Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 70 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: pon 26.11.2018 20:09 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2018
Příspěvky: 159
Bydliště: ČR, v blízkosti Olomouce
Děkuji za pozitivní komentáře,docela mě to nakoplo.Čekal jsem spíše negativní ohlasy. Křídélkami si to komplikovat nechci,vím že jsou dobré ale je to můj první RC model.Budu rád,když to postavím alespoň S, V, M. Akrobacii zatím létat nechci,spíš se přikláním k historickým letadlům,která létala rovně a zatáčky.S tím dovážením jsem to myslel tak,jako že kdyby mi vyšel třeba těžký čumák a já musel dovažovat 0,5kg olova na záď,tak bych už na vaši radu postavil rovnou uložení křídla o trochu dopředu a nemusel bych si dělat letadlo zbytečně těžším.(nebo bych nemusel razantně upravovat něco,co už bylo postaveno)
Pro DAFA:Toho Cadeta nemám,ale je to můj kandidát.

Jinak k motorům:Osobně se mi detoňáci líbí svoji jednoduchostí a možností jít na letiště bez předešlého nabíjení akumulátorů.I když se to nezdá,tak se dají poměrně rychle nastartovat (samozřejmě musí být před stratem nastavené) a provoz 1,5 ccm motoru,který na pětiminutový let spotřebuje 25 ccm paliva není zase tak finančně náročný.Litr dobrého paliva lze sehnat od 200 Kč.U žhavíků je dnes sehnání paliva horší, ne?
Taky se mi líbí historické benzínové motory (Ohlsson, Felgiebel, Letná) a letadla k nim (Satyr..),ale to až později.

-Mělo by smysl půlit křídlo na dvě části,když rozpětí je kolem 120cm?Jednoduchým spojem kolík (nebo nějakým překližkovým V)/drážka.Aby se to dalo složit do bedny cca 90 cm na 45 cm.

_________________
danielskop.xf.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: pon 26.11.2018 22:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Trochu z ostra, na Cadeta se vykašli. Je to až příliš jednoduché, bez dalšího vývojového potenciálu. To jsem navrhnul klukům na kroužku, jako jednu z možností a dnes bych to už neudělal. Je to setovka se vším všudy. To už si kup třeba Lite od Hitecu, nebo nějaký ekvivalent jiné značky. U Lite ti zůstane přijímač a k tomu si časem koupíš lepší rádio. U Cadeta budeš měnit a kupovat všechno.
Křídlo u této velikosti neděl, je to konstrukčně náročné, hmotnostně nevýhodné. Zhruba do nějakých 1600 mm rozpětí to není nejvhodnější (záleží pak na možnostech skladování a přepravy). Někdo neděli ani dvoumetrové křídlo.
Neznám tvé stavební znalosti, možnosti a zkušenosti. Citabria není úplně jednoduchá. Jako první konstrukční model bych raději volil něco stavebně jednoduššího a konstruovaného od počátku jako cvičňák, třeba Pluto, Terry apod. Přeci jen jsou to éra přímo pro účel nauky a výcviku. Cvičný model, na rozdíl od maket a polomaket, se nemusí ohlížet na nějakou tvarovou přesnost, může mít jinou plochu křídla (větší = možnost nižší rychlosti) atd. Ale je to tvoje rozhodnutí.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: pon 26.11.2018 22:47 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Jen bych řekl že Citabria už je na 1,5ccm D dost velká; původně byla na 2,5ccm i v jednokanálu. Spíš něco kolem metru; nedávno jsem zahlédl plánek na konstrukčního Terry von Graupner, měl jsem myslím 3 kousky po sobě, právě na MVVS 1,5D.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: úte 27.11.2018 5:10 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 30.1.2012
Příspěvky: 76
Jako první RC model bych raději stavěl něco jednodušího. Apolo, Pluto nebo Vipan. MVVS 1.5D je přímo v plánku kreslená.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: úte 27.11.2018 6:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
jyrry píše:
Jen bych řekl že Citabria už je na 1,5ccm D dost velká; původně byla na 2,5ccm i v jednokanálu. Spíš něco kolem metru; nedávno jsem zahlédl plánek na konstrukčního Terry von Graupner, měl jsem myslím 3 kousky po sobě, právě na MVVS 1,5D.

Jirko, to se pleteš - http://eshop.rcrevue.cz/planky-modelar/ ... a-079.html. Citabria byla právě na jedenapůlku a na dvaapůlku není dimenzovaná. Na plánu je kreslen OTM 1,5 Stryž. Navíc tím, že je koncipovaná jako volňásek s možností úpravy na řízení jednokanálem, tak tyhle modely nebývaly nijak přemotorované.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: úte 27.11.2018 7:00 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
A joooo... spletl jsem si to s Centaurem :oops:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: úte 27.11.2018 9:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Kdyby byl takový Centaur někde k mání v kitu... Dvaapůlku Brno doma mám, ještě nezaběhnutou. Jen přední podvozkovou nohu bych udělal jednodušeji. Nějak dohanim, co jsem tehdy nestihnul 8) .

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: úte 27.11.2018 9:40 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
No... kdyz ono na techle erech neni co frezovat... par stejnych zeber a 4 prepazky... na bocnice to mam kratky, leda to delit cim-cakem... ocasni plochy obrys... no... spousta balzy a malo prace... :|

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: úte 27.11.2018 9:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Dobře, jestli se k tomu jednou dokopu, využiju zastaralou a nemoderní technologii rašlové interpolace a bočnice "vyfrezuju" pomocí lámacího nože, překližkové díly budu "frézovat" lupenkovou pilkou :lol: . Tolik práce to zas není, jen hromada hoblin a pilin :wink: .

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: úte 27.11.2018 9:54 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Hmmm... kdybych tusil ze se toho bude chtit vic kusu... ono nejdelsi je to prekresleni do vektoru, to dalsi uz je vicemene brnkacka...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: úte 27.11.2018 10:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Vím, tuhle otázku jsme tu už řešili. Já to nakreslit neumím, ale zase taková práce to není, šablony z trojky překližky a pak chvíle trpělivosti při opracování. Teď jsem to hlodal na Pluto, které chci s klukama stavět příští rok. Kostra křídla a VOP už je prakticky hotová, časově za cca 3 schůzky (po dvou hodinách), stopky jsem neměl. Do Vánoc bude kompletní kostra celého modelu, odhadem ekvivalent 3 až 4 schůzek. Jen kluci mají nějak jinak dlouhé ty schůzky (kratší), protože toho stihnou mnohem míň. :wink: .
P.S. Nehoním žádné rekordy, dělám to v poklidu, ne poklusu. Vím, že by se to dalo dělat rychleji.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: úte 27.11.2018 20:17 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2018
Příspěvky: 159
Bydliště: ČR, v blízkosti Olomouce
Pro DAFa: Ta lite taky nevypadá špatně.Líbí se mi možnost koupit si později lepší vysílačku bez nutnosti kupovat za 570Kč další přijímač.Je to ono: http://www.modelarina.cz/rc-souprava-hi ... q7rq8jeo87 ?

Ohledně stavebních možností- stavěl jsem už podařeného U-Bažanta,nějaké gumáčky (2 Bobíky od L. Koutného a Moskyta III od Čížka) a všechno mi létalo pěkně (no možná až na toho prvního Bobíka).To že bych Citabrii nezvlád si nemyslím,nespěchám na ni a jsem vcelku manuálně zručný.

_________________
danielskop.xf.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: úte 27.11.2018 20:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.2.2012
Příspěvky: 1248
Mrkni se raději na FLY SKY FS 16,je o chloupek levnější,a o pár chloupků lepší,prodává ji např.E-motors.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: stř 28.11.2018 7:25 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2716
Bydliště: Ústí nad Labem
XDan píše:
Mělo by smysl půlit křídlo na dvě části,když rozpětí je kolem 120cm?
Já bych to nedělil, není to zase až tak velké (záleží samozřejmě na Tvých přepravních a skladovacích možnostech) a přineslo by to zbytečné komplikace. Naopak - spojku křídla (je tam, myslím, z překližky 5mm) udělej z DOBRÉ překližky. Já jsem ji bohužel stvořil z překližky hodně mizerné a byl to důvod konce jinak velmi příjemného éra - pozbyla jednoho křídla za letu, což se neodpouští. :cry:
Měl jsem v ní Jenu 2,5 přirozeně bez ovládání plynu, dokonce invertně, nemám rád motor trčící z přídě. S těžištěm žádný problém. Přemotorované to nebylo, ovšem Jeny nebyly zdaleka tak výkonné jako pozdější dvaapůlky např. MVVS.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: model Citabria, Modelář č.79
PříspěvekNapsal: stř 28.11.2018 14:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
XDane, ano, je to ono. Dávám to jen jako příklad! Není to rada "tohle a nic jiného", prostě klidně začni něčím levnějším, jednodušším, ale s něčím, co má nějaký potenciál do budoucna. Jestli to bude Hitec, Graupner, Turnigy, či další, je už pak jedno.
Jinak stavba modelu Bažant je v podstatě o ničem, tam není skoro co zkazit. Bobík a Moskyt III mi takhle nic moc neříká. Ta Citabria je polomaketa a není úplně složitá, ale nepatří mezi nejjednodušší. Navíc pokud nad tebou bude držet ochrannou ruku (teď nemyslím anděla strážného, ale zkušenějšího modeláře), tak by se to dalo zvládnout. Navíc, jak jsem psal v jiných (ale ne až tak moc) souvislostech, polomaketa dodržuje tvar a často přebírá některé vlastnosti svého velkého vzoru. Tady by to nemuselo být až tak tragické, je to z modelářského hlediska velmi dobrý vzor. Organicky cvičné modely mají konstrukci podřízenou tomuto účelu, tedy jednoduché tvary, jednoduchá stavební technologie, možnost použití větší plochy křídla - tudíž nižší plošné zatížení a z toho vyplývající schopnost letu i znatelně nižší rychlostí. To je pro začátečníky vhodnější. Večer ještě porovnám plány Citabrie a třeba Pluta, co se rozměrů týče. Nechci ti ten model vyloženě rozmlouvat, ale pokud s RC řízením začínáš, je lepší si postavit něco jednoduchého (a třeba i levnějšího) a když s tím praštíš o zem, tak to sice zabolí, ale ne tolik, jako hezky zpracovaná (polo)maketka, na které jsi nechal mnoho hodin práce a dal do toho srdce.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 70 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz