Pravidla fóra

O dalších nadšencích se dozvíte na Interaktivní mapě heli maketářů.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2014 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 131, 132, 133, 134, 135
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 26.08.2020 0:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Před sobotou jsem chtěl dnes trochu donastavit vrtulku ale bez úspěchu. Zkrácení závitu táhla jsem vzdal, je tam sotva 4 mm závitu a to je dost málo, možná už tam kdysi k nějakému zakrácení došlo protože většinou bývá delší. Zbývá jedině řešit to na opačném konci až půjde mechanika někdy ven z trupu. Každopádně pirueta v normálu se lehce zpomalila.

Baterky nabité na nastavování jsem vylítal a víceméně náhodou zjistil že chování modrého Hughese je opravdu dost zvláštní. Už dřív jsem měl podezření na těžiště vzadu, to se nepotvrdilo. Každopádně je něco špatně. Když heli letí dopředu na střední nebo nižší rychlosti, kolektiv je na udržení výšky a nezasahuje se do výškovky, začne sama zpomalovat, zaklánět se a stoupat. Postupně se zastaví, záklon se zvyšuje a začne couvat. Nezkoušel jsem co bude následovat, víceméně je jasné že zrychlí vzad, vrtulka to neutáhne a přetočí se. Čím letím pomaleji, tím víc musím potlačovat výškovku.

To těžiště musím znova zkontrolovat, vůbec se mi to nepozdává. Model je ale dost velký a těžký na to aby se přetočil ve vzduchu klasicky na bok a vyzkoušelo se kam padá předek nebo zadek. Jestli se to dá trochu udělat s dvoulistem tak s pětilistem ne. Pokud ale držím heli pod kloboukem, je trup pěkně v rovině a čumák směřuje lehce dolů -vypadá to skoro ideálně. Přitom ve vzduchu a při visení je heli na první pohled znatelně zakloněná což nechápu. A taky je nakloněná lehce doprava. Deska cykliky je samozřejmě v rovině.

Zkoušel jsem jak je vyladěný střed vrtulky na druhém Hughesovi a k mému překvapení se žádná pirueta nekonala, je to asi přesně. Paradoxně právě tahle heli s VBarem se při startu na zemi pootáčí zadkem 15 stupňů doprava a předpokládal jsem že bude střed špatně :-).

Jsem zvědavý na tu sobotu, zatím se žádné zlepšení prvních odhadů nekoná, právě naopak. No nic, dřív jak v pátek to stejně jasné nebude.

PříspěvekNapsal: stř 02.09.2020 0:33 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Na srazu maket bylo vidět že problém s vrtulkou tam je, naštěstí není tak zásadní aby to devalvovalo letový projev nějak zásadně. Na plné přidání se pirueta celkem pravidelně dostaví, musí se s tím prostě počítat. Vrtulky se dál nedostane, bez změny otáček ( nereálné ) a velikosti ( problém ) se žádné další řešení nenabízí.

Spíš mě nahlodává varianta přehodit řídící jednotky, jestli by si náhodou s pětilistem neporadil VBar líp než Demon. Jisté to není, původ problémů bude z 80% v mechanickém řešení a listech ale jistotu téhle vize nemám.

Na výměnu mechanik v trupech určitě dojde, zřejmě to nebude už letos. Množství práce koncem roku vždy narůstá, lítat se dostanu stále míň a musím být rad za těch 178 startů co letos vyšly, na obvyklých 200 to myslím dotáhnu.

Největší díl nácviku lítání musím napřít na bambi vak "na suchu" kde jsem z toho byl na srazu pěkně otrávený. Tři týdny pauzy lítání s bambi vakem přičemž jsem měl i tak možná 2-4 úspěšné pokusy, tentokrát s dvanácti pokusů vyšly dva. Kmitání mezi foťákem, kamerou a lítáním nebylo nic moc a nervozita byla taky úplně zbytečná. Takže místo radosti z nové věci jsem jel domů pěkně otrávený, nad fotkama a videi z akce to ale rychle zmizelo.

Ovládání bambi vaku musím přenastavit, při výkyvech jimž se nedá na 100% předejít se postupně upouští dost velké množství vody a na samotné řízené vypuštění tam zbude zlomek takže divák ani nerozliší co bylo a nebylo chtěné resp. to vypadá že se to vypouští po částech vždy když je vak směrem kupředu. Přitom stačilo posunout ovládací osku směrem dolů což se doma hned potvrdilo. No nic, příště to určitě bude lepší. Taky to chce lítat mnohem pomaleji bez počáteční snahy udělat na baterce co nejvíc pokusů. je to velmi jednoduché nicméně se na to musí myslet a soustředit, to mi jaksi většinou nesepne :-).

Padák bude zcela jistě vylepšený o nějakou další variantu a kvalitnější provedení, v podstatě to je celkem efektní záležitost pokud se to dotáhne. Stávající provizorium sestavené do hodiny nemá nic společného s maketovou velikostí :-). Plastový pajdulák má v sobě olovo aby to táhlo dolů. V Bambousku letěl jednou pod žlutým Hughesem vertikálně nahoru, dopad 150-200 metrů do louky, podruhé pod modrým Hughesem jsem se trefil s odhadem větru mnohem líp ale dost jsem si koledoval. V první fázi jsem letěl rychle směrem proti větru a tuším nejenom pkotatko mě varoval že si koleduju až mi vrtulka trefí vlečnou šňůru od padáku,,,,,

dvě videa jsou z prvních startů za Prahou

Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Přílohy:
IMG_0032 (2).jpg
IMG_0032 (2).jpg
[ 94.83 KiB | Zobrazeno 442 krát ]

IMG_0033 (2).jpg
IMG_0033 (2).jpg
[ 135.47 KiB | Zobrazeno 442 krát ]

PříspěvekNapsal: ned 06.09.2020 22:33 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Dnes konečně víc startů - 3x 450, 2x 550 a 6x Hughes. Zkoušel jsem přidat zátěž na předek a vypadá to jednoznačně líp viz videa. Rovnou jsem posunul baterku co nejvíc kupředu na mezidesce což vyžadovalo doplnit jeden pásek 3M plastového zipu a nad baterku pod plastový kryt s LIFE 2S na světla vložil plastový sáček s 250 gramy olova. Možná dám ještě víc ale bude se to zkoušet. Na finále se pak vyrobí kovový "L" profil s pevnou zátěží, zbytek rozdílu půjde za baterkama které se lehce liší na váze. 825 gramů Gens Ace 5100mAh 35C a 770 gramů Dinogy Sport 5000mAh 30C.

Zastavování a samovolné couvání zmizelo, potlačovat výškovku a neustále rozbíhat model už nemusím. Teď se to řídí o dost líp.

Na bambi vak padly opět čtyři 5L kanystry a 12 startů, dvě zvrhnutí ale úspěšnost vypouštění pěkně narostla jak nebylo obecenstvo a nervozita :-). Na poslední vak mě napadlo se na něco strefit a tak to odskákalo lehce auto :-).

U 450 musím přenastavit rádio aby byly spínače úplně stejně jako na Hughesech a 550.

Bezva den.

PříspěvekNapsal: pon 14.09.2020 15:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Poslední dny jsem si víc zalítal a za letošek mám splněno 200 startů, dnes 201 a ještě určitě něco bude. S 550 jubilejních 1500, se 450 mi chybí tři do 600 a Hughesy taky "zaokrouhlím".

Včera jsem plánoval rybník s oběma ale skončilo to jinak. Voda šíleně špinavá, skoro nechápu kde se to tam vzalo a ani bych tam nevlezl, bambi vak by taky nedopadl pěkně :-). Tak jsem jel jinam. Cestou jsem se zastavil na Sobínce kde lítal jeden člověk s Goblinem 280. Počkal jsem až skončí abych ho neomezoval a jako bývalý víceletý člen jsem si dovolil tam vylítat čtyři baterky. Poslední přistání až ve 20:01 za tmy, další start už by byl spíš riskantní než pohodový a hlavně jsem neměl měřák na kontrolu LiFe baterky světel. Případné selhání by se mohlo šeredně vymstít protože už bych siluetu neviděl jednoznačně kdežto s polohovýma světlama je to dobře čitelné.

Na rybník došlo dnes, tentokrát nádrž ve starých Řepích. Bohužel horko, koupači a opalovači, k tomu průběžně pejsci od dvou do osmi kousků :-). Navíc poryvy větru takže jsem nakonec modrého Hughese proti plánu vůbec nevyndal a tři starty se žlutým završily stovku tenhle rok. Modrý někdy příště, spíš dopoledne a za menšího větru. K dokonání štístka jsem si nehlídal opakovaně kameru, druhý ze tří startů jsem nenahrával, až tu následnou pauzu a další pauzy. Povídání s obecenstvem, přípravu na start, k ničemu. Mám naštěstí jedno - to první nervózní video, než jsem si po dlouhé době zvykal na vodu. Z téhle lokace je vlastně úplně první. Další starty byly o něco lepší, bez tahání vaku po hladině nebo překotného zdvihu a jak odešel pán z hranolové výpustě, svrhával jsem vodu tam což se překvapivě celkem vedlo. Chtěl jsem to vypouštět na cestu podél nádrže ale chodili tam občas lidé a stromy těsně vedle nejsou nic moc ideálního.

Budu hledat ještě jiná místa kde by byl větší klid i za cenu dojíždění. Na SZ a JZ od Prahy ale nic moc není, když už tak ve vesnici nebo na okraji což není ono.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2014 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 131, 132, 133, 134, 135