Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 74 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 18.07.2021 12:37 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
prikrylm píše:
@zdzd: proudové zdroje na LED - ty budou super na něco výkonnějšího, já tam mám co světlo to 2x trošku svítivější LED, celkem max 40mA každé. Ale na nějaké "pátrací" světlo by mohl být linkovaný zdroj prima.


Používám na osvětlení paraglide - čtyřmi ledkami osvítit celý 3 - 4.5 metrový vrchlík jako lampion.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 28.01.2023 11:06 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Pokračuju v "blbuní" a vymýšlím ptákoviny na téma s.bus na "něco" s BluePill (zatím, protože se mi jich tu pár sešlo).
Dopsal a na stole odzkoušel ovládátko z s.bus kanálů 1234 na 4 H můstky pro ovládání 4 std malých kartáčkových motorů. Bude mechanumwheel vozítko - už TO zbývá jen rozumně zdrátovat a napípat do rádia.

Další na řadě, a to je, proč sem píšu, je ovládání světel, co chci zabudovat do FunCuba. S.bus vstup mi funguje, zbytek je hraní, žejo. Když už si s tím hraju, tak jsem chtěl vymyslet něco malinko univerzálnějšího, takže myšlenky byly následující.
- BluePill, protože se s ním zrovna zabývám
- ULN2803A, jako "posilovač" - z toho použiju 7 drátů na světla, jedno na invertování s.bus. Každý výstup má utáhnout 150mA, což je celkem dost i na více svítivou LED - přistávací světla větších výkonů bych řešil individuálně. Když uhoří, sál mě asi 20 Kč.
- jumperem na nějakou nožičku určit jestli se světla budou ovládat kanály 1-7 nebo 9-15 - ne všechny s.busy jsou 16ch, ch16 se používá na RSSI a pod.
- možná invertor vyrobit bokem a mít světýlek 8, ale zase je to n součástek navíc.
- pak co kanál to světlo, možná pro autaře jedn kanál na 2 na blinkry (?) jako min, střed, max pro levý, žádný, pravý - ale to by nešly pustit "blikačky" (všechny 4), takže asi ne
- podle hodnotry kanálu různé režimy svícení blikání
. zhasnuto
. svítí
. bliká jako blinkr (střída 1:1, perioda ~ 1s)
. bliká jako rainlight na F1 (kratší perioda)
. flash ala letadlo (střída asi 1:10, perioda ~ 1s - najdu nějaké specifikace nebo vyzkouším, co se mi bude líbit)
. double flash ala letadlo
. flash a double flash bude pro různé kanály jakoby sekvenční - napřed blikne kanál 1 pak 2 ...
. možná něco dalšího


- v budoucnu zkusím rozchodit verzi STM8 + ULN - s.bus blikátko za ~100kč mi přijde jako zajímavý počin. S BluePill je TO kapku dražší.
- ještě se nabízí varianta tranzistorového pole ovládaného sériovkou, jak tu bylo zmíněno výš.

Napadá vás něco dalšího?
Jak bude něco funkčního, strčím na GigHub, ať TO můžou ostatní vylepšovat.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 28.01.2023 19:03 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Možná dva kanály do jedné řídící logiky IN1 a IN2 (pokud tedy nechci použít nějaký typ protokolu se sériovou komunikací). Za řídící Arduino logikou jsou pochopitelně nějaké vhodné výkonové spínače. IN1 je klasicky ON/OFF a impulsy z IN2 se v kruhovém registru (realizace HW nebo SW) posouvá - volí některý z naprogramovaných režimů programovatelného výkonového spínače. BTW (k možné inspiraci) Tak jako dnes šly i kdysi koupit hotové a na některých fórech byly (jsou) i podklady a návody jejich DIY řešení. Některé měly i kombinaci ON/OFF výstupů s PWM výstupy pro regulaci Brushed (DC) motorků. IRF520 Mosfety a jejich obdoby patřily k tomu co jsem před roky při bastlení (včetně reglů) používal. Mosfet - V této kategorii naleznete mosfet moduly, Drátek Jediní v současnosti nalezený (ne tak úplně DIY, víc nabídka prodeje) Monako RC spínač se světelným modulem Ono totiž pokud to jeden má jako KONĚ, tak to zvládá i včetně návrhu. A pokud to právě moje hobby není, při dnešních cenách, by šlo jen o plýtvání časem. Stopa k MO-NA-KO RC HOUBY - RC SPÍNAČ


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 28.01.2023 21:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
prikrylm píše:
... možná invertor vyrobit bokem...
A invertovat přímo výstupy sw by nebylo dobrý řešení? Nebo zkopírovat invertovaný signál na volný pin. Potom by stačilo "zapouzdřit" spínací fety přímo s destičkou (a mohly by být výstupy invert i non invert.
(Darlington v tomto zapojení nevyužívá jeho výhod, naopak se projeví hlavní nevýhoda - větší saturační napětí.)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 29.01.2023 11:12 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
guchar píše:
Možná dva kanály do jedné řídící logiky IN1 a IN2 ...
Příjde mi, že to, co popisuješ je něco, co se napojí na jeden kanál a pak něco spíná. Toho je dost, nic takového jsem vyrobit nechtěl. TO, co chci (a už se pomalu rodí) je jeden vstup, kterým bude s.bus (případně jiná séroivka?*), protože chci spínat více světýlek. V této chvíli uvažuji o 7-mi. Pak každý kanál ovládá nezávisle jedno světýlko a to tak, že hodnota kanálu určí režim blikání/svícení. Příklad.

S.bus má na každý kanál 11 bitů, tedy číslo 0-2047, pro "std" PWM 1-2 ms posílá čísla přibližně 200-1800 (přesný převod jsem zatím nenašel, resp. nikde napsané a ze nalezených zdrojových kódů jsem při letmém pohledu nic nevyčetl a moc do hloubky se mi v nich šťourat nechtělo).

Takže vezmu nějaký kanál, řekněme ch1 a řeknu, že do hodnoty 400 bude LED vypnutá, mezi 400-600 bude stále svítit, mezi 600-800 bude blikat jako automobilový blinkr, mezi 800-1000 bude blikat jako "strobe" na letadle (krátký záblesk, dlouhá pauza) a td.

ellet píše:
A invertovat přímo výstupy sw..
Myslel jsem invertor na s.bus, takže by se z ULN dostal další "posílený" výstup, tedy použít všech 8...

V tom, co píšu už mám na svítítka třídu, která se konfiguruje na potřebné blikání a je tam i fce, která řekne, že výstup je invertovaný, tedy spínání LED inverzní logikou - už jen kvůli zkoušení, protože BluePill LED se rozsvěcuje právě nulou.

A přivedl jsi mě na myšlenku, že by se spínání mohlo rozlišit na pozitivní a negativní logiku podle kanálu (od středu nahoru pozitivní, dolů negativní, jinak stejně se chovající). Což vlastně není nic jiného jak jiné nastavení toho blikání. A myšlenka možnosti nastavení různých režimů nějakým externím programem přes PC a USB - ale do toho se mi chtít určitě nebude.

"Pod pokličkou" je TO zatím tak, že je pro každé světélko (LED) je nastaven vstupní s.bus kanál a výstupní pin, všechny LED sdílejí společné nastavení, jak mají blikat na základě hodoty z s.bus kanálu. V nastavení má n sekcí, každá sekce odpovídá hodnotě rozsahu vstupního kanálu. Teoreticky lze tedy použít 2048 sekcí, prakticky bude takových 6 až až. V mém případě je seznam sekcí prostý seznam, programově lze lehce měnit.
Každá sekce má sekvenci blikání, což je reprezentováno kruhovým seznamem dvojic (stav LED, délka stavu).
Sekce (proměnná třídy) má fci setValue(), která si přečte svůj s.bus kanál a nastaví sekci, tick() podle sekvence nastaví stav LED.

(sekce 1)
pro sbus 200-400
sekvence [prázná] ---- není, co tak zhasnuto
----------------------------------
(sekce 2)
pro sbus 400-600
sekvence (sviti 1ms) --- a cyklí stále dokola, takže svítí furt
----------------------------------
(sekce 3)
pro sbus 600-800
sekvnece (svítí 300ms), (nesvítí 300ms) -- a cyklí, takže bliká
----------------------------------
(sekce 4)
pro sbus 800-1000
sekvnece (svítí 100ms), (nesvítí 100ms),(svítí 100ms), (nesvítí 1000ms) -- dva krátké záblesky ala airbus

délka sekvence není nijak omezená, takže může vyblikávat i nějaký složitější vzorek (morseovku?, sekvenci ala maják?, prostě cokoli)

Tick se volá časovačem.

Napřed jsem zkoušel na nastavení pole, ale vytvoření seznamů není o moc složitější a práce se seznamy je o parník jednodušší. :)


Zatím ladím. Možná příjdou nějaké změny.
---
* jiná sériovka jako vstup mě též napadla, některá rádia umí stvořit sériovkový povel, mohly by se ušetřit kanály, kdyby byly potřeba. Možná časem.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 29.01.2023 11:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
prikrylm píše:
... S.bus má na každý kanál 11 bitů, tedy číslo 0-2047, pro "std" PWM 1-2 ms posílá čísla přibližně 200-1800 (přesný převod jsem zatím nenašel, ...
Takto popsáno jde o komunikaci sériovou linkou (přes binární číselný kód). To co stavíš je dekodér který, podle hodnoty čísla nastaví jede z M možných stavů volby větve v následném analogovém přepínači. Nebo při digitální realizaci, spustí jeden z možných podprogramů (úseků programu) v řídícím uP.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 29.01.2023 13:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Tady používá (Mike Blandford) sw invert pro s.bus. Je to občas nepatrně nepřesnější, ale použil jsem to i na serva. Celkem bez práce je toto jednoduché řešení (SN74LVC1G04 z TMP za babku) a vše pod jednou bužírkou.
Nevím kam až chceš dojít ale třeba počet kanálů (takto jednoduchých) by se dal rozšířit sdružením třeba dvou kanálů na straně TX. Potom by ale byla potřeba malá destička jako dekodér za RX. (Že ses ale rozjel :) )


Přílohy:
invert.jpg
invert.jpg
[ 59.19 KiB | Zobrazeno 1808 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 29.01.2023 15:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Invertor - když už je tam to tranzistorové pole, tak se mi nechce přidávat další součástky, protože jsem děsně líný. Takže jedno ULN a sedum světýlek. Kdyby mělo jít o prostor, tak tu kdosi dřív linkoval to tranzistorové pole se sériovým vstupem, šel by jistě i v smd a dal by se použít menší jednočip...

...už mi to bliká :) Ještě vyrobím přepínání 1-7 a 9-15 vymyslím smysluplná čísla nožiček, vyhodit debug řádky (smazat define) a začnu přemýšlet, jak vystrouhat díry do FunCub křídel...

ellet píše:
(Že ses ale rozjel :) )
jj, cyklické seznamy, jako za mlada, teda za fyzického mlada. Mentálně furt maldý. :)

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 29.01.2023 19:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
prikrylm píše:
...a začnu přemýšlet, jak vystrouhat díry do FunCub křídel...
Taaak, to je výborná relaxační kombinace :) .


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2023 13:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Kamoš mi k tomu blikátku dělá DPS. Vymysleli jsme ještě osmý výstup, který bude spínat OVT (opravdu velký tranzistor :) ), jakože nachystáno na takové ty +-10W LED, co se živí asi tak 12V - bude mít extra plusové napájení, možnost extra napájení i pro 7 LED, konfigurace 1-8 nebo 9-16 jumperem... Jak TO bude nafotím.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2023 14:47 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
prikrylm píše:
Kamoš mi k tomu blikátku dělá DPS...bude spínat OVT opravdu velký tranzistor (g: "Předpokládám MOSFET?")
... = Umíš! Solidní rozvaha a závěry. Kámoš v daném jazyku dělá návrh DPS? Na realizaci oboustranné desky s maskou a s prokovením je China dodavatel? V "Časovače pro volný let strana 7" Steve řešil výkonové stupně řízené elektronikou s menším (malým) výstupním výkonem. Od "igorb (sob 28.01.2023 23:29)" dostal a) kukni tento obrazok b) tu mas celu nalievacku Byly to tak krásné popisy, že jsem se do nich s chutí začetl. V jednom z nich byl i odkaz na jeden (z mnoha) modulů od AliExpress, který si Steve nakonec zvolil.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2023 17:59 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
OVP je na každém soudruhovi, co si zvolí. FET, bipolar, IGBT, co kdo snese.
Vychází to na jednostranný DPS.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 04.02.2023 17:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
DPS už se připravuje. Jsem zvědavý, jak TO celé bude fungovat v reále.
Ještě uvažuju o malé jednoduché variantě, kde by byl jen ULN, odpor (kvůli invertoru) a destička s jednočipem - konkrétně tato: https://www.laskakit.cz/arm-stm8s103f3p ... ova-deska/ - už ji mám na stole a testuju - jde jen o to rozchodit sériovku na s.bus, jinak je "úkol" shodný.

Napadla mě ještě varianta s CPPM vstupem, ale to už je jen otázka SW a chvilky hraní (kdyby někdo moc chtěl). Já asi ani moc nechci. :)

Další variace na SW by pak mohla zahrnovat méně blikacích kanálů, prostě proto, že jich nemám tolik volných (třeba FlySky sbus má 14, DSM2 tuším jen 8 ), možnost posunout o míň jak o 8 atd... prostě hraní na ošklivé dny.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 05.02.2023 21:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
(další kousek monologu :-) )
STM8 je na TO malý, aspoň pokud se pracuje z Arduino IDE - nějak předělávat se mi program asi nebude chít.
Navíc s STM32F103C6, co je za stovku TO funguje...
Viděl jsem i hotové FlySky iBus knihovny, takže na iBus by TO šlo případně taky.
(u FlySky s.bus mi nefunguje detekce failsafe, u iBus má detekce fungovat...)

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 07.02.2023 22:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Dva různé přijímače na s.bus posílají různé hodnoty pro neutrální polohu (FrSky a FlySky) - např. mecanum wheel vozítko, co taky ovládám s.bus-em přes stejné knihovny se při změně přijímače v "neutrálu" už hýbe...

Není někde popisek toho, co by s.bus měl vysílat, kde je např. typický střed? Třeba FrSky XM+ posílá pro ekvivalent PWM 980-2020 us hodnoty přibližně 170 - 1800 (z 11bit rozsahu tedy 0-2047).
Středová poloha (odpovídající 1500 us) 996. Ale (tuším) Futaba třeba definuje jako střed hodnotu jinou jak 1500us, Spektrum má jiné horní a dolní hranice atd.

Nebo se na laborování prostě vy.. a doladit na konkrétní přijímač. Navíc u toho "spínátka" na LED je TO prakticky jedno...
(konec dalšího kousku monologu :) )

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 74 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz