Pravidla fóra

O dalších nadšencích se dozvíte na Interaktivní mapě heli maketářů.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1956 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 126, 127, 128, 129, 130, 131  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 05.05.2020 0:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Špatně to nevypadá, myslím Pavle že s tou Hungary POLICE to byla dobrá volba.

Večer jsem dokončil elektriku, nakonec to trvalo o dvě hodiny déle než jsem předpokládal protože mi vypadl jeden spínač na přídavný reflektor / čerpadla přes servospínač, Kabelů je tam tedy celkem dost, už předtím se světly jich nebylo málo a teď to drobátko narostlo. Světla byl trochu rébus se zapojením, pozičky mají speciální rozbočku, stačí cokoliv přehodit a nefunguje to. Hodně krimplování, co bylo dřív pájené je teď na konektory abych nepotřeboval pájku při vyndání mechaniky když už jsou záměnné a určitě si rád zalítám s ostřejší policejní verzí :-).

Dva ze čtyř spínačů, ty dva vepředu nad sebou ovládají světla. Horní je hlavní vypínač, spodní jednak přepíná funkci dvou a třípolohová verze, ta dvoupolohová postrádá úplné vypnutí světel když je připojená hlavní baterka. Mám to tam ale i z jiného důvodu když si chci heli na pokoukání jenom rozsvítit a nepotřebuji k tomu pohonnou baterii ani rádio.

Prostřední spínač nahoře přerušuje mínusový vodič k servu ovládání háku a odhozu aby nebylo aktivní v době kdy se jenom lítá. Poslední čtvrtý vzadu nahoře ( celý černý ) přerušuje napětí od servo spínače k přídavnému reflektoru nebo čerpadlům. Možná se k tomu ještě vrátím, takhle jede servo spínač pořád a vypínač měl být už před ním.

Nejhorší bylo vyměřit kam přijdou v hrbu silentbloky na kotvení, nechci je nacpat do nápisu POLICIE ale těsně pod něj. Uvidím ráno až to odvrtám a osadím kolik jsem se seknul :-).

Přílohy:
IMG_0024.jpg
IMG_0024.jpg
[ 64.48 KiB | Zobrazeno 479 krát ]

IMG_0026.jpg
IMG_0026.jpg
[ 69.67 KiB | Zobrazeno 479 krát ]

IMG_0032.jpg
IMG_0032.jpg
[ 64.23 KiB | Zobrazeno 479 krát ]

IMG_0030.jpg
IMG_0030.jpg
[ 106.16 KiB | Zobrazeno 479 krát ]

PříspěvekNapsal: úte 05.05.2020 7:46 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Pozoruji ten cvrkot tady. Hezky jsi se do toho pustil. Jsem hodne zvedavej jak ten bambi vak bude vypadat realne.
Ted uz jen aby Pavel taky zacal neco delat :-)

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: úte 05.05.2020 10:26 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Na bambi vak bych se nejradši soustředil hned ale chci dotáhnout toho modrého Hughese. Přehodil jsem vypínač před servo spínač, systémově dobrý ale začaly problémy s elektronikou. Napřed nešlo nic, pak jsem postupně zjistil že jeden konektor z roztrojky je špatně nakrimplovaný a zřejmě se jedno vlákno dostalo někam špatně. Takže předěláno nicméně záhada tam je.

Světla chodí perfektně, problém je se servem a současně připojeným čerpadlem. Když čerpadlo ( nebo možná i reflektor který ještě z Nightfly nedorazil ) odpojím vypínačem ( kde přerušuju + ) tak servo chodí ale nikoliv opačně. Pokud chci naopak jenom rozprašovat nebo svítit velkým reflektorem, musí být servo aktivní což jsem tedy neplánoval. Ne že by to byl velký odběr ale proč,,,, U vypínače serva přerušuju naopak mínut, nechtělo se mi vstupovat do prostředního vodiče abych kablík úplně nerozvrtal a mínus je krajní vodič. Třeba i to hraje roli, kdoví.

Druhá věc je že motor čerpadla trochu ruší servo k ovládání háku a to občas škubne, když vezmu motorek čerpadla do ruky je to neustálé a vyšší. Asi by to chtělo odrušení. Serva heli se ale vůbec nehnou, to by byl velký malér. Asi tím že to jede na jedné větvi z kanálu 7, v elektronice se tolik nevyznám :-). Určitě zavolám Zdeňkovi.

Každopádně to nemůžu dát do trupu dokud to není finálně zapojené.

PříspěvekNapsal: úte 05.05.2020 10:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Schema. Včera jsem našel fotku kde se dají přesně poměrově odečíst šířky pruhů. Mám bílé Spin Blades, folie bude černá a lesklá. Matné co je na lopatách na dvoulist už mám zřejmě málo.

Přílohy:
IMG_0033_2.jpg
IMG_0033_2.jpg
[ 37.24 KiB | Zobrazeno 442 krát ]

byxykffff.JPG
byxykffff.JPG
[ 12.17 KiB | Zobrazeno 442 krát ]

PříspěvekNapsal: stř 06.05.2020 1:44 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Bambi vak je kromě začištění spodního okraje staženého pro zalepení transparentním silikonem dvěma pásky dokončený, zbývá změřit přesnou délku horních osmi lanek a osadit spodní víko až bude jasné zda ho musím ještě dovažovat jako kyblík. Takhle zkusmo to padá do vody pěkně rychle, možná to tak zůstane a ušetřím 200 gramů váhy což není k zahození, navíc je tam o půl litru vody víc než v kyblíku :-). Ta středová růžice byla docela pracná, fungovalo by to i bez ní ale na celém vaku mi přijde jako nejzajímavější detail a teď už se s tím kyblík porovnat nedá,,,,, Táhla růžice jsou upevněná ohnutým ocelovým drátkem, vyndání je otázka pár minut a lze se pak dostat k mechanismu uzávěru.

Na spodním dílu uzávěru přibylo mosazné vodítko které brání hornímu posuvnému dílu se pohnout mimo směr ve kterém byla vytvořena ta primární silikonová těsnící manžeta, tam to těsní naprosto perfektně.

Večer jsem ještě předělal vypínače. Zdeněk psal že mám u serva i servospínač pro čerpadlo nebo reflektor přerušovat signál a pokud možno i plusový kabel. Musel jsem tři přepínače předělat, ten co přerušoval pouze jeden vodič na trase přišel ke světlům na přepínání dvou nebo třípolohového ovládání ( nahrazuje de facto propojku na jednotce NF3E ) a naopak ten co tam byl předělat na servo. Tento i třetí umí přerušovat dvě větve s to bylo přesně ono.

Během prvního testu odešly převody na jednom malém starším servu HS81, další dvě byla v pohodě tak to ještě prověřím. Zdá se ale že to konečně funguje jak má, můžu nezávisle zapojovat co potřebuju a zmizelo rušení od čerpadla. Jenom mi přijde že trochu zlobí dva konektory za rozbočkou, asi je zasmrštím. Jsou to přitom nově krimlplované konektory, akorát nemám už vnější pouzdra samců a ty by to asi chtělo aby se to nemohlo pohybovat.

Přílohy:
IMG_0034.jpg
IMG_0034.jpg
[ 76.53 KiB | Zobrazeno 399 krát ]

IMG_0037.jpg
IMG_0037.jpg
[ 35.41 KiB | Zobrazeno 399 krát ]

IMG_0039.jpg
IMG_0039.jpg
[ 62.83 KiB | Zobrazeno 399 krát ]

IMG_0042.jpg
IMG_0042.jpg
[ 54.97 KiB | Zobrazeno 399 krát ]

PříspěvekNapsal: stř 06.05.2020 13:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Než vyrobím závěsná lanka tak jsem ještě propočítával jejich maketovou délku.

Jsem zvědavý jak se to bude chovat nad vodou a nebude to vůbec tak vysoko jako kyblík,,,, - pokud dodržím maketovou velikost. Na druhou to není jediná cesta, míra rizika má své pevné hranice. Nevím jak se to bude chovat i když tam snad nefungují věci jako že by se hladina rozestupovala a heli šla dolů nedostatkem vztlaku :-).

Výpočtem ze dvou zdrojů viz snímky mi vychází mezi trupem a horním okrajem vaku 62 cm u Bella 412 Policie ČR a 66 cm u MD530 Techmontu. Celé komplet od závěsu po spodní část vaku to má být 81cm. Nějakých 10cm bude ale ještě mezi lyžinama takže čistá vzdálenost mezi podvozkem a hladinou - ve chvíli kdy se vak naplní vodou je pouhých 56cm. Není to už příliš adrenalinu :-) ?.

Určitě tam riziko je a není malé. Na první pokusy tam bude napřed ještě asi metrový „prodlužovák“ ocelového 2mm lanka. Tam se budu rozhodovat jestli to udělat dokonale maketové nebo to dám radši trochu delší. V podstatě můžu udělat preventivně delší svazek těch osmi lanek 1mm abych je pak zkrátil a nevyhodil. Jsou to 4 páry, vždycky ze závěsu nahoru, smyčka okolo čepu a dolů na vedlejší očko. Vlevo a vpravo po čtyřech, nemělo by se to točit. Středem jedno na ovládání. Udělám to teď rovnou o něco delší, třeba o třetinu nebo i polovinu.

Ono je to i o startu a přistání. Bude ležet přede mnou na zemi, vršek vaku 26 cm před pozičkama na konci lyžin. Takže žádné hrr „dopředu“ abych ho nenabral jako kužel. Přistání opačně nebo ho položit a odepnout, asi to bude lepší i když couvnout bych si troufnul.

Přílohy:
5769_MD-Helicopters-MD-530F_OM-MDM (1).jpg
5769_MD-Helicopters-MD-530F_OM-MDM (1).jpg
[ 49.38 KiB | Zobrazeno 360 krát ]

ScreenShot05765 (2).jpg
ScreenShot05765 (2).jpg
[ 69.43 KiB | Zobrazeno 360 krát ]

dhdfdg.jpg
dhdfdg.jpg
[ 58.3 KiB | Zobrazeno 360 krát ]

Výstřižek.JPG
Výstřižek.JPG
[ 72.69 KiB | Zobrazeno 360 krát ]

PříspěvekNapsal: stř 06.05.2020 13:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

pkotatko píše:
Pozoruji ten cvrkot tady. Hezky jsi se do toho pustil. Jsem hodne zvedavej jak ten bambi vak bude vypadat realne.
Ted uz jen aby Pavel taky zacal neco delat :-)

Ahoj Petře,
něco dělám, jen zatím není moc co fotit a o čem psát. Mám trup až na pár drobností udělaný, takže na zálet bez povrchové úpravy je na něm práce už jen málo.
Na mechaniku mám nové duralové bočnice, trošku těžší, ale nesrovnatelně tužší a hlavně jsem se psychicky smířil s tím, že musí být investice do elektroniky, takže mám objednaný regl, dneska jsem si dovezl přijímač a čekám, až naskladní V-bar.
Takže do léta to snad vzlítne :) ale dost dlouho trvalo, než se mi do toho začalo aspoň trochu chtít :wink:
P.

PříspěvekNapsal: čtv 07.05.2020 0:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Bambi vak je kromě lanek hotový, spodek byl nakonec docela pracný kvůli vkládání matek M2,5. Původní verze s elektrikářskou stahovací páskou vypadala lacině, tohle víc čerpá z originálu. Zkusmo v kýblu s vodou to nabírá překvapivě rychle, proti kyblíku je tam velká výhoda mnohem většího otvoru dole, stejně tak to umožňuje hodně rychlé vypuštění kdy to poletí dolů pěkně svižně a s dost velkou dopadovou energií. Servem se to dá ale vypouštět i pomalu.

Zdá se že žádný balast to nepotřebuje ani když jsem spodní kanálek pro ní úplně uzavřel spodním víkem ( na třetím snímku ). Nějaký vzduch tam přitom bude, případně by se to vyplnilo silikonem který se pak dá dostat ven.

Mechanika už je v trupu modrého Hughese, nejvíc jsem se vyvztekal s konektory na poziční světla. Jednotka NF3E má strašně slabé kablíky, v konektorech se to láme při několika pohybech. Nechtělo se mi to pájet tak jsem to spletl a důkladně zasmrštil. Naběhl jsem si s vnějším servo konektorem na reflektor / čerpadlo. Jak jsem ho zalepil epoxidem, vůbec mi nedocvaklo že se dostane dovnitř a protějšek tam téměř nezasunu. Tak zítra znovu a líp. Teď už to půjde svižněji, za den dva bych měl být hotov a v sobotu možná první start.

Přílohy:
IMG_0045.jpg
IMG_0045.jpg
[ 82.52 KiB | Zobrazeno 324 krát ]

IMG_0046.jpg
IMG_0046.jpg
[ 67.46 KiB | Zobrazeno 324 krát ]

IMG_0051.jpg
IMG_0051.jpg
[ 69.01 KiB | Zobrazeno 324 krát ]

PříspěvekNapsal: čtv 07.05.2020 15:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Přepočítával jsem ještě poměry a i když to nebylo původně zrovna dokonalé, do měřítka modelu to vychází velmi přesně.

Bambi vak má v reálu na šířku 100-105cm a na výšku 80-85cm. Model Hughese je v měřítku 1 : 5,8 a vak vychází výpočtem 17,2 cm šířka a 14,8 cm výška, reálně má 17 cm a 15 cm :-). Prázdná váha vaku bez lanek a horního závěsu je 296 gramů, původní balast 130 gramů olova tam přitom zdá se vůbec není potřeba. Vejdou se tam přesně dva litry vody.

PříspěvekNapsal: pát 08.05.2020 21:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Hotovo :-)

Přílohy:
IMG_5178.jpg
IMG_5178.jpg
[ 48.66 KiB | Zobrazeno 259 krát ]

IMG_5182.jpg
IMG_5182.jpg
[ 37.8 KiB | Zobrazeno 259 krát ]

IMG_5183.jpg
IMG_5183.jpg
[ 38.03 KiB | Zobrazeno 259 krát ]

IMG_5184.jpg
IMG_5184.jpg
[ 44.47 KiB | Zobrazeno 259 krát ]

PříspěvekNapsal: sob 09.05.2020 0:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Pár věcí se jako obvykle nepovedlo, na něco jsem zapomněl. Třeba kliky dveří které se osazují ještě před mechanikou, teď už je tam nedám. Statická maketa to není a nikdy nebude, věci jako vrtulka na opačné straně jsou těžké prohřešky. Navíc bez maketového interiéru to nikdy není ono. Martin co dělal potisky se ptal proč tam nedám nýty. Jednak bylo už pozdě, trup byl nastříkaný ale právě pro spousty nedostatků od detailních proporcí až po tu vrtulku to nedává smysl.

Na lítání dnes nedošlo, dokončování zabralo mnohem víc času a hlavně jsem měl namále s ošklivým pádem Hughese ze stolu. Zapojoval jsem světla na směrovku, neuhlídal levou lyžinu a najednou se to sypalo vlevo dolů. Velká klika že jsem ho chytil za trubku a zabránil na 100% mnohem horšímu,,,, Sice jsem trochu odřel levou stranu špičky kabiny nad reflektorem a musel narovnat lehce ohnutou přední část lyžiny ale jinak se nic nestalo. V tu chvíli jsem věděl že štěstí dnes již vyčerpáno a nebudu to pokoušet s lítáním, radši udělám i pruhy na bílých listech a večer udělám pár statických fotek.

Přílohy:
IMG_5171.jpg
IMG_5171.jpg
[ 41.66 KiB | Zobrazeno 259 krát ]

IMG_5173.jpg
IMG_5173.jpg
[ 63.13 KiB | Zobrazeno 259 krát ]

IMG_5175.jpg
IMG_5175.jpg
[ 60.59 KiB | Zobrazeno 259 krát ]

IMG_5186.jpg
IMG_5186.jpg
[ 80.74 KiB | Zobrazeno 259 krát ]

PříspěvekNapsal: sob 09.05.2020 0:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Bambi vak má hotová ocelová lanka, vypadá to docela podobně originálu. Zítra udělám jeden zvláštní testík doma a pokud nebude foukat, možná zajedu k jednomu rybníku za Prahu. Zvažoval jsem délku lanek. Maketově by měla být 66cm dlouhá, dal jsem radši metr s tím, že pokud to bude reálné a dobře ovladatelné, zkrátím je. Je to otázka půl hodiny práce. Ve variantě startu s vakem před heli je tam 55 cm volného prostoru což je po dosavadních zkušenostech dost i na přistání aniž bych vak odhazoval.

Přílohy:
IMG_5190.jpg
IMG_5190.jpg
[ 44.43 KiB | Zobrazeno 259 krát ]

IMG_5195.jpg
IMG_5195.jpg
[ 35.41 KiB | Zobrazeno 259 krát ]

IMG_5198.jpg
IMG_5198.jpg
[ 40.41 KiB | Zobrazeno 259 krát ]

IMG_5200.jpg
IMG_5200.jpg
[ 53.07 KiB | Zobrazeno 259 krát ]

PříspěvekNapsal: sob 09.05.2020 0:18 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Malé srovnání jak se to liší, ostatně v originále je MD500 a já mám trup mladšího MD530F.

Přílohy:
IMG_5170.jpg
IMG_5170.jpg
[ 52.12 KiB | Zobrazeno 260 krát ]

IMG_5163.jpg
IMG_5163.jpg
[ 62.58 KiB | Zobrazeno 260 krát ]

PříspěvekNapsal: sob 09.05.2020 11:36 
Mazák
Mazák

Musím napsat alespoň dvě věci. Je to parádní fešák, gratuluju. Samozřejmě to vše sleduju, ale nějak není síla na komentáře. A hlavně, že jsi ve hře a neodradily tě loňské události. Ještě si přihřeju polívčičku- doufám, že nás brzy zas posílí i Pavel 123 :wink:

Já osazuju zpátky Wessexe novýma věcma (ty původní šly do Siouxe, kvůli financím) a ještě trochu něco přizdobuju, né moc.

Tak, ať se nám daří.

PříspěvekNapsal: ned 10.05.2020 0:25 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Dnes první starty modrého Hughese Hungary POLICE, to byla ta světlá stránka dne a převažuje. Možná stejně jsem se těšil na ostrý test bambi vaku na volné vodě, na to nedošlo.

Odpoledne jsem na improvizované konstrukci ( kde chci zítra testnout to rozprašování ) zkontroloval nastavení délky ovládání bambi, korektura nebyla nutná a napadlo mě natočit zblízka jak to funguje. Pokud bambi vak ne velkou energií ale mírným klepnutím dotkne hladiny, ve spodním vstupním křížem děleném válci vytvoří tlak vzduchu a vody, nadzvednou horní díla a vak se okamžitě a svižně začne plnit vodou. Znamená to podstatnou věc a sice že na rozdíl od patálií popsaných dál se dá na volnou vodu přiletět s ozavřeným bambi vakem a soustředit se pouze na řízení heli, jakmile se naplní tak odlet bez uzamykání.

Jel jsem za klukama na sraz něco předat, maketa se celkem líbila a bambi vak taky. Původně jsem chtěl odjet na ten rybník pod kopcem ale napadlo mě že bambivak ještě neletěl ani na sucho ani s vodou a že bych to mohl vyzkoušet tam. Vody jsem měl asi 20 litrů, nakonec jsem jí využil sotva polovinu. První dva pokus skončily převržením bambi ještě na zemi, nedostal jsem se přesně nad něj a taky bylo hned znát že mám o půl metru kratší závěs což je o 30% náročnější na řízení resp. méně času na korekce. Klasicky jsem byl před obecenstvem nervózní, to taky nepřidalo. Asi při druhém podobném pokusu jsem chtěl rychle přistát a stalo se mi to co těsně před poškozením před nedávnem, dal jsem hrozně moc negativu na listech a ozvala se pěkná rána jak šel Hughes fofrem dolů. Nic se kupodivu nestalo, jednak je podvozek mnohem bytelněji provedený než tehdy a přece jenom tam byl travnatý podrost a ne to betonové bláto jako posledně. Každopádně varování že to nezvládám v klidu. A taky mi došlo že jsem z toho zase vypadl a zapomněl že pokud startuju s bambi před sebou, musím mít hák nahoře jenom 5mm pod odhozem což znamená že pokud hák v pozici nad bambi ( ještě než ho zvednu ) nespustím dolů, zůstane uzávěr otevřený a voda mi ihned vyteče :-). Proto byl ten zbytek vody co se nevylil hned pryč. Premiéra se vším všudy :-). Další pokud už byl lepší, zřejmě jsem vynesl nahoru část vody, možná tak litr. Udělám malý okruh a konečně vypuštění, neděje se nic. Opakoval jsem pohyb páčkou, nic, pak jsem asi dal moc a bambi vak sletěl z deseti metrů na zem..... Vypadal v pohodě, pak se ukázalo že je zatuhlý chod horního dílu - mozazné pouzdro na 3mm osičce. Zřejmě to spadlo lehce bokem a vyhnulo. Naštěstí jsem odhadl správný smět mírného tlaku a bylo to v pohodě. Tak zase naplnit a znova. Další pokus další fiasko, pro změnu jsem místo spuštění háku sáhl na spínač autorotace a vypnul motor. Přistání v pohodě ale to už jsem toho měl plné zuby. nebylo ale co zvažovat, ukázalo se že hák nechodí resp je tam na 1/3 místo kde jsou převody pryč a hák se tam zastavuje, nahoru už nejde, nulová šance na odhození a konec legrace, oprava. Serva HS-81 a 82MG mají udávanou sílu 2,6kg což by mělo podle mě stačit ale tohle první servo jsem možná poškodil sám, mnohačetným taháním za hák a páku, přesně tohle serva ničí a nejvíc ta malá. Napadlo mě dát tam standardní servo ale dalo by to hodně práce, překopat konstrukci lůžka serva s tím že musím dodržet osu do páky. HS-81 jsou mikroserva, zvládala bohatě pingpongáč ale tenhle systém vyžaduje větší sílu jakkoliv je mnohem lepší a rychlejší. Takže buď dopadne výměna za nové HS-81 ( kovové převody už nemám ) nebo změna na miniservo :

https://www.peckamodel.cz/1hi3060-hs-225-mg

To by se ještě upravit myslím dalo celkem dobře.

Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
Ukázka rychlého naplnění bambi vaku a rychlého vypuštění dvou litrů vody

Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
Tady se objevily první problémy se servem. Nadzvednutí horního uzávěru nešlo rychle ale pomalu, servo evidentně nestíhalo. Podobně se to pak stalo asi 4x, mezitím občas v pohodě. Tak trióchu jsem tušil že jde servo do kopru což se potvrdilo.

Fáze bambi vak dopadla tedy neslavně a po zalítání modrého Hughes jsem jenom cestou domů znova zvážil ten rybník. Tam nepojedu. Jednak se stojí na asfaltové cestě dva metry nad hladinou tzn. že je mnohem horší přehled o výšce modelu nad hladinou a jediné místo kde se dá sejít k vodě je takřka ve vesnici. Nevěřím že by kravál odrážející se od vody dělal někomu radost. Další místo o němž jsem uvažoval je naopak téměř dokonal a tam určitě pojedu.

Na snímcích Hughes včetně klobouku na který jsem včera úplně zapomněl :-)

Přílohy:
IMG_5202.jpg
IMG_5202.jpg
[ 53.08 KiB | Zobrazeno 202 krát ]

IMG_5204.jpg
IMG_5204.jpg
[ 52.84 KiB | Zobrazeno 202 krát ]

IMG_5210.jpg
IMG_5210.jpg
[ 40.41 KiB | Zobrazeno 202 krát ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1956 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 126, 127, 128, 129, 130, 131  Další