Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1052 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 71  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 15.02.2012 21:22 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.2.2012
Příspěvky: 1
Pořád si nejsem jistá, jestli tomu rozumím. Můj přítel (Nor) mi poslal dárek (z Norska) k narozeninám. Má to být překvapení, tak vůbec netuším co v tom balíčku je. Jestli to tedy správně chápu, když je to "Dárek mezi soukromými osobami", tak potřebuji k tomu jen zaslat plnou moc a prohlášení odesílatele. Je někde ke stažení formulář "prohlášení odesílatele", navíc v angličtině? Přijde mi divné chtít po něm informace i o ceně dárku co mi poslal a ještě za něj poště platit. Budou tedy akceptovat i prohlášení v angličtině a s jeho podpisem? A je opravdu nutné vyplnit plnou moc? Jde to nějak vyřešit přímo s celním úřadem a nemuset dávat plnou moc poště? Jsem z toho zmatená a asi bych potřebovala přesný návod, jak si s tím poradit :(


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2012 9:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
berkly píše:
Pořád si nejsem jistá, jestli tomu rozumím. Můj přítel (Nor) mi poslal dárek (z Norska) k narozeninám. Má to být překvapení, tak vůbec netuším co v tom balíčku je. Jestli to tedy správně chápu, když je to "Dárek mezi soukromými osobami", tak potřebuji k tomu jen zaslat plnou moc a prohlášení odesílatele. Je někde ke stažení formulář "prohlášení odesílatele", navíc v angličtině? Přijde mi divné chtít po něm informace i o ceně dárku co mi poslal a ještě za něj poště platit. Budou tedy akceptovat i prohlášení v angličtině a s jeho podpisem?

Předně dokud vám Česká pošta nepošle žádost o doložení dokladů k zásilce tak vůbec nic nepotřebujete dělat ani posílat. Zdaleka ne ke každé zásilce to pošta požaduje. Řada zásilek projde zcela bez jakéhokoli požadavku na doložení dokumentů.

Teprve až vám přijde od České pošty žádost o doložení dokladů k zásilce tak v případě, že chcete, aby to pošta vyřizovala za vás pak byste jim měla vyplnit a podepsat plnou moc a poskytnout dokumenty uvedené viz tento odkaz a tam viz sekce Pokud se jedná o dar.

Jedná se především o Prohlášení o dárkové zásilce jehož vzorový text je viz už zmíněný odkaz. Prohlášení píšete pouze vy jako adresát a v češtině. Žádný formulář k tomu není tj. je jen na vás zda použijete text uvedený jako příklad nebo zda si to napíšete jinak a po svém.

Máte-li tu možnost pak dodatečně požádejte odesílatele zásilky například prostřednictvím emailu o to, aby Vám pro účel doložení dokladů k celnímu odbavení poslal email, ve kterém bude uvedena zmínka o odeslaném daru pokud možno i s podacím číslem zásilky a případně je-li to možné i s uvedenou cenou jednotlivých položek v zásilce tj. buď hodnoty za kolik jednotlivé věci v zásilce dárce koupil nebo nakolik jejich cenu pouze odhaduje a tento email si vytiskněte do PDF souboru a přiložte ho k prohlášení o dárkové zásilce. Ani k tomuto neexistuje žádný formulář tj. je pouze na odesílateli jakým způsobem ten email naformuluje a pokud možno tak v angličtině. Pokud by mu dělalo problémy to zformulovat v angličtině tak ať použije klidně Norštinu oni si to celníci už nějak přelouskají.

V případě svatebního daru je po svatbě navíc vyžadováno předložení oddacího listu nebo zaslání jeho elektronické kopie.

Pokud nemáte k dispozici žádné informace od odesílatele nebo je nechcete zjišťovat pak prostě jen v odpovědi uvedete, že žádné další informace k předmětné zásilce tj. ani rozpis zboží ani ceny ani potvrzení o platbě nemáte a nechte je ani zjišťovat pak stačí do prohlášení o dárkové zásilce připsat např. toto:

K zásilce se skladovým číslem XXX a podacím číslem YYY nemám žádné další informace ani doklady.

berkly píše:
A je opravdu nutné vyplnit plnou moc? Jde to nějak vyřešit přímo s celním úřadem a nemuset dávat plnou moc poště? Jsem z toho zmatená a asi bych potřebovala přesný návod, jak si s tím poradit :(

Podrobný návod jak postupovat v jednotlivých případech je uveden viz tento odkaz a tam viz sekce Pokud si od Vás vyžádají dokumenty k zásilce a ve vašem případě dále viz podsekce Pokud se jedná o dar. Mimo to je tam uvedena i řada dalších informací k této problematice. Tak si to tam podrobně prostudujte.

Plnou moc není nutné vyplňovat a můžete si to vyřídit vy osobně ovšem v ČR je pouze jediné místo kde se to vyřizuje, a to je pošta Praha 120, Plzeňská 139, Praha 5 - Košíře a osobní vyřízení soukromou osobou nelze realizovat bez osobní návštěvy na poště Praha 120. V budově pošty Praha 120 je současně i detašované pracoviště celního úřadu kde si to můžete vyřídit při osobní návštěvě, a to buď přímo vy osobně jako adresát a nebo tím pověřit plnou mocí jinou osobu, která to tam musí vyřídit opět osobně tj. nelze opakuji osobní vyřízení soukromou osobou NELZE vyřídit ani dopisem ani emailem, ale pouze osobní návštěvou na poště Praha 120, a to buď přímo osoby adresáta nebo jeho zastupující osoby pověřené k tomu plnou mocí a s patřičnými doklady k zásilce.

Takže pokud si to budete vyřizovat osobně přímo na poště Praha 120 pak nejprve vyčkejte až vám přijde od České pošty žádost o doložení dokladů k zásilce. V té žádosti budou uvedeny identifikační údaje tj. skladové číslo a podací číslo zásilky, které použijete při osobním vyřizování na poště Praha 120 tj. tu žádost od České pošty o doložení dokumentů k zásilce si vezmete sebou na poštu Praha 120 a k tomu výše zmíněné prohlášení, které napíšete vy a navíc případně vytisknutý email od vašeho přítele jak bylo zmíněno výše.

Doložení informací od vašeho přítele není povinné tj. pokud se jedná o dárek a zdá se vám nepřijatelné požadovat od něj výše zmíněný popis tak prostě do zmíněného prohlášení o dárkové zásilce, které píšete vy a v češtině připíšete navíc to, že k zásilce se skladovým číslem XXX a podacím číslem YYY nemáte žádné další informace ani doklady.

Pokud to celní úředník uzná za vhodné pak může zásilku buď propustit bez stanovení CLA i DPH a nebo stanovit vlastní celní hodnotu a z ní pak vycházet jak v případě porovnání s limitem pro DPH tak i pro CLO. U zásilek mezi soukromými osobami je jeden společný základní limit pro obojí tj. DPH i CLO stejný, a to 45 EUR + navíc existují specifické limity bez ohledu na cenu v závislosti na objemu, váze nebo počtu kusů apod. pro alkoholické nápoje, čaj, kávu, parfémy a tabákové výrobky uvedené na webu celní správy viz tento odkaz.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 17.02.2012 8:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 5.1.2012
Příspěvky: 1058
Bydliště: Rakovnik
Přidám osobní zkušenost. Na poště 120 jsem se s celníkama domluvil rychleji a snáz než s úřednicí na přepážce pošty. Co chci zdejším diksutérům sdělit: existuje tabulka kurzů měn, stanovená celní správou na celý měsíc. Podle této tabulky jsem si přes stejnou hodnotu v Kč přepočítal hodnotu 22EUR na USD. Vyšlo mi nějakých 28,71USD. OK, moje zásilka 28,10 je pod limitem. Na celnici mi však vysvětlili, že na každý měsíc dostávají tabulku (i mi byla ukázána) se stanovenými hodnotami USD a dalších měn pro ekvivalenty 22Eur, 180 Eur,..... Ta ale nikde na netu nevisí. A to, co mě zajímalo bylo, že limitní hodnota USD na leden není podle mého výpočtu 28,71USD ale 27,97USD. Proto při objednávání buďte alespoň 2 dolary pod hodnotou vypočtenou z kurzů na stránkách celní správy http://www.celnisprava.cz/cz/aplikace/S ... kurzy.aspx. Pak je vysoká šance, že balíček dostanete s razítkem "BEZ CLA".

_________________
Jardah


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 17.02.2012 21:48 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 25.3.2010
Příspěvky: 323
Bydliště: Hradec Králové
Tak po třetí urgenci byl balík zdaněn a propuštěn a žádné skladné nebylo účováno (nebo ho nikde nevidím napsáno). Co mě překvapilo je kurz $ - 19,93kč. Jakým kurzem se celní správa řídí?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 17.02.2012 21:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.12.2010
Příspěvky: 2318
Bydliště: Hradec Králové (nedaleko)
Obrázky: 16
Andrews píše:
Tak po třetí urgenci byl balík zdaněn a propuštěn a žádné skladné nebylo účováno (nebo ho nikde nevidím napsáno). Co mě překvapilo je kurz $ - 19,93kč. Jakým kurzem se celní správa řídí?


Kurzy maji zverejnene tadyk: http://www.celnisprava.cz/cz/Stranky/default.aspx od 15.2 to zas kleslo na 18,683.

_________________
T14SG, PhoenixRC 5, Hexacopter Y6, GoPro 3 Black, FPV
QAV250, TF2, SWIFT2, TREX450, FunCub, SuperCub


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 17.02.2012 21:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
Andrews píše:
Tak po třetí urgenci byl balík zdaněn a propuštěn a žádné skladné nebylo účováno (nebo ho nikde nevidím napsáno). Co mě překvapilo je kurz $ - 19,93kč. Jakým kurzem se celní správa řídí?

Máš to popsané v odpovědi od jardah62 hned nad tvým příspěvkem tak si to tam přečti. Obecně se řídí takovým kurzem, který nikde neuvidíš, protože není volně přístupný a ty kurzy co jsou na jejich webu s tím nesouhlasí. takže jak napsal jardah62 je potřeba si dávat větší rezervu tj. mrknout na aktuální kurz co mají na svém webu a vždy nakoupit raději za částku minimálně tak o dva dolary menší.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 17.02.2012 22:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
koulinek píše:
Kurzy maji zverejnene tadyk: http://www.celnisprava.cz/cz/Stranky/default.aspx od 15.2 to zas kleslo na 18,683.

Bohužel podle toho co zde uvedl jardah62 všechny kurzy uvedené na webu celní správy nesouhlasí se skutečnými kurzy podle nichž se údajně řídí při odbavování zásilek a které údajně vůbec nezveřejňují. Takže lze konstatovat jen to, že kurzy, které jsou uvedeny na webu celní správy jsou pouze orientační a pokud někdo chce být s jistotou pod limitem pak je potřeba si dávat při nákupech větší rezervu tj. nakupovat za sumu raději nejméně o dva dolary nižší než vychází podle těch orientačních kurzů na webu celní správy.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 18.02.2012 1:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.12.2010
Příspěvky: 2318
Bydliště: Hradec Králové (nedaleko)
Obrázky: 16
tak já to na dolar neřeším, bud su bezpečně pod s pár drobnostma nebo násobně nad a s dph a poplatky počítám.

_________________
T14SG, PhoenixRC 5, Hexacopter Y6, GoPro 3 Black, FPV
QAV250, TF2, SWIFT2, TREX450, FunCub, SuperCub


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 20.02.2012 20:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 19.9.2011
Příspěvky: 1109
Bydliště: Brno, ČR
Tak mi dnes přišel dopis od pošty, že na mě čeká zásilka z ciziny (plán na letadlo,na vyclívce je napsáno "plán", pošta uvádí obsah="modelářské letadlo"). Minule to zvládli emailem, tentokrát to poslali poštou. Všude píší, že jim mám v odpovědi uvést podací číslo a skladové číslo. V oznámení o zásilce není uvedeno podací číslo (ani není vidět na žádné z "fotek"), tak doufám, že mi to vezmou i bez něj. Opět mi poslali papír, jestli chci oznamování zásilek emailem, opět mi poslali formulář pro plnou moc. Teď mě ale překvapilo následující.
Dříve, když mi přišel text avíza, tak tam bylo napsáno:
Citace:
Pro propuštění této zásilky celním úřadem do režimu volného oběhu je zapotřebí doložit
následující:

1. ZBOŽÍ NEOBCHODNÍHO CHARAKTERU (PRO SOUKROMÉ ÚČELY)

Zašlete prohlášení, že zásilka (uveďte č. skladové i podací) obsahuje zboží neobchodního charakteru
pro soukromé účely. Dále je třeba doložit: specifikaci dováženého zboží (o jaké zboží se jedná, mate-
riál, k jakému použití je určeno), doklad o platbě (paypal, výpis z účtu, transakci platební kartou,
atd.), doklad o druhu a ceně zboží(objednávka,faktura, printscreen z e-shopu, atd.) s rozpisem zboží,
ceny a dopravy spolu s vyplněnou a podepsanou plnou mocí (v případě, že chcete být zastupováni
Českou poštou v celním řízení).

tentokrát je tam ale uvedeno (nekompletní přepis):
Citace:
Pro propuštění této zásilky celním úřadem do režimu volného oběhu je zapotřebí doložit
následující:

1. ZBOŽÍ NEOBCHODNÍHO CHARAKTERU

Zašlete vyplněnou a podepsanou plnou moc (v případě, že chcete být zastupováni Českou poštou v celním řízení) písemně nebo e-mailem na adresu sklad.praha120@cpost.cz
(ve formátech ....) při celkové velikosti souborů 4 MB.
Do předmětu e-mailu uveďte skladové a podací číslo zásilky, která jsou uvedena v záhlaví tohoto oznámení.
Nebude-li předmět Vašeho e-mailu obsahovat tyto údaje, může dojít k tomu,
že Váš e-mail nebude zpracován!

To jim tentokrát mám poslat jen tu plnou moc? Na zásilce je napsána cena 31 USD(typ merchandise, ne gift), což je v přepočtu přes limit. Normálně bych se neptal, jestli je potřeba jim údaje poslat nebo ne a prostě bych je poslal. Poslední dvě zásilky jsem ale platil výpalné, přestože byly skutečně podlimitní. Tato zásilka je dražší, než těch 31 dolarů, ale vnucovat jim informace, že je zásilka dražší,než na štítku, se mi po těch dvou platbách výpalného fakt nechce.

Setkal se s tímto požadavkem od pošty (jen na plnou moc) někdo? Budou po mě obratem chtít zbytek papírů nebo to bude stačit?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 20.02.2012 23:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
mihlit píše:
...Setkal se s tímto požadavkem od pošty (jen na plnou moc) někdo? Budou po mě obratem chtít zbytek papírů nebo to bude stačit?...

Pokud chcete, aby vás zastupovala pošta tj. nebudete si to vyřizovat osobně na poště Praha 120 a nechcete to zdržovat pak je potřeba doložit všechno včetně dokladů viz tento odkaz a tam viz sekce Pokud si od Vás vyžádají dokumenty k zásilce. Stále to platí. Pokud to nepošlete hned tak si to nejspíš stejně vyžádají a jen se tím zdrží odbavení.

Bez podacího čísla email s dokumenty raději neposílejte jinak se může stát, že ho nevyřídí, tak jak je zmíněno v tom oznámení.

Pokud nemáte k dispozici podací číslo zásilky můžete ho zjistit na vaší lokální poště. Mělo by být viditelné v interním databázovém systému zásilek pošty, do kterého mohou nahlížet pracovníci pošty z on-line terminálů, které jsou skoro na všech poštách. K dohledání této informace je potřeba pracovníkovi pošty, který to bude hledat sdělit informaci o tom, že se jedná o zásilku ze zahraničí a jaká je cílová adresa tj. vaše adresa pokud jste vy adresátem té zásilky případně pokud máte aspoň k dispozici to skladové číslo a pracovník pošty by podle toho pak měl dohledat příslušné podací číslo, které vám sdělí a vy ho doplníte do toho emailu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 22.02.2012 18:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 19.9.2011
Příspěvky: 1109
Bydliště: Brno, ČR
Je to nějaké divné. Tu plnou moc (bez faktury a dalších) jsem jim poslal v pondělí před půlnocí. V půl deváté ráno mi přišel email, že děkují za zaslanou dokumentaci, která bude předána celnímu úřadu bla bla bla (prostě email jako vždycky). Když jsem ale dorazil domů,tak ve schránce byl lístek, že jsem byl v 16 hodin nezastižen (jasně,že přítelkyně byla doma, takže nikdo nezvonil). Dnes jsem skočil na poštu a tam na mě čekala roura, v které jsou ty plány. Takže mi vychází, že musely tu rouru poslat z pražské pošty dřív, než jsem jim vůbec odpověděl. Navíc nebyly přiloženy žádné papíry od pošty/celníků. Tak jsem zvědavý, jaké (jestli) to bude mít pokračování.

EDIT: Na fotce/skenu, co jsem dostal s tím původním dopisem je na té rouře nalepena nálepka "Vyclívka důvod dovozu 16" na které je ručně napsáno "plán". Na té rouře ale nic není, tak jestli to strhli? Teď si nepamatuji, jestli na ostatních balících ta nálepka zůstávala nebo ne.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 26.02.2012 16:46 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6896
Bydliště: Moravský kras
Pošťáci mě začínají točit. Obvykle bylo zdržení na celnici pár dnů, teď tam mám dvě zásilky už déle než týden.. Kdyby to nebylo na práci, tak mě to tolik netočí :(. Z Ameriky do ČR to šlo tři dny a od té doby se to válí na celnici :(

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 01.03.2012 16:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 19.9.2011
Příspěvky: 1109
Bydliště: Brno, ČR
mihlit píše:
Je to nějaké divné. Tu plnou moc (bez faktury a dalších) jsem jim poslal v pondělí před půlnocí. V půl deváté ráno mi přišel email, že děkují za zaslanou dokumentaci, která bude předána celnímu úřadu bla bla bla (prostě email jako vždycky). Když jsem ale dorazil domů,tak ve schránce byl lístek, že jsem byl v 16 hodin nezastižen (jasně,že přítelkyně byla doma, takže nikdo nezvonil). Dnes jsem skočil na poštu a tam na mě čekala roura, v které jsou ty plány. ...
Takže vysvětlení je již známé a mimozemšťani za to nemohou. Omylem mi byl odeslán i jiný plán a na celnici se pak ty dva plány předběhly. K prvnímu (správnému) plánu jsem neplatil nic. Za ten špatný jsem již musel poště něchat přes čtyři stovky. Zásilka byla zdaněna podle údajů na zásilce, proto po mě asi žádné údaje nechtěli, jen tu plnou moc.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 01.03.2012 16:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.4.2009
Příspěvky: 2087
Bydliště: Sokolov
tak ja nevim :D jestli jsem dite stesteny ci co :D balik z HK, cena 138 USD, 29. prislo na postu, dnes je prepravovano k dorucovaci poste a zitra to mam doma...

_________________
Jeti DC-16 | „Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora“


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 01.03.2012 16:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
Kissman píše:
tak ja nevim :D jestli jsem dite stesteny ci co :D balik z HK, cena 138 USD, 29. prislo na postu, dnes je prepravovano k dorucovaci poste a zitra to mam doma...

Tahle informace nic moc nepřináší. Akorát tím naštveš ty, kteří takové štěstí jako ty nemají. :lol:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1052 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 71  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz