Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Top Banana - těžiště
PříspěvekNapsal: stř 28.12.2022 16:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.2.2006
Příspěvky: 1205
Bydliště: Praha, Sobín
Obrázky: 3
Můj nejmenší chlapeček po někom získal vrak historického modelu Top Banana (konstrukce Joy Jackson někdy 1950). V originále to byl volný motoráček s jednokolovým podvozkem. Chtěl bych ho upravit jako retro elektrolet, předpokládám dvoučlánek a motor řady 2822. ovládaná VOP, SOP a motor, podvozek asi s dvěma kolečky, aby to bylo normálně použitelné jako školní model. Při návrhu zástavby motoru a pohoné baterie jsem narazil na to, že na reálném modelu těžiště vychází hodně vzadu, tj. pro standardní polohu někde mezi 30-50% hloubky křídla by to chtělo hodně protáhnout čumák dopředu nebo velké dovážení.
Při hledání na webu jsem plánek, co vyšel v RC Revue. Na něm je v plánku
Příloha:
top_banana.jpg
top_banana.jpg
[ 96.77 KiB | Zobrazeno 2110 krát ]

taky zakreslené něco jako těžiště na můj vkus nepochopitelně vzadu. Já vím, že už na první pohled je ...ten vrchní (tedy model) nějakej divnej..., už ta nepoměrně velká VOP s nosným profilem, ale myslíte si, že je to opravdu tak možné? Kam byste zhruba projektovali těžiště v návrhu? Jednak bych se rád vyhnul nějakým šokům při záletu, a dále i potenciálnímu balíku nutného olova pro dovážení.
U ostatních publikovaných plánků, co se mi povedlo dohledat, jsem doporučenou polohu těžiště nenašel.
Prosím o názory / zkušenosti doporučení - já se (za necelých 50 let, co stavím modely) s něčím podobným nesetkal.

_________________
Símův axiom: Každý signál se zlepší, připojíme - li anténu


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Top Banana - těžiště
PříspěvekNapsal: stř 28.12.2022 16:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1776
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Jestli je tam tak velka vyskovka s nosnym profilem ,tak bude poloha teziste velice variabilni zalezitosti , prakticky bude pro ruznou rychlost modelu jinde ale pri takto koncipovanem modelu to na zavadu nebude, paklize bude poletovat vicemene horizontalne a s rychlosti odpovidajici volnemu letu bez pohonu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Top Banana - těžiště
PříspěvekNapsal: čtv 29.12.2022 0:17 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.12.2013
Příspěvky: 105
Bydliště: Plzeň
Obrázky: 4
To těžiště udělej jak je v plánu...Takhle to lítá. Mám ho...Na jiném podobném modelu je dokonce funkční těžiště asi 8cm za odtokovou hranou a taky v pohodě krásně lítá...
https://outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=13210 to je ono. Lítá neskutečně....:-)

_________________
historickemodely.cz
QUEEN BEE 1950,ORION 1943,ADMIRÁL,RED RIPPER 1940,SOKOL,HURIKÁN 1940...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Top Banana - těžiště
PříspěvekNapsal: čtv 29.12.2022 9:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Jiri Do jiného vlákna "kresi" dal odkaz na své stránky. Kde jsou (mimo další zajímavosti) i skeny Modeláře. Když jsem si jeho stránky krátce procházel, zaujalo mne Jak zalétávat, Antonín Koťátko, 04/12/2022 OD ADMIN Kde je velmi hezký a názorný popis "Výpočet polohy těžiště - Vzdálenost I (plošná délka) rozdělíme v opačném poměru plochy křídla a rozdílu plochy VOP a 15 % plochy křídla. Bod takto zjištěný a vynesený na úsečku I udává polohu těžiště." Těm co jako já uvedený Popis neznali, se takové obecné řešení problému může někdy hodit.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Top Banana - těžiště
PříspěvekNapsal: čtv 29.12.2022 11:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.5.2005
Příspěvky: 888
Bydliště: Žatec
Blog: Zobrazit blog (1)
Zdravím Jiří, podobně to bylo u Playboye, stavěl jsem jich několik a těžiště jsem posunul před střed křídla, když dám větší baterky, je ještě více vepředu a létá stejně hezky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Top Banana - těžiště
PříspěvekNapsal: čtv 29.12.2022 13:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1776
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
A kdyby tam nebyla ta nadherna,, tlapa,,nosna vyskovka ,tak se nemame ani o cem bavit.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz