px

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 561 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 12.08.2021 20:01 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Obrázky: 2
Já se taky nehoním za výškovými rekordy, prostě bylo skvěle vidět (křídlo odrazem od mraku prosvícené, oranžové pruhy na spodku krásně a jasně problikávaly), stoupák byl pro blbce (ustřeďovat se neumím ani s variem, ani bez něj a šlo to samo)...
Mít GPS a zapnuté vario (a tedy neunavené oči a/nebo jistotu pohodlného návratu), hrál bych si tam do konce baterky, lítalo se v tom krásně a od cca. 300 m ve stoupáku jsem řídil v podstatě jenom směrovkou a občasným šťouchancem do křidélek. Vedle byla divočina, ale tak bezpracné stoupání jsem mockrát nezažil.

To přístrojové vybavení z člověka taky sundá tlak z plánování a rozmýšlení "co dál, co když..." na 1-4 minuty dopředu, bez čehož se lítání na oči prostě neobejde (aby bylo vidět, abych se dokázal soustředit, abych odhadnul vzduch na cestě zpátky, i když model sotva vidím...). To s námahou pilota dělá divy.

Soutěž, kódy, členství a podobné tentononc-hele, v tomhle jsem sám něco mezi libertariánem a pankáčem sám a organizovanost mi nic moc neříká, "zapsanost u někoho v organizaci" a podobné vy*írky mi zůstaly zaryté z nejdětštějších let a pročítání štosu starých Modelářů po tátovi (zjevné rozdíly v přístupu k lidem i celým klubům a tak...) a je mi jasné, že pro někoho má organizovanost v modelářství hodně hořkou pachuť. Nicméně doba dost pokročila.

Ale účast na závodech=členství chápu, z více důvodů:
-Protože organizátor je pojištěný, díky a skrze Svaz (i kdyby se pojišťoval individuálně na danou akci...). A pojištění počítá s tím, že se závodů budou účastnit lidi s nějakým shodným "basics 101" a ne že se objeví podobné existence jako kšiltózní polodement, který si z cípu Staromáku a Husova pomníku udělal FPV quad freestyle dráhu urostřed dopoledne. Takoví citelně zvyšují pojistné riziko a mění pojistné podmínky, takže je nikdo nechce. I v US musí být na závodech člověk člen klubu, anebo mít individuální UAV liability insurance, právě proto, aby se hromadných akcí s větším rizikem (hnaní se na limit sebe i modelu) neúčastnili nesoudní nepojistitelní a nepojištění debílkové, kteří si model koupí nový (a je jim to putna) a něčí děravá střecha je jim u zádě.
-Protože pravidla a duch soutěže. Lehce americky přetaženo, na soutěž dorazí někdo "nečlen" s výbavou úplně mimo pravidla, přijde se na to v půlce, na konci, později... Zkazil soutěž ostatním, zkomplikoval regulérnost podmínek pro případný rekord a podobně... A když se k tomu postaví právnicky, bude řešit "a mohl jsem znát, měl znát, měl možnost se dostatečně seznámit, mohl v plném rozsahu rozumět... blá blá". Otrava, práce a ztráta času pro všechny okolo. Jako člen FAI nebo její národní organizace je to jasné-ty mají ve stanovách povinnost seznámit se s pravidly a regulemi, což se tedy u členů implicitně předpokládá. Neseznámil jsi se-tvoje smůla, konec debaty, následky jdou za tebou, navíc můžeme dle stanov zapovídat, vylučovat, trestat, požadovat XY...
S uplatněním vůči nečlenovi je mnohem víc problémů, protože pokud by součástí přihlášky nebyl docela solidní právnický elaborát, nemá ani pořadatel, ani FAI/členská organizace vůči dotyčnému dostatečné pravomoce (rozhodně ne stejné, jako vůči členům), tedy je nejasná úroveň rovnosti podmínek pro všechny. Resp. by byla zjevně rozdílná a tedy by soutěž nebyla regulérní.
Tohle by bylo na hlubší analýzu pro někoho, kdo se vyzná ve vývoji sportovního práva, ale směr úvahy je snad jasný.

Ale tímhle jsem od Djanga opravdu hodně OT 8O

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: ned 15.08.2021 17:56 
Mazák
Mazák

Obrázky: 6
... u nás na Žábárně (Modelářské letiště Žabárna) se to Djangama jen hemží :-) Včera jsme si udělali klubovou sranda soutěž a byla to velká zábava. Odlétáno 6 kol a po přepočtu dosažených výsledků byl rozdíl mezi 1. a 2. místem pouze 2 body.

Přílohy:
P2570515 (2).JPG
P2570515 (2).JPG
[ 82.97 KiB | Zobrazeno 1236 krát ]

PříspěvekNapsal: ned 15.08.2021 19:21 
Mazák
Mazák

graup15 píše:
Jo vozim.. Proc ne. Dokonce tam ty varia mam dvě.
Skutečne větroně taky maji variometr, vyskomer.. sklonomer.. Atd. Ac jsem vycvik i se zakrytymi budiky prodelal ( na L13), Nevidim duvod proc to tam tyto prostredky nemít. Takze stejne i v F5J.
Klidne bych je povolil i u vas soutezaku... Protoze, i souhra ruce, usi, mozek vers spozdeni varia.. Oci. Se proste naucit musis. Stejne jako se podle nej dobre ustredit.

S variem to je úplně jiná disciplína (neteoretizuji, mám osobní zkušenost)... Člověk během chvíle do značné míry přestane vnímat chování modelu a letí termiku vyloženě na sluch a upřímně náročnost je proti soutěži "bez vária" minimálně poloviční, ale v některých situacích spíš jen desetinová. Třeba když je počasí, že se spíš drží nějaká vlna v silnějším větru, tak je to s variem vyloženě "pro blbce", zatímco bez něj je tahle situace jeden z největších oddělovačů "zrna od plev".

Nikomu to neberu, ale smysl mi to dává jen třeba v podobě GPS trianglu či třeba pro velkou polomaketu, pro klasické termické létání s lehčím modelem mě to ale zkrátka nijak neoslovuje.

PříspěvekNapsal: pon 06.09.2021 11:13 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

zdarec chlapi,
prosím vás o názor/zkušenost co s tím

předcházející majitel osadil náhony VOP,SOP ocel. drátem 0,8 a já bych je chtěl vyměnit za 0,8 uhlík - lze to z hlediska pevnosti/pružnosti materiálu beztrestně provést?

důvod?
abych model dovážil tak musím dle mě použít příliš velkou/těžkou baterii (nyní mám 3s 850mAh a musím k ní ještě přidávat olovo cca 25g)

úvaha
když vyměním táhla, což je za těžištěm úspora cca 6g (váha je zanedbatelná, ale řeším páku), tak jestli se to nějak zásadně promítne do čumáku

PříspěvekNapsal: pon 06.09.2021 12:36 
Mazák
Mazák

Uhlík použít jde, ale u 0,8mm už je trochu riziko s napojením k servu atd.
Sám v Djangu uhlíková táhla mám, ale je to tlustší (teď nevím jestli 1,2 nebo 1,5mm) v teflonové trubičce - rovnou míněno jako uhlíková táhla, nejde o prostou výměnu ocel 0,8 za uhlík 0,8 ve stejném lanovodu..

Jinak těch 6g podle mne celých 25g dovážení nenahradí - skoro by to vyšlo, kdyby bylo 6g přímo v ocase, ale tady je to rozloženo po celé délce a páka je tak menší, reálně to bude odpovídat tak 4, možná jen 3g vzadu a to nestačí. Skoro mi přijde, že když se bude muset stejně dovažovat (byť méně), tak to ani za tu námahu nestojí, ale je to věc názoru...

PříspěvekNapsal: pon 06.09.2021 12:43 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

ano souhlasím s tím rozložením váhy 6g po celé délce ocasu, myslel jsem na to ale nenapsal úplně přesně :D
takže asi dám pořádně těžkou baterku a budu lítat celý den :lol:
akorát s váhou budu asi už kolem 770-780g

PříspěvekNapsal: pon 06.09.2021 13:02 
Mazák
Mazák

780g je sice na můj vkus dost, jenže pokud jde o odbourání 25g zátěže a dejmě tomu 6g táhel, tak by to pak bylo 750g, což je zanedbatelný rozdíl, s tím bych se vůbec netrápil.

PříspěvekNapsal: pon 06.09.2021 13:34 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

nedalo mi to a ze zvědavosti jsem to zkusil spočítat
převedl jsem g na N a výsledek opět zpět na g a při ideálním stavu těch 6g na konci (což samo v tomto případě není) to vychází na 21,6g na druhé straně páky

PříspěvekNapsal: pon 06.09.2021 14:13 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Uhlíková táhla musí být průměr 1,2 (1,5 už je dost sichrovka, ale zbytečně těžká), 0,8 je moc tenký a dá se odepsat "soutěžním" přistáním-napraskne za spojovacím prvkem u páky serva, asi bez ohledu na konstrukci (vyzkoušeno).
Pokud máš "normální" Django z posledních pár let (ne ze začátku výroby), pak ušetříš podle provedení 3-5 gramů, což na předku ušetří 12-16 gramů podle toho, kde vozíš těžiště.

EDIT:
Mám nejpůvodnější skleněnou gondolku. Pokud máš novější uhlíkovou, tak by to nemusel být takový problém, protože je mnohem tužší. Ale stejně bych 0,8 neriskoval...
Dělal jsem improvizované zkoušky na stole a 1,2 je prostě nesrovnatelně bytelnější

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pon 06.09.2021 17:43 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

...no, mám nejen ve dvou soutěžních Django uhlíková táhla (VOP i SOP a V ) 0,8 mm už tři roky a nikdy jsem nezaznamenal nejmenší problém. U serva vlepeno do nejmenšího kuláčku, na konci u kormidla kouskem kevlaru omotaný ždibec ( 20 mm ) 0,8 drátu s ohybem. Jednoduché, naprosto funkční...

PříspěvekNapsal: pon 06.09.2021 20:29 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Máš uhlíkovou gondolku. Dost velký rozdíl, proti mým poměrům...

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pon 06.09.2021 21:05 
Mazák
Mazák

Uhlík 0,8mm mám v jedné RES - defakto tak, jak je dotaz, v klasické bílé trubce, do které se normálně dává drát 0,8mm. Určitě to jde, ale přeci jen to napojení dá trochu práce a jisté riziko v tom být může. Ale berte to doslova tak, jak to píšu - "mírné riziko" není synonymum pro to, že "to nejde" !
Dokonalý je ten tlustší uhlík v teflonu, to prostě nemá chybu žádnou, ale to se hůře shání - já to beru ze Samba model, jde o táhla, která se dávají do velkých F5J (Perfection, Prestige a tak).

PříspěvekNapsal: pon 06.09.2021 22:22 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

mám uhlíkovou gondolu
soutěžně nelítám a snažím se dosedat jak do peřin :D
pokud to někam nenarvu tak by s tím tedy neměl být problém - předělávat na jiné bowdeny to určitě nebudu
jinak co se týká toho spojení drátu a uhlí - dělám to na malých akrobatech cca 0,5kg tak, že do smršťovačky dám přes sebe konec drátu a konec uhlí cca 1cm a trochu vteřiňáku a smrštím to (zatím nepovolilo nic)
nebo se uhlí v jednom bodě ohřeje zapalovačem, na chvíli to změkne, a ohne se do L
tak a teď mě můžete pranýřovat že si koleduju o malér :D

PříspěvekNapsal: úte 07.09.2021 10:39 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

otázka na výrobce
nebo na někoho kdo ví (NÉÉÉpředpokládá :D )
při použití balastu do trubky v křídle je možné použití tyč v celku jako dodatečnou spojku nebo musí být závaží rozdělené do každého křídla zvlášť?
jde mi o to abych nezmrvil křídlo pokud to místo není zpevněné

PříspěvekNapsal: úte 07.09.2021 10:44 
Mazák
Mazák

Už se to tady před časem řešilo - nejde použít tyč v celku jako balast. Pokud si dobře pamatuju důvody - jednak šachty nejsou "šikmo", takže bys balast musel mít do vzepětí a jednak na to nejsou přizpůsobeníé pevnostně. Já jako balast používám 9mm nábojnice vylité olovem (to není můj nápad, "opsal" jsem ho)

Profil {RCalbum.cz}  

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 561 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38  Další