Switch to full style
Větroně s pomocným elektromotorem a nejčastěji sklopnou vrtulí
Odeslat odpověď

Xantipa F3J - F5J

úte 23.02.2016 15:29

Po roce pozvolných oprav a úprav jsem dokončil a zalétal téměř historika z dílen Jiřího Tůmy (jitom.com), původně větroně F3J, model Xantipa I. generace.

20160213 (17).JPG


Rozpětí 3260mm, délka 1450mm, hmotnost 2350g, nosná plocha 64,5dm/2.
Něco málo informací je tu na mých stránkách:
http://vozembouch.websnadno.cz/Vyzkum-a-Vyvoj.html

Ještě to bude chtít nějaký čas na vychytání much ale už teď to éro lítá úžasně.

Re: Xantipa F3J - F5J

úte 23.02.2016 16:57

Jj Xantipu jsem měl také a létala úžasně. Povedený stroj.

http://www.rckozmodrom.com/RcModely/Xantipa.htm

Časem jsem ale přešel na svah a tam to chtělo ostřejší brus.

Re: Xantipa F3J - F5J

stř 24.02.2016 9:32

zz - ty modré spodní plochy jsou pěkné. Originál, nebo tvoje práce?
Jak ti šlo vyvážení? Já s tím celkem bojoval, mám celkem těžký motor, 3-článek 2200 mAh, 50A regl - vše co nejvíc vepředu a stejně jsem musel ještě dovažovat a raději jsem ani nedával zadní kryt na táhla motýla ("prdelku").

Re: Xantipa F3J - F5J

stř 24.02.2016 16:20

byly originál... Jinak s dovažováním jsem problém neměl, něco málo navíc jsem sice do čumáku přidal, ale jen trošku...

Re: Xantipa F3J - F5J

pon 22.01.2018 11:48

Navážu na svoje starší vlákno abych tady neplevelil :wink:
Po první F3J Xantipě I. předělané na elektro (hóódně těžké F5J) a která už je dávno ve světě se pokouším dokončit další veteránku. Tentokrát je to Xantipa II. s originál elektro trupem (prodávala se pod jiným názvem ale už si nevzpomenu).
Je to sice už kus historie ale díly jsou úplně nové, včetně otřepů z forem. Bohužel chybí spojky křídla, plovoucí výškovka a kabina.
1.jpg

2.jpg

3.jpg

Re: Xantipa F3J - F5J

úte 23.01.2018 10:04

Hmotnosti surových dílů před začátkem prací.

Trup
4.jpg


Třídílné křídlo
5.jpg


Zatím doufám, že bych to možná udržel pod 2 kila :?:

Re: Xantipa F3J - F5J

úte 23.01.2018 18:11

Zaujalo mě, že na fotkách není poznat, jak jsou udělané zástěrky (zavětrování), dokonce to vypadá jako kdyby to žádná křidélka či klapky pohyblivé ani nemělo. Nebo se to surové křídlo musí teprve nějak proříznout přes vrchní vrstvu?

Re: Xantipa F3J - F5J

úte 23.01.2018 21:49

martin z píše:Zaujalo mě, že na fotkách není poznat, jak jsou udělané zástěrky (zavětrování), dokonce to vypadá jako kdyby to žádná křidélka či klapky pohyblivé ani nemělo. Nebo se to surové křídlo musí teprve nějak proříznout přes vrchní vrstvu?

Tak tak, je to ve stavu v jakém to cca před 10 lety vypadlo z forem a zatím to žádné pohyblivé plochy nemá :D
Křidélka a klapky se musí odříznout (shora) a zespoda proškrábnout laminát na pant - tkaninu.
Zavětrování udělám jednoduše jen lepící páskou.

Re: Xantipa F3J - F5J

stř 24.01.2018 7:58

Ohledně odřezávání ovládacích ploch a konstrukce křídla přidávám snímky z domácího rentgenu :lol:
Konstrukce už je "moderní" sklo - herex - sklo + uhlíkové výztuhy.
Křidélka a klapky se budou odřezávat mezi pomocnými stojinami které pak budou skořepiny uzavírat.
6.jpg

7.jpg

Re: Xantipa F3J - F5J

stř 31.01.2018 12:18

První řezání: otvory pro serva křidélek a klapek.
Krytky udělám, jak je už mým zvykem, průhledné z plastu - kradu dceři blistrové obaly od panenek :oops:
8.jpg

9.jpg

10.jpg

Re: Xantipa F3J - F5J

stř 07.02.2018 8:16

Tady bych to pracovně nazval: Jak pejsek a kočička dělali kabinu :?
Nejdřív jsem musel "ucpat" díru v trupu abych dostal alespoň jakž takž rovinu, vše oblepit páskou a pak nalaminovat pár vrstev. Šoupnul jsem tam všechno co mi zrovna přišlo pod ruku :roll: ale pod barvou to nebude vidět :mrgreen:
11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

Re: Xantipa F3J - F5J

pon 12.02.2018 8:07

Kabinka - finále :wink:
Pro lepší manipulaci jsem polotovar nalepil oboustrankou na tubu od silikonu.
Přebrousil, vykytoval, přebrousil, nastříkal plničem, přebrousil a stříknul bílou barvou. To byla volba poslední vteřiny, původně měla být černá.
Upevnění bude klasicky uhlíkovou tyčkou přesahující přední i zadní okraj.
Zároveň jsem vyřezal celý otvor do trupu. Je to paráda, vejde se tam pomalu celá ruka :!:
15.jpg

16.jpg

17.jpg
Odeslat odpověď