Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ROBIN RTF 2,4GHz set 780mm
PříspěvekNapsal: ned 25.01.2015 19:47 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.1.2015
Příspěvky: 9
Bydliště: Jirkov
Ahoj,
zdravím všechny nadšené RC modeláře a zároveň Vás žádám o radu. Zakoupil jsem si jako začínající RC letec model elektrovětroně ROBIN RTF 2,4GHz set 780mm. No moc šťastně to nedopadlo :(. Po blízkém setkání se stromem přestalo jít servo výškovky. Respektive jede furt. Po připojení baterie se motorek stále točí na jednu stranu a na ovladač vůbec nereaguje. Když odpojím baterii a ručně ho přetočím do půlky, po znovupřipojení aniž bych zapínal ovladač se zase přetočí na jednu stranu. Serva jsou přidělány k řídící jednotce za cca 1100,- a zvlášť se asi neprodávají. No nechce se mi do toho zase vrážet tolik peněz. nemáte prosím někdo zkušenost s podobným problémem? Děkuji za info.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: ROBIN RTF 2,4GHz set 780mm
PříspěvekNapsal: ned 25.01.2015 20:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.2.2012
Příspěvky: 573
Bydliště: Hradec nad Moravicí
Ahoj, začal jsem podobným setem jako ty, jestli chceš začít s modelařinou a myslíš to vážně tak do toho kopni a ať to letí hodně daleko :D Jestli chceš jenom nějaké poletovadlo, tak potom si vzpomínám na stejný problém co máš ty a jediným řešením byla nová řídící jednotka nebo to předělat modelářsky na dvě 5-ti gramové serva, nějakou vysílačku s malým přijímačem, odpovídající motor, baterky ze setu popř. lepší a 10A regulátor, to je ale investice mnohem větší než jednotka :-) Odhadem s bazarovou vysílačkou cca do 3 tis. V případě, že chceš modelařit se této a mnohem vyšší částce stejně nevyhneš :) Co mě ještě napadá tak by mohla pomoct fotka. Opravit to tak na 95% nepůjde :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ROBIN RTF 2,4GHz set 780mm
PříspěvekNapsal: pon 26.01.2015 9:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.9.2012
Příspěvky: 851
Bydliště: Křovice, Dobruška (Královehradecký kraj)
Nevím jak tam jsou řešený ty táhla od serva k ocasní ploše, ale není možné to že by se nárazem to táhlo "prodloužilo" nebo prostě nějak vysunulo nebo naopak zkátilo? Potom by bylo možné že servo funguje normálně a vrací se do neutrálu jak má, jen tím že se táhlo nějak povysunulo potom neutrál serva odpovídá vykloněné výškovce? Je to vlastně mechanický trim té páky, nevím jestli to robin má taky ale u pár letadel se mi to takhle nárazem stalo... Obzvlášť když jsem měl plastové vidličky na ocelovým drátku, vidličky byly na závitu a třeba jen z části našroubované, a nárazem sjeli na závitu až na doraz a pak vlastně v neutrálu serva byla vychýlená vop... Prostě zkus mrknout po nějaké mechanické závadě v táhlech od serva až k výškovce, nemusí to být chyba elektroniky... Podobně by to mohlo být i v případě skrytého náhonu vop, ale ta se pak těžko dostaneš no...

_________________
Pioneer,Superzoom XL,Rally XP,F3K Manta,E-Hawk 1500,FPV MaxiSwift,MiniExtra 330,Quad500,FPV Swift2.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ROBIN RTF 2,4GHz set 780mm
PříspěvekNapsal: pon 26.01.2015 10:54 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2013
Příspěvky: 353
Bydliště: Kroměříž
Dva roky zpět jsem se přesně s tímto letadlem potkal. Přinesl mi ho jeden mlaďoch, že mu to koupil táta, aby se naučil lítat. Je to nesmysl, Robin není začátečnické letadlo.

Nevýhody:
1. Je to neposeda, který se musí, vzhledem ke svým malým rozměrům a profiláži, držet na rychlosti
2. Nemá modelářskou výbavu, ale hračkářskou od NineEagles. Což znamená, že opravy či výměny dílů jsou drahé a mnohdy nemožné.
3. Ze stejného důvodu se model špatně trimuje (lineární "serva" nedrží středy)
4. Má stejnosměrný motor na 2S Li-po 250 mAh, takže účinnost pohonu versus hmotnost versus požadavek na styl letu poskytuje max. jednotky minut létání.

Předpokládám:
1. Ještě neumíš létat a chceš se to naučit
2. Lákají Tě spíše motorová éra
3. Nechceš nic stavět

Pokud to sedí, moje doporučení je:
1. Zbav se toho Robina. Prodej to celé a nic si nenechávej. Pro opravdouvou modelařinu se z toho nedá použít nic.
2. Kup si EasyStar, Betu, Rookie, Flop II nebo podobný začátečnický model. Občas je tu v inzerci. Bude Ti stačit létaný a třeba i rozumně opravovaný. Nehleď na vzhled. Budeš s tím třískat o zem.
3. Pokud je to možné, požádej prodávajícího, aby Ti to buď přenechal i s modelářskou výbavou, nebo aby Ti to za úplatu osadil a zalétnul.
4. Najdi si ve svém okolí kolegu modeláře. Jistě Ti rád poradí a mnohý i přenechá něco materiálových přebytků.
5. Ze začátku Ti bude stačit nejlevnější RC souprava na 2,4 GHz (Cadet např.), dvě serva, regulátor+motor+vrtule, baterka a nabíječ. To se dá z bazaru pořídit do cca 2 500 Kč.

Levněji ale létat asi nepůjde, na to se připrav. A pokud Tě to chytí, tak pak už tečou úplně jiné částky.

Tož tak.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ROBIN RTF 2,4GHz set 780mm
PříspěvekNapsal: pon 26.01.2015 15:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.3.2014
Příspěvky: 1573
Bydliště: Letovice,ČR
Vlasta Svoboda píše:
.....


Přesný. Jen doplním. Napiš si do profilu odkud jsi. Bude jednodušší někoho najít, kdo by ti mohl pomoct do začátku.

_________________
Co napíšu je jen můj názor, který nikomu nevnucuju.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ROBIN RTF 2,4GHz set 780mm
PříspěvekNapsal: pon 26.01.2015 19:30 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.1.2015
Příspěvky: 9
Bydliště: Jirkov
Ahoj lidi,
předem děkuji všem za odpovědi. Modelářem se stát nechci už toho mám fakt hodně. Letadlo jsem koupil jen abych se tochu přírodě odreagoval a nemusel nic stavět, lepit a řešit. Jenom Hodim a letim :D . Sem si teda myslel. A já přitom hodim, letim bourám a už neletim,
No táhla to nebudou vyndal jsem celý prijímač viz odkaz
http://www.modelarina.cz/prijimac-robin ... 31077.html
a ten jeden motorek stále točí i bez zapnutí ovladače.
Divný no. Ještě to zkusím odnést k nám do modelářství, je tam takovej šikovnej chlápek. Snad mi k tomu něřekne to co vy :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ROBIN RTF 2,4GHz set 780mm
PříspěvekNapsal: pon 26.01.2015 22:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.11.2013
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 10, ČR
Obrázky: 9
Ahoj.
Z vrchní strany přijímače jsou táhla přidělaná k potenciometrům. Zkontroluj spojení táhla s potenciometrem. Podle tvého popisu je ale pravděpodobné, že je poškozené nebo upadlé ozubené kolečko, které převádí rotaci motoru na hřídelku pohybující táhlem a potenciometrem. Pokud bys měl problém s tím kolečkem nebo pastorkem, tak se mi prosím ozvi co nejdříve. Opravoval jsem Robina pro svého vzdáleného synovce a náhradní kolečka stále mám:
viewtopic.php?t=67649

Jinak si myslím, že je model použitelný i pro začátečníka, pokud ti ho někdo pomůže vytrimovat.
Musí se s ním ale lítat na dostatečně velkém volném prostranství a pokud možno v úplném bezvětří. Na motor pouze rovně vystoupat a pak bez motoru plachtit. Bez běhu motoru jsou jeho letové vlastnosti mnohem lepší než s ním.

Petr


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: ROBIN RTF 2,4GHz set 780mm
PříspěvekNapsal: úte 27.01.2015 10:07 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.8.2014
Příspěvky: 38
beginner99 píše:
Ahoj, začal jsem podobným setem jako ty, jestli chceš začít s modelařinou a myslíš to vážně tak do toho kopni a ať to letí hodně daleko :D Jestli chceš jenom nějaké poletovadlo, tak potom si vzpomínám na stejný problém co máš ty a jediným řešením byla nová řídící jednotka nebo to předělat modelářsky na dvě 5-ti gramové serva, nějakou vysílačku s malým přijímačem, odpovídající motor, baterky ze setu popř. lepší a 10A regulátor, to je ale investice mnohem větší než jednotka :-) Odhadem s bazarovou vysílačkou cca do 3 tis. V případě, že chceš modelařit se této a mnohem vyšší částce stejně nevyhneš :) Co mě ještě napadá tak by mohla pomoct fotka. Opravit to tak na 95% nepůjde :?


Grugh píše:
Ahoj.
Z vrchní strany přijímače jsou táhla přidělaná k potenciometrům. Zkontroluj spojení táhla s potenciometrem. Podle tvého popisu je ale pravděpodobné, že je poškozené nebo upadlé ozubené kolečko, které převádí rotaci motoru na hřídelku pohybující táhlem a potenciometrem. Pokud bys měl problém s tím kolečkem nebo pastorkem, tak se mi prosím ozvi co nejdříve. Opravoval jsem Robina pro svého vzdáleného synovce a náhradní kolečka stále mám:
viewtopic.php?t=67649

Jinak si myslím, že je model použitelný i pro začátečníka, pokud ti ho někdo pomůže vytrimovat.
Musí se s ním ale lítat na dostatečně velkém volném prostranství a pokud možno v úplném bezvětří. Na motor pouze rovně vystoupat a pak bez motoru plachtit. Bez běhu motoru jsou jeho letové vlastnosti mnohem lepší než s ním.

Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ROBIN RTF 2,4GHz set 780mm
PříspěvekNapsal: úte 27.01.2015 15:45 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.1.2015
Příspěvky: 9
Bydliště: Jirkov
No táhla ani kolečko to není jak už jsem psal výš. mám vyndaný celý přijímač a je kompletní. Jen to jedno servo pořád točí. Bl jsem dneska u toho modeláře jak jsem psal a prý možná potenciometr. Zkusím reklamaci jestli to projde :D dneska se všude cukají tak uvidim. Jinak všem dík za názory.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ROBIN RTF 2,4GHz set 780mm
PříspěvekNapsal: úte 27.01.2015 20:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.11.2013
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 10, ČR
Obrázky: 9
JosefG píše:
No táhla ani kolečko to není jak už jsem psal výš. mám vyndaný celý přijímač a je kompletní. Jen to jedno servo pořád točí. Bl jsem dneska u toho modeláře jak jsem psal a prý možná potenciometr. Zkusím reklamaci jestli to projde :D dneska se všude cukají tak uvidim. Jinak všem dík za názory.

Zkusím trochu popsat, co se tam za normálních okolností děje:
Potenciometr je v nějaké poloze.
Signál z přijímače dává pokyn k jiné poloze.
Motor točí pastorkem na své hřídelce. Snaží se minimalizovat rozdíl mezi příkazem z přijímače a hodnotou potenciometru.
Pastorek točí větším ozubeným kolečkem.
Větší ozubené kolečko točí šroubovitou hřídelí, na které je nasazeno.
Na šroubové hřídeli je v jednom místě přichyceno táhlo a pacička potenciometru.
Otáčením této hřídele se posouvá táhlo a pacička potenciometru a to do té doby, než má potenciometr přibližně stejnou hodnotu jako signál z přijímače.
Jinými slovy: potenciometr je zpětnou vazbou pro motůrek serva. Potenciometr nemůže jít "za roh", nemůže odjíždět do nekonečna. A ani v případě zcela vadného nebo utrženého potenciometru se servo nepohne přes svůj mechanický limit.
Takže POTENCIOMETR TO NENÍ!!!

A protože se tvůj motůrek stále točí, ale servo / potenciometr / táhlo (alespoň po nějaké době) se nepohybují, tak to znaméná, že je porušené mechanické spojení mezi motůrkem serva a potenciometrem / táhlem / úchytem na šroubové hřídeli. A velké kolečko je to nejpravděpodobnější místo (i když ne jediné).
Vždyť to není tak těžké zkontrolovat, zvlášť když jsou na přijímači ta serva dvě. Na to člověk nemusí být raketový inženýr!!!

Nejjednoduší kontrola je zkusit rukou otáčet velkým kolečkem:
Pokud se nehýbe šroubovitá hřídel, tak je problém mezi kolečkem a hřídelí. Např. prokluzující kolečko na hřídeli.
Pokud se nehýbe motůrek, tak je problém mezi kolečkem a motůrkem. Např. prokluzující pastorek.
Pokud se motůrek hýbe nepravidelně, tak jsou vylámané zuby na kolečku.


Přílohy:
robin_01.png
robin_01.png
[ 86.3 KiB | Zobrazeno 2536 krát ]

robin_02.png
robin_02.png
[ 209.66 KiB | Zobrazeno 2536 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: ROBIN RTF 2,4GHz set 780mm
PříspěvekNapsal: stř 28.01.2015 20:50 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.1.2015
Příspěvky: 9
Bydliště: Jirkov
poslední příspěvek je fakt propracovaný, ale asi stále nechápete v čem mám problém tak jsem vám to před odesláním ještě nahrál.

https://www.youtube.com/watch?v=fNVwd0C ... e=youtu.be

děkuji za komentáře


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ROBIN RTF 2,4GHz set 780mm
PříspěvekNapsal: stř 28.01.2015 20:55 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Ta tmavá skvrna na tom žlutohnědém kvádříku - to tam bylo i původně?
Přijde mi to totiž jako přepólovaný tantal (tantalový kondík to na 100% je), ten takhle totiž po přepólování napájení vypadá. A při tom došlo k poškození další elektroniky.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ROBIN RTF 2,4GHz set 780mm
PříspěvekNapsal: stř 28.01.2015 21:12 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.1.2015
Příspěvky: 9
Bydliště: Jirkov
No tak to fakt nevim nějak jsem to nezkoumal dokud to fungovalo :D ,
ale myslím že přepólovat se to nedá ne. ta baterie tam ani jinak strčit nejde


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ROBIN RTF 2,4GHz set 780mm
PříspěvekNapsal: stř 28.01.2015 23:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.11.2013
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 10, ČR
Obrázky: 9
Špatně jsem to pochopil. Z příspěvků se zdálo, že se motor serva stále točí. A ono prostě vždy odjede k jednomu dorazu.
Jinak ta tmavá skvrna je i na tom, který mám aktuálně doma, zřejmě od fixy. Zajímavé, že potenciometry jsou nepatrně jiné, kontakty jsou vyvedeny k jejich vrchní straně.
Závada může být jak potenciometrem, tak bohužel kdekoli po cestě. Potenciometr by šel snad změřit, jen nevím jesti to k něčemu povede.
Na poškozený kapacitor moc nevěřím, k problémům došlo po kolizi se stromem.
Hodně štěstí.


Přílohy:
robin_03.jpg
robin_03.jpg
[ 75.75 KiB | Zobrazeno 2432 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: ROBIN RTF 2,4GHz set 780mm
PříspěvekNapsal: čtv 29.01.2015 8:30 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.1.2015
Příspěvky: 9
Bydliště: Jirkov
Zdravím,
Pochopil jsi to správně, když sundam ozubené kolečko tak motorek stále jede, tak dneska to odešlu tak uvidím. Ale vzhledem k tomu ze prodejce to tu čte ;-),tak nevím nevím. Ale já si myslím ze se jedná o elektronickou závadu, která by se nárazem stát neměla, všechny táhla jsou v pořádku. No nic děkuji za řady.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz