Pravidla fóra


O dalších nadšencích se dozvíte na Interaktivní mapě heli maketářů.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 250 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 17  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2023 14:26 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Z dneška jsem plánoval jedno video ale nezadařilo se. Na první let se mi nechtělo kameru vyndávat s tím že mám čtyři sady, nakonec se to vyvinulo jinak.

Vyrazil jsem pod Lochkovský most na nádrž kde lítala loni Helisika s bambivakem, takové repete s mechanikou na AS350. První start v pohodě, 55% ESC se ukázalo jako zbytečně moc a heli zvládá 2,4 kila když je bambi naplněný i na 35% ESC zcela v pohodě. Na těch 55% govenor JIVE stejně neudržel podle Jlog2 otáčky v rovině, naopak na 35% už ano viz screen z toho letu.

S prázdným bambi to bere 28A, s naplněným podle výšky nastoupání okolo 34 až 38A. Na 35% se odběr sníží až k 25A s prázdným bambi vakem. Na screenu z logu je vidět jak se na 35%ESC pozitivně sníží červená linka PWM a otáčky jsou v linii.

Dal jsem druhou sadu baterek, při startu mi jedno lanko od bambi přeskočilo přes předek levé lyžiny tak jsem musel na zem a narovnat ho. Druhý start v pohodě jenomže začalo ještě víc foukat a pěkně v poryvech. Chvíli jsem váhal jestli to nezabalit ale člověk se tam trmácí oklikou půl hodiny protože okruh je na mašli tak holt to využít. Klesl jsem nad vodu, vítr šel zepředu přesně proti helině a začal mi jí pomalu tlačit dozadu ke břehu. Abych zůstal chvilku na místě na nabrání vody, stačí dvě tři vteřiny, musel jsem ji výškovkou nepatrně naklonit dopředu. To se mi hned málem vymstilo. Rotor jako disk s širokými listy dostal tlak shora vítr heli okamžitě tlačil dolů. Zareagoval jsem naštěstí správně a celkem rychle, i tak zajel podvozek do vody.

Hned přistání, bylo to ve vodě přesně po mezidesku, tedy na spodek bočnic. Voda se nedostala na žádnou elektroniku jako motor nebo regulátor, Denmon a RX jsou skoro nahoře. Koupačku dostal systému na ovládání bambi vaku včetně serva. To je naštěstí z expedičního Defendera od Traxxas kam jsem dával silnější servo a tohle bude tedy vodotěsné. Klika. Heli nikdy není úplně v rovině, ani ve visu, je nakloněná lehce na pravou stranu. V pravém dřevěném pylonu kam se dávala půlkilová závaží zůstala proto dvě jezírka vody :-).

Hned jsem to zabalil a odjezd, ve větru nesmysl dál riskovat. Baterky jsem dolítal cestou domů. I tam vítr zesílil nicméně tahle velikost a váha s tím opravdu nemá problém. Vyzkoušel jsem variantu 35-45 a 65% ESC. Zatím to vypadá že 35% zcela stačí, když hodně fouká tak dát 45%. 55 a 65% už je dost, tam už PWM atakuje stovku.

Nechce se mi montovat pětilist, stejně žádnou Ameriku neobjevím a další desítka pastorek nejspíš potřeba není. Helina by měla lítat v oblasti PWM do 96 až 98%, co nejmíň atakovat hranici 100% a víc není třeba řešit. Opakovaným vyměňováním riskuju že někde na něco zapomenu a bude další úplně zbytečný karambol.

Když si zapnu starší rádio T8FG kde je ještě Helisika než dostala přijímač FASSTest k T16IZ, je vidět že s pastorkem 10T plus kolo 112T lítala bez zátěží navíc pěkně na 50%. A to byl letový projev obdobný s tím co vnímám jako pohodové u AS350 na 35% ve verzi 11T + 118T.

Až tam přijde regl HW130A tak jeho govenor bude vyšší otáčky zvládat třeba jinak, spíš líp než slabší Kontronik. Nouzově zjistím po připojení programovací jednotky maximální dosažené otáčky, to mi na kontrolu resp. porovnání s Jlogem musí stačit. Nevím jak bude vypadat komunikace HW s baterkama, na nějaké šetření těch slabších jako to má JIVE jsem v návodu k HW nenarazil.

Teď bude zase pauza, lakovna až za týden, popisky také nic.


Přílohy:
P_20230412_114422.jpg
P_20230412_114422.jpg
[ 253.39 KiB | Zobrazeno 2966 krát ]

P_20230412_114730.jpg
P_20230412_114730.jpg
[ 124.67 KiB | Zobrazeno 2966 krát ]

H5 1269 Bambi Lochkob 35-55 2x3S a Bashing OK.jpg
H5 1269 Bambi Lochkob 35-55 2x3S a Bashing OK.jpg
[ 91.59 KiB | Zobrazeno 2966 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 13.04.2023 23:03 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Dnes mi to nedalo a přece jenom jsem tam vyrazil znova. Foukalo minimálně, čtyři starty v pohodě. Na třetí a čtvrté baterce video, první video je bez expa na křidélkách a výškovce, tam je to chvílemi trochu divočejší. S expama je druhé video. Expa se na tuhle produkci vyplatí aktivovat podobně jako na čerpání vody z boxu na letišti.

Při nabírání vody je ideální jít co nejvíc kolmo dolů a nikam se neposouvat. Tam se sice nabere voda ještě o zlomek vteřiny rychleji ale hlavně couvání je trochu nebezpečné. Pokud se klesne příliš dolů, hrozí podebrání lanek bambi vaku koncem lyžiny což je zbytečná komplikace. Stalo se mi už před lety v prvních startech. Odhodit se nedá, musí se opatrně přistát. Nabírat vodu daleko od sebe je taky riskantní, není už kontrola nad dostatečnou stabilizací modelu na místě. Časem se chci naučit nabírat vodu bokem nebo čelem k sobě.

Videa mají jednu technickou chybu a sice polohu kamery na čelovém pásu. Musí směřovat víc dolů tak aby byl vidět dopad vody a nebyla tam zbytečně obloha kde se nic neděje. Příště. Jinak celkem spokojenost, s každým dalším startem se získává víc praxe a hlavně klid, člověk si to až pak začíná víc užívat jako zábavu což to opravdu vystihuje.

Příště položím na cestu nějaký barevně výrazný plochý terč na který se budu trefovat. Podstatná je přesnost, ne počet náběrů vody nebo rychlost. Ještě to chce praxi se spínačem na vylití vody. Poloha je dobrá ale vracení zpátky kdy se víko opět zavře pohybem dolů trochu víc ruší práci s levým kniplem. Slušel by tomu pružinový spínač :-).

Na videích je vidět že občas se víko neuzavřelo správně a po zvednutí od hladiny se voda z bambi vaku hned vylila. Možná se někde něco zkřížilo, musím se na to podívat. Voda taky vytéká pomaleji než dřív, spustil jsem víko víc dolů aby voda neutíkala při rozhoupání bambi vaku kdy se lanko jakoby zkracuje když je bambi vak vepředu. Chce to najít určitý kompromis.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Přílohy:
P_20230413_182049.jpg
P_20230413_182049.jpg
[ 181.67 KiB | Zobrazeno 2935 krát ]

P_20230413_181719.jpg
P_20230413_181719.jpg
[ 72.75 KiB | Zobrazeno 2935 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 23.04.2023 22:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Dnes konečně první video s kamerou umístěnou na heli. Vyrobené to bylo už dřív, nikdy na to nedošlo. Je to dělané na trubku trupu Hughese směrem dozadu. Protože je kónická a hrozí posunutí + povolení, na držáku je čep a v trupu malý otvor 4mm. Tady je vyrobené prodloužení mezidesky se zpevněním Alu profilem. Hodně jsem se obával vibrací, při roztáčení tam i jsou ale za letu je to použitelné. Na otvorech mikrofonů byla krepová páska která odclonila hnusný svistot větru a hluk na úroveň která nevyžaduje úplné vypnutí zvuku.

Včera jsem to celé vyrobil a vyrazil s osmi sadami baterek na nádrž. Voda nevypadala tak čistě jako posledně, chvíli jsem váhal jestli neodjet ale počasí bylo dobré, šancí se moc nenabízí. Po dvou startech montáž kamery kde jsem zjistil že mi chybí speciální šroub který drží kameru.... Takže jenom trénink bez kamery zbylých šest sad. Co nejintenzivnější trénink je jedinou možností jak postupně vytěsnit dost velké obavy z utopení modelu. Zatím jsem stále nenarazil na video kde by takhle někdo lítal s bambi vakem nad otevřenou vodou, všechno pouze bazénky a i tam jsou občas výživné karamboly byť někteří to zvládají slušně a třeba Scott z NZ je dokonalý. Existuje jediné starší video nějakého Američana s Hughesem který má na lyžinách obří polystyrenové plováky. Takže i když se vody dotkne tak model nemá šanci utopit a proto to nepovažuju za úplně srovnatelné. Lítání mu ani tak nešlo, evidentně z toho měl pořád obavy čemuž se ale nedivím. Bylo to tak nestabilní že to klidně mohl převrátit.

Zkoušel jsem i nabírání vody bokem a proti sobě, je to příliš brzy. Model mám přece jenom dál od sebe a nevidím to moc shora abych vnímal přesně pohyb vůči hladině jinak než podle změny polohy bambi vaku a to může být záludné. Možná stát přímo na hrázi. Heli musí mít ideálně minimální stranový posun, nejlépe žádný. A taky se musí hlídat naplnění po němž následuje ponoření resp. potopení bambi vaku který nemá nic co by ho drželo ne hladině, polystyrenové válečky, něco dutého apod. Má to dva důvody. Uvnitř by to zmenšilo objem vody dva litry, zvenčí by to ztratilo originální tvar a při čerpání z boxu bych tím zavadil o okraje a riskoval havárii.

Protože ve chvíli kde se bambi vak zanoří a začne se vahou potápět, stává se z něj něco jako kotva a pokud se hned nevytáhne nahoru, čím je hlouběji tím větší energie je potřeba k tomu ho vytáhnout. Radši jsem to nezkoušel ale myslím že souběhem velkého zanoření a pohybu stranou bych se dostal do budu kdy hrozí opravdu kontakt s vodou a utopení. V horším případě heliny, v lepším cvaknutí záchrany a vzlet s tím že bambi vak se potopí což se stalo už dvakrát byť z výšky a nechtěně.

Dnes jsem tam přijel ještě za slabého deště a čekal půl hodiny až se to přežene. Konečně jde heli ven z auta, montuji kameru a pak zjistím že doma zůstal pro změnu bambi vak :-). Tak 15km tam a zase zpátky, pak už to vyšlo.

První video full HD a menší zobrazovací úhel, protože 4K na je vše přehlednější tak je to vložené v opačném pořadí. Kamera si 4K verzi nevím proč rozdělila a protože na zbytku je jenom přistání podobné tomu z Full HD verze, nezabýval jsem se spojováním obou částí a nechal to tak jak to je. Příště to natočím na výšku což bude lepší, program používaný na editaci videí umí i jeho otočení před exportem. Mount na kameru má obě možnosti.

Ve videích je několik variant nabírání vody, u 4K v širokém úhlu sice není hák a ovládací hokejka, posunutím nahoru bych ještě víc omezil to zajímavější dole. U videa na výšku pak bude všechno. I tak je tam vidět pohyb tyčky třmenu na němž je lanko zvedající víko ve vaku, přesně se pozná kdy jsem ho zapomněl uzavřít a při příštím náběru voda rovnou vytekla, je to tam asi 2x. Chce to uzavřít ho hned po vypuštění vody, to je celé. U Heli tomu pomáhá přistávací reflektor na 7. kanálu kde je přes Y kabel i servo ovládání bambi vaku. Akorát musím koupit invertor který reverzne světla aby nesvítil reflektor celou dobu po vypuštění a během nabírání, naopak v kratší fázi vypuštění do opětovného uzavření. nesvítí = uzavřeno, svítí = pozor - uzavřít.

Nebo ho odpojit ale jako pomůcka to špatné není.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
4K



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
Full HD


Přílohy:
P_20230423_193000.jpg
P_20230423_193000.jpg
[ 135.53 KiB | Zobrazeno 2740 krát ]

P_20230423_193013.jpg
P_20230423_193013.jpg
[ 76.11 KiB | Zobrazeno 2740 krát ]

P_20230423_193021.jpg
P_20230423_193021.jpg
[ 58.95 KiB | Zobrazeno 2740 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 24.04.2023 9:04 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 22.9.2007
Příspěvky: 496
Bydliště: Plzeň
To jsou moc hezký záběry :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 24.04.2023 12:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Díky :-). Na výšku to bude ještě lepší a taky čistěji létat, je to vidět ještě líp než z kamery na straně pilota jako dosud. Inspirovalo mě několik videí, existuje jich ale hodně, některá jsou zdařilejší. Poslední nakopnutí bylo tohle



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Je to AS350 kterou stavím a do které je mechanika se kterou aktuálně lítám s tím bambi. Na videu jsou skvělé detaily zavěšení a taky vidím že ASko má i pevný centrální závěs na dně trupu, nejenom tu hrazdu. Hrazda je dobrá na předměty které se kývají nebo pohybují při manipulaci, bambi vak je na prvním místě. Taky je tam detail jak to funguje, systém sice dobře znám ale je fajn to vidět v chodu.

Třmen z něhož visí ocelová lanka na bambi vak má uprostřed jedno lano s vřazeným řetězem, tam se podle posunutí článků ladí uzavření a utěsnění. Do třmenu vedou kabely napájení pro elektromotor s navijákem plus ovládání. Naviják nepotřebuje velkou sílu protože bambi vak se zavírá ve vzduchu záhy po vypuštění vody a tedy na sucho. Takže k povolení a vypuštění není potřeba žádná síla, jednoduše se vypne zámek a lanko s řetězem sjede odhadem dva až dva a půl metru dolů. Menší bambi vaky mají dole takovou gumovou punčochu spojenou s reflexním obalem po celém o´bvodu. Tvoří takový válcový trychtýř který má po okraji hustě kovová očka. V nich je silonová šňůra navázaná smyčkou na lanko s řetězem shora. Naviják zatáhne, punčocha se zvedne zdola nahoru, stáhne a tím se vak uzavře. Netěsní to absolutně, proto z toho za letu odkapává voda.

Pilot s takhle s uzavřeným bambi vakem klesna na vodu ale vak se musí překlopit protože spodem si nic nevezme. Občas za to pilot záměrně zatáhne stranou aby to zrychlil, někdy dávají závaží na jednu stranu, takhle to má i Scott z NZ na výrobku od Tyler z USA. Tam je ale dole šnekový uzávěr s vodotěsným servem. Když nabírá je uzavřený, proto musí vak taky naklonit ale jde to celkem pěkně. Já to mám s otevíracím víkem samozřejmě ještě rychlejší a jsem schopen nabrat vodu i kolmo, jakmile se dotkne můj bambi hladiny, vzduch ve čtyřech komorách víko nadzdvihne a voda jde dovnitř. Jak je plný a zatáhnu nahoru s vrtulníkem, víko se okamžitě uzavře a letím pryč.

S naklopením trvá nabírání déle, obrovské vaky jaké nosil v Hřensku polský UH60 mají naopak systém z něhož jsem vlastně neznaje ho částečně vycházel. Není to víko ale vnitřní válec pohybující se vertikálně s dosednutím na těsnění. Žádná punčocha, šňůry.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
Ten systém je vidět na čase 12:20

Menší vaky mají obsah od 270 litrů ( váha 340kg ), největší pojme 9800 litrů a váží přes deset tun viz tabulka z manuálu výrobce. Tam už jsou to mohutné plastové válce - doslova obří zařízení. Malé a menší vaky se plní podle manuálu 30 až 75s což je docela dlouho, to bych nad hladinou trávit s modelem nechtěl :-). Potom jsou typy kde je napájecí kabel až dolů a vak na boku výkonné má ponorné čerpadlo které urychlí naplnění.

I když nabírají vodu bokem, může to chvíli trvat. V zrcátku a u AS350 i oknem pod sedačkou pilot vidí kdy je vak naplněný, pak začne tahat nahoru a pomalu ho srovnávat až je okraj po obvodu s hladinou, potom pomalu vzlétne. Když chce vodu vypustit, odemkne elektronicky naviják, lanko jde dolů a obrovská váha vody roztáhne punčochu, která se převrátí směrem dolů a udělá ten typický černý komín pod vakem, roztáhne se a voda jde ven. Když zatáhne za lanko tak se punčocha zase vytáhne směrem dovnitř a stáhne.

Helisika má stabilizátory v lakovně, snad tento týden. Pokud to dopadne dobře, za 14 dní schnutí čirého laku dám polepy, model sestavím a zalítám. Potom bych ještě stihl přihlásit to na Dětský den na Sobínce což by bylo první předvedení na veřejnosti. Postřik a rozmetadlo, bambi vak jedině ze země protože stavba heliportu s boxem je sice v pohodě ale překážel by tam a samotný box nechci po pádu Maďara riskovat. S naplněným bambi vakem se ze země odstartovat dá, akorát se někdy prohodí lanka a voda vylije hned při zvednutí, primárně je to konstruované na nabírání z hladiny nebo z boxu. Taky netěsní zatím dokonale a než se roztočí rotor za 25s tak je asi jedno deci vody pryč. Přemýšlel jsem dolívat to potom speciální trubkou na plnění nádrží postřiku ale abych položil vysílač na zem a motal se okolo když se to točí, nechci riskovat už nesmyslně. To by musel dělat někdo další, dost nereálné :-).


Přílohy:
ghgfdhf.JPG
ghgfdhf.JPG
[ 50.09 KiB | Zobrazeno 2704 krát ]

hgsfsff.jpg
hgsfsff.jpg
[ 51.84 KiB | Zobrazeno 2704 krát ]

hjkghjgh.JPG
hjkghjgh.JPG
[ 44.87 KiB | Zobrazeno 2704 krát ]

srwewedfsds.JPG
srwewedfsds.JPG
[ 45.79 KiB | Zobrazeno 2704 krát ]

dfsghdfgsd.JPG
dfsghdfgsd.JPG
[ 118.65 KiB | Zobrazeno 2704 krát ]

fsdadsffs.JPG
fsdadsffs.JPG
[ 59.31 KiB | Zobrazeno 2704 krát ]

fawerdf.JPG
fawerdf.JPG
[ 97.21 KiB | Zobrazeno 2704 krát ]

Výstřižek.JPG
Výstřižek.JPG
[ 147.92 KiB | Zobrazeno 2704 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 28.04.2023 17:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Včera dalších osm startů a dvě videa natočená na výšku, držák kamery zatím n původní poloze kdy sice není objektiv v ose vrtulníku ale celkově je to pro tuhle akci lepší než na šířku. Tam je sice víc vidět pohyb bambi vaku do stran ale hůř oblast kam dopadá voda.

Z konverzí jsem měl problém, poradil mi PetrP. Zoom se musí změnit z 1,000 na 0,5 nebo aktuálně 0,6 a já tam u amerického programu dával čárku místo tečky, to bylo vše. Kamera si videa rozděluje po 4GB sekcích, tohle je 4K 30fps kde je velký objem dat. Návazný soubor tam má chvilkově černou plochu a nápis Offine Media, nevím proč ale zůstalo to tam, nebudu to řešit protože to není nic světoborného. Na posledních videích zapadlo slunce a celkově světlo, to kamera nemá moc ráda. Nebo se projevily i vibrace vzniklé uchycením každopádně kvalita videí utrpěla. Je to škoda, při předposledním startu si to napříč štrádovala velká Ondatra, vrtulník jí dlouho nevadil a natočil jsem ji při pomalém přeletu asi ve třech metrech. Až potom se potopila a zmizela. Na videu je vidět, při 4K s extrémně širokým záběrem je dost malá.

Odhad kdy jsem nad pomyslným terčem chce nácvik, nabírání vody nejlíp ze zastavení okolo metru nad vodou a pomalu dolů. Po kontaktu bambi vaku s vodou zpomalení, zastavení v půl metru a klidně rovnou pomalu nahoru protože naplnění trvá vteřinu, maximálně dvě. Tahání po hladině je zbytečné, sice není nebezpečné protože heli ( Demon ) to zvládá skvěle ale svisle to trvá mnohem kratší dobu. Čím dál jsem od sebe tím hůř se pozná jestli je heli opravdu na místě, většinou zjistím že nikoliv a musím jí zastavit, když to přeženu táhnu bambi vak za sebou :-).



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.05.2023 0:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Video ze dvou kamer už dnes sestříhat nestíhám snad zítra. Poprvé skutečné hašení ohně :-).

Je toho hodně co zlepšit, tedy příště. Nabírání vody už je v pohodě, bojuju spíš s opadáním koncentrace jak lítám jeden start za druhým, chtělo by to asi nějaké pauzy jenomže s ohněm je to trochu problém. Vzal jsem si málo dřeva, když to hořelo nejvíc a nejlíp tak jsem se netrefoval zdaleka tak jako při prvních čtyřech baterkách kdy jsem trefoval prázdné ohniště se silným igelitem abych ji nepromáčel a šlo rozdělat oheň. Za jeden šestiminutový let stihnu šest až osm náběrů, záleží jak dlouho mi trvá "zaměřování cíle". Poslední dva starty jsem neslyšel stopky a letěl deset minut, baterka kupodivu zcela v pohodě. Tam bylo 11 náběrů.

Na pátý start už jsem rozdělal oheň, zkontroloval kamery a nahoru. Jenomže jsem pospíchal, dvakrát jsem ohniště lehce minul a při pohledu že oheň už začíná slábnout a brzy budu za dobrým vizuálním efektem jsem to sice dvakrát trefil v lajně protože bambi vak se jednou houpal a podruhé jsem měl příliš dopřednou rychlost ale naštěstí dobrý směr.

Chce to změnit stanoviště, nalétám od sebe abych viděl osu a znásobil šanci zásahu jenomže jsem moc blízko, nestíhám zpomalit v zatáčce. Jakmile se sáhne víc do výškovky, bambi vak se rozhoupe a jeho stabilizace trvá příliš dlouho takže nezbývá než to odhadnout a dát tomu větší předstih ve správný okamžik. Přesně jak jsem předpokládal, stačí i menší část vody z bambi vaku a oheň má smůlu, jenom díky tomu že se mi nepovedl tak přímý zásah plnou dávkou na střed jako na druhé a třetí baterce bez ohně, dokázal se vždy trochu vzpamatovat a bylo ještě co dohášet.

Na první pokusy to nebylo špatné i když procento zásahů bych si představoval výrazně vyšší, chce to méně spěchat a sledovat čas. Několikrát jsem po vypuštění vody zapomněl bambi vak uzavřít a vracel se pro vodu dvakrát, to jsou naprosto zbytečné minely.

Dnes jsem si konečně vyzvedl nastříkané stabilizátory na Helisiku, můžu to sestavit a na Dětský den na Sobínce to asi stihnu přihlásit. Když už nebude Maďar a AS350 je v nedohlednu tak alespoň něco.


Přílohy:
1.jpg
1.jpg
[ 98.75 KiB | Zobrazeno 2306 krát ]

2.jpg
2.jpg
[ 99.39 KiB | Zobrazeno 2306 krát ]

3.jpg
3.jpg
[ 95.69 KiB | Zobrazeno 2306 krát ]

4.jpg
4.jpg
[ 93.37 KiB | Zobrazeno 2306 krát ]

5.jpg
5.jpg
[ 73.8 KiB | Zobrazeno 2306 krát ]

11.jpg
11.jpg
[ 45.94 KiB | Zobrazeno 2306 krát ]

12.jpg
12.jpg
[ 45.44 KiB | Zobrazeno 2306 krát ]

13.jpg
13.jpg
[ 45.54 KiB | Zobrazeno 2306 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Naposledy upravil Relax dne pát 05.05.2023 0:48, celkově upraveno 1
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.05.2023 0:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Druhý zásah. Oheň se dá uhasit ale taky probrat k životu aby neskomíral po částečném zásahu. Stačí zaviset nad ním ve třech metrech a mohutný proud vzduchu udělá svoje :-).


Přílohy:
6.jpg
6.jpg
[ 98.09 KiB | Zobrazeno 2305 krát ]

7.jpg
7.jpg
[ 85.4 KiB | Zobrazeno 2305 krát ]

8.jpg
8.jpg
[ 88.12 KiB | Zobrazeno 2305 krát ]

9.jpg
9.jpg
[ 88.05 KiB | Zobrazeno 2305 krát ]

10.jpg
10.jpg
[ 96.54 KiB | Zobrazeno 2305 krát ]

14.jpg
14.jpg
[ 46 KiB | Zobrazeno 2305 krát ]

15.jpg
15.jpg
[ 44.63 KiB | Zobrazeno 2305 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.05.2023 0:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Kamera na vrtulníku setrvává v mírných vibracích, nevím jestli to stojí za nějakou rekonstrukci, asi podle toho jak dlouho bych tenhle typ videa natáčel. Na druhou stranu tady šance na stabilitu je, na laminátovém trupu to bude mnohem horší, spíš nepoužitelné. Možná se vytáhly pásky, zkusím hliníkový držák přišroubovat. Pokud je problém někde dál tak se to bude identifikovat špatně.


Přílohy:
tzutdfgsds.jpg
tzutdfgsds.jpg
[ 83.37 KiB | Zobrazeno 2304 krát ]

jghdfgsdfg.jpg
jghdfgsdfg.jpg
[ 68.55 KiB | Zobrazeno 2304 krát ]

jghggsg.jpg
jghggsg.jpg
[ 35.55 KiB | Zobrazeno 2304 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.05.2023 23:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Tohle už bylo složitější ale naučil jsem se pár nových věcí s editací videa. HD video z kamery Canon se sice exportovalo se zvukem, bohužel program na editaci videa nenačetl zvukovou stopu což mě vedle otravného zvuku z kamery na vrtulníku vedlo k rozhodnutí tam dát opět hudbu.

Hlavně to chce lítat víc pečlivě a nespěchat. Včera jsem brzy zjistil že mám málo dřeva a efekt bude rychle slábnout, spěchal jsem s čerpáním což vedlo k rozhoupání bambi vaku a tím je pravděpodobnost plného zásahu o hodně menší. Na těch čtyřech baterkách jsem vypustil vodu celkem 33 krát, z toho pouze 6 krát zásah a 24 krát vedle, je jedno že třeba těsně. Ani jednou naplno celé dva litry vody na střed ohně, na druhou stranu už by nebylo co točit :-). Takhle po pár deci oheň vydržel déle a rotor ho i rozfoukal. Takže jenom každý pátý pokus byl úspěšný, to je dost mizerný výsledek.

Třikrát jsem bambi zapomněl zavřít a po tankování neregistroval že vrtulník stoupá na méně kolektivu než je obvyklé. Zjistil jsem to to až nad ohněm. Voda nikde, spínač nahoře. Tak znova nabrat.

Doufám že příště mi půjde lítání líp, taky si vezmu doprovod na přikrmování ohně nebo práci s kamerou ze stativu do ruky. Možná zkusím Xiaomi 4K pro změnu na čelový pás na výšku aby tam bylo dopadové pole, vyzkoušet se toho dá víc.


Přílohy:
P_20230504_193752.jpg
P_20230504_193752.jpg
[ 233.04 KiB | Zobrazeno 2251 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 08.06.2023 15:30 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
S mechanikou AS350 chci lítat dál alespoň v alternativní konfiguraci aby se vychytaly mouchy v nastavení a mělo to před zabudováním do trupu v zimě 2023/2024 co nejvíc hodin. Tím že přijdu o mezidesku z Maďarské policie až ji budu v červenci sestavovat ( musím jí po pádu slepit a vyztužit ), vyrobím něco alternativního z 10mm překližky kde nemusím šetřit váze. A obejdu se bez systému vzpěr jaký mají oba Hughesy.

Pro systém odhozu a ovládání bambi vaku musím mít vysoký podvozek a povedlo se opravit prasklé spojky, obě části drží pevnostní šrouby M4.


Přílohy:
IMG_0197.jpg
IMG_0197.jpg
[ 111.88 KiB | Zobrazeno 2006 krát ]

IMG_0198.jpg
IMG_0198.jpg
[ 46.09 KiB | Zobrazeno 2006 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 10.06.2023 23:08 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Oprava po chvilkách, dnes zadní domek vrtulky a nová volnoběžka na 118T. Klasicky nepasuje kuželový převod na kardan, oska nechodila volně a opět pomohl až skalpel a odstranění malého schodu na přechodu z hlavního dříku na kuželový převod. Pak se to konečně rozchodilo, tuhle úpravu jsem dělal snad pokaždé. Ani silné zaklepnutí přes dřevěnou kulatinu abych nepoškodil vršek zubů nepomohlo.

Poškozený kloubek na jednom gripu jsem nahradil větším typem pro hlavu 550 kde jsou tyčky 2,6mm a se závitníkem M3 na první, druhý a kousek třetího stupně tom sedí tak akorát.

Po osazení nové volnoběžky a roztočení se stalo očekávané - boční silueta gripů naprosto rozmazaná. Hřídel i hlava vypadají dobře ale s pravítkem na stole letí jeden grip na konci o milimetr nahoru. Napřed jsem se zhrozil že budu objednávat celý set pokud se neseženou jednotlivé díly, navíc tehdy byla hlava ještě za starou cenu 5125 a teď už vyjde na 5999. Naštěstí prodávají samostatně i příčné hřídele, sada tří kusů vyjde na 470 i s poštovným.


Přílohy:
IMG_0280.jpg
IMG_0280.jpg
[ 65.13 KiB | Zobrazeno 1972 krát ]

IMG_0283.jpg
IMG_0283.jpg
[ 48.62 KiB | Zobrazeno 1972 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2023 17:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Mechanika je sestavená, povedlo se to až na třetí pokus protože požád někde drhly převody a muselo se to ladit, předělávat. Vybroušením lůžek pro přední domek se povedlo významně zmenšit vůli mezi autorotačním kolem 180T a přímým kolem na vrtulku, na druhou stranu jsem to udělal o nějakou desetinku víc, pak hrozí že se to na montáži přežene a jde to už moc ztuha, zubová vůle není dostatečná. Tak či tak autorotace opět cestuje na každé otáčce v rozsahu jeden milimetr, klasika. U mechaniky na Helisiku je při porovnání tak velká vůle že to budu muset vzít pilníkem taky, naštěstí tam půjde přední domek ven protože převody jsou stržené.

Mezideska je z dubového prahu tl. 18mm, tam o váhu vůbec nejde a pro upevnění kamery chci mít něco co nebude vůbec vibrovat. Držák kamery bude normálně přišroubovaný, tím že je mezideska delší i dozadu mám možnost dát kameru i tam a natočit něco nového.

Zarazilo mě že uhlíková destička na které je Demon vysloveně cestuje dopředu a dozadu, musím jí dobře zalepit tavnou pájkou. Takhle to zůstat nemůže, má to malý otáčivý pohyb v horizontu, když s tím manipuluji tak reaguje servo vrtulky....

Podvozek je provizorní na dobu než to půjde do trupu, odhadem desítky startů. Praskly spodní spojky, rezervní si chci ušetřit tak jsem to drsně šikmo zbrousil, pilníkem udělal žlábek pro lyžiny a místi pásků a šroubování jsem dal trojmo stahovací pásky :-). Ještě to zajistím tavnou pájkou, to musí stačit. Aby se pásky neprodřely, lyžiny dostaly mohutné silikonové válečky koupené společně s tmavým Raptorem. Předpokládal jsem že na ně nikdy nedojde, naštěstí jsem je nevyhodil.

Až dorazí v červenci nové příčné hřídele na třílistou hlavu tak se to dá znova nastavit a zaviset.


Přílohy:
IMG_0287.jpg
IMG_0287.jpg
[ 58.89 KiB | Zobrazeno 1920 krát ]

IMG_0288.jpg
IMG_0288.jpg
[ 55.75 KiB | Zobrazeno 1920 krát ]

IMG_0291.jpg
IMG_0291.jpg
[ 58.2 KiB | Zobrazeno 1920 krát ]

IMG_0293.jpg
IMG_0293.jpg
[ 58.56 KiB | Zobrazeno 1920 krát ]

IMG_0297.jpg
IMG_0297.jpg
[ 89.69 KiB | Zobrazeno 1920 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.07.2023 23:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Dorazily nové čepy na třílistou hlavu, sice vím který je ohnutý ale vyměním je všechny a z té první sady se na soustruhu s hodinkama určí co a jestli má smysl nechat jako rezervní. Tím by byla mechanika zase ready nicméně první chci vychytat nastavení nového systému s periferiema samostatně bez Y kabelů u Helisiky, až potom to okopírovat na tuhle mechaniku.


Přílohy:
IMG_0304.jpg
IMG_0304.jpg
[ 64.55 KiB | Zobrazeno 1521 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.08.2023 0:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Oprava mechaniky v pohodě ale s lítáním je něco špatně. Na šestičlánek Turnigy 5000mAh ( na snímku ) to letělo dobře, jakmile jsem přidal 2S na konečných 8S tak nastaly problémy viz video. Dvacet vteřin jsem visel pod metr nad zemí, bylo jasné že s tím se lítat nedá aniž by to dopadlo špatně.

Zatím nevím o co jde, připadá mi to jako rušení. Možná je někde blízko silových kabelů k motoru to co tam být nemá, Kontronik měl master do Ch3 přijímače a BEC do Demona, nebyly daleko kabelů k motoru ale to byly před pádem myslím podobně. Na Masterovi je feritový origo kroužek od pkotatka, na BEC je magnetický váleček.

Budu překopávat komplet instalaci na periferie, přijímač z režimu B na D pro 9-15 + SBUS jako to mají oba Hughesy. Možná to zmizí, snad. Taky vyměním regl za Hobby Wing 130A ale Kontronik v tom podle mě nejede i když vědět to přesně nemůžu. Přece jenom po pádu se může změnit cokoliv.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Začal jsem s výrobou ovládání háku na standardní servo DS610, to má síly dost. Bude to jiná konstrukce, ty původní systémy co mají oba Hughesy by se do AS350 pod mechaniku vůbec nevešly.


Přílohy:
P_20230822_072603.jpg
P_20230822_072603.jpg
[ 196.42 KiB | Zobrazeno 1283 krát ]

P_20230821_201120.jpg
P_20230821_201120.jpg
[ 42.42 KiB | Zobrazeno 1283 krát ]

P_20230822_152709.jpg
P_20230822_152709.jpg
[ 66.31 KiB | Zobrazeno 1283 krát ]

P_20230822_161642.jpg
P_20230822_161642.jpg
[ 55.78 KiB | Zobrazeno 1283 krát ]

P_20230822_210655.jpg
P_20230822_210655.jpg
[ 87.45 KiB | Zobrazeno 1283 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 250 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 17  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz