Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1958 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118 ... 131  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: čtv 04.01.2018 9:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2006
Příspěvky: 1409
Bydliště: Litoměřice, ČR
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (6)
Matně si vzpomínám, že když jsem ještě lítal na skutečném paraglide křídle, tak někteří borci měli k váriu připojenou rychloměrnou sondu a rovněž mi to přípomínalo onen zmínění badmintonový míček, který volně vlál na kabelu pod pilotovou sedačkou :-)

_________________
Jeti DC-24,DS-12,VBar,PsychoHammer,CrossAlps2.8,Sir Edmund Race,Samba 2.6,Ultra 3.5,Logo700,Logo 200


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: čtv 04.01.2018 9:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.10.2005
Příspěvky: 1636
Bydliště: mezi Práglem a Kralupama n/Vlt.
Přesně tak. Akorát to bylo takový nic za dost peněz, takže jsem ji ani nekupoval. I když se mi ji prodejce vária snažil vnutit :D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: čtv 04.01.2018 10:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2006
Příspěvky: 1409
Bydliště: Litoměřice, ČR
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (6)
V dobách , kdy jsem lítal jsem měl spíš takové "sociální " vario, které ani připijení sondy neumožňovalo. Pro mě bylo nejdůležitější vědět, jak jsem vysoko a kolik stoupám :-) Dneska už bych se bál, zlatý RC paragliding, tam stojím nohama pevně na zemi a všechny potřebné informace buď slyším a nebo si je přečtu na dipleji :-)

_________________
Jeti DC-24,DS-12,VBar,PsychoHammer,CrossAlps2.8,Sir Edmund Race,Samba 2.6,Ultra 3.5,Logo700,Logo 200


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: ned 21.01.2018 15:59 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
Malá obrazová inspirace na téma "jednoduchá para krosna vytištěná na 3D tiskárně", záměrně vkládám odkaz na video přímo na tu pasáž, kde to vzniká, ostatní stopáž videa není podstatná:

https://youtu.be/YeqZC7wgmTo?t=108


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: ned 28.01.2018 17:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
Ahoj, pořídil jsem si další vario do sbírky, dražší Skyassistant si nechám do větroňů, nebudu to muset přendavat.

Někdy před vánoci mě na modelbazaru zaujala nabídka sady levného varia s pozemním přijímačem pro ty, kdo nemají telemetrické rádio (nebo mají, ale v nabídce dostupných čidel není vario - můj případ s Turnigy TGY-i10). Měl jsem na tvůrce varia mnoho různých dotazů na možnosti úprav a on to nakonec uchopil jako výzvu a vytvořil mi variantu na míru.

V základu je jeho vario určeno pro házedla a větroně (v modelu je vario a vysílač, na zemi přijímací stanice), s citlivostí na stoupání od 0,3m/sec, indikace klesání je pro jednoduchost vynechána, nedá se tedy nic nastavovat. Přepnutím volného kanálu to zahlásí orientační výšku zapípáním (varianta pro házedla má omezení výšky do 100 metrů a přesnost hlášení je v jednotkách metrů, varianta pro větroně má omezení 1000 metrů a hlášení je zaokrouhleno na desítky metrů). Je to taková jakoby "morseovka". Opakuji, že je to jednoduché levné vario, které nemluví lidským hlasem. Pozemní přijímač využívá obal na power banku, obsahuje i napájecí li-pol článek, dobíjí se to přes USB. Původně jsem si myslel, že jako přijímač použiju svojí osobní radiostanici z které poslouchám pípání Skyassistanta, ale ta moje nemá možnost naladit používanou vysílací frekvenci. Tu výrobce nabízí buď 315 MHz nebo 433 MHz a já jsem vyzkoušel obě.

Teď konečně ta moje varianta. Nejsem u parakrosny nijak zvlášť omezen úložným prostorem, takže mi nevadí, že moje vario pro motorový RC paragliding je větší krabička o rozměrech cca 42x32x22 mm. Má tu mnou poptávanou vlastnost, že pomocí trimru na variu si můžu nastavit polohu páky plynu kdy vario už hlásí a kdy ještě ne. Tedy nehlásí mi to stoupání během motorového stoupání, ale jen s motorem vypnutým nebo s motorem pod úrovní obvyklou pro vodorovný let.

Původní varianta, kterou jsem dostal, byla na frekvenci 433 MHz, ale ta se ukázala v mém bydlišti jako nepoužitelná. Použitý modul je totožný s tím v bezdrátových teploměrech, takže poslech varia byl přehlušován kulometnými dávkami nejrůznějších ruchů a hluků několikrát za minutu. Nepomohlo ani vyjít za město na louku kde obvykle lítám, všude je na dohled nějaká zástavba a rušení. Domluvili jsme se tedy na změně vysílacího modulu a přijímače na frekvenci 315 MHz. Balíček dorazil před pár dny a je to úplně jiný kafe, rušení se už nekoná. Jako daň za změnu na 315 MHz má vysílač i přijímač o několik cm delší antény a indikace pípání je podkresleno jakýmsi mlaskáním, což předtím nebylo, ale není to nic zásadního a dle vyjádření autora je to dáno tech. parametry modulů. Jako bonus jsem získal přijímač vybavený na moje přání otočnou regulací hlasitosti a konektorem na sluchátko.

Protože můj kus je prototyp a nebyl v reálných podmínkách termického letu otestován, tak letos hold musím začít lítat mnohem dřív abych poskytnul výrobci nějakou zpětnou vazbu a aspoň takhle mu oplatil jeho vstřícnost a ochotu vyvinout pro mě variantu na míru. Včera mi poslal inovovanou verzi návodu kde prototyp označuje za verzi M-RCPG a pobavila mě tam poznámka "prozatím bez informací z praktického provozu- čekáme na termiku" :lol:. Samotná sestava mě vyšla o nějaký ty stovky navíc než je cena běžný varianty, pořád je to pro mě cena víc než přijatelná. Dodatečně mě napadá, že možná někdo jiný může mít pro potřeby M-RCPG nějaké jiné specifické nároky. Na sebe jsem zvědavý, jestli vůbec nějakého toho termického stoupání s vypnutým motorem budu schopen dosáhnout a vario se fakt rozezní. Budu věřit, že třeba s novým vrchlíkem Opale Hybrid 3.0 se zadaří :)


p.s. Dodatečně ještě doplňuji, že pokud by toto technické řešení někoho zajímalo, tak kontakt na tvůrce je dohledatelný na výše uvedeném zdroji nebo ho poskytnu přes soukromou zprávu - nechci porušovat pravidla nepovolenou reklamou.


Přílohy:
P1120249.JPG
P1120249.JPG
[ 88.63 KiB | Zobrazeno 2364 krát ]



Naposledy upravil martin z dne stř 31.01.2018 17:20, celkově upraveno 1
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: ned 28.01.2018 18:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2006
Příspěvky: 1409
Bydliště: Litoměřice, ČR
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (6)
Pěkný počtení . Vůbec se neboj, že by ta termika nevyšla s Powerem od Opale to nahoru bez motoru sviští 2m/s :-)

_________________
Jeti DC-24,DS-12,VBar,PsychoHammer,CrossAlps2.8,Sir Edmund Race,Samba 2.6,Ultra 3.5,Logo700,Logo 200


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: pon 29.01.2018 10:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.10.2005
Příspěvky: 1636
Bydliště: mezi Práglem a Kralupama n/Vlt.
dub píše:
Pěkný počtení . Vůbec se neboj, že by ta termika nevyšla s Powerem od Opale to nahoru bez motoru sviští 2m/s :-)


Už se těším na to až mi to u nás předvedeš naživo :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: pon 29.01.2018 11:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2006
Příspěvky: 1409
Bydliště: Litoměřice, ČR
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (6)
Ahoj už jsi to mohl vidět loni na Raný, kolem poledne to nosilo až moc. U singlu se nebojím, jak jsi sám kdysi napsal, je to takovej lítající žáložák :-)

_________________
Jeti DC-24,DS-12,VBar,PsychoHammer,CrossAlps2.8,Sir Edmund Race,Samba 2.6,Ultra 3.5,Logo700,Logo 200


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: ned 11.02.2018 21:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2010
Příspěvky: 875
Bydliště: Hluk ČR
Obrázky: 88
Dneska jsem zjistil, pro mě novou skutečnost ohledně dvojíté vrtule. Jde o to že je i důležité v jakém pořadí jsou jednotlivé vrtule namontovány. První se musí točit zadní list a potom přední list v úhlu asi těch 60° vůči listu zadní vrtule. Lépe asi napoví odkaz na německé forum kde je i obrázek. http://www.rcparaglidingforum.de/t1597f65-Doppelprop-bei-RC-Paraglidern-2.html
Popravdě doteď jsem to neřešil pouze jsem se hrál s tím úhlem. Hned po přečtení této informace jsem běžel se zvědavě mrknout na mou krosnu a kupodivu to mám namontované správně. Vzhledem k tomu, že jsem měl vrtule několikrát demontovány, tak moc nevěřím tomu, že jsem to měl pokaždé správně.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: pon 12.02.2018 8:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2006
Příspěvky: 1409
Bydliště: Litoměřice, ČR
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (6)
Zajímavá myšlenka. Když se nad tím zamyslím, tak je to pravda, když se bude první točit přední list, tak vzduch rozvíří a pak následuje zadní list a ten v tom rozvířeném nemá asi takovou účinnost. Obráceně je účinnost dvojité vrtule asi lepší.
Všechno je jen teorie chce to vyzkoušet a měřit jak odběr tak i tah. Uvidíme až bude tepleji. I když je fakt, když jsem o tom nevěděl, tak mi to bylo úplně fuk a byl jsem rád, že to letí :-)

_________________
Jeti DC-24,DS-12,VBar,PsychoHammer,CrossAlps2.8,Sir Edmund Race,Samba 2.6,Ultra 3.5,Logo700,Logo 200


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: čtv 19.04.2018 17:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
Nový vrchlík od Opale - moc hezký barvy

https://www.opale-paramodels.com/gb/rc- ... o-h15.html


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: pon 30.04.2018 22:17 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
Posunul jsem se v rozlétání Hybridu 3.0 a pokračuji tím v tomto technickém vlákně:

Vyrobil jsem si jednoduchou dočasnou hrazdu upravující rozteč úchytů na předepsanou hodnotu (píšou 17-23 cm, já jsem někde uprostřed tohoto údaje) a v neděli dopoledne jsem podnikl další pokusy o vzlet. Nebudu popisovat jak jsem si při prvním zvednutí vrchlíku nad hlavu nechal ho spadnout na sebe a jak jsem tam dřepěl na louce zamotaný ve šňůrách, to byl trapas :lol: . Takže délku řidiček už mám odladěnou (v mém případě cca 1,5 cm nad úvodní hodnotu uvedenou v návodu) a při posledním třetím startu jsem už vychytal i potřebnou razanci, též výchylky jsem se domníval, že jsou optimální. Protože hned první let byl velice pohodový, tak jsem si snížil expa a zároveň zvýšil výchylky tak, aby zatáčení ve výšce na malém poloměru se dalo provést s výrazně menší výchylkou páky. to se mi ale vymstilo při posledním třetím letu, kdy jsem po x-tém pohodovém průletu v přízemní výšce přidal plyn a otočil model o 180 stupňů k sobě, přičemž vrchlík v této rotaci pokračoval do helikoptéry a opět následoval pád jako při úplně prvním pokusu o vzlet před těmi cca 10 dny. Takže výchylky mám už zase pokorně menší, budu si na to dávat větší pozor a uvidím. Otloukat takhle krosnu s pilotem mě mrzí, jak rychle stvořit účelovou gondolu a používat jí s tímhle vrchlíkem ale zatím nevím, jen mi to docela nedává spát.

Ještě se pokusím popsat dojmy z vrchlíku a taky ho srovnat s dosavadním single skinem Flair 4.5:
- U Flairu se občas setkávám s plápolajícím uchem, u Hybridu jsem za ty tři lety při spořádaném řízení nepozoroval jediné zborcení nebo deformaci vrchlíku.
- U Flairu si mohu dovolit mnohé a vždy mě podrží, Hybrid mě při zatočení na malém poloměru a menší rychlosti ztrestá helikoptérou (nabízí se přece jen zase vyzkoušet jestli širší rozteč úchytů či dokonce vysloveně široká pro Flair by toto nezmírnila).
- Flair se startuje s menší razancí a jsem schopný s pilotem dost často přistát na nohy hezky bez převrácení, Hybrid se startuje s větší razancí (není problém, jen je potřeba si to trochu natrénovat), ale takhle pěkně ho vybrzdit nedokážu ani s mými poměrně obřími výchylkami rukou v dolní poloze (příště budu trénovat vybržďování o 1-2 metry nad zemí výše než u Flairu), je z toho přinejlepším odskok a polokotoul do boku.
- Rozdílná klouzavost tam poznat je, laicky odhadem uvedu srovnání, že pokud Flair naklouže z nějaké výšky cca 100 metrů, tak Hybrid naklouže cca 150 metrů, což jsem si vždy uvědomil když jsem si říkal, že to klouže nějak neobvykle dlouho.
- Rychlost obou vrchlíků rozdílná je, zároveň to není nic dramatického, usuzuju tak proto, že i s Hybridem jsem měl dojem, že pilot na krosně letí rozumně realisticky pomalu (teď mě napadá, jestli moje náchylnosti k helikoptérám nesouvisejí s podvědomou snahou létat s krosnou vždy podobně pomalu). Zároveň je to asi ta přece jen vyšší rychlost kluzu, co mi zatím dělá problém při přistání.
- Pronikavost proti větru je u Hybridu opravdu větší, nějak zvlášť silně ale zrovna nefoukalo.
- V každém ze třech letů jsem vyzkoušel na krosnu naložit jinou zátěž, bylo to ale spíš tím že zrovna foukalo víc nebo míň. Samozřejmě že víc naložená krosna víc seděla ve vzduchu. A taky měla v kluzu znatelně vyšší opadání (to byl případ druhého letu a proto jsem na třetí vzlet volil zátěž malou a třeba i proto se pak zřítil? musím příště vysledovat)
- Bude zajímavé zjistit svoje pocity z létání až si zase na krosnu namontuju Flair
- Na podivný design Hybridu jsem si už docela zvykl a přestal jsem se tím zabývat. 8)
- Je taky docela možné, že všechny ty mnou pozorované rozdíly jsou ovlivněny tím, že jsem si toho o vlastnostech Hybridu napřed hodně přečetl a hlavně jsem si ho pak za hodně eur do vlastnictví koupil... :lol:


Přílohy:
P1120383.JPG
P1120383.JPG
[ 78.14 KiB | Zobrazeno 1486 krát ]

neděle 29.04.18 3.jpg
neděle 29.04.18 3.jpg
[ 60.86 KiB | Zobrazeno 1486 krát ]

neděle 29.04.18 5.jpg
neděle 29.04.18 5.jpg
[ 90.08 KiB | Zobrazeno 1486 krát ]

neděle 29.04.18 6.jpg
neděle 29.04.18 6.jpg
[ 64.32 KiB | Zobrazeno 1486 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: stř 02.05.2018 8:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2006
Příspěvky: 1409
Bydliště: Litoměřice, ČR
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (6)
Včera jsem zase chvilku pracoval na dokončování elektroniky do nových krosen. Jednalo se o zakonektorování regulátorů a čidel MUI. Krásná práce, která zabrala pomalu 2 hodiny. Vše je řešeno tak, aby šlo čidlo MUI odpojit od regulátoru a ten by bylo možno použít bez čidla. Vše jde udělat na letišti a bez pájení. Pak jsem si ještě vyrobil reduce na konektory XT 60 a 90, které jsou jako originály na pohonných akupacích. A to na konektory gold 4mm. Samečky beru už jen bez otočné klece. Takové ty rozříznuté na čtvrtiny. Tak teď už to zbývá jen úhledně srovnat a nějak nacpat do krosen :-)
Příloha:
spin.jpg
spin.jpg
[ 189.42 KiB | Zobrazeno 1430 krát ]


_________________
Jeti DC-24,DS-12,VBar,PsychoHammer,CrossAlps2.8,Sir Edmund Race,Samba 2.6,Ultra 3.5,Logo700,Logo 200


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: stř 02.05.2018 17:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
Nové vrchlíky Dudek od Hackera

single skin:
https://www.hacker-motor-shop.com/Para- ... 014&p=7836

double skin:
https://www.hacker-motor-shop.com/Para- ... 013&p=7836


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: stř 02.05.2018 20:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2010
Příspěvky: 875
Bydliště: Hluk ČR
Obrázky: 88
Tak to je zajímavé, čekal jsem že už doprodají to co mají a hotovo jelikož se začaly vytrácet padáky Free a Free V2 a také nějaké příslušenství. Co jsem se díval tak to nevypadá špatně, ten singel skin má použitou podobnou technologii žeber jakou budou mít padáky singel skin od Skymanu. Dudek Paragliders je Polský výrobce skutečných para křídel https://www.dudek.eu/en/.
Jediné co se mi moc nezdá, jsou ty nastavitelné volné konce. Přijde mi že je ten rozsah zavěšení (změna úhlu náběhu křídla) obrovský. Navíc uvádí že pro různé podmínky se použije různé zavěšení, ale pokud posunu závěs na popruhu tak se musí rozhodit délka řidiček a také ovládání speedu. Takže změna pevného úhlu náběhu nebude zas tak jednoduchá.
Závěrem bych dodal, jen tak dál, ať se výrobci předhánějí aspoň je z čeho vybírat.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1958 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118 ... 131  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz