších spojů je ten za tím, kde bude napojený i překližkový potah. Celé to zevniř asi nějak přetáhnu tkanino, ale ještě uvidím, třeba mě napadne i něco jiného...

Nohy podvozku budou nakonec taky z té 10mm překližky, ale uvidíme jak vyjdou těžké. Samozřejmě budou vylehčené.

Obrázek

Obrázek


Naposledy upravil Vigo dne čtv 07.07.2016 10:12, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: čtv 07.07.2016 7:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Neříkej mi, že ani na podvozek nepoužiješ kovové trubky?

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: čtv 07.07.2016 8:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Ahoj,

No nakonec asi ne. Vypadá to, že hliníkové trubky budou jen na vzpěrách křídla. Na podvozku mi pevnostně líp vychází ta překližka v kuse. Nikde žádné lepené spoje, což by u hliníku byl problém. Podvozek bude uchycený panty cca podobnými tomuhle http://www.eben-kovani.cz/ImageHandler. ... M4ZS5qcGc=

Dno trupu je krom 1,5 zvenku vylepené 4mm deskou uvnitř tj celkem 5,5mm překližky do které to bude zašroubované. Nohy z té 10mm a spíš se bojím zbytečně velké váhy, než nedostatečné pevnosti, ale uvidím, až to vyříznu. Víc mě trápí uchycení pružících gum a výroba dorazů a také narůstající váha. Raději jsem to zatím nevážil, ale se 100dm2 křídla nebude problém ani těch 8Kg, což pořád doufám nedosáhnu. Motor na to výkon má, ale musel bych řešit větší baterku než plánovaný sedmičlánek.

Jakou baterku budeš dávat a kolik příkonu plánuješ? Mé zbožné přání je 300W/Kg, aby to mělo výkon i na blbosti, ale spíš se smiřuju s 220-250 a absolutním minimem 200W/Kg. Létalo by to i se 150W/Kg ale to už je trápení věrné původní Piperovské předloze :D


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: čtv 07.07.2016 22:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Mno, tak jsem dneska zase koumal a výztuhy v kabině na boku a pod sedadly asi nebudu lepit z lišt, ale vyřežu z jednoho kusu překližky 2mm ze které nakonec bude i kapota kolem čumáku. Uvidím, jak to bude vypadat ale celkově by to mělo být asi pevnější než 6mm natupo lepené lišty (překližka bude vyřezaná jako výztuhy, jen asi budou ty diagonály širší a koketuji s myšlenkou je podlepit lištou). Hlavně, protže to bude přetažené přes všechny ty lepené spoje a zavřením shora (zespod už to je) se z toho vlastně udělá taková torzka. 2mm překližka pevnostně nemůže smrku 6mm konkurovat, ale zase ve směru jak na ní bude působit síla (na stojáka :) ) by to asi mělo být lepší.

Uvítám názory všech zkušených stavitelů.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pát 08.07.2016 6:51 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Vigo píše:
...Jakou baterku budeš dávat a kolik příkonu plánuješ? Mé zbožné přání je 300W/Kg, aby to mělo výkon i na blbosti, ale spíš se smiřuju s 220-250 a absolutním minimem 200W/Kg. Létalo by to i se 150W/Kg ale to už je trápení věrné původní Piperovské předloze :D

Mám tam motor 1600w, baterka 6s 4500 mAh, váha - začínám tušit že bude příznivější nežli jsem čekal, možná 5 kg (max. 5500), takže cca okolo těch 300w/kg. Ten motor bude trochu podvyživený - je určen pro 8s, a já ho budu krmit 6s, takže ten výkon takový nebude (ale s tímto mám dobrou zkušenost, dohoní se to větší a pomalejší vrtulí). Nakonec tedy bude toho výkonu méně, ale na pomalolet to bude stačit.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Naposledy upravil Woita dne pát 08.07.2016 7:13, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pát 08.07.2016 7:07 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Jak plánuješ připevnit serva do křídel? S tím se teď tochu potýkám, jsou to serva s klasickými patkami a potřebuju je uložit naležato - na to by byly vhodnější serva určená do křídel, ale vím že normální serva v podstatě všichni do křídel motoráčků dávají.

Mezi žebra vlepím vodorovnou pomocnou destičku, to nebude problém. Ale jak na ní připevnit serva? Mám myšlenku na něco takového, ale zdá se mi že tam je jedno kritické lepené místo. Přilepil bych to samosebou UHU 300 Endfest, ale je to takto jen natupo přilepené bezpečné?
Příloha:
Upevnění serv.jpg
Upevnění serv.jpg
[ 28.17 KiB | Zobrazeno 996 krát ]


Servo by se přišroubovalo za své patky do toho zeleného forichtungu, a tento celek by se pak čtyřmi vruty šrouboval do té pomocké desky co bude vlepená mezi žebry. To slabé místo vidím tam co jsem označil červeně, je to cca čtverec 8 x 9mm.

EDIT: Teď hledám všude inspiraci (obrázky držáků), a narazil jsem na tohle řešení. Nebylo by to lepší? Vyříznout z hliníkového "L" profilu, nebo bych mohl udělat L-ko z uhlíkového laminátu, v jednom kuse, nebo z 1mm nerez plechu, když už z něj mám skoro všechno? Tam by se dala udělat i boční výztuha:
Příloha:
Upevnění serv_02.jpg
Upevnění serv_02.jpg
[ 27.33 KiB | Zobrazeno 997 krát ]


Nevím jestli jsou pro serva lepší vruty do překližky (to se mi zdá že dost dobře dlouhodobě drží), nebo metrické šrouby s matkou?

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 212 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz