Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jaký multimetr?
PříspěvekNapsal: úte 28.09.2021 21:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Přestal mi fungovat multimetr - Uni-Trend UT-30D. Pokud se mi nepodaří ho spravit, uvažuju, co místo něho. Máte nějaké zkušenosti/doporučení?

Já bych asi nechtěl nic většího - toto je 135x75 mm. V práci mám nějaký větší Uni-Trend, typ teď z hlavy nevím. Má myslím větší přesnost, ale jinak je daleko hůř použitelný, protože je tak 2x větší, a blbě se drží v jedné ruce. Taky má automatickou volbu rozsahů a skutečný rozsah je zapsaný takovými fakt malinkými písmeny na displeji. Takže se mi nejdřív stávalo, že jsem hledal 24 V a u jednoho měření jsem si nevšiml, že to ve skutečnosti ukazuje 22 mV. Automatická volba rozsahu taky znamená, že nějaká hodnota začne být vidět až tak za vteřinu a půl od přiložení sond.

Jinak ten UT-30D má měření napětí do 500 V, odporu, zvukovou signalizaci (jednosměrnou, použitelnou pro diody), a pak věci co jsem nikdy nepoužil - nějaké měření tranzistorů, měření proudů malých i velkých (do 10 A), hold (to je spíš k vzteku, když si to člověk omylem zmáčkne). Co to neumí a možná bych využil je měření kondenzátorů a cívek, možná měření maxima napětí, možná kdyby ještě uměl měřit menší odpory (UT-30D má nejmenší rozsah 200 Ohmů a ukazuje po desetině - vím že rozilšení není přesnost).

Ještě jsem u nějaké servisní firmy viděl multimetr co uměl zobrazit sled fází. Ale moc často to nevyužiju, a zase klešťák nechci. A pak na nějakém Fluke jsem viděl sondy které měly takové vyšroubovávací izolace okolo vodivé části sond, aby tím člověk něco nezkratoval. Ten větší Uni-Trend co mám má jen nasazovací, to je taky nahouby, protože to buďto vadí a musím to sundávat (nejde s tím měřit kontakt ve WAGO svorkách), nebo pak zas hledám kam jsem je dal. Ten malý UT-30D neměl žádné.

Máte nějaké doporučení? Zatím se dívám na UT33D+ https://www.uni-trend.com/meters/html/p ... T33D+.html

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký multimetr?
PříspěvekNapsal: stř 29.09.2021 8:13 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4785
Bydliště: SK Bratislava
Za mna to ma maly pocet digitov, dobre je mat rozlisenie u "voltov" (cize 2 az 10 - napriklad ked merias lipolku) na 1mV. Toto ma 1mV len do 2V.

True RMS nepotrebujes?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký multimetr?
PříspěvekNapsal: stř 29.09.2021 9:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
Mam uz par rokov Retlux RDM 5001 , fajn merak ,spolahlivy, s automatickym podsvietenim a vypinanim, ma aj True RMS.
Plne 4 digits (nie 3.5 ako vacsina podobnych).
Rozsahy bud automaticky alebo manualne.
Baterky pri obcasnom merani vydrzia tak 2-3 roky , pri castejsom samozrejme menej.

Cena bola okolo 35-40 eur.

Edit: Rozmery s ochrannym gumennym obalom asi 150x100x35mm , bez neho asi 145 x 73 x 32mm

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký multimetr?
PříspěvekNapsal: stř 29.09.2021 16:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ Retlux RDM 5001 od pohledu a proběhnutí parametrů mu nemám co vytknout.
Dlouho zvažuji nějaký MM 4 digits. Tenhle mne možná zlomí. I dnes je za cca jeden litr (s dopravou zdarma MALL)
Za mne velmi sympatické: Není na destičkovou 9V 6F22 baterii, ale na 2ks článků AA Nalezeno až v Návodu
RDM 5001 /-/ RDM 5001 - manuál
_ Pro přívržence MM s manuálním přepínáním existuje za polovinu i 3 1/2 míst. (bat.: 9V, 6F22) Retlux RDM 3001


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký multimetr?
PříspěvekNapsal: stř 29.09.2021 18:54 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 20.5.2021
Příspěvky: 149
Bydliště: Brno
Zdravím,
používám UT71A a jsem s ním maximálně spokojený.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký multimetr?
PříspěvekNapsal: stř 29.09.2021 22:48 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Linj - UT71A Jako multimetr hodně přesný. Když se s něčím nastěhuji na stůl, je tam jak ntb, tak dost místa
Za ty peníze bych možná už pokukoval po USB osciloskopu. Jako jsou např.: Hantek 6022BE, HANTEK nebo
Voltcraft DSO-2020, 2kanálový, 20 MHz nebo VELLEMAN PCSU200 a další.

_ Vrtalo mi v hlavě, že na rcmania cosi kdysi dával "prikrylm", tak jsem si to vypátral. Multimetr s osciloskopem
Byl to "OWON® HDS200 Series 2CH Handheld" kombinace s multimetrem. Tam jsem našel i názor od "igorb"
a došlo mi, že bych časem dopadl stejně a poslal USB Osciloskopy do kélu.
Z nových by asi ušel 20MHz OWON SDS1022 nebo Hantek DSO2C10, nebo něco z 2. ruky Aukro, Bazoš, ...


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký multimetr?
PříspěvekNapsal: čtv 30.09.2021 10:39 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2008
Příspěvky: 6902
Bydliště: Moravský kras ČR
Guchare ty zase předvádíš svoji vzácnou schopnost myšlenkového přemetu. Tazatel chce multimetr, ty meleš o osciloskopu. Proboha proč? Multimetr a osciloskop jsou dvě různé věci, vzájemně nenahraditelné. Zkus se aspoň zamyslet proč.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký multimetr?
PříspěvekNapsal: čtv 30.09.2021 14:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Já jen doplňuju, že ten větší multimetr s automatickým přepínáním, co o něm píšu výše, je UT-70C. A měřím často i jinde než na stole - všelijaké věci osazené někde, kde chci tu věc proměřit na místě aspoň jako první přiblížení, a pak možná složitě vymontovávat. Když napíšu, že chci malý multimetr, tak mi prosím nenabízejte velký, i když třeba vám osobně víc vyhovuje velký. Děkuji za pochopení :-)

Dál jsem zjistil, že problém toho mého UT-30D je zlomený kabel někde poblíž konektoru. Tak jsem to rozřízl a spájel, a nepomohlo to. Zřejmě je zlomený ještě jinde. Ale zdá se, že v GME jdou koupit jen samostatné kabely. Tak třeba koupím a s tím UT-30D ještě nějakou dobu vydržím.

TrueRMS jsem zatím nikdy nepotřeboval. Osciloskop mám zvlášť.

Ale ten RDM5001 vypadá docela dobře. Jak rychle to zvládá nastavit ten správný rozsah? Díky za tip.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký multimetr?
PříspěvekNapsal: čtv 30.09.2021 15:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@YenyaKas : "u mého UT-30D je zlomený kabel" "rozřízl a spájel, a nepomohlo to. Zřejmě je zlomený ještě jinde"
UNI-T UT-30D už není v současné nabídce 10.2021 dostupné UNI-T UT-(model name)
dalo trochu práce najít jeho podobu UT-30D (Hand-held Palm Size)

_ Pokud jsem u těchto (a obdobných multimetrů (MM)) měl problémy typu přerušený obvod tak se našel:
1) přerušené (zlomené - vytržené) měřicí šňůry 2) vakl kontakt hlavního přepínače (u velmi levných MM často)
3) nějaká zrada ve spojení banánek měřicí šňůry -- zdířka na MM
_ K hledání použít druhý spolehlivý MM nebo i improvizovanou žárovkovou zkoušečku (baterie - vodič - žárovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký multimetr?
PříspěvekNapsal: čtv 30.09.2021 15:48 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1171
na dílenské a stolní třískání používám aneng an8008 - za ty peníze jsem nic lepšího nenašel.
https://lygte-info.dk/review/DMMAnengAN8008%20UK.html
https://www.eevblog.com/forum/testgear/ ... ion-meter/
btw, existuje velmi dobrá tabulka a popisy, je to dobré si přečíst (včetně toho, jak se řeší bezpečnost a ochrany vstupů, a jak by to být mělo a nemělo)
https://lygte-info.dk/info/DMMReviews.html
jinak z těch největších nedostatků 8008 - stupidní pojistky (rozměry - typ) - jde přebastlit
ty CAT jsou samozřejmě vylhaný (jako u 99% čínských měřáků) - takže je třeba se podle toho zachovat - tam, kde je riziko, tak si prostě vezmu pořádný měřák


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký multimetr?
PříspěvekNapsal: čtv 30.09.2021 17:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
YenyaKas píše:
...
Ale ten RDM5001 vypadá docela dobře. Jak rychle to zvládá nastavit ten správný rozsah? Díky za tip.



To sa tazko meria/odhaduje ale ked ho na meranie V(AC) - na automatike - vrazim do zasuvky tak zhruba sekundu kym sa ustali (mozno 1.3s) , podobne pri merani baterie (V-DC) , na Ampere podobne.
Alebo si rozsah prepnes manualne , ale tiez to trochu trva kym sa to ustali , zhruba tak 0.7-0.8 s.

Kapacitu som neskusal , frekvenciu (skusal som len 240V-50hz) asi tiez tak 0.7s.
Na meranie teploty som nemohol najst sondu tak tam netusim...

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký multimetr?
PříspěvekNapsal: čtv 30.09.2021 20:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
guchar píše:
_ Pokud jsem u těchto (a obdobných multimetrů (MM)) měl problémy typu přerušený obvod tak se našel:
1) přerušené (zlomené - vytržené) měřicí šňůry 2) vakl kontakt hlavního přepínače (u velmi levných MM často)
3) nějaká zrada ve spojení banánek měřicí šňůry -- zdířka na MM
_ K hledání použít druhý spolehlivý MM nebo i improvizovanou žárovkovou zkoušečku (baterie - vodič - žárovka)


Já jsem to udělal tak, že jsem to přepnul na 200 Ohmů, jednu šňůru vytáhl, a sondu ze druhé zatlačil do toho uvolněného konektoru. U jedné šňůry jsem se dozvěděl 0.002, u druhé to skákalo kolem stovek. Zkoušel jsem to i naopak, abych vyloučil vadný konektor. Je vadná jedna šňůra.

Vakl hlavního přepínače jsem před časem řešil, to není problém - je to plošňák s kruhovýma stopama - stačí očistit isopropylalkoholem nebo něčím, a napružit ty kontakty na otočném voliči.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký multimetr?
PříspěvekNapsal: čtv 30.09.2021 20:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Miro_V píše:
To sa tazko meria/odhaduje ale ked ho na meranie V(AC) - na automatike - vrazim do zasuvky tak zhruba sekundu kym sa ustali (mozno 1.3s) , podobne pri merani baterie (V-DC) , na Ampere podobne.
Alebo si rozsah prepnes manualne , ale tiez to trochu trva kym sa to ustali , zhruba tak 0.7-0.8 s.

Kapacitu som neskusal , frekvenciu (skusal som len 240V-50hz) asi tiez tak 0.7s.
Na meranie teploty som nemohol najst sondu tak tam netusim...


Jo, tak mně jde primárně o napětí (AC i DC). Ten UT-30D měří a aktualizuje údaje na displeji tak 3-4x za sekundu, a to je taky doba do první zobrazené hodnoty. 1.3 sekundy je srovnatelné s tím UT-70C co mám v práci, to je dost otravné.

Ale jako je pravda, že ten UT-30D už mám minimálně patnáct, možná dvacet let. Koupil jsem to úplně náhodně ve stylu "potřebuju multimetr, tadyhle nějaký mají a je levnější než jsem myslel, beru to". Ten UT-70C do práce před pár lety jsem pečlivě vybíral, abych pak nakonec zjistil, co dalšího co jsem vůbec netušil, může být na multimetru nepříjemné a nepraktické. Tak jsem se radši zeptal, co dalšího nepraktického (i praktického) může na moderních typech být.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký multimetr?
PříspěvekNapsal: čtv 30.09.2021 21:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
YenyaKas píše:
Jo, tak mně jde primárně o napětí (AC i DC). Ten UT-30D měří a aktualizuje údaje na displeji tak 3-4x za sekundu, a to je taky doba do první zobrazené hodnoty. 1.3 sekundy je srovnatelné s tím UT-70C co mám v práci, to je dost otravné.



Samozrejme aj RDM5001 meria niekolkokrat za sekundu a prva hodnota sa objavi skoro okamzite. Ale z hodnot digitalne pristroje robia priemer, preto trva tak sekundu alebo trosku viac kym sa hodnota ustali a nehybe sa. Ta prva hodnota ktora sa na displeji objavi je nespravna az do vypoctu priemeru.

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký multimetr?
PříspěvekNapsal: čtv 30.09.2021 21:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Jo, ale u UT-30D je i ta první hodnota rámcově dobře. Jakože když šťárám v rozvaděči, jestli pomocný kontakt jističe funguje, a vidím 2X.XX tam kde očekávám 24 V, tak to vidím fakt hned. Zatímco u UT-70C po displeji skáčou různá čísla, různě to zhasíná jak to přepíná rozsahy, a k nim se mění maličká informace o měřítku. Takže než se to ustálí, tak člověk fakt neví nic (a i pak musí lovit jestli je tam maličké "mV" nebo maličké "V").

Jak je to u toho RDM5001?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz