Pravidla fóra


O dalších nadšencích se dozvíte na Interaktivní mapě heli maketářů.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 288 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 20  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: pon 01.03.2021 23:17 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.9.2009
Příspěvky: 5097
Bydliště: Praha 6
Vypadá to pěkně, mašina jak má být. Teď už to bude určitě veselejší, dokončení kabátu mi přijde vždy tak trochu za odměnu, u toho čím sis prošel dosud to platí desetinásobně :-). Bude tam nějaký základní kokpit ?

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: úte 02.03.2021 11:46 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.1.2012
Příspěvky: 1212
Bydliště: Praha
Ahoj,
pokud nejsi přítelem aktualizací, což podle tohoto odstavce zjevně nejsi:
.
.
S tím spiritem už jsem něco takového kdysi četl, ale já nejsem moc příznivcem aktualizací a všelijakých propojování jednotky s mobilem. Mám 3 spirity a všechny jsou tak jak jsem je koupil.Proto mám i 3 verze SW v pc ( pokud jsem kdysi četl dobře tak novější verze nelze spojit se starší jednotkou). Mám strach že tím propojováním přes wifi a aktualizacemi se něco po... a pak mi to spadne.
.
.
tak to propojování Spirita s telefonem přes BT nezkoušej :) mně se to vymstilo přesně z tohohle důvodu - donutilo mě to k aktualizaci Spirita, protože v telefonu se mi automaticky aktualizovala aplikace Spirit a se stávajícím FW Spirita v heli to přestalo komunikovat. Takže jsem Spirita upgradoval a od té doby byly problémy - popsáno v mém vláknu o Hughesovi.. spousta peněz a nervů...

P.

_________________
Benzín.heli vl. konstrukce, mot. G290RC, Spirit; heli 120 vl.konstr.; hk250(MD500); Sniper, Spirit


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: stř 03.03.2021 20:48 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2014
Příspěvky: 335
Obrázky: 9
Relax píše:
Vypadá to pěkně, mašina jak má být. Teď už to bude určitě veselejší, dokončení kabátu mi přijde vždy tak trochu za odměnu, u toho čím sis prošel dosud to platí desetinásobně :-). Bude tam nějaký základní kokpit ?


Tak kokpit bude, ale jen takový opravdu základní, kromě tvaru a barvy palubní desky to s předlohou nemá mnoho společného.

Řešil jsem jak budu kokpit vytahovat ven, když se budu chtít dostat ke světlometu nebo budu potřebovat dát závaží do čumáku. Dle varia se všechno má přilepit. Což bych velmi obtížně vytahoval ven i kdybych vytáhl celou mechaniku z trupu.
Takže jsem laboroval co s tím. Židličky budu montovat jako první demontovat jako poslední, protože jsou přitáhnuty šroubem zespodu (podlahu snad nadzvednu tak abych to povolil nebo utáhl i uvnitř trupu). Páka cykliky je nasunuta na kolík a přitáhnuta červíkem zboku v tom plastu co simuluje tu roletu u podlahy. Palubní deska je přitáhnuta zboku vždy jedním šroubem ke kusu duralu, který je zas přišroubován k podlaze. Kolektiv bude buď přilepen nebo nasazen také na kolík. Pedály budou určitě přilepeny.


Přílohy:
IMG_2907[1].JPG
IMG_2907[1].JPG
[ 58.06 KiB | Zobrazeno 1569 krát ]

IMG_2908[1].JPG
IMG_2908[1].JPG
[ 74.65 KiB | Zobrazeno 1569 krát ]

IMG_2909[1].JPG
IMG_2909[1].JPG
[ 56.97 KiB | Zobrazeno 1569 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: stř 03.03.2021 21:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.9.2009
Příspěvky: 5097
Bydliště: Praha 6
Barva je u ruských mašin základ úspěchu :-). Náhodou je tam spousta detailů, bude to pěkný.

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: čtv 04.03.2021 11:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.1.2012
Příspěvky: 1212
Bydliště: Praha
Pěkné! Jak jsi realizoval ty budíky?
P.

_________________
Benzín.heli vl. konstrukce, mot. G290RC, Spirit; heli 120 vl.konstr.; hk250(MD500); Sniper, Spirit


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: čtv 04.03.2021 20:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2014
Příspěvky: 335
Obrázky: 9
Budíky byly součástí balení od varia. Ikdyž jsou z černého plastu tak jsem je přetřel černou barvou a vypadá to více plasticky/realisticky. Zobrazené číselníky jsou nálepky a stříbrné šroubky jsem natřel barvou.
Podlaha a sedačky jsou nastříkané od pána co mi dělá ten trup.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: ned 07.03.2021 16:38 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2014
Příspěvky: 335
Obrázky: 9
Tak včera jsem zkoušel přitáhnout ten jeden list na táhle, tak aby měl větší úhel.Přitáhl jsem to o 1.5 otáčky což je 0.8 stupně. To se ale ten list už dostal lehce nad ty dva, takže jsem to musel povolit o 0.5 otáčky. Takže teď to má cca 0.5 stupně víc než ostatní a pouhým okem v plných otáčkách to bylo už dobré. Byla vidět jen jedna stopa. Možná by to ještě chtělo se s tím pohrát aby to bylo ještě lepší, ale přijde mi že to je už v pořádku. Zde nějaké video z posledního testu.

https://www.youtube.com/watch?v=jnra6j7DZoo

Akorát během testování celá mechanika více vibrovala. Což nevím čím to bylo. Jestli tím že jsem ten jeden list víc přitáhl nebo jsem jsem při nasazování listů dorval moc šrouby a listy se úplně nevystředily. Zkoušel jsem šrouby listů trošku víc utáhnout a zdálo se že vibrace jsou horší. Tak jsem všechny listy úplně povolil a dotáhl méně než předtím a současně jsem ten list co byl víš povolil na táhle o 0.5 otáčky. Při další zkoušce byly vibrace o něco lepší, tak nevím čím to je, když jsem provedl dvě změny najednou.

Měl jsem i naplánováno zatížit trochu kolektiv tak na 2.5 max, ale nějak jsem neměl odvahu s těmi většími vibracemi a celkově to působilo dost "nebezpečně" :-)
Takže stopa je seřízena přibližně v nulovém kolektivu, ale myslím že i tak to bude dobré. Uvidíme až ve visu. ( což nevím jak budu řídit model a ještě ve stejnou chvíli natáčet nebo okem sledovat který list je kde )

Ještě přikládám foto od lakýrníka jak lepí nýty na horní kryt turbíny.

Mám dotaz ohledně střihu vrtulky. Já osobně mám u všech heli nějaký (nenulový) střih v neutrálu. Tady u varia se v manuálu píše "nastavte 0 střih v neutrálu" je to kvuli autorotaci nebo tak nějak to píšou. Mě se to moc nelíbí a přemýšlím jestli dát nulu nebo ne?

Při autorotaci by stejně měl spirit vyhodnotit že není žádný moment od rotoru a nastavit vrtulku do nuly ať je v neutrálu střih jaký chce ne? Ono ještě musím říct že u vario mechaniky POKUD NEBĚŽÍ TURBÍNA / ELEKTROMOTOR VRTULKA SE ZASTAVÍ NEZÁVISLE NA HLAVNÍM ROTORU. Vario pohání vrtulku napřímo od motoru a pouze hlavní rotor je přes volnoběžku.
Takže vrtulka při výpadku motoru a následné autorotaci je stejně k ničemu, protože se pravděpodobně hned zastaví.


Přílohy:
05630EC1-80AC-49C1-ADED-1AEB402A0267.jpeg
05630EC1-80AC-49C1-ADED-1AEB402A0267.jpeg
[ 69.8 KiB | Zobrazeno 1459 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: ned 07.03.2021 17:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.9.2009
Příspěvky: 5097
Bydliště: Praha 6
Test vypadá dobře, ty nýty mi přijdou tedy pořádné :-). Zkoušel jsem najít nějakou relevantní fotku v protisvětle, má to ale malé rozlišení. Je to ruská mašina, tam to bude všechno spíš výraznější.....

S tím střihem vrtulky je to zvláštní, nevěděl jsem nic o přímém náhonu vrtulky od turbíny. Pokud se při autorotaci (včetně zhasnutí motoru ) zastaví je to dost problém. Na zbytku výkonu si nastaví Spirit kompenzaci proti reakčnímu momentu rotoru ale pak už pirueta. Pokud to chápu správně.

Já mám střih u všech heli, u pětilistu s Demonem i dost velký. Ale asi je to jedno protože jednotka si po roztočení beztak nastaví to co potřebuje.


Přílohy:
uturtutur.JPG
uturtutur.JPG
[ 46.23 KiB | Zobrazeno 1455 krát ]


_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: ned 07.03.2021 21:58 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 16.2.2011
Příspěvky: 138
Bydliště: opava
Zdravím,
Ten střih je určitě správný postup .. z logiky věci i podle návodu .. určitě doporučuju dodržet a hlavně pak při seřizování dorazu vrtulky je potřeba nastavit max rozsah hlavně ve směru kompenzace momentu rotoru.

Podle tvého popisu chápu že motor je natvrdo s motorem .. tomu nerozumím .. podle mně pak je autorotace vyloučena .. a to je dle mého špatně.
Píšeš .. turbína / elektromotor .. popiš pohon trošku víc aby měli představu i ti co takovou Heli ještě neviděli .. dík

_________________
RP

Trex600 benzín-Airwolf, 450 Airwolf, 450 Hughes, Trex 600 Hughes vel.700 nitro, T-Rex600-benzín


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: pon 08.03.2021 9:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.9.2012
Příspěvky: 682
Pozor na ty nýty, aby z toho nebyla parodie... je to sice věc každého soudruha, ale osobně mi přijde lepší tam nemít žádné nýty než z toho dělat Eifelovku nebo lokomotivu....
Viz. foto pro porovnání....

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mi-2URP-G_1.jpg

https://helidat.cz/vrtulnik.php?ID=64


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: pon 08.03.2021 10:07 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2014
Příspěvky: 335
Obrázky: 9
No tak teď to už asi nezastavím, vše už je v běhu. Vycházeli jsme z fotografií přímo té 0711.Bylo to foceno na jaře 2020 v Pardubicích. Na foto ty nýty vypadají že jsou opravdu hodně vylezené ven, tak nevím no.

V pozadí je vidět další chudinky odstavené Mi 2.


Přílohy:
IMG_20200702_145414.jpg
IMG_20200702_145414.jpg
[ 97.06 KiB | Zobrazeno 1379 krát ]

IMG_20200702_145626.jpg
IMG_20200702_145626.jpg
[ 113.05 KiB | Zobrazeno 1379 krát ]

IMG_20200702_145633.jpg
IMG_20200702_145633.jpg
[ 99 KiB | Zobrazeno 1379 krát ]

IMG_20200702_145335.jpg
IMG_20200702_145335.jpg
[ 96.99 KiB | Zobrazeno 1379 krát ]

IMG_20200702_145234.jpg
IMG_20200702_145234.jpg
[ 118.54 KiB | Zobrazeno 1379 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: pon 08.03.2021 10:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.9.2012
Příspěvky: 682
Ono je to o pocitovém měřítku - o výšce a průměru nýtů a jejich množství.
... je fakt, že to s kamufláží asi dost splyne... budu držet palce :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: pon 08.03.2021 17:19 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2014
Příspěvky: 335
Obrázky: 9
Renda píše:
Zdravím,
Ten střih je určitě správný postup .. z logiky věci i podle návodu .. určitě doporučuju dodržet a hlavně pak při seřizování dorazu vrtulky je potřeba nastavit max rozsah hlavně ve směru kompenzace momentu rotoru.

Podle tvého popisu chápu že motor je natvrdo s motorem .. tomu nerozumím .. podle mně pak je autorotace vyloučena .. a to je dle mého špatně.
Píšeš .. turbína / elektromotor .. popiš pohon trošku víc aby měli představu i ti co takovou Heli ještě neviděli .. dík


Tak přikládám nákres z manuálu. Z turbíny je převod přímo na vrtulku a pouze hl. rotor je přes volnoběžku.
Přikládám i video jiného modelu od varia na konci čas 7:36 je vidět že vrtulka stojí a rotor se stále dotáčí.Druhé video čas 7:12

https://www.youtube.com/watch?v=BSxeOIkQvXc

https://www.youtube.com/watch?v=2AuFBc1RhjY


Přílohy:
SCHEMA.jpg
SCHEMA.jpg
[ 150.78 KiB | Zobrazeno 1346 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: pon 08.03.2021 20:44 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 16.2.2011
Příspěvky: 138
Bydliště: opava
Děkuji
Ať koukám jak koukám .. vidím na hlavní hřídeli dvě ozubená kola ..podle mé logiky by to spodní mělo plnit funkci autorizačního kola .. a ta svislá hřídel by měla být mezi malými koly přerušeno ..
Nebo je to jinak ?? Proč má hlavní hřídel dvě stejná kola pro jeden převod ?? Kvůli přenosu velkých sil ?? Pak by to znamenalo že velké makety nemají možnost autorotovat ??

_________________
RP

Trex600 benzín-Airwolf, 450 Airwolf, 450 Hughes, Trex 600 Hughes vel.700 nitro, T-Rex600-benzín


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mil Mi2 Vario
PříspěvekNapsal: pon 08.03.2021 22:27 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2014
Příspěvky: 335
Obrázky: 9
Tak je to tak jak jsem psal.Zelená čára je převod napevno, NEJEDE MOTOR= NEJEDE VRTULKA.
S tím zdvojením převodů jsem si také myslel že to je kvůli velkým silám, ale po vybalení stavebnice tam velké bíle kolo s volnoběžkou bylo pouze jedno, stejně jako do protivky zabírající malý pastorek ( ten pastorek přišel až cca týden po celé mechanice, v sáčku s mechanikou bylo na lístečku napsáno MISSING PART NO. nějaké skladové číslo)

Při bližším bádání na internetu jsem našel fotky ze stavby Mi 2 rok 2012 i méně a už tehdy tam žádné dvě ozubené kola s volnoběžkou nebyly. Pravděpodobně se ani nikdy nedodávaly. Asi se zjistilo že to není potřeba tak alespoň ušetřily. Ono to kolo stojí ranec.Přemýšlel jsem že ho dokoupím, ale pak mě to přešlo, navíc ho tam nikdo nemá.

Takže dedukuji že v autorotaci můžu mít na vrtulce střih jaký chci, protože stejně na nic nebude mít vliv když se nebude točit.

Velké mínus co se týče mechaniky je u mě 4 servový systém. Serva na cykliku jsou 4 a pokud udělám výchylku dostran nebo dopředu či dozadu, tak vždy jedno servo např.levé přední se otáčí od středu ven a druhé protiservo pravé zadní se otáčí směrem ke středu. Takže při větší výchylce nastává problém, že servo jedoucí ke středu udělá při stejné úhlové výchylce větší dráhu než servo jedoucí o stejnou úhlovou výchylku od středu (při přepákování na přímočarý pohyb).Což má za následek že cyklika nechodí úplně přesně kolem jejího středu.

Mám dotaz ohledně max, výchylky cykliky. Pokud jsem měl model se 3 servy tak výchylku jsem tak velkou jak to šlo, ale aby nikdy cyklika mechanicky nenarážela.

Jenže tady u varia jsem limitován těmy servy, pokud udělám úplně maximální výchylku tak se serva přetahují jak jsem popisoval výše. Pokud se uvádí že výchylka cykliky nemá být menší než 60%. Co to znamená?

Znamená to že pokud mám rozsah kolektivu -4 až + 9stupňů, což je v součtu 13 stupňů rozptyl. Tak při výchylce cykliky dopředu a dozadu musím dosáhnout součtu min 7.8 stupně což je těch 60 %? (např. mám kolektiv 5st. dám max. výchylku cykliky dopředu a mám 1.1st dám max. výlku cykliky dozadu a mám 8.9st tedy: 8.9-1,1=7.8což je 60%)

Tohle jsem nikdy řešit u 3 servové mechaniky nemusel, vždy jsem dosahoval opravdu velkých výchylek.


Přílohy:
IMG_2913.JPG
IMG_2913.JPG
[ 88.7 KiB | Zobrazeno 1313 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 288 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 20  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz