Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Kaze - 1.5m elektrovětroň z XPS
PříspěvekNapsal: stř 11.09.2019 8:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Dívám se, že tady chybí další vývoj: o něco jsem zkrátil trup - seřízl jsem trupovou trubku o celých 40 cm na výsledných 60 cm a vyrobil novou "gondolu" trupu, kde karbonová trubka končí s náběžnou hranou křídla. Čili celkově se letadlo zkrátilo jen asi o 18 cm. Z hlediska skladnosti a přepravitelnosti je to o dost lepší. Výškovka i směrovka mají síly pořád nadbytek, jen mám pocit, že stabilizace letu okolo svislé osy (yaw) je teď o něco horší - například při vrácení směrovky do neutrálu letadlo udělá ještě tak jednu dvě vlnky, než se srovná.

Zálet nového trupu dopadl katastrofálně: zřejmě odešlo servo směrovky a zabralo přes koncovou polohu tak, že utrhlo směrovku. Bohužel tak nešťastně, že při tom směrovka shodila nit z kladky náhonu výškovky, takže se letadlo stalo téměř neovladatelné. V úhlu tak 30 ° na zádech doklesalo do země a nabořilo nově postavený předek trupu.

I vytiskl jsem nový úchyt směrovky, vyměnil servo, a holt už pár měsíců lítám s čumákem ve tvaru harmoniky, protože na stavění nového trupu nemám příliš motivaci. Třeba časem. Lítá to pěkně, řekl bych že čím dál líp (jak si postupně zvykám na vlastnosti tohoto modelu). Párkrát jsem měřil opadání - v klidném počasí to dělá 0.9-1.0 m/s. Ve větru o něco víc, protože kvůli malému vzepětí se to furt musí řídit, čímž roste odpor. Ale tak o dost lepší než Sky Surfer, čili potud cíl splněn.

Kolega včera natočil dronem, jak Kaze lítá:



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Kaze - 1.5m elektrovětroň z XPS
PříspěvekNapsal: úte 21.01.2020 11:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Tak nakonec jsem v rámci dalších oprav postavil novou gondolu trupu pro Kaze. Byl jsem to ráno zalítnout, až na tu kosu dobrý, možná to chce ještě trochu vyosit dolů motor.
Příloha:
IMG_20200121_081233.jpg
IMG_20200121_081233.jpg
[ 161.88 KiB | Zobrazeno 3514 krát ]


Na fotce Kaze spolu s Quasarem.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kaze - 1.5m elektrovětroň z XPS
PříspěvekNapsal: úte 21.04.2020 13:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Dostal jsem v SZ dotaz na tento model, část odpovědi sepisuju sem, pokud by to zajímalo ještě někoho dalšího:

Kaze je teď rozbitý a čeká na opravu - odešlo mi servo v jednom křidélku, a na dálku kde jsem zrovna byl, jsem nebyl schopen rozpoznat orientaci modelu natolik, abych s tím něco byl schopen dělat. Náraz pod úhlem tak 45 ° do země - poprvé se mi stalo, že jsem poškodil nárazem baterku, a zřejmě i regulátor. Křídlo přežilo, ale jak nárazem zapružila i trupová trubka, tak to urvalo i kevlarové nitě pro náhon výškovky i směrovky (píšou pevnost v tahu 8 kg). No a zrovna nemám v provozu 3D tiskárnu, abych vytiskl motorovou přepážku a další asi tři díly, které jsem tímto rozbil, takže Kaze čeká na lepší časy.

Co si po nějaké době létání o tomto modelu myslím, a co bych příště možná dělal jinak (ale možná taky ne):

- i po čase si myslím, že to lítá líp než Sky Surfer, bral jsem Kaze ven raději než Sky Surfera. Výhoda Sky Surfera je ale tlačná vrtule - pro natáčení on-board videa je Sky Surfer použitelnější.

- rozebiratelnost křídla jsem nevyužil, a to i přesto, že se mi složený Kaze nevejde do kufru auta, a musím ho dávat na plato za zadní sedadla. Rozebírání a skládání je opruz.

- karbonová trubka 6mm vnější 5mm vnitřní průměr jako nosník křídla je na tento větroň málo, aspoň pokud člověk chce dělat nějaké vylomeniny. Ještě mám v zásobě 6mm vnější a 4 mm vnitřní průměr, vyzkouším.

- model vyšel překvapivě lehký, takže se s ním dá i "větroňovat" někde ve výškách, i když primární zadání byla obratnost. Příště by to asi chtělo rozhodnout se víc pro jedno nebo pro druhé - pro lehký model udělat buďto větší vzepětí nebo uši (Kaze s minimálním vzepětím se musí furt řídit, což ve výšce kde na model není až tak vidět, dost omezuje), zmenšít výchylky výškovky, možná nedělat plovoucí směrovku i výškovku, což by umožnilo dát obojí nad sebe a třeba i schovat servo výškovky do trupu. A pro obratnější model by to chtělo o hodně tlustší profily než AG36-AG38, aby se to při madflipu neutrhlo tak brzo, a možná i zesílit trubku trupu, aby se míň kroutila. Ono to teda teď až tak nevadí, ale přecejen vinutá trubka by byla lepší než obyčejná 8mm. Na druhou stranu jsem rád, že jsem si polovoucí výšovku s výchylkama +/- 90° vyzkoušel.

- AG36-AG38 jsou uváděné jako jednoduché na stavbu, protože jsou zespodu ploché. Ale při stavbě samokřídla ITA jsem použil neplochý profil PW75, a žádný velký problém to nebyl. Naopak u této konstrukce s plochým spodkem a potahovou fólií jako významným pevnostním prvkem je plochý profil horší z hlediska pevnosti. Takže příště bych klidně volil i složitější profil.

Tož tak, třeba to někomu časem pomůže.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kaze - 1.5m elektrovětroň z XPS
PříspěvekNapsal: čtv 22.10.2020 15:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Dívám se, že popsaný stav už zase dávno není aktuální.

Kaze už opět vesele lítá, i když gondolu trupu se mi podařilo trochu poškodit. To jsem tak polítal na dovolené na takové lesní mytině - odhodil jsem model do vzduchu, a pak si říkám "no ale kde já vlastně budu přistávat?". Byla tam široká lesní cesta, kterou jsem původně plánoval pro přistání, ale byla vysypaná takovýma 5-10 cm velkýma šutrama, takže pro přistání na břicho nic moc. Tento model si netroufnu chytat ze vzduchu, takže nakonec přes různé popocházení a hledání přecejen ta cesta. No co už.

Karbonová trubka ID=4 OD=6 je výrazně lepší než ta původní ID=5.

9g čínská serva v křidélkách vyměněna za 12g Emax s kovovými převody, jsou tenčí a vejdou se do křídla anž by vystupovaly mimo profil.

415 gramů bez baterky (cca +110 g), holt to trochu ztloustlo.

Dneska jsem polítal za úsvitu - na louce byla trochu rosa, ale zajímavé bylo, že po přistání bylo i letadlo celé mokré. To se jako na tom sráží voda i za letu? Zaznamenali jste někdo něco takového?
Příloha:
kaze1.jpg
kaze1.jpg
[ 272.8 KiB | Zobrazeno 2049 krát ]

Příloha:
Poznámka: Kaze a Quasar3D za úsvitu
kaze2.jpg
kaze2.jpg
[ 137.1 KiB | Zobrazeno 2049 krát ]


_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kaze - 1.5m elektrovětroň z XPS
PříspěvekNapsal: úte 11.05.2021 22:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Kaze na svahu (spolu s Bixlerem):



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Vítr byl větší než malý, spíš to byl boj o to nenechat se zafouknout dozadu do roští. Až k večeru to začalo být relativně hladké a létatelné. Na dvě+ hodiny ve vzduchu 5 minut motorového letu, vesměs ve snaze dostat se dál dopředu.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz