Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Rušení motoru
PříspěvekNapsal: čtv 25.08.2022 23:31 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 28.6.2010
Příspěvky: 111
Bydliště: Praha 8
Zdravím, setkal se někdo s rušením motoru když serva normálně fungují ? Včera jsem chtěl zalétnout nový model osazený motorem TenShock EZ1215 s převodovkou Reisenauer 1 :5 a regulátorem Talon 35. Vysílač Aurora, příjimač Optima 7. Doma motor normálně běžel. Došel jsem na pole, sestavil model všechna serva fungovala normálně, ale motor sebou pouze cukal a neroztočil se. Tak jsem to sbalil s tím, že pravděpodobně se přerušila jedna fáze od regulátoru k motoru. Když jsem se vrátil domů a motor vyzkoušel, fungoval normálně. Druhý den jsem vyrazil na stejné místo a motor se opět pouze cukal. To už jsem se domů nevracel, ale přejel na jiné pole cca 2 km od původního a motor normálně fungoval a model v pohodě létal 30 minut. Existuje nějaký místní zdroj rušení, kde přijímač, telemetrie a serva fungují a motor pouze cuká a netočí se ?

_________________
Aurora,EasyGlider, Tetra Telink, MiniCorado, Stork 6, Mistral 4.0, Infinity Evo, Asperatus


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Rušení motoru ?
PříspěvekNapsal: pát 26.08.2022 9:23 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ V RC problematice jsem se s tím nepotkal. Potkal jsem se s tím u měření neelektrických veličin v průmyslovém
prostředí a terénu. Kdy zobrazovaný falešný signál nebyl výsledkem napětí z čidla, ale napětím naindukovaným
na vodičích v - a vodičích vedoucích do zesilovací a vyhodnocovací elektroniky.
_ Většinou se podařilo v blízkosti vystopovat něco co bylo schopno vyvolat rušivé elektromagnetické pole.
Jiskrové výboje Doutnavé výboje Radarová zařízení Bezdrátové sítě - Jejich opakovače v rozsáhlých objektech, ...
_ Každopádně hledání těchto jevů je "úžasná duchařina". Pokud jde o něco v blízké vzdálenosti,
je větší šance, že se vyptáváním místních podaří zdroj určit. Pak pomocí ON/OFF prokázat jeho vliv na úkaz.
_ Elektromagnetická kompatibilita, (EMC ElectroMagnetic Compatibility) Jsou na to normy
Nařízení vlády č. 118/2016 Sb., o posuzování shody elektrických zařízení z hlediska EMC
_ Ku podivu ani výrobky s příslušnými štítkem (certifikátem) CE, nebyly bez problému. Vzhledem k tomu,
že CE mohou dávat výrobci číslo k označení CE výrobce nebo jeho zplnomocněný zástupce
_ Zdá se, že jde víc o zvýšení konkurence schopnosti výrobku na trhu, jak o hodnověrný údaj.
_ Orientaci dají porovnání od testovací autority. V RC plátí udělej si je sám, je-li třeba. A když na to máš.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rušení motoru
PříspěvekNapsal: pát 26.08.2022 13:18 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.9.2005
Příspěvky: 312
Bydliště: Brno, Velká Bíteš
ahoj,
setkal jsem se s rušením na 2,4GHz, ale tam se naopak cukala serva a nebo se přijímač restartoval komplet.
Poblíž (50m) byl na kopci zesilovač telefoního operátora a na něm ještě paraboly pro přenos internetu mezi vesnicemi.. pokud člověk poblíž zesilovače proletěl v "produ" signálu internetu, asi se přijímač zahltil nebo se něco indukovalo... U jednoho modelu s přijímačem Frsky X8 (asi ne uplně šťasná poloha placek antén přijímače uvnitř trupu) mi to dělalo problém a kopalo to do serv. Nelítal jsem už tam.. jiný model D8 Frsky přijímač ten problém neměl... Pak jsem také u X8 vyměnil PCB placky antény za drátové fousy a instalace se o dost zjednoduššila a problém jsem nezaznamenal.

Takže lepší je se takovému místu vyhnout, mít pokud možno udělanou polohu antén 90° od sebe, nejlíp ven z trupu.
Taky si trošku vyhrát s kabeláží, vyvázat ji nebo zafixovat, nedělat chumel...
Problém mi dělal kabel serva výškovky na přijímači (šel dozadu přímo přes přijímač). Servo vrčelo, něco se někam indukovalo. Když jsem dal kabel 2cm od přijímače, bylo to ok. Možná ještě mrkni kudy ti vede kabel k reguláru.

Těch faktorů může být víc a na zahlceném místě se to třeba projeví víc..


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz