Pravidla fóra


O dalších nadšencích se dozvíte na Interaktivní mapě heli maketářů.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2733 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110 ... 183  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 23.10.2017 19:30 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Telink, dvě sady válečků dvou zcela odlišných vlastností. Oboje o něco menší než ty co mám k dispozici dosud ( na prvním snímku volně uprostřed ), bílé jsou nejměkčí. Takhle v ruce mi přijde že se kamera se základnou i při osmi bílých válečcích celkem dost klepe, třeba to bude vyhovovat. Jsou tak měkké, že se počítá s možností vysmeknutí a libovolné dva jsou zajištěné čirými polykarbonátovými čepy s průvlečnou nacvaknutou podložkou. Černé válečky jsou o dost tvrdší, už čtyři mi přijdou dostatečné i když stále ještě nedosahují tuhosti těch původních.

Možná to vyjde vyzkoušet ještě teď v říjnu, záleží na počasí.


Přílohy:
IMG_7264.jpg
IMG_7264.jpg
[ 81.44 KiB | Zobrazeno 2085 krát ]

IMG_7267.jpg
IMG_7267.jpg
[ 81.55 KiB | Zobrazeno 2085 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 24.10.2017 18:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Čtyři testy s válečky od DJI a nejspíš jsem za ně dal 325 peněz zbytečně. Jsou na konkrétní testovanou kameru která je nejspíš lehčí apod. Videa 1080 60fps jsou tak zajímavá tím co a kde jsem natáčel, pro veskrze mizerný obraz je nemá smysl tady zveřejňovat.

Napřed jsem zkoušel měkké bílé kde bylo jasné že jich tam musí být všech osm aby to vůbec kameru udrželo. Obraz tancuje klasicky na horizontu a i když vypadá ostře, skáče to byť v delších intervalech. Výhledově nepoužitelné. Pojistné nacvakávací čepy se rozdělat v podstatě nedají a poškodil jsem je.

Druhý test byl s černými hodnota 50, napřed jenom čtyři kusy. Obraz má podobný defekt, kamera skáče na horizontu a pohybuje se i vůči lyžinám.

Třetí test šest černých válečků, tři vlevo a tři vpravo. Frekvence vibrací na horizontu se výrazně zrychlila, kromě středu už nestíhá kamera vykreslit detaily ani při 60fps a ostrý je trochu jenom úzký střed obrazu. Naprosto nepoužitelné.

Poslední test osm černých válečků, přidány dva na střed před a za kameru. Rozsah vibrací se mírně zmenšíl a ostrost o něco lepší na širším středu. Nicméně opět nepoužitelné.

Tudy cesta nevede. Napadlo mě jestli by nebylo lepší opustit variantu kotvení kamery na podvozek, který se rozkmitává sám o sobě. Lyžiny jsou na koncích dlouhých nohou, sice je hliníkovými profily spojím ale je to pořád daleko mimo samotnou mechaniku, taky je může rozvibrovávát vlnící se laminátový trupu přes silikonové průchodky co jsou místy nadoraz. Vlnění trupu prokázalo statické video za Ořechem z malého stativu na zemi.

Další možnost je nainstalovat na spodní stranu mezidesky úzký nosník, vycházející skrz obdélný otvor dole. Na něj upevnit přímo kameru, případně přes nějaký mezičlen s válečky jako nyní. Výška je tam dostatečná.

Videa z nosníku uvnitř trupu nejsou zajímavá zvukově, je tam pouze jekot motoru a převodů. Nicméně obraz se skoro neklepe :-). Bohužel zoufalý obraz skrz nekvalitní čirý výlisek.... Včera mě napadlo slepit a vyztužit poškozený výlisek z předchozího zeleného Hughese. Zasklení není lepší ale dalo by se komplet vyříznout a před kamerou by tak bylo vidět pouze středový pás a horizontální dělení, doplněné třeba na baterky upevněnou destičkou s fotkou palubní desky. V zimě na to bude dost času, promyslet jestli to nebude vypadat spíš hodně nepřirozeně ( dopadající světlo, deska bez plasticity apod. ).

Zatím zůstává pořád nejlepší varianta s prvními vyššími a pevnějšími válečky, je skoro jedno jestli jich je 8 nebo 6.

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 24.10.2017 18:30 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Tohle je video s osmi válečky kdy jsem letěl natočit ty srnky. Mihnou se vlevo dole na čase 2:14 ale i malé vibrace likvidují potřebný detail a kresbu. Redukuje to i nezbytný export ze 60 na 30fps.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.10.2017 7:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Nedávný propadák až do řepy nebyl jenom do listí ale Hughes vzal pěkně i hlínu. Zjistil jsem to dodatečně při montáži kamery :-). Kabina ze zeleného Hughese je dobitá celkem dost, tenhle materiál se navíc špatně lepí, spíš by se musela nejmíň na střední část vlepit nějaká pásovina nebo výztuž. I tak váhám jestli s tím ztrácet čas. Nejspíš bude vidět že tam zasklení úplně chybí a celou věc to opticky znevěrohodní.


Přílohy:
IMG_7269.jpg
IMG_7269.jpg
[ 53.17 KiB | Zobrazeno 2006 krát ]

IMG_7273.jpg
IMG_7273.jpg
[ 85.13 KiB | Zobrazeno 2006 krát ]

IMG_7275.jpg
IMG_7275.jpg
[ 49.42 KiB | Zobrazeno 2006 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.10.2017 7:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 18.3.2013
Příspěvky: 1343
Bydliště: Zlínský kraj
zde můžeme vidět, jak barva i po ráně drží na materiálu :) kvalitní práce i materiál :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.10.2017 8:29 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Však jsi to stříkal :-).

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.10.2017 14:03 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Poslední letošní pokus něco vyzkoušet jinak. Napadlo mě rozdělit antivibrační proces na dvě fáze přes tří desky a dvě patra válečků. Podélné nosníky 10/10 jsem dal dolů aby se pořád ještě vešla kamera pod trup a desky jsem vyrobil úplně nové. První dvě z polykarbonátu, třetí z 0,8 mm plechu aby se DJI válečky daly alespoň na jedné ( horní ) straně osadit ideálně. V originále jsou skrz nějakou max. 1mm silnou desku nebo díl a ve 2mm polykarbonátu jsou natěsno, víceméně až skrz první odskočení což je špatmě. Polykarbonát jsem vrtal slepený páskou pro co nejlepší souosost otvorů.

První patro má možnost osazení maxima 8 válečků co mám, jeden se bohužel opakovanou manipulací natrhl. Říkal jsem si že už první patro by mělo mít nějakou základní hmotnost která bude fungovat jako brzda vibrací aby se to pouze nepřenášelo na druhém patro s mnohem měkčími válečky. Na prostřední desku jsem proto nalepil a páskou zajistil 4 kusy kovových odřezků celkem o váze 109 gr. ( kamera má 108gr. ). Do druhého patra lze osadit opět až 8 válečků dvojího typu. U obou platí že jeden konec je výrazně měkčí a při stlačení mezi prsty jde první dovnitř, tento konec je pak vždy nahoře.

Třetí horní deska je těžší než obě polykarbonátové a podle výsledků testování lze ještě zvážit jestli by neměla být z tenkého hliníku.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Na videu jsou za sebou bez prolnutí následující varianty :
1/ dolní patro 6x velký váleček, horní patro 4x černý DJI
2/ dolní patro 6x velký váleček, horní patro 6x černý DJI
3/ dolní patro 4x velký váleček, horní patro 4x černý DJI
4/ dolní patro 4x velký váleček, horní patro 4x černý a 6x bílý DJI viz snímky

Výroba zabrala dvě hoďky práce ale celkem zbytečně jsem doufal v nějaký zásadní pokrok. Vyzkoušel jsem jenom čtyři z mnohem více možností daných větším počtem válečků včetně jejich rozmístění. Pořád mi přijde, že vibrace nejsou až tak velké ve vertikální ose jako v horizontální, které ale válečky moc neodolávají. Docílit rukou bočního pohybu je mnohonásobně snazší než vertikálně. Pokud to pak osciluje na horizontu, v krajní poloze může dojít střídavě i k nepatrnému vertikálnímu náklonu a výsledkem je charakteristická vibrace obrazu, na kterou aktivní elektronická stabilizace v kameře nestačí. Pokud bych udělal jednoduchá vodítka která by mohla tenhle boční pohyb omezit ( například vertikální hladké čepy apod. ), zřejmě by se projevily jiné vibrace dané kontaktem desky resp. desek s těmito čepy.

Pro letošek asi konec, dnes byly "poslední letové podmínky", začne foukat a ochladí se. S 550 bych možná ještě letěl ale s Hughesem kterého nechci vystavovat jakémukoliv riziku určitě ne. Bez lítání se ovšem žádný nápad neprověří v praxi, jedině že bych si vyrobil nějakou "vibrační stolici" upnutou do svěráku :-).

Ze začátku můžu vyhodit balast na druhé desce, pak zkusit nějaké vodítko proti bočnímu kmitání. Třeba přes zimu přijdu i na něco jiného. Tak či tak se základními válečky se něco nouzově natočit dá, věřil jsem v lepší výsledek. Razantnější cesta by byla osadit do Hughese Spirita a hledat kde se ty vibrace přesně berou, jestli v tom je rotor, vrtulka nebo něco jiného. Nosník skrz spodek trupu je taky radikální a hlavně by musela celá mechanika ven, přehodit jinam spínače světel a reflektoru a osadit jinou základnu k níž by se to pak kotvilo.

Nejjednodušší by bylo koupit droníka ale tyhle strojky se mi prostě nelíbí :-)


Přílohy:
IMG_7283.jpg
IMG_7283.jpg
[ 73.84 KiB | Zobrazeno 1937 krát ]

IMG_7280.jpg
IMG_7280.jpg
[ 81.75 KiB | Zobrazeno 1937 krát ]

IMG_7282.jpg
IMG_7282.jpg
[ 77.97 KiB | Zobrazeno 1937 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.10.2017 19:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.1.2012
Příspěvky: 1212
Bydliště: Praha
Ahoj,
to řešení se 3 deskami vypadá docela sofistikovaně.
Pokud je tuhost výrazně menší v horizontálním směru, což je asi logický při dané konstrukci, tak mě napadá, pokud by ses tím ještě dál zabýval, doplnit tu pevnou desku z boků a zepředu a zezadu nějakými svislými díly, ve kterých by byly další gumičky (jejich osa by byla v horizontální rovině) a ty by se opíraly ze všech 4 stran o desku s kamerou. Třeba na každé straně 2 gumičky, takže celkem 8 dalších gumiček.
P.

_________________
Benzín.heli vl. konstrukce, mot. G290RC, Spirit; heli 120 vl.konstr.; hk250(MD500); Sniper, Spirit


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.10.2017 22:32 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Vidět to někdo kdo tomu rozumí, věděl by hned co je špatně a co tomu zásadně chybí :-). Takhle je to spíš hledání hra na pokus - omyl, skoro je škoda s tím trápit Hughese který je primárně na něco jiného. Taky nezačínám od základů, nenašel jsem zdroj vibrací. A taky si pokaždé říkám po shlédnutí videí "zkusit snížit trochu otáčky" a pak na to úplně zapomenu :-).

To co popisuješ zní logicky ale je to pěkná strojárna, vlastně na to ani nemám další válečky. Na druhou stranu by možná stačilo dát jedno patro s většími válečky a ty měkčí DJI použít na ty horizontální prvky. Přes zimu je na vymýšlení i výrobu víc času než když se to stíhá před posledním letovým dnem.

Všechny baterky už si užily STORE nabíjení, zítra je přeměřím, zapíšu a jdou do sklepa, nejspíš přes zimu odejde jedna baterka Hyperion 3S 2600mAh, jinak jsou v pohodě. Turnigy Nano-tech 2200mAh do Próčka přečkaly šestý rok !!

Nabíjení i všechny věci k heli zmizí z pracovny - konec sezóny. To to uteklo ,,,,,,

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.10.2017 8:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 18.3.2013
Příspěvky: 1343
Bydliště: Zlínský kraj
vymýšlíš už vymyšlenou věc :) dej tam gimbal a je to
https://hobbyking.com/en_us/feiyu-tech- ... imbal.html


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.10.2017 12:43 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Na pár videí která s tím natočím je to dost financí a nemám rád elektroniku. Pro mě je mnohem ve větší zábava to zkusit vymyslet a vyrobit sám :-). Nepotřebuju to mít absolutně dokonalé, stačí mi odladit ještě trochu horizontálních vibrací. Mám dvě verze jak toho zkusit dosáhnout. Měl jsem do toho jít víc naplno dokud bylo počasí, vyrábět něco bez možnosti to otestovat a třeba upravit nedává smysl.

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.10.2017 12:53 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Já samozřejmě vím že to myslíš Radku dobře, pro mě je takové řešení neadekvátní. Nejde jenom o minimum videí která vzniknou ale i technické aspekty. Za prvé se to pod Hughese nemusí vejít, určitě to má napájení pokud bych to kotvil na podvozek ale spíš shora skrz trup a to je opět složitější. Hlavně mám obavy že to nepokryje obrovské vibrace jaké Hughes ve srovnání s jakoukoliv koptérou produkuje :-).

Dron a koptéra jsou mnohem klidnější, čtyři a více motorů / vrtulí se už v základu logicky vyruší a model je tak co do vibrací mnohem klidnější. Zbytek je pro gimbal nebo podobnou elektronickou záležitost snadno řešitelný.

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.10.2017 19:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Jednu dvě baterky si přece jenom nechám nahoře pokud vyjde počasí. Pavlův nápad mě hned začal vrtat hlavou a i když to nebylo složité domyslet a hodit na papír ( snímek dole ), nechtělo se mi to hned jako poměrně pracnou věc vyrábět. U kreslení mě ale napadla jedna jednodušší varianta. Na redukci kmitání v horizontální rovině se dají využít spodní větší válečky, pokud se skrz jejich vnitřek nainstaluje nějaký vymezující čep. Nemusí to být na všech šesti, stačí čtyři rohové.

Říznul jsem ještě jednu desku na které jsou ukotvené v ose válečků tyhle čepy, vyrobené s 5mm závitové tyčky, potažené v místě prostupu válečky jednou vrstvou smršťovací bužírky. Ta je taky lehce měkká. Trochu náročnější bylo přijít na to v jakém pořadí to sestavit a dotáhnout :-). Některé otvory jako u čepů nebo kotvení spodních desek jsou vrtané na větší průměr. Je to nutné kvůli válečkům které nikdy nesednou na 100% přesně a právě takto se to eliminuje. Před sestavením jsou na čepy nasunuté volně ještě jedny stejné dutinky bez zasmrštění. Jednak umožní dobrou souosost a pak se dají vyndat nebo ponechat, podle toho jaký výkon na čepech bude k potlačení vibrací třeba eliminovat. Jsou tu tedy dvě dosažitelné hodnoty. V ruce to vypadá velmi dobře ale to jsem si posledně říkal taky :-). ¨

Druhá ( teď třetí ) velká deska má nově nalepený držák pro kameru ale zůstává varianta osadit na ní ještě i menší kovovou desku pro 4 - 8 menších válečků DJI. Pouze je u ní potřeba odříznout rohy pro přístup k dutinkám.

Pokud to fungovat opět nebude, zvážím výrobu verze s horizontálními válečky jak to radil Pavel.


Přílohy:
IMG_7303.jpg
IMG_7303.jpg
[ 62.18 KiB | Zobrazeno 1827 krát ]

IMG_7287.jpg
IMG_7287.jpg
[ 84.12 KiB | Zobrazeno 1827 krát ]

IMG_7293.jpg
IMG_7293.jpg
[ 76.71 KiB | Zobrazeno 1827 krát ]

IMG_7294.jpg
IMG_7294.jpg
[ 73.32 KiB | Zobrazeno 1827 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Naposledy upravil Relax dne pát 27.10.2017 20:02, celkově upraveno 3
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.10.2017 19:58 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Ještě detail z boku.


Přílohy:
IMG_7297.jpg
IMG_7297.jpg
[ 74.3 KiB | Zobrazeno 1826 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.10.2017 21:24 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Úplně jsem při bastlení desek pod kameru zapomněl vyndat z krabičky polosouměrnou vrtulku Spin Blades 105mm, dorazila dnes na poštu. Pořádně jí vyzkouším až na jaře, vypadá dobře. Nejde jenom o pevnější konce, hloubka profilu ( 35 vs. 29,5 ) a délka odtokové hrany ( 90 vs 85 ) jsou o 5mm delší, nosná plocha je tak mnohem větší a vrtulka by měla mít větší účinnost. Profil je taky jiný, Helitec má mírně zvednutou koncovou část spodní nosné plochy profilu, Spin Blades je klasika. Na fotkách je první poškozený Helitec, nechtěl jsem sundávat vrtulku z Hughese.

Včera jsem natáčel jeden záběr trochu z výšky aby bylo vidět dál a při plném kolektivu na ty nízké otáčky bylo znát jak to má vrtulka na háku. Viditelně nestíhala, heli se pootočila o 30 stupňů vlevo a zabrala až postupně. V takové situaci bude srovnání obou vrtulek dobře vidět.


Přílohy:
IMG_7305.jpg
IMG_7305.jpg
[ 46.98 KiB | Zobrazeno 1811 krát ]

IMG_7304.jpg
IMG_7304.jpg
[ 41.51 KiB | Zobrazeno 1811 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2733 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110 ... 183  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz