Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Brzdící klapky GAMA2100
PříspěvekNapsal: pát 10.05.2013 19:35 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.2.2013
Příspěvky: 33
Dobrý večír. Máte prosím vás někdo zkušenosti s montáží originálních brzdících klapek na letadlo Gama 2100. Jde mi hlavně o chod klapek. Jak upravit křídlo s původní předchystanou klapkou? Děkuji za vaše rady.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Brzdící klapky GAMA2100
PříspěvekNapsal: pát 10.05.2013 20:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.9.2012
Příspěvky: 710
Není na tom nic zvláštního. Ostrým nožem ořízneš klapky (kromě pantu), nainstaluješ servo do šachty, na klapku dáš ovládací páku, spojíš táhlem a je hotovo. Pak už jen vyladíš nulovou polohu a naprogramuješ si chod klapky, podle toho jak chceš, aby ti chodila.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brzdící klapky GAMA2100
PříspěvekNapsal: pát 10.05.2013 20:23 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.2.2013
Příspěvky: 33
Takže stačí když ořežu klapky po bocích. Myslel jsem jestli se tam nedávají nějaký panty nebo tak. To je fajn. Jdu na to. Děkuji za radu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brzdící klapky GAMA2100
PříspěvekNapsal: pát 10.05.2013 20:25 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.9.2012
Příspěvky: 710
Pant dát můžeš ale normálně stačí to lisované EPO, které tam je z výroby. Stejně jsou uchyceny na Gamě všechny ovládací plochy a pokud nebudeš létat s Gamou jak protržený, tak to uchycení i hodně vydrží...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brzdící klapky GAMA2100
PříspěvekNapsal: sob 17.03.2018 14:39 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 17.3.2018
Příspěvky: 17
Bydliště: Doubravy u Zlína, Baťova města
Příloha:
klapky  brzdy  stity.JPG
klapky brzdy stity.JPG
[ 24.94 KiB | Zobrazeno 1966 krát ]

Pěkný den, vidím že je tu staré vlákno, ......
po záletu Gamy 2100 od Pelikána jsem dospěl k závěru, že klapky budou třeba. Obzvláště na takové to polétáníčko za barákem, kde je jen standardní "valašská rovina".
Mám dvě možnosti, jak již předpřipravené klapky v elapor křídle udělám. Tedy s ohledem na osu otáčení.
Mám dvě otázky:

1/ má konstrukce "B" opodstatnění a bude funkce klapek podstatně rozumnější oproti klasické konstrukci "A"
Bude tedy stát zato se namáhat s podstatně komlikovanější výrobou pantu? Projeví se to nějak na lepších letových vlastnostech při brždění na přistání.

2/ někde a nemohu to najít, jsem četl pojednání, že lze použít klapky vyklopením směrem nahoru, jako brzdné štíty. Tedy mechanicky konstrukčně, by byla jen volba nahoru štíty, dolu klapky nikoli.

_________________
Karel
-----------------
lítám v tom pro radost


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brzdící klapky GAMA2100
PříspěvekNapsal: stř 21.03.2018 13:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
U vztlaků bych volil variantu A, jen osa otáčení by byla místo u horního povrchu u dolního povrchu a štěrbina by nebyla do V.

Já bych se u tohoto letadla vztlakovými klapkami nezabýval a bržděním taky ne. Můj názor je, že to nebude mít praktický přínos, myslím si, že přistávací rychlost i rychlost v kroužení je u tohoto letadla dostatečně malá. Ale to asi nechceš slyšet ;-)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brzdící klapky GAMA2100
PříspěvekNapsal: stř 21.03.2018 21:11 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 10.6.2012
Příspěvky: 77
Bydliště: Uherské Hradiště
Zdravím, ano jeto tak že instalace klapek a stim související zvýšení hmotnosti a zhoršení aerodynamické čistoty profilu křídla jsou větší než jejich výhody při přistání. Já tento model už tak koupil s klapkami a je to jen komplikace ale jako tréning na vyšší levl proč ne. Mám tří metr vetroň bez vztlaků a vejdu se i na malé plochy je to spíše o litání než o klapkách. Úplně stačí používat křidélka pro přistání vyklopena nahoru. Nic to nestojí a je to jen o nastavení a funguje to spolehlivě .
Tož tak.

_________________
SkyClimber,Velox 2m,Pitss,Scout,Yak54,Click2,GeeBee r3,Bird of Time,Me110,B-26,Tilia25, Aurora9


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brzdící klapky GAMA2100
PříspěvekNapsal: sob 24.03.2018 22:25 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.3.2004
Příspěvky: 75
Bydliště: Havlíčkův Brod
Lupac píše:
Zdravím, ano jeto tak že instalace klapek a stim související zvýšení hmotnosti a zhoršení aerodynamické čistoty profilu křídla jsou větší než jejich výhody při přistání. Já tento model už tak koupil s klapkami a je to jen komplikace ale jako tréning na vyšší levl proč ne. Mám tří metr vetroň bez vztlaků a vejdu se i na malé plochy je to spíše o litání než o klapkách. Úplně stačí používat křidélka pro přistání vyklopena nahoru. Nic to nestojí a je to jen o nastavení a funguje to spolehlivě .
Tož tak.

Asi máme každý jiné éro. Klapky namixované jako butterfly i u Gamy jsou obrovským přínosem při přistání. Jak bylo psáno výše - stačí pouze odříznout a nechat zavěšený na stávajícím materiálu. Ovládáno plynule kniplem motoru. A Gamě ten "nárůst hmotnosti" je jen ku prospěchu. Vlastní zlušenost, ne teorie


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brzdící klapky GAMA2100
PříspěvekNapsal: ned 25.03.2018 9:08 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 17.3.2018
Příspěvky: 17
Bydliště: Doubravy u Zlína, Baťova města
Vyřešeno soukromou poštou, děkuji všem za názory. Snad přidám i vyjádření jak to dopadlo.

Karel

_________________
Karel
-----------------
lítám v tom pro radost


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz