Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 25.07.2012 21:54 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 11.6.2012
Příspěvky: 154
Zdarec modeláři, dal jsem dohromady model Cessna 185 a potřebuji poradit jak používat klapky při vzletu a přistání. Dostal jsem to jak takž do vzduchu ale když jsem model dostal asi metr nad plochu tak jsem dal klapky dolů, že přistanu ale model se vzepjal a následně se zapíchl do země. No mám co pár dní dělat abych to dal dohromady. Jak na ty klapky.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 25.07.2012 22:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Je to celkem normální, že model na zvětšení vztlaku způsobené klapkami regauje jak popisuješ. Chce to mix s kompenzací do výškovky. Jinak to asi nevyřešíš. Ideální je klapky tahat na nižší rychlosti, kdy už ten jev není tak výrazný.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.07.2012 22:04 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.3.2012
Příspěvky: 943
Bydliště: Dobrá Voda u Hořic, ČR
Co je to za model? velikost, hmotnost?

Obecně při vysunutí vztlakových klapek (dolů) je potřeba potlačit výškovku, nejlépe je to nastavit nějakým mixem a poměr mixu (a chování modelu) odzkoušet v dostatečné výšce, ne v 1m před přistáním...
Na cessně mám nastaveny dvě polohy klapek, na start asi 20°, výškovka potlačena velmi málo, takže model na 3/4 plynu mírně stoupá (tzn. odstartuje skoro sám bez zásahu do výškovky). Na přistání mám klapky asi 45° a potlačení výškovky tak, že model na 1/4 až 1/2 plynu mírně klesá.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.07.2012 22:19 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 11.6.2012
Příspěvky: 154
Model letadla je Cessna 185, rozpětí 1410, váha 1150gr. Problém bude asi v tom, že mám vysílač Optic 5 na kterém toho moc namiksovat nejde, klapky mám napojeny na Y kabel takže padají naplno.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.07.2012 23:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.9.2011
Příspěvky: 1732
Bydliště: ČR ,Slapy nad Vltavou
Já měl kdysi klapky na C150...a docela to bylo, pokud si vzpomínám,náročné. Při přistávání na plných klapkách se muselo jít na plynu a dávat bacha na rychlost, jinak to ochotně naznačovalo, že vývrtka ano :-)))
Modela 27 tenkrát neměla mix...ale něco jsem s ní nalétal, i když kolegové jí říkali Demola :-)

Jinak souhlasím s tím, že konfiguraci s klapkami bych neřešil nad zemí, ale pro jistotu ve větší výšce :-)

H.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.07.2012 23:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.12.2009
Příspěvky: 674
Bydliště: Ústí nad Orlicí , Pardubický kraj
dát je na potenciometr není možný? náběh bude plynulý a nedělalo by to kopance. Zkoušel jsem to na EG - ne teda klapky, ale křidýlka, když jsem je zvedal jako brzdy. na přepínač to bylo šílený, na potenciometr super. navíc jsem si mohl řídit míru vysunutí :)

_________________
zase jen na zemi...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.07.2012 0:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.3.2012
Příspěvky: 943
Bydliště: Dobrá Voda u Hořic, ČR
Takže Optic 5 bude trochu problém... mixování žádné, jedna poloha klapek.
Na start klapky nedávej, u takhle lehkého éra to není problém, já to používám u 2m jen tak kvůli maketovosti... Na přistání nastav výchylku klapek někde mezi 30 a 45° a budeš si muset nejdřív ve větší výšce natrénovat jak hodně bude potřeba korigovat potlačením výškovky. Dalo by se to trochu vylepšit zapojením nějakého zpomalovače serv na kanál klapek, např: http://www.modelarina.cz/zpomalovac-cho ... p-354.html

Před 30ti lety by se to řešilo mechanickým mixerem mezi klapkami a výškovkou, ale dnes by to bylo každému k smíchu...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.07.2012 6:14 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 11.6.2012
Příspěvky: 154
Pánové, děkuji Vám za odpovědi,jak se říká dobrá rada nad zlato a žádný učenný z nebe nespadnul, akorát to moje letadlo. Díky. Pepiks


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.07.2012 9:08 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.9.2009
Příspěvky: 45
Bydliště: Louny
Ahoj. Cessnu 185 mám 2 roky, vysílač HK7x bez možnosti mixů. Na klapky jsem dal zpomalovač serv z HK s možností nastavení času, pro vysunutí delší čas cca 5 vteřin (přesně si už nepamatuju, chce to vyzkoušet jak rychlost tak úhel) na zatažení klapek rychlejší. Při startu vysunu klapky a na 1/2 až 3/4 plynu bez zásahu do výškovky se zvedne plynule na cca10m sama a ve výšce cca 1 až 2m klapky vypnu, nemá to chybu. Při přistání v zatáčce dám klapky a vzhledem k nastavenému času je dost rezervy mírně potlačit a zhoupnutí je nulové (chce to natrénovat) ubírám plyn a éro sedá jak do peřin. V zimě na lyžích v hlubokém sněhu jsem jediný kdo s lyžema plynule odstaruje, klapky ji perfektě vytáhnou do luftu. Je to paráda.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.07.2012 9:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2006
Příspěvky: 1643
Bydliště: Letohrad
Optic má volný mixy, takže není problém udělat nastavení mixu do výškovky a ovládání klapek potenciometrem. Nebo prostě na přepínač použít nastavení jen na těch asi 20°. To zvedne vztlak dostatečně pro tohle letadlo.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.07.2012 10:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.3.2012
Příspěvky: 943
Bydliště: Dobrá Voda u Hořic, ČR
Speedy, čti pozorně, jedná se o Optic 5, takže žádné volné mixy!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.07.2012 10:15 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 11.6.2012
Příspěvky: 154
Optik 5 kterého mám má dva potenciometry kterými se dá omezit chod křidélek a výškovky ale myslím že to mě je vtomto případě k ničemu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.07.2012 10:18 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Sance by byla s externim mixem v eru, mezi prijimacem a servy.
Nekde jsem to videl, nevim jestli BELZA nebo tak...

edit:
neco takoveho: http://www.rcmodelcentre.co.uk/2ch-Mixer/prod_7885.html

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.07.2012 12:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Další možnost je během letových testů vychytat maximální výchylku klapek tak, aby při výškovce v neutrálu a běžné přistávací rychlosti letadlo pouze zpomalily a zvětšily úhel náběhu.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.07.2012 13:25 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
To si nejak neumim predstavit...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz