Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 95 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 04.10.2017 22:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
ani ne. I na 4S to bude stále pomalé. Má to málo otáček. Možná na 6S, ale nevím, jak se Ti tam vejde. Ale šel by s tím udělat z Ariany vrtulník, to jo. Potřebuješ motor minimálně 1200 - 1600KV. 1600KV, 60A 4S a bude z toho raketa, ale 960KV je strašně málo pro Arianu.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.10.2017 6:52 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.7.2015
Příspěvky: 271
Bydliště: Brno venkov
Když uvážím, že používám lipo 3 článek, je tam Mega 16/15/4, který točí 2110 ot/V (23000 ot) a jediná vrtule, co to zvládne je Graupner 6*3, tak jsem myslel, že s větší vrtulí by to bylo výkonnější. Jenže větší vrtule zvládne méně otáček, 10*8 má maximum 16000, s tím Mvvs 960 ot/V je to pak 10000 s 3článkem a 14000 se 4článkem... Tak potom nevím, dávat tam motor s vyššími otáčkami, zase se dostanu na malou vrtuli. Nebo jak se toto řeší? Nepotřebuji, aby z toho byla raketa, ale bylo to svižné. Možná kdybych použil větší doporučenou vrtuli (12*6), bylo by to tak akorát 8)

Vycházel jsem ze sestavy, se kterou už někdo létá, viz druhý záznam zde http://arianev6.webnode.cz/pohony/. A to je použit motor s 840kv ... ano, větší vrtule pak samozřejmě. Ale aby to létalo rychle, není snad potřeba xxxtisíc otáček, ne? Možná pro rychlejší odezvu jedině.

Ostatní piloti Ariane tam sice mají motory s vyššími otáčkami, ale redukují je pomocí převodovek. Takže asi spíš budu vycházet z funkčních příkladů pohonů...

_________________
FrSky Taranis X9D+
MPX Xeno, Robbe Arcus Sport, Ariane V6, Topmodel Swish, Durafly Tundra


Naposledy upravil jimi-m dne čtv 05.10.2017 7:58, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.10.2017 7:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.12.2009
Příspěvky: 1164
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (4)
jimi-m píše:
Ahoj lidičkové,
hledám si tedy na vlastní pěst na webu vhodný motor a padlo mi do oka toto, co na to říkáte?
http://www.mvvs.cz/elektromotory.html typ #2045 MVVS 3,5/960
Velikost do trupu, průměr hřídele i doporučená vrtule sedí :-) Nebude to ani moc těžké a v případě požadavku na vyšší výkon pořídím 4-článek 8)
Holt to nebude HOTLINER jaksepatří, ale výkonnější než s tou Megou 16/15/4 to bude jistě, ne? :mrgreen:

Regulátor stačí doufám 50A? TO nevím, jak spočítat. Maximální zatížitelnost motoru je 35A, tak raději nějakou rezervu. Nebo to je až příliš?


To je okapotovaná oběžka.
To radši něco takového:
MEGA AC n 22/30/2 s planetovou převod.
Výkon bude větší (i na 3s) a cena je stejná.

_________________
KMX, Edge RCF, Veloxity, MC, DF
DS-14


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.10.2017 8:04 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.7.2015
Příspěvky: 271
Bydliště: Brno venkov
No to už je zase trochu moc peněz za motor.... Já ten MVVS můžu mít za 1700,- + regulátor + nová vrtule případně. Co je špatného na oběžkách?

_________________
FrSky Taranis X9D+
MPX Xeno, Robbe Arcus Sport, Ariane V6, Topmodel Swish, Durafly Tundra


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.10.2017 8:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.12.2009
Příspěvky: 1164
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (4)
jimi-m píše:
No to už je zase trochu moc peněz za motor.... Já ten MVVS můžu mít za 1700,- + regulátor + nová vrtule případně. Co je špatného na oběžkách?

Nic, jen se mi zdálo že za stejnou cenu můžete mít hotliner pohon, ale jak píšete ten MVVS máte levnější.

_________________
KMX, Edge RCF, Veloxity, MC, DF
DS-14


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.10.2017 8:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.7.2015
Příspěvky: 271
Bydliště: Brno venkov
Já bych ryzího hotlinera ani nedokázal uřídit :lol: ... potřebuji konfiguraci tak na warmlinera až softlinera :lol: :lol: :lol:

_________________
FrSky Taranis X9D+
MPX Xeno, Robbe Arcus Sport, Ariane V6, Topmodel Swish, Durafly Tundra


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 06.10.2017 23:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
jednoduchá pomůcka, kterou používám, i když mi tohle někdo omlátí o hlavu a bude se prát o slovíčka. Nevadí.

Větší vrtule s malým stoupáním bude mít větší tah ( vytáhne těžší model), ale bude pomalejší a proudu si moc nevezme.
Větší vrtule s větším stoupáním ( X/5 a více ) bude hodně tahat a bude rychlejší, ale vezme si z baterky o dost větší proud.
Menší vrtule s větším stoupáním bude méně tahat, ale bude rychlejší a přitom si toho proudu tolik nevezme.

Takže, zůstává otázka, jaký projev modelu si přeješ a jaký proud podle baterky a regulátoru jsi ochoten tolerovat. Velká vrtule s pomalým motorem bude potřebovat více článků a větší proud, aby Ti model trochu svižněji rozpohybovaly.

Nainstaluj si Drive Calculator. Tam si zadej potřebné údaje, vyber motor jaký máš, nebo jiný s přibližnými parametry ( proud, otáčky) a začni mu přiřazovat vrtule. Uvidíš sám, že co jsem napsal je pravda. Na Arianu, která bude plně osazená vážit okolo 1000g bude Mega kterou máš bohatě stačit. S vrtulemi, které jsem Ti výše napsal poletí hodně slušně. Pokud budeš chtít ještě zvýšit rychlost, dej ji menší vrtuli s větším stoupáním. Rozlet bude pomalejší, ale pak si užiješ. A jak jsem již jednou psal, 35A není pro Tvoji Megu nic, co by v pohodě nezvládla. Zvládne i 40A.
Vymýšlet jiný pohon, když s Arianou nechceš lítat jako s raketou je podle mne blbost. Chce to jen vyzkoušet a pak popřípadě vymýšlet jiná řešení.

Jednou jsem dal do Ariany Roton 300. RPM myslím 1250 ot. a s vrtulí 9/5 na 3S A123 lítala Ariana víc než slušně.

Ale rozhodnout si to musíš sám. Námětů máš víc než potřebuješ.

ještě jsem se díval do calcu, vrtule s trámcem 32mm AeroCarbon 7/6 bude tahat asi 770g, 152km/hod. a proud nějakých 28A. Pro Arianu hodně slušný komplet s Megou 16/15/4.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 07.10.2017 21:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.11.2013
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 10, ČR
Obrázky: 9
Standa Stuchlý píše:
...
A jak jsem již jednou psal, 35A není pro Tvoji Megu nic, co by v pohodě nezvládla. Zvládne i 40A.
...

40A bych rozhodně nedoporučoval. Kdo ví jak dlouho to zvládne a s jakou efektivitou, když doporučený max. proud motoru je překročen o víc jak 50%.

Standa Stuchlý píše:
...
ještě jsem se díval do calcu, vrtule s trámcem 32mm AeroCarbon 7/6 bude tahat asi 770g, 152km/hod. a proud nějakých 28A. Pro Arianu hodně slušný komplet s Megou 16/15/4.

Pro jakou baterii je tento setup? Cvičně jsem ho zkusil nasimulovat v tom Drive Calculatoru (velmi pěkný program) a vyšlo mi cca 9.75V a 32A. Velmi měkká 3S LiPo?
Kromě motoru i vrtule je za svým limitem.
Zkusil jsem také něco sestavit s trochu silnějším motorem Mega ACn 16/25/4. Je to pomalejší, ale tah se bude blížit 1:1 (vertikální let) a efektivita k 80%, rychlosti asi 104km/h (28m/s). Ale v tomhle jsem pouze teoretik, tak to berte spíš jako podnět k diskuzi.


Přílohy:
Poznámka: Setup pro původní motor od Standy
mega.png
mega.png
[ 50.83 KiB | Zobrazeno 1804 krát ]

Poznámka: Trochu silnější motor, možná schopné vertikálního letu.
mega2.png
mega2.png
[ 50.29 KiB | Zobrazeno 1792 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 07.10.2017 23:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
přetižitelnost Megy. Jasně, je to na vlastní triko, ale jako příklad uvedu svůj setup :

mega 16/20/2 + převodovka Maxon 4,4:1 , baterie 5S 2600mAh LiPol, vrtule AE 13/6,5, odebíraný proud špičkově 67A, trvale 55A. S letoškem asi 4 sezony. Tahá 3m větroně F3J asi 2800g. Stoupání nějakých 12m/s.

Nikomu nic nevnucuji, pouze uvádím své zkušenosti.

DriveCalculátor: Nemám obnovenou databázi, proto v ní nemám Megu 16/25/4. Zvolil jsem Kontronic FUN 500-19. Má přibližně stejné otáčky, a zatižitelnost 40A. To dává širší možnost výběru vrtule pro laborování. Napětí jsem zvolil Constat voltage 10,0V. Proto máme rozdíl asi 4A, což je nepodstatné, protože jde pouze o orientační údaje. Když jsem dal 2600mAh 35C 3S, vyšel mi prou 31,2A. V praxi je to vždy jiné. Odlehčený motor během letu, klesající náboj v baterkách. Proud se bude během několika sekund snižovat.

Asi tak.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 09.10.2017 8:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.7.2015
Příspěvky: 271
Bydliště: Brno venkov
Jak jsem říkal pánové, s aktuálně namontovanou testovací sestavou, kterou pak zase vrátím do swishe, "Mega 16/15/4 + sklopka graupner 6x3 (největší vhodná-doporučená, co zvládne až 26000 otáček, motor točí cca 23000) baterie 3S" to letí a to i celkem dobře, jen proti silnějšímu větru to má už celkem problém.

Vybíral jsem něco s cca dvojnásobným výkonem a také podle sestav jiných Ariane pilotů a vyhrála to tato sestava (již zmiňováno výše):
"MVVS-2045 3,5/960, regulátor Hobbywing 40/55A, vrtule 10x8 (kterou již mám), operovat se pak dá případně s vrtulí, která je nejlevnější položkou sestavy. Vše implementuju, vyzkouším a dám vědět ... PS, na měření tahu, účinnosti motoru, a zatížení nejsem vybaven a ani to nechci ladit do perfekcionizmu, takto by to mělo fungovat bez problémů. 8)


Přílohy:
Poznámka: V Drivecalcu jsem dal nejpodobnější vybrané komponenty a výsledek? No, houby tomu rozumím :-D
ScreenShot_20171009154157.png
ScreenShot_20171009154157.png
[ 292.11 KiB | Zobrazeno 1656 krát ]


_________________
FrSky Taranis X9D+
MPX Xeno, Robbe Arcus Sport, Ariane V6, Topmodel Swish, Durafly Tundra
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 09.10.2017 19:03 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.11.2013
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 10, ČR
Obrázky: 9
Mě osobně přijde ten motor takový těžší, spíš stavěný na větší počet článků a větší výkon. Nevejde se ti tam 4S? :mrgreen:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 09.10.2017 19:18 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.7.2015
Příspěvky: 271
Bydliště: Brno venkov
Určitě vejde. Možná ale časem, až odejde ten 3článek. :-)

_________________
FrSky Taranis X9D+
MPX Xeno, Robbe Arcus Sport, Ariane V6, Topmodel Swish, Durafly Tundra


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 10.10.2017 0:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
jimi-m, co říkáš na tuto konfiguraci? Se stávající Megou a téměř stejné parametry jako s Tvým MVVS.
Příloha:
Bez názvu.jpg
Bez názvu.jpg
[ 76.36 KiB | Zobrazeno 1634 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 10.10.2017 5:34 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.7.2015
Příspěvky: 271
Bydliště: Brno venkov
Já tomu grafu totiž absolutně nerozumím, ale pokud je na té lince červená tečka, neznamená to náhodou limit pro danou komponentu? Zelená (optimální) by tím pádem byla až za limitem...

_________________
FrSky Taranis X9D+
MPX Xeno, Robbe Arcus Sport, Ariane V6, Topmodel Swish, Durafly Tundra


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 10.10.2017 9:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2010
Příspěvky: 1891
samozřejmě že překročený limit je červeně vyznačený i ve výpisu hodnot pod grafem. Pokud si ale myslíš, že limit ve své konfiguraci nikdy nepřekročíš, tak si to změř za letu, kolik proudu Ti to vezme při prvním spuštění motoru na plno.

A mít strach z překročení limitu o 1,2A je k zamyšlení. Nehledej problém tam, kde není. Prostě ta Mega pro normální provoz Ariany stačí a majitel nemá potřebu mít z Ariany raketu. Údajně by to ani neuřídil, jen chce mít svižný model a to mu s jeho motorem bez dalších investic určitě vyjde. Nakonec, motor může kdykoli vyměnit, pokud změní názor. Jinak se můžeme bavit o úplně jiném setupu, kde i MVVS bude mimo mísu.
Viděl jsem Arianu s pohonem 4kw.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 95 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz