Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 212 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pát 24.06.2016 11:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Veko diky, ale na muj projekt je to moc slozite. Vim, komu neni rady... A ted resim jestli by nestacilo 6x6 :D


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pát 24.06.2016 11:46 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Vigo píše:
Veko diky, ale na muj projekt je to moc slozite. Vim, komu neni rady... A ted resim jestli by nestacilo 6x6 :D


... njn, ja jen ze zadni cast trupu ,tam zverejneneho modelu ( cca stejny rozmer jako to tvoje poletadlo), vazi v kostre 130g. Myslel jsem ,ze te to trosku navnadi .Ja uz budu hodnej.... :wink:

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pát 24.06.2016 11:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2011
Příspěvky: 3159
Bydliště: Praha Letňany
Vigo píše:
Veko diky, ale na muj projekt je to moc slozite. Vim, komu neni rady... A ted resim jestli by nestacilo 6x6 :D
A co místo smrku použít lipové nosníky? Pevnostně by měly vyhovět a jsou lehci.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pát 24.06.2016 12:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Pánové díky, ono se snažím jít cestou co nejpevnějšího rozumně sehnatelného dřeva, protože chci nosníky co nejtenčí. Těch 6x6 jsem na celek už zavrhnul, ale bude to kombinace 8x8 hlavní nosníky a 6x6 vzpěry. Ono i originál co se dívám to tak má (tenčí vzpěry). Přepočítal jsem váhu materiálu bez lepidla pro komplet 8x8 a je to oproti 10x10 64% tj asi 660g. To ale nepočítám že vzpěry budou jen 6x6. Něco zase přibude překližkovými výztuhami u křídla a podvozku + motorového lože. Celkem by to ale nemuselo vyjít nad těch 700g, nechám se překvapit. Kritická místa přilepím epoxy a olaminuju (mot. lože)

Trochu šetřit se snažím, protože pohon mám nesmyslně silný a těžký (motor cca 530g), ale ona se rezerva může hodit. Na druhou stranu 100dm2 plochy je celkem dost a co jsem měl 2m Katanu s podobným zatížením, tak létala krásně pomalu i když měla souměrný profil. Tohle bude navíc naklapkované a zase vyloženě větroň z toho nechci. Postavím to z toho smrku a podle váhy to buď spálím v krbu nebo použiju :) Výhoda je nízká cena materiálu tj na podobné pokusy ideální.

Jdu zkusmo napočítat kolik toho dřeva bude potřeba v každém průměru. A pro představu těch 8mm odpovídá cca té tenčí čáře v mém neumělém výkresu. Konstrukce tak nakonec asi ani nebude působit tak masivně.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pát 24.06.2016 16:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7132
Bydliště: Vsetín
a nebo se pohrát a udělat nosníky lepené... a nebo rovnou skříňové :D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pát 24.06.2016 20:11 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
blesk píše:
a nebo se pohrát a udělat nosníky lepené... a nebo rovnou skříňové :D


....no nevim, ale me vychazi jako optimalni, kombinace kvalitnich smrkovych list 2x8 a 2x6mm na celou prutovinu trupu.

Nic lepsiho v danem rozmeru a dreve me nenapada, pokud teda hledam nejvyhodnejsi pomer hmotnost versus tuhost ( tvarova stabilita) a pevnost .

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pát 24.06.2016 21:52 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
Pevnost neskutocne mozes zvecsit tak, ze nosniky zlepis z niekolkych casti. Priklad nosnik 8x8 vytvoris zlepenim z dvoch list 4x8, pripadne styroch 2x8 , to uz bude paradna pevnost, ak mas dlzku vacsiu ako 1meter, tak ich aj prekladaj. A co je najdolezitejsie, nebudu sa ani krutit


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pát 24.06.2016 22:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Tak jsem dnes koupil nějaký materiál a dal se pomalu do stavby i když jsem to plánoval na zimu :D . Lišt jsem koupil o něco víc u Houšky a chválím, nikdo tam nebyl s prodavačem jsem pokecal a v klidu vybral rovné lišty. Hmotnost balíčku co je na fotce je 571g s tím, že je tam o cca 30% materiálu víc než jsme spočítal. Taky jsem koupil kola. Váhal jsem mezi Kavany 150 a velkými pěnovkami od Pelikána s průměrem 127. Obojí je malé, chtělo by to 180mm, ale protože nevím jak celý projekt dopadne, tak jsem vzal ty 127 kus po 124Kč (Kavany stojí pár 820Kč a váží 100g/kus). Tyhle váží 74g/kus a na omak i pohled vypadají dobře (nejsou klasicky se strukturou pěny, vypadají jako guma). Uvidíme co snesou a jak budou vypadat na letadle. Časem bych stejně rád pořešil ty 180, ale nechci 300-500g těžká.

Hned jsem se vrhnul na slepení jedné bočnice z 8x8 (příčníky budou 6x6). Metrová délak bude stačit všude a napojení ocasu na "kabinu" bude sice natupo, ale zhora překryté 3mm překližkou na které bude křídlo. Foto i v poměru s kolem je níže. Lepím tou diperzí co jste doporučili, tak uvidíme. Spoje pak stejně v koutech ještě vylepím.

Taky jsem zkoumal původ toho letadla a nezdálo se mi to že se jmenuje Zlín. Potěšilo mě že je to opravdu česká firma. Jo a porovnával jsem dnes rozměry s bráchovým Grasshopperem z HK (2350mm) a poměrově to dost vychází. Jen Bobber má hlubší křídlo a znatelně užsí trup. Jeho výška je ale podobná.

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pát 24.06.2016 22:47 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
jozefbb píše:
Pevnost neskutocne mozes zvecsit tak, ze nosniky zlepis z niekolkych casti. Priklad nosnik 8x8 vytvoris zlepenim z dvoch list 4x8, pripadne styroch 2x8 , to uz bude paradna pevnost, ak mas dlzku vacsiu ako 1meter, tak ich aj prekladaj. A co je najdolezitejsie, nebudu sa ani krutit



... no neviem, myslim ze neriesime pevnost. Tu zvladaju zatial vsetky vyssie uvedene riesenia (nakoniec Vigo si uz vybral) .

Skor z pohladu konstrukcneho a technologickeho nas zaujima optimalizacia pomeru medzi hmotnostou a tuhostou . O tom okrem ineho rozhoduje charakter prierezu prutu ,ktory zabezpeci dostatocnu pevnost v tlaku a stabilitu proti vyboceniu ( viz vzper stihlych prutov) a jeho vaha je stlacena na minimum .
Vzperovy koeficient sa okrem vhodneho prierezu da zvysit dobre navrhnutymi stycnikmi (votknuty prut).

Za mna : u drevenej konstrukcie .... plny material na pruty je velky luxus a zbytocna hmotnost .
Ked nalamelujes a vhodne preplatujes nap.r 4 listy 2x8 na prierez 8x8, je to fajn .Ziskas oproti masivu pevnejsi ,ale i tazsi vyrobok.
Naproti tomu jedna lista 8x8 neda tolko prace ,ale uz kladie naroky na vyber ,aby vlakna nevybiehali z prierezu ... .

V oboch pripadoch sme na priereze 64mm2 - potrebujeme ho z pevnostneho hladiska? Alebo ho tam navrhneme len z hladiska vzperovej stability a dobre to na oko vypada.

Ked zlepis listy 2x8 s 2x6 ( do uholnika) vyjde prierez 28mm2 co vo vysledku dava velky rozdiel v objeme materialu a ty padom i vyslednej hmotnosti.
Pritom pozadovana tuhost , tvarova stabilita a pevnost v tlaku je vyhovujuca (uz i zo zahrnutim bezpecnostnych koeficientov) pre aktualny priebeh a velkost zatazenia v jednotlivych prutoch konstrukcie.
Stablitu tvaru minimalne odvakrat lahsej konstrukcie ( v porovnani z konstrukciou z plnych nosnikov) , zkompletovanej z pozdlznikov v tvare L , okrem ineho zabezpecuju sikovne navrhnute stycniky a konstrukcne prepazky zo stejnych list, zlepenych do T.

Chce to len trosku sustredenia,pri prezerani fotiek v odkaze co som nalinkoval a hned bude veselsie. :)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: sob 25.06.2016 10:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Zase jsem chvilku dělal:

Obrázek

Obrázek

A aby se mi lépe brousily úkosy, udělal jsem si narychlo z forexu, smirku a vrtačky brusku. Je super, že jde měnit rychlost podle toho jestli jedu nahrubo a nebo na jemné dobroušení. I když to celkem hází, funguje to skvěle a až bude čas, udělám to pořádně.

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: sob 25.06.2016 16:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Obrázek
Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: ned 26.06.2016 11:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Tak zase něco.. Nezdá se to, ale těch výztuh je docela dost :)

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: ned 26.06.2016 12:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.8.2005
Příspěvky: 4949
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Neměla být dole ta 2. výztuha z opačných rohů?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: ned 26.06.2016 12:51 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
Myslím že to má dobře dle originálu.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: ned 26.06.2016 13:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.8.2005
Příspěvky: 4949
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Na originál jsem se pravda nedíval, vycházel jsem jen z toho, co mě kdysi v minulém tisíciletí učili při řešení mostních konstrukcí grafickou metodou podle Cremona.
Takže se omlouvám za mylný příspěvek.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 212 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz