Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 16.05.2021 12:12 
Nováček serveru
Nováček serveru

Pripravil som inštruktážne videjko s novým firmwarom pre tých, ktorý vlastnia výškomery ALTIS od fi. AEROBTEC pre novovznikajúcu kategóriu elektro RES.
Veľmi dobrá vec je nastavovanie výšok pomocou vysielača.

Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

PříspěvekNapsal: ned 16.05.2021 12:26 
Nováček serveru
Nováček serveru

Pěkné, Karol, dík. Prosím, ukazuje výškoměr F5J výšku?

Dík, Honza

PříspěvekNapsal: ned 16.05.2021 12:32 
Nováček serveru
Nováček serveru

Nie výšku F5J neukazuje , ale ak by to bolo treba tak sa to tam určite dá doprogramovať.

PříspěvekNapsal: ned 16.05.2021 12:49 
Nováček serveru
Nováček serveru

Dík.

V našich pravidlech je napsáno, že

9.6.9.6.3. Start je prováděn vypuštěním modelu z ruky soutěžícího nebo jeho pomocníka. Čas letu se měří od vypuštění modelu z ruky. Vzlet je povolen pouze s běžícím motorem. Soutěžící je povinen zajistit na požádání pořadatele vhodným způsobem (nastavovací karta s displejem, nastavovací modul/box, PC připojené k výškoměru, atd.) prokázání nastavené vypínací výšky výškoměru na 90m a maximální doby chodu motoru 30s (nepřetržitý chod od spuštění).

a

Diskvalifikace, když
d) modelem dosažená výška modelu překročí hranici 110 metrů do 10 vteřin po vypnutí motoru. Toto může být interpretováno jako tzv. „F5J výška“ na displeji výškoměru. Ředitel soutěže je oprávněn kdykoliv si vyžádat od soutěžícího záznam z výškoměru (výškoměr musí mít funkci záznamu) a rozhodnout, zda k porušení tohoto pravidla došlo.

Takže by bylo prima, kdyby oba údaje ukazoval výškoměr přímo, bez připojování PC. Já mám v ERESu stařičký RC-Electronics, takže s sebou budu tahat počítač, ale když už je pro Altis speciální FW pro ERES, bylo by hezké, kdyby tuto výšku ukazoval rovnou výškoměr.

Dík, H.

PříspěvekNapsal: ned 16.05.2021 13:02 
Nováček serveru
Nováček serveru

Dám na to dopyt určite to nebude problém tam dorobiť aj tak sme ešte s touto kategóriou na začiatku, všetko sa určite doladí po odlietaní súťaží.

PříspěvekNapsal: ned 16.05.2021 13:11 
Nováček serveru
Nováček serveru

Akurát keď nad tým tak rozmýšľam ,tak s tým bodom D môžu nastať problémy u F5J sa ti vypínacia výška zapíše po 10s po vypnutí motora tam je jedno aká sa zapíše , tu je problém v tom že výškomer ti vypína v nastavenej výške napríklad tých 90m, niečo spraví zotrvačnosť pár metrov navyše / záleží od pohonej jednotky ale aj od modelu/ ale ak náhodou budeš v stupáku a to sa môže stať nejeden krát tak po tých 10s môžeš byť aj 150m.

PříspěvekNapsal: ned 16.05.2021 18:38 
Nováček serveru
Nováček serveru

Máš pravdu, ale takto je to nyní popsané v pravidlech. Výškoměr má být nastavený na 90 m, penalizace je až za 110. Stoupáky jsou v pohodě, při nalétnutí stoupáku se holt chvíli potlačuje, aby model nestoupal, než uplyne oněch 10 sekund.

Podle mě je horší, že, šikovní piloti mohou mít o 20% větší výchozí výšku. Je to špatně, ostatně o zoomu už se dlouze diskutovalo, když před lety vznikala F5J (pokud má někdo čas a umíte anglicky, tak si přečtěte https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... -FAI-event), a je to jeden z argumentů proti pevné vypínací výšce.

Projel jsem záznamy z mých ERES letů. Ten slovinský výškoměr má evidentně antizoom, tj. dle změřené stoupavosti vypíná motor v menší výšce, v mém případě okolo 85-87 m. Na záznamech je krásně vidět, jak model nastoupá akorát do oněch 90-92 m. Pohon používám "přiměřený", stoupavost je asi 6 m/s. Jinak řečeno, s normálním pohonem a bez triků je převýšení tak oněch 5 m.

Když problém (hodně) zjednoduším, tak přebytek výšky závisí na čtverci rychlosti děleném 20 (dh=v^2/2/g). Pokud se ten můj model s normálním pohonem pohybuje rychlostí 10 m/s, tak je převýšení právě těch 5 m. Když použiji ostrý pohon (čeká v šuplíku, ale nechci trápit baterku), tak ve vodorovném letu 20 m/s poletí a bude mít dost energie na nastoupání o 20 m výše.

Šikovný pilot nastoupá do 85 m, kde přejde do téměř vodorovného letu. Při protnutí 90 m výškoměr vypne motor, ale eroplán poletí rychle, jeho kinetickou energii lze přeměnit na výšku. Asi to bude chtít trénink, ale 20% výšky za to určitě stojí.

Znovu opakuji, podle mě je to špatně, ale pro tuto sezónu to platí (alespoň v Česku). Takže by bylo fajn, kdyby F5J výšku uměl ukázat výškoměr rovnou, bez zkoumání přes PC.

A disclaimer - já vyměňovat pohon ani výškoměr nemíním ;-).

Hezký den, H.

PříspěvekNapsal: pon 17.05.2021 13:33 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Tak ... ja jsem zatim vystacil se zakladnim FW a pokud se zaskrtne F5J, zobrazi se i prislusna vyska. Si myslim. Nasel jsem jsem jeste Altis 3, staci na to.
Moc mi to nezoomovalo. Spis vubec. Tech pouhych pul kil hmotnosti a dost velky odpor toho asi moc nedovoli.
Do 85 metru na "rozjeti" jsem pokazde trefil jen nepredvidatelnou nahodou. Jinymi slovy nikdy.
Ale treba je vsechno jinak.

PříspěvekNapsal: sob 12.06.2021 7:59 
Nováček serveru
Nováček serveru

Je možno tento výškoměr použít do soupravy Radiolink at9 nebo at 10?