Switch to full style
Vlákna jednotlivých modelářských klubů.

Pravidla fóra

Pokuste se zde neřešit technické problémy. Téma, které bude mít více než 100stránek ukončete a založte další. Díky
Odeslat odpověď

Konference 2018 - návrhy jen do 15. října

stř 11.10.2017 19:25

Krásný den,
jelikož se během půl roku odehrají konference SMČR, připomínám, že 15. říjen byl vypsán jako mezní termín pro předkládání námětů a návrhů zdola.

Více se dozvíte na svazovém webu:
http://www.svazmodelaru.cz/wp-content/uploads/2017/06/INFORMACE-pro-model%C3%A1%C5%99sk%C3%A9-kluby-%E2%80%93-%C4%8Derven-2017.pdf

Re: Konference 2018 - návrhy jen do 15. října

stř 03.01.2018 16:39

Byly zveřejněny termíny konferencí:
http://www.svazmodelaru.cz/2017/12/31/informace-z-prosincoveho-zasedani-predsednictva-smcr

Re: Konference 2018 - návrhy jen do 15. října

ned 21.01.2018 20:30

Jsem sám, kdo využil svého práva člena, nějaký návrh odeslal a zatím se nedočkal reakce? Anebo je takových případů více?

Díky.

Re: Konference 2018 - návrhy jen do 15. října

pon 22.01.2018 14:51

Návrhy jsem poslal. Reakce jsem se dočkal.

Re: Konference 2018 - návrhy jen do 15. října

čtv 25.01.2018 15:15

Tvoje připomínky jsem viděl. Myslím, že by jsi je měl zveřejnit. Do té doby se k nim veřejně nemohu vyjádřit.

Re: Konference 2018 - návrhy jen do 15. října

čtv 25.01.2018 20:00

Dnes ve 14:42 h úřadující tajemník odeslal zprávu, že mé podněty dorazily. Nemám problém s jejich zveřejněním, avšak spíše než Tvé vyjádření k mým návrhům by bylo zajímavé zveřejnit i Tvé návrhy, a pak návrhy ostatních, máš-li k nim přístup.

Je velká škoda, že už to vše někde nevisí - ideálně na svazovém webu, ať se případní delegáti před odesláním přihlášky snáze rozhodují, zda na konferenci vyrazit - v programu je vše skryto pod slůvkem "diskuze", což samo o sobě k účasti neláká, myslím.

Moje návrhy, odeslané cca v půlce října 2017:
1. Odebrat předsednictvu SMČR pravomoc měnit stanovy
2. Oddělit funkci tajemníka SMČR a předsedy SMČR
3. Zveřejňovat zápisy z jednání předsednictva SMČR a republikových odborných klubů
4. Umožnit přímé členství v SMČR, a to i právnickým osobám (DDM a jiné spolky)
5. Převést pobočné spolky na spolky a SMČR z.s. na spolek spolků
6. Zvýšit členské příspěvky minimálně na dvojnásobek současné výše
7. Zrušit papírové členské známky – zda je dotyčná osoba řádným členem se zaplacenými členskými příspěvky se zjistí z databáze členů SMČR, která by byla přístupná na webu SMČR jen po zadání přihlašovacího jména a hesla. Zalaminované členské průkazy by vydával pouze sekretariát – stačilo by jméno a číslo licence.
8. Web http://svazmodelaru.cz/kplm přesměrovat na http://ipmscze.cz, což je web, který plastikoví modeláři používají, a web http://svazmodelaru.cz/kzem provozovat na jiné šabloně, která nebude navozovat dojem nedodělaného firemního webu - již splněno.
9. Vystoupení KLoM ČR ze SMČR

Dále jsem navrhoval nějaká jména na posty předsedů KLoM ČR a SMČR, o kterých si myslím, že by danou roli zvládli dobře. Ovšem souhlas s kandidaturou jsem u nich nesondoval, tudíž by bylo nefér je zde jmenovat.

K uvedenému jsem přiložil návrh znění stanov, kam jsem se snažil některé výše uvedené body zakomponovat, nicméně to je práce spíše pro právníka než lidovou tvořivost, proto je jako celek berte s rezervou.
Přílohy
stanovy_SMCR_navrh_Dousa.docx
(46.64 KiB) 172 krát

Re: Konference 2018 - návrhy jen do 15. října

pon 29.01.2018 15:54

Návrh na vystoupení Klubu lodních modelářů ze SMČR mě opravdu pobavil. To je za mě jediný komentář k tvým podmětům.

Rozhodně souhlasím, že je třeba diskutovat. Hlavně by se ale mělo diskutovat o volebním klíči.

Re: Konference 2018 - návrhy jen do 15. října

pon 29.01.2018 16:58

Dokud podobné věci budou psány ve stanovách, tak to zase tak moc k pobavení není. Minimálně by nastala dosti zajímavá situace, pokud by konference tento návrh odhlasovala kladně.

Volebním klíčem myslíš stanovení počtu delegátů? Pokud ano, viděl bych to takto:
1. Všechny kluby vyšlou nějaký maximální počet delegátů. Třeba tři. Každý z delegátů bude zastupovat určitý počet členů svého klubu, tj. pokud by na konferenci dorazil jen jeden, zastupuje celý klub, pokud všichni tři, pak každý z nich zastupuje třetinu.

2. Nastane hlasování. Přítomní delegáti vhodí svůj hlasovací lístek, na který ráno při prezentaci tajemník zaznamená, kolik členů svého klubu dotyčný zastupuje, do příslušné urny (podle typu volební otázky: Ano/Ne/Zdržel se, popř. urny se jmény kandidátů apod.).

3. Volební komise vysype urny a sečte hlasy, přičemž delegát AB z jednoho klubu zastupuje 5 členů, delegát XY z jiného klubu třeba 20 a další 100. Po sečtení hlasů si delegáti znovu rozeberou své hlasovací lístky a může se hlasovat nanovo.

Je to asi spravedlivější než současný systém, avšak hlasování by trvalo déle a bylo administrativně náročnější.

Re: Konference 2018 - návrhy jen do 15. října

pon 19.02.2018 23:15

Odhaduji, že diskuzí o volebním klíči měl TomasC na mysli tuto nesrovnalost:
Počet členů SMČR je 6700, z toho leteckých je 4900, tj. 73%
V SMČR je 6 odborností (lodní, letečtí, raketoví, železniční, plastikoví a autíčkáři), kteří jsou si rovni, tedy každá odbornost má cca 17% hlasovacích práv.
Takže asi 50 členů Klubu železničních modelářů (jestli nepřeháním) má stejnou sílu jako 4900 leteckých.
A to je ta nesrovnalost...

Re: Konference 2018 - návrhy jen do 15. října

úte 20.02.2018 6:05

ladous píše:Dnes ve 14:42 h úřadující tajemník odeslal zprávu, že mé podněty dorazily. Nemám problém s jejich zveřejněním, avšak spíše než Tvé vyjádření k mým návrhům by bylo zajímavé zveřejnit i Tvé návrhy, a pak návrhy ostatních, máš-li k nim přístup.

Je velká škoda, že už to vše někde nevisí - ideálně na svazovém webu, ať se případní delegáti před odesláním přihlášky snáze rozhodují, zda na konferenci vyrazit - v programu je vše skryto pod slůvkem "diskuze", což samo o sobě k účasti neláká, myslím.

Moje návrhy, odeslané cca v půlce října 2017:
1. Odebrat předsednictvu SMČR pravomoc měnit stanovy
2. Oddělit funkci tajemníka SMČR a předsedy SMČR
3. Zveřejňovat zápisy z jednání předsednictva SMČR a republikových odborných klubů
4. Umožnit přímé členství v SMČR, a to i právnickým osobám (DDM a jiné spolky)
5. Převést pobočné spolky na spolky a SMČR z.s. na spolek spolků
6. Zvýšit členské příspěvky minimálně na dvojnásobek současné výše
7. Zrušit papírové členské známky – zda je dotyčná osoba řádným členem se zaplacenými členskými příspěvky se zjistí z databáze členů SMČR, která by byla přístupná na webu SMČR jen po zadání přihlašovacího jména a hesla. Zalaminované členské průkazy by vydával pouze sekretariát – stačilo by jméno a číslo licence.
8. Web http://svazmodelaru.cz/kplm přesměrovat na http://ipmscze.cz, což je web, který plastikoví modeláři používají, a web http://svazmodelaru.cz/kzem provozovat na jiné šabloně, která nebude navozovat dojem nedodělaného firemního webu - již splněno.
9. Vystoupení KLoM ČR ze SMČR

Dále jsem navrhoval nějaká jména na posty předsedů KLoM ČR a SMČR, o kterých si myslím, že by danou roli zvládli dobře. Ovšem souhlas s kandidaturou jsem u nich nesondoval, tudíž by bylo nefér je zde jmenovat.

K uvedenému jsem přiložil návrh znění stanov, kam jsem se snažil některé výše uvedené body zakomponovat, nicméně to je práce spíše pro právníka než lidovou tvořivost, proto je jako celek berte s rezervou.

Ladousovi návrhy mi znějí vcelku rozumně .
K bodům 1-4 nemám připomínek
U bodu 5 by to chtělo někde rozepsat co by to vše obnášelo, pro jednotlivé kluby i jedince. Jak to znám každá změna je bolestivá a něco stojí.
Bod 6 tam jsem v rozporu s tím osobně nesouhlasím, ale o tom jsme se již bavily.
Bod č.7 jednoznačný souhlas. To je zbytečné zatěžování administrace i finanční odtok prostředků, které by se daly využít třeba na tu práci s mládeží.
Bod 8 přesměrovávání webů by podle mne způsobilo docela pěkný chaos. Co bychom tím získaly? Myslím že je lepší stávájícímu se více věnovat a upravit jej dle potřeb.
Bod 9 Zde nechápu zda si to přeje KLoM nebo zda je vyhazován ze SMČR.

Re: Konference 2018 - návrhy jen do 15. října

úte 20.02.2018 6:10

Falcon píše:Odhaduji, že diskuzí o volebním klíči měl TomasC na mysli tuto nesrovnalost:
Počet členů SMČR je 6700, z toho leteckých je 4900, tj. 73%
V SMČR je 6 odborností (lodní, letečtí, raketoví, železniční, plastikoví a autíčkáři), kteří jsou si rovni, tedy každá odbornost má cca 17% hlasovacích práv.
Takže asi 50 členů Klubu železničních modelářů (jestli nepřeháním) má stejnou sílu jako 4900 leteckých.
A to je ta nesrovnalost...

No zde tedy nevím, osobně jsem letecký modelář tak bych měl kývat hlavou jako ten pejsek kdysi ve Wartburgu :P ,
ale na druhou stranu, pokud by se to změnilo, tak už nikdy se těm méně zastoupeným odbornostem, nepovede svazově nic pro své členy prosadit.

Re: Konference 2018 - návrhy jen do 15. října

úte 20.02.2018 16:35

Bod 5 by nebylo jednoduché realizovat, nejspíš by to nebylo levné, ale do budoucna by to klubům zaručovalo svobodu v rozhodování, zda setrvávat ve Svazu, anebo se vydat vlastní cestou a třeba jako spolek vstoupit do jiného svazu. V případě současného pobočného spolku je věc celkem prostá - členové pobočného spolku se mohou vydat jinam, ovšem pobočný spolek jako takový osamostatnit nelze...

Myslím si, že kdyby nebyl zaveden institut pobočných spolků, nemusíme se dnes bavit o tom, jak je složité zařídit členství právnických osob.

S bodem 9 se to má jako s osamostatněním pobočného spolku - prakticky nelze realizovat. I kdyby konference KLoM ČR takový bod přijala, nebude to mít přílišný dopad. Maximálně zanikne republikový odborný klub KLoM ČR ve strukturách svazu, ale pobočné spolky lodních modelářů v něm zůstanou.

K bodu 8:
Jedná se o bod, který bych za běžných okolností vůbec nemusel psát a už vůbec ne jako bod do konference, nicméně poslouchat některé představitele plastikových modelářů, jak k tomu svému svazovému webu nemají přístup a za x let zpátky jej proto nemohli obsahově zaktualizovat, se mi již zajídá. OK, přesměrování může být nesystémové, ale nějak řešit by to chtělo.

Re: Konference 2018 - návrhy jen do 15. října

stř 18.04.2018 21:20

Výsledek je na světě:
http://www.svazmodelaru.cz/2018/04/16/informace-z-konference-smcr
Odeslat odpověď