Switch to full style
Větroně s pomocným elektromotorem a nejčastěji sklopnou vrtulí
Odeslat odpověď

Re: výběr profilu

čtv 24.11.2016 21:33

nebo třeba MH18, MH20, MH22, ty jsou fakt rychlé, ale moc termiku nedělají, zato MH30, nebo MH32, tam je to rychlé dost a termika se s nimi dělat dá.

Hele, použitelných profilů je milion, stačí si vybrat. Jistě máš program Profili II. I v demo verzi se můžeš podívat na tvary profilů a u některých je dokonce poznámka, k čemu se nejlépe hodí. Dát dotaz, jaký použít profil je sice pěkné, ale stejně si nakonec musíš vybrat sám. Ty víš, co od něj budeš chtít a nakonec, i souměrný profil poletí v termice, když jej správně naklapkuješ :-) .

Ale nečekej, že i rychlý profil modelu s rozpětím 2000mm a hmotností 1000g bude ve větru pronikat. To ani náhodou. Otázkou zase je, co považuješ za vítr. U mne je do 10m/s bezvětří. Sice v něm bublinky lítají blbě, ale je alespoň sranda.

Re: výběr profilu

čtv 24.11.2016 22:02

Standa Stuchlý píše: nakonec, i souměrný profil poletí v termice, když jej správně naklapkuješ :-) .



tak to nesouhlasím, na trupu easyglidera jsem experimentoval s ruznejma křídlama--profilama, rozpětí oproti easyglideru zvětšené na cca 2,6m s klenutým profilem--s prohnutým profilem tuším 387 to létá termiku opravdu luxusně na odtokovce pouze křidélka, ale na zádech se to na tady tom profilu po ztrátě rychlosti hrne, další experiment byl polosouměrný profil používaný pro era typu ryba,vakuované skleněné křídlo-- celá odtokovka polohovatelná, živoučký ero, větší prostupnost ve větru, je uplně jedno, jestli s ním létám nohama dolu, nebo nohama nahoru, ale v termice nemá ten profil při jakémkoli naklapkování absolutně a znatatelně výkony klasicky zakřiveného profilu 387, ožulit to doklapkováním absolutně nestačí na výkony, které podá stará klasická pevná termická 387 ka.

ale ve variantě elektro pohonu mě už nikdy ani náhodou nenapadlo létat s termicky výkonnější 387 , s tím polosouměrným profilem ala ryba je to opravdu zábavnější a když se bublina utrhne, tak to jde termitit i bez motoru

video s tím rybím polosouměrným profilem



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Re: výběr profilu

čtv 24.11.2016 22:09

pepine, to já vím, proto jsem tam přidal toho smajlíka. Každý profil se k něčemu hodí a k něčemu ne. A nakonec lítá i rovná deska. Otázkou je, jak. Opět bych dal smajla. :-)

Jen doplním. Tazatel chce, aby to "dobře" pronikalo proti větru a myslím, že si s tím chce i užít termiku. Klasická náročnost tazatele. Za sebe. MH30, Nebo MH32 je dosta rychlý a termika se s nimi dá dělat. SD7037 co mám na 3metrovce je dobrá do termiky a letí i slušně rychle. Jo, jsou i lepší profily, ale ty nemůžu hodnotit, protože je nemám. Ale ono je to i o celkové koncepci modelu, jen profil nestačí.

Ocelot....profil MH30Mod .... rychlý, obratný a v termice se dobře usazuje. Ale do větru potřebuje zátěž, protože i se svým rychlým profilem a dokonalým provedením povrchu (kompozit) se díky své nízké hmotnosti ve větru zastaví. Po zatížení lítá ve větru jako střela. A to je aerodinamicky čistý model oproti tomu, co tazatel chce stavět.

Re: výběr profilu

pát 25.11.2016 1:02

[quote="Standa Stuchlý"]pepine, to já vím, proto jsem tam přidal toho smajlíka. Každý profil se k něčemu hodí a k něčemu ne. A nakonec lítá i rovná deska. Otázkou je, jak. Opět bych dal smajla. :-)

Jen doplním. Tazatel chce, aby to "dobře" pronikalo proti větru a myslím, že si s tím chce i užít termiku.

myslím, že v rámci samostavby nic moc zázračného ohledně moderních profilu nevymyslí, pokud použije tenký profil při klasické stavbě, těžko bude moct takové ero naložit dodatečným závažím do větru ,

tydle snahy udělat z hovna kuličku jsou tady každou chvíli, kdyby to šlo smysluplně vyřešit, nikdo by pro zájmové létání nekupoval kompozity, i když bazarové odlétané a mnohokrát pomlácené, málo platný, ale i když pohledově--povrchově šroty, to křídlo je pevné, nepřekrucuje se, profil je z formy v přesnosti daný .

řešit zázračný profil pro samostavbového žbrdlikáče je podle mého dobré jen tak pro teoretickou debatu, aby tady řeč nestála, už jen z toho duvodu, že představa o termice u začátečníku je taková, že termika má přímou souvislost s profilerm křídla, což bohužel není pravda, termika nehledá termický profil, termika bud je, nebo není a víc než řešit ideální termický profil je snaha pochopit, kdy ta termika bude a kdy nebude .

Re: výběr profilu

pát 25.11.2016 2:08

naprostý souhlas. Taky mne jeden čas braly tyhle vidiny, ale po studiu, co to vše obnáší a s pokusy, kam se tím doberu, jsem zjistil, že lepší je držet se buď výrobcem navrženého plánku, nebo si raději dobrý model koupit.

S tou termikou je to opravdu spíš o vědomostech kde a kdy bude. Pak jen mít to štěstí ji chytit a využít. A pronikání proti větru....většinou stačí závaží.

Re: výběr profilu

pát 25.11.2016 16:31

Standa Stuchlý píše:naprostý souhlas. Taky mne jeden čas braly tyhle vidiny, ale po studiu, co to vše obnáší a s pokusy, kam se tím doberu, jsem zjistil, že lepší je držet se buď výrobcem navrženého plánku, nebo si raději dobrý model koupit.

S tou termikou je to opravdu spíš o vědomostech kde a kdy bude. Pak jen mít to štěstí ji chytit a využít. A pronikání proti větru....většinou stačí závaží.


Máš pravdu. On má na plánku E-205, díval jsem se i na ten plánek, je to trochu nezvyklá koncepce větroně..., takže bych tam ani nedával nic speciálnějšího... takže pokud bych nechtěl na tento konkrétní model v libovolné velikosti zase E-205, dal bych tam S3021... bude se to dobře stavět, určitě to dobře poletí a bude to stabilnější než s E-205.

Re: výběr profilu

pát 25.11.2016 21:39

Na doplneni informaci k vyberu profilu jeste jeden prispevek (v nemcine) od autora Hartmut Siegmann: http://www.aerodesign.de/profile/profile_n.htm

Re: výběr profilu

sob 26.11.2016 0:26

velmi zajímavý a výživný odkaz. Díky.

Re: výběr profilu

ned 27.11.2016 19:16

supr,zajímavý odkaz
Odeslat odpověď