Switch to full style
Letadla s motorem, kde se předpokládá trvalý běh motoru po celou dobu letu. Spalovací i elektro.
Odeslat odpověď

The Kid - těžiště v 60% hloubky křídla

pon 29.06.2015 15:21

Ahoj všichni, mám hezkého historika The Kid (1946):
The Kid 02.jpg

The Kid 04.jpg

Byl trošičku křehký (naprasklý) ve střední části, tak jsem udělal příslušnou operaci (překližkovou přepážku), a také další malé vnitřní stavební úpravy (původní LiFe baterii nahradím LiPol). Jenže si nepamatuji, kdy bylo původní těžiště, se kterým mi to pěkně létalo.
Tak jsem si stáhnul plán:
http://www.outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=1112
a v něm se dočetl, že těžiště má být v 60% hloubky křídla. Zdá se mi to moc vzadu. On původní model byl volňásek a pod motorem měl hodně stoupat. Také původní motor byl dolů vyosen o 0°, já jej postupem času vyosil opravdu hodně dolů, aby se pod motorem nevzpínal (moje verze je elektro a RC ovládaná V+S). Je možné že parametry jako je úhlel seřízení, vyosení motoru, i těžiště budou u RC modelu jinak nežli u původního volňáska.

Tedy otázka na odborníky: Je možné že to těžiště v 60% bude OK? Nebo mám raději preventivně dát více dopředu?

Děkuji za názory, případně další poznámky k předělávce volně létajícího historika na RC elektro...

Re: The Kid - těžiště v 60% hloubky křídla

pon 29.06.2015 15:53

Vzhledem k tomu, že na výškovce je nosný profil, je docela možné že udávaná poloha těžiště je správná. U takového modelu by neměl být problém ověřit bezpečně těžiště zakloužáním, např. do obilí.

Re: The Kid - těžiště v 60% hloubky křídla

pon 29.06.2015 17:25

Pro řízení rádiem bych začal na 50%, pak to můžeš podle zalétání posunout.

Proč tam máš plastový kužel a ta šílená kola? Z pěkného historika je letadélko jak z kresleného filmu...

Re: The Kid - těžiště v 60% hloubky křídla

pon 29.06.2015 20:19

[quote="PetrD"...
Proč tam máš plastový kužel a ta šílená kola? Z pěkného historika je letadélko jak z kresleného filmu...[/quote]

:oops: To bylo v počátku, jiný kužel jsem neměl, teď už je tam správný - sice taky plast (ale spíš takový bakelit) ale správný - menší. Kola mám malá gumová, ty obří pěnový byly kvůli snazšímu ježdění po asfaltu (bylo to vyšší a vrtule tolik netrpěla - s těmi malými jsem rozlámal pěknou dřevěnou, stávalo se že éro při přistání zapanáčkovalo a už to bylo)

Za ty tipy děkuju!

Re: The Kid - těžiště v 60% hloubky křídla

úte 30.06.2015 9:26

Proč tam máš plastový kužel a ta šílená kola? Z pěkného historika je letadélko jak z kresleného filmu...


s tema kolama to vypada jako prapradedecek Funcuba:)
za me: moc pekny letadlo

Re: The Kid - těžiště v 60% hloubky křídla

úte 30.06.2015 10:09

twint píše:...s tema kolama to vypada jako prapradedecek Funcuba:)
za me: moc pekny letadlo

Máš pravdu, takový kola mají ty letadla co lítají v buši a přistávají s tím na kamení, křoví nebo na ostrůvcích řeky.
Letadlo je opravdu nádherný, oproti některým historikům vypadá tak jako roztomile.
S těma kolama lítám, přistávám na louce a dá se stím i na trávě která není právě anglicky střižená. S malýma gumovýma jen svátečně když je kvalitní dráha. Zkoušel jsem i s lyžema, ale neměl jsem dobře geometrii a strašlivě to kličkovalo.
Mrkni sem a sem, je tam více fotek i nějaké video, tak se můžeš pokochat. Va tom lyžařském videu je ten menší bakelitový kužel.

Za pochvalu děkuji, ale pochvala nepatří mě - koupil jsem ho před časem od pana Krejčíře, on umí stavět krásná letadla a seká je jako na běžícím pásu, tohle já nikdy nebudu umět...

Re: The Kid - těžiště v 60% hloubky křídla

čtv 07.07.2016 7:31

Woita píše:Ahoj všichni, mám hezkého historika The Kid (1946):
The Kid 02.jpg

The Kid 04.jpg

Byl trošičku křehký (naprasklý) ve střední části, tak jsem udělal příslušnou operaci (překližkovou přepážku), a také další malé vnitřní stavební úpravy (původní LiFe baterii nahradím LiPol). Jenže si nepamatuji, kdy bylo původní těžiště, se kterým mi to pěkně létalo.
Tak jsem si stáhnul plán:
http://www.outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=1112
a v něm se dočetl, že těžiště má být v 60% hloubky křídla. Zdá se mi to moc vzadu. On původní model byl volňásek a pod motorem měl hodně stoupat. Také původní motor byl dolů vyosen o 0°, já jej postupem času vyosil opravdu hodně dolů, aby se pod motorem nevzpínal (moje verze je elektro a RC ovládaná V+S). Je možné že parametry jako je úhlel seřízení, vyosení motoru, i těžiště budou u RC modelu jinak nežli u původního volňáska.

Tedy otázka na odborníky: Je možné že to těžiště v 60% bude OK? Nebo mám raději preventivně dát více dopředu?

Děkuji za názory, případně další poznámky k předělávce volně létajícího historika na RC elektro...


Koukám moje stavba. Cca 5 let tomu nazad :-) Ať slouží...

Re: The Kid - těžiště v 60% hloubky křídla

čtv 07.07.2016 8:12

Áno áno, přesně tak... 5 roků... Pořád patří mezi moje nejoblíbenější éra, naposledy jsem s ním ladně přistával předevčírem - ta přistání si opravdu užívám, dá se to posadit velice jemně na minimální rychlosti, kdo to nečeká je opravdu překvapený :D
Odeslat odpověď