Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 74 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 16.07.2021 19:37 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Blbnu s lodičkou a vymyslel jsem si spínané osvětlení (poziční, celkem ~60 mA - ano, svítí to hodně ) a spínání čerpadla, které by mi dostalo vodu z podpalubí - jako loď se dá líp utěsnit, ale to není taková legrace, žejo.

Stvořil jsem na to spínání z arduina ovladač, který z s.bus dokáže požadovaný prvek zapnout/vypnout. K tomu je potřeba jakýsi výkonový prvek, protože samotná nožička Atmegy, co tam je, neutáhne ani ty výkonnější LED (tak možná po rozdělení na jednotlivé LED jo, ale zatěžovat proudově nožičky CPU se mi nechce). Takže jsem prohrabal nepořádek a horko těžko našel 2x PNP a 2x NPN, jeden tranzistor použil na potřebné invertování s.bus zbytek na spínání LED a dvou čerpadel. Funguje to, ale kdo si s tím má dneska hrát.

A ptám se. Neexistuje něco integrovaného, klidně sada FETů, kam by se na jednu nožičku přivedl signál z jednočipu a spínalo TO třeba proti zemi N dalších pinů kolem 0,5-1A? Nebo nějaký malý hotový modul rozumné ceny? Celý RC spínač jako např toto kupovat nechci. Chci jen tu výkonnou část a se zbytkem si pohrát dle vlastní fantazie.

Ještě mě napadlo cosi kompaktního sbastlit se SMD, ale to už je mimo mé oči a klepající se ruce.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 16.07.2021 20:07 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 23.11.2016
Příspěvky: 319
Bydliště: Český Těšín
Obrázky: 2
používám s oblibou ULN2803A


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 16.07.2021 21:01 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
prikrylm píše:
Blbnu s lodičkou a vymyslel jsem si spínané osvětlení (poziční, celkem ~60 mA - ano, svítí to hodně ) a spínání čerpadla, které by mi dostalo vodu z podpalubí - jako loď se dá líp utěsnit, ale to není taková legrace, žejo.

Stvořil jsem na to spínání z arduina ovladač, který z s.bus dokáže požadovaný prvek zapnout/vypnout. K tomu je potřeba jakýsi výkonový prvek, protože samotná nožička Atmegy, co tam je, neutáhne ani ty výkonnější LED (tak možná po rozdělení na jednotlivé LED jo, ale zatěžovat proudově nožičky CPU se mi nechce). Takže jsem prohrabal nepořádek a horko těžko našel 2x PNP a 2x NPN, jeden tranzistor použil na potřebné invertování s.bus zbytek na spínání LED a dvou čerpadel. Funguje to, ale kdo si s tím má dneska hrát.

A ptám se. Neexistuje něco integrovaného, klidně sada FETů, kam by se na jednu nožičku přivedl signál z jednočipu a spínalo TO třeba proti zemi N dalších pinů kolem 0,5-1A? Nebo nějaký malý hotový modul rozumné ceny? Celý RC spínač jako např toto kupovat nechci. Chci jen tu výkonnou část a se zbytkem si pohrát dle vlastní fantazie.

Ještě mě napadlo cosi kompaktního sbastlit se SMD, ale to už je mimo mé oči a klepající se ruce.


Na LED tohle: https://www.czech-meanwell.cz/meanwell/e-search?q=lDD


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.07.2021 1:47 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Třeba Výkonový spínač MOSFET PWM, modul Power MOSFET Datasheet
Provozní napětí: 0–30VDC, Ovládací napětí: 3,3–5V, Výstupní proud: až 160A s chlazením, 35,-
operační zesilovač LM358, 28,-


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.07.2021 6:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
Za mne zmíněný ULN2803A a podobné. Několik spínacích obvodů v jednom pouzdru za nepatrnou cenu, nepotřebuje k sobě nic dalšího.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.07.2021 8:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
Na ovládanie - spínanie LED osvetlenia a kľudne aj elektromotorčeka čerpadla sa dá použiť čiastočne vyhorená elektronika serva alebo (plne funkčná) elektronika z mechanicky poškodeného serva.

Okrem tej elektroniky (spravidla plošáčik rozmerov cca 2x1 cm) netreba vôbec nič.
Příloha:
Spínač LED z elektroniky serva - elektronika.jpg
Spínač LED z elektroniky serva - elektronika.jpg
[ 45.09 KiB | Zobrazeno 7786 krát ]


Aj tranzistory T1 až T4 na nasledujúcom obrázku sú šúčasťou elektroniky serva.
Příloha:
Spínač LED z elektroniky serva.jpg
Spínač LED z elektroniky serva.jpg
[ 47.44 KiB | Zobrazeno 7786 krát ]


Ďalšie možnosti, nastavenie a bližší popis tu: http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?cla ... %C4%BEadaj

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.07.2021 10:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Díky všem za inspiraci.
To darlingtonové pole je to, co jsem hledal. Ostatní nápady se budou určitě na něco hodit.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.07.2021 10:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
priklrylm: A to chcete spínat nezávisle na sobě nebo v určitém pořadí? Proč si na to čerpadlo nevyrobíte jednoduchý obvod s čidlem? Je toho spousta a místo LED nebo sirénky zapojíte výkonový tranzistor a čerpadélko? LED diody by měl utáhnout i výkonový tranzistor.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.07.2021 11:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
To Darlingtonové pole je fakt super, není k tomu potřeba žádných odporů a určitě to bude menší než několik trandů a součástek k tomu.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.07.2021 14:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Darlingtonové pole ULN2803A a podobné. Pro LED s napájením Ucc 7.2 V saturační natětí
0.9 až 1.1V pro Ic=0.1A, 1.0 až 1.3V pro Ic=0.2A a 1.3 až 1.8V pro Ic=0.35A vadit nejspíš nebude.
a výstupy Arduino asi poskytnou i katalogové budicí proudy 0.25, 0.35 a 0.50 mA (v pořadí uvedených Ic).
ULN2803A Darlington Transistor Arrays

Výhodou modulů (spínání) s MOSFET_y je minimální vnitřní odpor (tedy minimální úbytek v sepnutém stavu)
MOSFET PWM, modul, IRLU7843PbF, HEXFET Power == RDS(on) max = 4 mΩ, Vgs = 4.5 V, Id = 12 A
IRLR7843PbF
ULN2803A(0.35A - 1300 až 1800 mV) versus MOSFET IRLU7843PbF ((0.35 míň než 12 A) krát (4 mΩ) = 140 mV)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.07.2021 14:37 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 31.3.2016
Příspěvky: 40
Teda některý ty rady výše jsou fakt "úžasný". Tady je jasným kandidátem to tranzistorové pole. Ostatně proto snad i vzniklo. Pokud by stačilo 7 spínačů, pak se použije ULN2003. Při potřebě 8 kanálů se dá ULN2803. Těch polí ale existují mraky, stačí hledat. Trochu jsem si teď s nima hrál:
http://nostalcomp.cz/disp_pole_pnp.php

A ještě jeden tip. Kdyby se nedostávalo pinů na Arduinu, tak existuje TPIC6A595. Je to v podstatě výkonový posuvný registr 74595, který se obvykle používá jako expander výstupů a pro Arduino na něj existuje knihovna. Dělají se varianty 6A, 6B a 6C, přičemž 6A má největší zatižitelnost (350mA na jeden výstup). K ovládání stačí 3 "dráty" a mělo by to fungovat s knihovnou pro 74595. Navíc se dají řetězit, takže 3 dráty na vstupu a "mraky" výstupů :D

_________________
www.nostalcomp.cz - staré počítače, elektronika, modelařina, bastlení a kutění všeho druhu :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 18.07.2021 8:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Znovu díky za nápady, opravdu mi šlo spíš o to netrápit se s N tranzistory + odpory, aby TO stálo spíš jednotky korun a výkon do asi 1W stačí i pro ta výše linkovaná čerpadla. Takže to darlington pole je optimum a dá se použít i na invertor s.bus.

@varok: jak se co bude spínat už si vymyslím a nakódím do jednočipu, tak, jak si zrovna vymyslím. Původní myšlenka byla spínání světel, i postupně (3 poziční), ale nenašel jsem dost tranzistorů, tak se spínají (zatím) všechny naráz - odtud požadavek na "něco integrovaného". Pak u čerpadel mám uvnitř lodi jakési dvě komory, které chci odčerpávat samostatně. Vymyslel jsem, že tam bude i hlídání hladiny (na analogovém vstupu) a obě nezávislá čerpadla budou mít režimy "vypnuto", "čerpej, jen když je tam voda", "čerpej furt". Zatím jsem hlídání vody neladil, takže teď funguje jen čerpej/nečerpej.

@zdzd: proudové zdroje na LED - ty budou super na něco výkonnějšího, já tam mám co světlo to 2x trošku svítivější LED, celkem max 40mA každé. Ale na nějaké "pátrací" světlo by mohl být linkovaný zdroj prima.

@nostalcomp_cz: nebuď na ně zlý :) oni chtějí pomoct, mají nějaké zkušenosti, tak je snaží předat. Někdy i z totálně "mimo" odpovědi vznikne něco užitečného.
S výkonnými výstupy jsem vzpomněl na budiče sběrnic MH3212...
Posuvný registr na něco "košatějšího" je zajímavý nápad!

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 18.07.2021 10:18 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 31.3.2016
Příspěvky: 40
Ale já to nemyslel zle. Jen mi přišlo, že nabízet modul 160A na spínání pozičních ledek do modelu lodičky je trochu mimo mísu:-)

Ta řada TPIC6 je od Texas Instruments a je hodně zajímavá. Říkají tomu Power Logic a těch čipů je tam víc. Já si hrál ještě s TPIC6B273, což je výkonová obdoba 74273 (a to je v podstatě jen kousek od té tvé 3212:-))

Je-li ten TPIC6A595 v podstatě 74595+ULN2803, tak TPIC6B273 je 74273+ULN2803, byť ty výstupní spínaný proudy nejsou tak velký. Ale na nějaký LEDky, žárovičky, relé, malé elektromotorky to stačí.

Jen je tam problém se vstupními úrovněmi. Logická jednička na vstupu těch TPICů má mít poměrně vysokou úroveň (min. 4,25V). Ale problém by nastal jen u připojení k TTL logice (nutno dát pullupy). Arduino to vybudí, tam problém není.

Jo a kupoval jsem to v TME v DILu.

_________________
www.nostalcomp.cz - staré počítače, elektronika, modelařina, bastlení a kutění všeho druhu :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 18.07.2021 11:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@nostalcomp_cz Mimo 7 a 8 prvkových spínacích jsou v nabídce i 4 prvkové pole na větší (1.75 A) proud
(volba P nebo N vodivosti, a taky obě v jednom pouzdře) NPN Transistor Arrays
_ OT=mimo-mísák, 160 A je s chladičem, byla řeč i o čerpadlech Když LED nebude jen model poziční W má i dost

_ Pokud by součástky zůstaly u bipolárních tranzistorů a IO u hustoty TTL tak by model-elektronika byla jinde.
Když řeším 1 až 2 kusy je to o velikosti, ceně a kde nakupuji. To celé je míněno jen aby řeč nestála (=BTW).


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 18.07.2021 12:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Prikrylm:Aha, tak jestli trváte na různých procesorech apod. tak to je jiná. Všechno lze udělat i z klasických součástek, ale je to samozřejmě větší a těžší řešení.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 74 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz