Pravidla fóra


O dalších nadšencích se dozvíte na Interaktivní mapě heli maketářů.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 288 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 20  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: pon 22.02.2021 12:59 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Docela drsný a velká porce odvahy. S listama se to sice může zklidnit odstředivou silou a jejich vahou, já bych se takového stavu dost bál.

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: pon 22.02.2021 18:03 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2014
Příspěvky: 335
Obrázky: 9
Tak zkoušel jsem natáhnout nit a pod ni umístit odtokovou hranu listů na začátku a na konci listu byla nit přesně nad hranou.Někde v polovině byl největší průhyb. Všechny listy jsou prohnuty na stejnou stranu. Jeden minimálně a ostatní dva víc. Cos jsem byl schopen změřit pravítkem, tak průhyb je v maximu tak 1.5mm. Není to ideální, ale čekal jsem to horší.

Co vy nato? Ještě přikládám foto jak dle mě hnusně opracovávají konce listů (to by šlo i lépe udělat)


Přílohy:
IMG_2893.JPG
IMG_2893.JPG
[ 26.47 KiB | Zobrazeno 1353 krát ]

IMG_2894.JPG
IMG_2894.JPG
[ 26.43 KiB | Zobrazeno 1353 krát ]

IMG_2896.JPG
IMG_2896.JPG
[ 37.38 KiB | Zobrazeno 1353 krát ]

IMG_2897.JPG
IMG_2897.JPG
[ 27.67 KiB | Zobrazeno 1353 krát ]

IMG_2898.JPG
IMG_2898.JPG
[ 38.93 KiB | Zobrazeno 1353 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: pon 22.02.2021 18:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
To není nijak hrozný, taky jsem to čekal víc. 1,5mm na 800mm délky je 0,188%.

Opracování by se dalo udělat líp ale holt ví že to fungovat bude....

Uvidíš jak dopadne další testování za chodu v plusovém kolektivu.

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: pon 22.02.2021 18:36 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2014
Příspěvky: 335
Obrázky: 9
Ta délka je ještě více cca 1090 mm :-) . Uvidíme co to udělá s tím kolektivem. Jinak díky za kontakt na msc.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: pon 22.02.2021 18:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Kontakt bohužel ničemu nepomohl, škoda. Taková délka, ukrutné lopaty :-).

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: pon 22.02.2021 18:54 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2014
Příspěvky: 335
Obrázky: 9
Ale kontakt pomohl, alespoň mám další názor. Před chvílí jsem pánovi psal a teď mi přišla odpověď.

"
Dobrý večer,

co se týče toho prohnutí, toho se nemusíte obávat, předpokládám, že listy jsou poměrně pružné na ohyb, takže to prohnutí se bez problémů vyrovná při rotaci. Pokud je prohnutí jen o cca 1,5mm, můžete mluvit o štěstí, že máte povedenou sadu. Normálně se to pohybuje i mnohem více při této délce listu. Zásadní je, jak jsou listy vyvážené. U Varia předpokládám, že to bude v pořádku.
"

Takže asi dobrý.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: pon 22.02.2021 18:59 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
To vypadá dobře, přece jenom názor zkušeného člověka má váhu :-).

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: úte 23.02.2021 10:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2008
Příspěvky: 2997
Bydliště: Prostějov
Blog: Zobrazit blog (1)
haas píše:
T
Chtěl bych radu co s tím.
Mám ten jeden list přitáhnout, aby měl větší úhel a natlačit ho do stejné stopy jako ostatní ?(popřípadě povolit ty dva, protože nevím, jestli mě závit na táhlu pustí ještě víc než to mám)
Právě si nejsem jistý, že nyní pokud mám všude stejné úhly a v pracovních otáčkách bez nějakých větších vibrací, pokud ten list násilím natlačím do stejné stopy, tak bude mít větší úhel a tím větší tah než ty ostatní- aby to pak nedělalo větší bordel než teď.



Stopu dožeň změnou úhlu náběhu , nebude s tím žádný problém který by bylo třeba řešit. Rozdíl tahu při různém úhlu nastavení listů bych vůbec nebral v úvahu. Stejně s tím nic nedokážeš udělat, jedině sehnat listy které mají ideálně stejně vlastnosti a to je neřešitelný úkol , pokud tedy nechceš zaplatit skutečně obrovskou částku. Já si myslím, že to bude fungovat docela dobře i s tím, co už máš teď. Stopu listů nastavuj ideálně v zatížení, rozdílnými vlastnostmi listů se stopa bude při různých zátěžích mírně lišit. A myslím, že by to mělo jít uspokojivě seřídit i na té stolici co už máš. Jenom pak pozor na reakční moment rotoru když tam není vrtulka. A hliníkovým listům bych se velkým obloukem vyhnul. Přece jenom je to jenom model, kdykoli se to může vymknout kontrole a s hliníkovými listy by to mohlo dopadnou VELMI špatně.
Jo a budu se těšit že ten stroj snad někdy uvidím, skvělá práce :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: úte 23.02.2021 13:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.9.2012
Příspěvky: 682
Ta konstrukce hliníkových listů se podle mě v nebezpečnosti zásadně neliší o kompozitových (hlavně uhlíkových) listů... je to extrudovaný slabostěnný Al. profil s vnitřní výplní jakousi pěnovou hmotou... Ty listy se podle mě při ráně zmuchlají... uhlík díky svým ostrým roztřepeným hranám nebude rozhodně přívětivější...
Je tedy fakt, že do úsměvu bych nechtěl dostat ani jedním z těch lupenů... :mrgreen:


Přílohy:
unnamed.jpg
unnamed.jpg
[ 14.33 KiB | Zobrazeno 1289 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: úte 23.02.2021 14:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Znám naštěstí jenom dva lidi které jejich heli trefila.

Před 7 lety mladý kluk z Prahy, spousta elánu, nepřiměřená euforie z novinky Helikomand a jeho záchrany, přeháněl to, lítal i proti sobě, varoval jsem ho. Za pár týdnů volal, měl 17 stehů na hlavě a na krku, naštěstí mimo oči. Doporučil jsem mu gelové náplasti aby neměl větší jizvy, na prosbu přítelkyně Próčko prodal a šel dělat z jeho pohledu bezpečnější potápění....

Druhý případ byla velká heli, tuším osmistovka, zakoupená od dobrého vrtulníkáře a testovaná napřed na malé otáčky. Nový majitel byl od sebe snad 15 metrů nevysoko, něco prasklo, mohlo to jít kamkoliv ale zákon schválnosti je neúprosný. Dřív než to stihl vypnout trefilo ho to do ruky..... Ještě že tam měl jenom ty malé otáčky, skončilo to ošklivou podlitinou. Stát tam já se svojí konstitucí tak by to dopadlo hůř. Od té doby nechodí lítat sám, i pro mě to bylo velké varování.

I tak se sám nebo na upozornění od kolegů přistihnu s nebezpečným zaujetím pro funkčnost toho co vyrábím ( posledně bambi vak - konkrétně abych viděl co je a není ve správné poloze ). Mám mnohdy model nebezpečně blízko, je to vysloveně spolehnutí se že se nic nepo,,,,, Je to chyba která by se drsně vymstila, tam už není prostor jakkoliv zareagovat než otevřít pusu a zírat co se stane. Posledně to bylo s Maďarem u nádrže, šok že to trefilo strom a letí to neovládané dva tři metry šikmo nad hlavou bokem na zem, rána.

Kdysi mi ulítl na Sobínce plastový list na Próčku. Točil jsem moc znaje sotva základy. List prosvištěl 20 metrů bokem a zapíchl se do trávy, heli se zmuchlala do sebe a hotovo. Bohužel po nějaké době člověk nepříjemné věci zapomene nebo vytěsní, je to i věc povahy. Každopádně na Sobínce byli i modeláři kteří okamžitě nasedli do auta a odjeli jakmile se na ploše objevil vrtrdelník. Nebo alespoň zalezli pod dřevěný přístřešek. Heli tam nebyly oblíbené a taky v naprosté menšině, nedivil jsem se jim.

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: stř 24.02.2021 11:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.9.2012
Příspěvky: 682
Tak samozřejmě... jsou to zbraně.
Každý, kdo to s vrtulníky myslí vážně, to musí pochopit.
Já kvůli tomu např. nevyhledávám veřejné akce s diváky... prostě tam nechci svůj stroj předvádět, jelikož jsem si naprosto vědom toho, že je to zbraň.
Pokud to pokosí mě, tak budiž... kolegu vrtulníkáře... smůla, ale aspoň tuší, co může čekat a dává hlavu na špalek vědomě.

Myslím, že kolega haas předvádí vynikající přípravu po technické stránce a dbá na všechny detaily. Takže pevně věřím, že jeho Mi-2 bude bezpečný a skvostný stroj.
A přeju hlavně pevné nervy s dotažením do letuschopného stavu, někdy to je opravdu zdlouhavé, drahé... ale ten výsledek bude jistě stát za to!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: stř 24.02.2021 12:34 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Mám to podobně, taky nemám rád obecenstvo s vědomím co to dovede. Takže buď v dobu kdy se tam nevyskytují nebo místo kde nejsou na 99,9%. Občas by to člověk sice rád předvedl, když vyrobí něco netradičního ale radši to oželím a zůstane to jenom na trubce. Tuším dva roky zpátky jsem byl na dětském dni na Sobínce, nevzpomínám na to s nadšením. Letově dobrý, mašina v pohodě ale když jsem přistál a šel k tomu spadl mi balvan ze srdce :-).

Míčko bude parádní, taky se na něj těším.

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: stř 24.02.2021 21:00 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 16.2.2011
Příspěvky: 138
Bydliště: opava
Debata se trošku odklání od předmětu .. je to krásně a zodpovědně vedená stavba.. pro mně hrozné zklamání z Varia a zároveň obdiv ke staviteli k těm listům a posledním příspěvkům musím napsat pár slov

I já mám zkušenost s totální destrukcí listů za letu .. naštěstí modelem byl T-Rex 450 v tehdy ještě pouze sportovní verzi .. hlavní listy tam v jeden okamžik byly a ve vteřině už ne .. a s takovým modelem .. znalci vědí .. autorotovat nelze ..:-). Prostě Heli i sebelépe vedená a servisovaná může ublížit a to mi připomíná ještě jednu zkušenost .. debata na letišti:
Já ... Prosím vás nechoďte blíž je to nebezpečné
Divák ... Já se nebojím .. až to bude padat řekněte já uteču ...

To jenom dokládá .. že někteří přihlížející prostě jak to říci .. ??? .. no a z těchto i jiných zkušeností před publikem nelétám nikdy .. ukázat model .. ok .. odpovědět na cokoliv .. ok .. letět .. nikdy ..

Poslední poznámka se týká legislativy .. před laickým publikem se při standardním povolení dle nového zákona létat nesmí .. takže pro časy budoucí je tato exhibice pouze pro piloty s vyšším "vzděláním"
Přeju hodně zdaru se stavbou .. hodně trpělivosti a brzké úspěšné dokončení .. sám sobě .. že doufám budu mít to štěstí vidět v reálu

Letu zdar

_________________
RP

Trex600 benzín-Airwolf, 450 Airwolf, 450 Hughes, Trex 600 Hughes vel.700 nitro, T-Rex600-benzín


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: sob 27.02.2021 14:34 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.1.2012
Příspěvky: 1212
Bydliště: Praha
Zdravím,
kamarád relax mě upozornil na nový vývoj v tomhle vlákně, tak jsem si se zájmem přečetl všechno z poslední doby a mám dva základní postřehy - klobouk dolů před pečlivostí a precizností, s jakou řešíš technické nedostatky výrobce (nebo spíš dodavatele). A druhý postřeh je totální zklamání z toho, co Vario dokáže prodat... Když jsem před lety, v roce asi 2007, začínal s heli, a to tím, že jsem si postavil benzínovou heli vlastní konstrukce, bylo pro mě Vario jako velký vzor a etalon kvality, bohužel za nedosažitelnou cenu, takže jsem od nich použil jen nerezovou trubku na kardan a gumové křížky do spojek mezi kardan a mechaniku a kardan a zadní převodovku.
Ještě když jsem se pouštěl do projektu trochu většího Hughese, o kterém je tu vlákno, tak jsem bral trupy od Varia jako vzor...
K těm listům - už to tu bylo všechno řečeno, takže už jen potvrdím, že stopu seřídíš nastavováním úhlu náběhu během záletu heli.

Jo, ke Spiritu - existuje k němu i bezdrátový interface, já jsem používal BlueTooth modul k telefonu a mám pocit, že snad existuje i wifi, ale to nevím jistě. Ale znamená to, že můžeš být s telefonem a nebo počítačem o něco dál a měřit vibrace.

Jinak k těm lidem trefeným vlastní heli se můžu připočítat :) kdysi, v začátcích, jsem měl Trex 450 a tím se mi povedlo se trefit do ruky pod ramenem, nějak jsem ztratil orientaci a nepostřehl jsem že heli se blíží přesně po ose trubky zadkem ke mě a zjistil jsem to až když už bylo pozdě. Dodnes mám na vysílači vryp. Nic jiného se nestalo, měl jsem naštěstí silnou bundu a pod ní svetr :)

P.

_________________
Benzín.heli vl. konstrukce, mot. G290RC, Spirit; heli 120 vl.konstr.; hk250(MD500); Sniper, Spirit


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: pon 01.03.2021 20:54 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2014
Příspěvky: 335
Obrázky: 9
Musím říct, že jsem potěšen kladnými reakcemi, díky.

Pro mě je to také zklamání, jelikož jsem od varia čekal opravdu moc. Možná že novější modely jsou v lepší kvalitě. Mi 2 je z roku cca 2007 a prý se jich prodá tak 5 do roka.

S tím spiritem už jsem něco takového kdysi četl, ale já nejsem moc příznivcem aktualizací a všelijakých propojování jednotky s mobilem. Mám 3 spirity a všechny jsou tak jak jsem je koupil.Proto mám i 3 verze SW v pc ( pokud jsem kdysi četl dobře tak novější verze nelze spojit se starší jednotkou). Mám strach že tím propojováním přes wifi a aktualizacemi se něco po... a pak mi to spadne.

Na začátku stavby jsem chtěl aby to byla opravdu maketa, ale postupně se jsem z nároku slevil. To bych nedal aby to vypadalo opravdu dle reálu. Nějaké drobnosti tam nejsou.Pokoušel jsem se udržet hlavní znaky (boční nádrž, nějaké venkovní hadice, antény pod zadní částí atd) Ale musím říct že u varia se mi líbí jednotka co mají na ovládání světel. A hlavně mám radost že světlomet co je v čumáku vypadá a pasuje skoro jako na předloze.Je celý nerezový a dostal jsem ho v balení se světelným modulem.¨

https://www.vario-helicopter.biz/de/Sca ... 00680.html

Bohužel teď trošku lituju, že jsem udělal na předním krytu ( mezi sáním oběma motorů ) takový hrb. Je to udělaný kryt na startér turbíny, který vyčuhuje z modelu ven.
Původní myšlenka byla nechat velkou díru ať to čouhá, ale dle manuálu a logické to přišlo i mě se všechny otvory v přední části měly zaslepit. To proto aby turbína sála studený vzduch zezadu a tím tak vznikal proud ochlazující celou mechaniku a samotný výfuk turbíny co je uvnitř pod krytem. Ale po nalepení toho krytu jsem pak ještě udělal další otvory s ocelovou mřížkou, které jsou i na předloze. Takže se to bude spíš chladit proudem vzduchu od rotoru co půjde přes mřížku dovnitř a díra v předu by klidně mohla být a uchladilo by se to i tak.


Přílohy:
IMG_2837.JPG
IMG_2837.JPG
[ 45.33 KiB | Zobrazeno 1105 krát ]

IMG_2830.JPG
IMG_2830.JPG
[ 61.12 KiB | Zobrazeno 1105 krát ]

IMG_2195.JPG
IMG_2195.JPG
[ 52.34 KiB | Zobrazeno 1105 krát ]

IMG_2196.JPG
IMG_2196.JPG
[ 82.38 KiB | Zobrazeno 1105 krát ]

IMG_2408.JPG
IMG_2408.JPG
[ 49.26 KiB | Zobrazeno 1102 krát ]

IMG_2836.JPG
IMG_2836.JPG
[ 57.99 KiB | Zobrazeno 1102 krát ]

IMG_2392.JPG
IMG_2392.JPG
[ 55.23 KiB | Zobrazeno 1102 krát ]

IMG_2835.JPG
IMG_2835.JPG
[ 74.3 KiB | Zobrazeno 1102 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 288 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 20  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz