Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 74 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 09.02.2023 9:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
..ošklivý první počin. "Demo" na dvou kanálech (temný kousek videa je magie připojování energie).
vlastnosti
- sbus vstup, s.bus-em může být vše napájené, ovládá se 7+1 světlo kanály 1-8 nebo 9-16 - konfigurovatelné jumperem
- 7 LED může mít výkon který snese ULN2803, osmá podle osazeného tranzistoru (musí být přivedeno vlastní napájení, nějakým drátkem klidně to z s.bus připojení).
- napájení teoreticky 2,2-10V prakticky ~3-10V přes s.bus
nebo s.bus v napsaném rozsahu + napájení 7-mi diod vlastním zdrojem (konfigurovatelné jumperem)
nebo s.bus přijímač do blikátka a napájení externí (jak je na videu)
- LED 8 má vlastní tranzistor a vlastní zdroj napětí (na videu není tranzistor osazený), tranzistor v pouzdře TO-220 (báze/gate je na kraji).

Je TO celkem velké, ale funguje to. Video je fakt ošklivé, ale jako demo asi vypovídající. Jeden kanál ovládám potenciometrem, druhý 6-ti polohovým přepínačem.
Další podrobnosti na dotaz. :)

Tož tak. Jdu vymýšlet, strouhání FunCub křídla v místech, kde budou světla.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 12.02.2023 16:12 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Hrál jsem si s EAGLEm a zkusil vymyslet něco kompaktnějšího. Clelé to bude shruba 55x35x25mm. s.bus a konfig zahnuté piny pod BluePill... nejsou tam (zatím) dírky pro upevnění a konektory zkusím najít s jiným "package", časem, možná...
Kdyby se to někomu chtělo dělat... já si asi vystačím s tím větším :)


Přílohy:
blik2.PNG
blik2.PNG
[ 46.83 KiB | Zobrazeno 2641 krát ]

blik3.PNG
blik3.PNG
[ 30.91 KiB | Zobrazeno 2611 krát ]


_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 14.02.2023 9:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Tak ti do tý samomluvy zasáhnu i když to nebude přímo k projektu. Já jsem si říkal, že nové věci už studovat nebudu, ale protože ta menší deska je nejlevnější destička (s proc.) co se dá koupit (a já mám levný a jednoduchý řešení rád), asi budu muset něco přehodnotit a tak ji mám už doma. Zase jsi mě k něčemu vyprovokoval. :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 14.02.2023 10:08 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Ta malá deska s STM8 má pro mě zatím muchu. V Arduino IDE jsem stvořil jednoduché blikání, cokoli většího už má problém s místem.
Zase je tak sympaticky malinký... Čím bys to programoval?
Oproti tomu STM32F103C6 je za stovku a s Arduino knihovnama už problém nemá.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 14.02.2023 10:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Rozumím, mám obě (ta větší leží už dýl :) ). Zatím netuším ...musí mě to "chytnout".
Je třeba "cosi" odblokovat?
Edit: Tak už blikám...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 14.02.2023 13:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Přes Arduino IDE?

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 14.02.2023 15:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Odemknuto tou STM utilitou, potom Arduino (knihovnu pro s.bus nemám...)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 14.02.2023 17:29 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Knihovny snad ani nehledej, ty jsou všechny v C++ a to STM8, chce z nějakého důvodu jen C. Takže jsem cosi přepsal, ale výsledek se mi do STM8 nevlezl...

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 14.02.2023 17:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
No, mám i ten větší (dokonce STM32F103C8) v krabici. Ne, že bych to zrovna potřeboval, ale mohlo by se to hodit (nebo vlastně TO hodit). Další řešení je, že se možná časem taky k něčemu ještě přemůžu. :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 15.02.2023 20:38 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Zkouším na STM8 cestu "ST Visual Develop" dle https://circuitdigest.com/microcontroll ... c-compiler
Zatím TO bliká, ale prostým přidáním UART knihovny a initem sériové linky se dostávám na 7,5kB kódu (z max 8 kB) a to to nic neumí. :-( O víkendu zkusím nějaký s.bus, třeba se vlezu.

Edit: tak asi vcelku OK, ten 7,5kB výstup není binárka ale IntelHEX, takže binu je míň jak půlka.... to pude.. :)

Edit2: neodladěný "blik" stejné funkcionality jako na STM32 má 3,7kB... takže jdu ladit..
... sbus funguje..

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 18.02.2023 19:09 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
STM8 - na základě s.bus TO bliká, tedy dělá (skoro), co má a je toho 5 kB. Akorát TO chce ještě zvládnout časovač a přerušení. Zatím jsem nenašel nic "hezkého". Nemáte někdo na STM8, ideálně s STVP a Cosmic CC nějaký hezký, jednoduchý příklad na "každých X milisekund mi zavolej funkci fce()"? Asi to bude něco jako časovač, vyvolje IRQx a na IRQx nějaký ten "handler", ale do zkoumání podrobností se mi zatím moc nechtělo. Plus ideálně ještě nějaké řešení watchdotu? I když ten bude hodně podobný. Reset interupt jsem "tam" někde viděl.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 25.02.2023 9:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Ještě jsem neosadil "velký tranzistor", jinak "blikátko" funguje. Je TO kompaktnější (BluePill jsem přímo zapájel), už si kreslím čudlíky na světýlka na FunCub (btw profil křídla FunCub, co má 1400mm, je malinko tlustší jak NACA2410 a malinko hubenější jak NACA2411, při hloubce křídla 225mm).

K FW do blikátka mám další nápady jako, že může být na jednom kanálu pověšeno více LED (typicky blinkry na auto) a vzdáleně koketuju s PC konfigurátorem. Též možnost automatického rozpoznání vstupního signálu (s.bus, CPPM, i-bus, či jiné..) si dokážu představit. ...pak se přidá microSD a bude to produkovat i zvuk.. :-D

Zbyla mi tu deska z "beta verze" blikátka se zapájeným ULN a možností do konektoru zapojit BluePill, kdyby někdo chtěl. Můžu přenechat za cenu tlustých součástek (tzn BluePill + ULN ~120 Kč, bez BluePill za pivo), přenechám (zdarma :) ) i 3 nevyvrtané desky pro stejné provedení (beta).

STM8 řešení bez využití přerušení je trochu nesmysl, hezké knihovny na přerušení nemám, tak zkoumám, jak ta IRQ rozchodit (stvořit knihovny vlastní nebo pohledat hotové)...

---
Obrázek blikátka bez velkého tranzistoru, ULN je pod BluePill, BluePill je verze F103C6, na třech drátech vpravo je s.bus přijímač, černo bílé je napájení, fialovo bílé jsou dráty k LED, vpravo nahoře je vidět jumper na konfiguraci kanálů 1-8 nebo 9-16.

(konec další části monologu - prokovené díry jsou "boží" :) )


Přílohy:
P1010172.JPG
P1010172.JPG
[ 93.71 KiB | Zobrazeno 1392 krát ]


_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 25.02.2023 11:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Tak abys nebyl tak opuštěnej. Našel jsem tvoje udělátko na Githubu, tak jsem to cvičně zkusil. Přiznám se, že rozchodit to, stálo víc času než mně bylo milé (tím myslím podporu…).
Zkusil jsem hrátky s STS8 ( jak Arduino, tak STDV + Cosmic C) funguje to (taky po delším bádání), ale žádné nadšení se zatím nekoná i když pro jednodušší aplikace to snadno použitelný je.
(V Arduino smyčka „while (digitalRead(vst)==HIGH) x1=x1++;“ na ATtiny13 napočítá při stejně dlouhém pulsu daleko víc i s interním oscilátorem. STM umí víc, ale chce to hodně studovat)
To jen pro případné zájemce, kteří se s tímto procesorem ještě nepotkali.
Autor si zaslouží diplom za čisté provedení (a posílám sz – bez diplomu :) )


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 25.02.2023 18:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
... OVT (opravdu velký tranzistor) je samozřejmě "troch" blbě... nožička CPU nedokáže std velký tranzistor vybudit (tr. chce něco kolem 50 mA, cpu zvládne stěží 20mA) a na FET nemá napětí, takže zbývá nějaký darlington. Ten doma nemám. Pokračování po nákupu.. :)

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 25.02.2023 19:23 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
prikrylm píše:
... OVT chce něco kolem 50 mA, cpu zvládne stěží 20mA) a na FET nemá napětí
Kdysi jsem to řešil pro regly. Už si to moc nepamatuji. Asi se dají najít FET kterým stačí buzení TTL logikou. Druhým hlediskem byla volba spínání proti plus nebo mínus, když povolené maximální proudy byly různé. U toho darlingtnu mi moc nevyhovoval ten úbytek na dvou přechodech báze emitor v sérii. Nakonec jsem skončil u komplementární dvojice. Pomocný budič + hlavní OTV ve funkci spínače, s obrácenou vodivostí. Zalovím v paměti, a zkusím si to namalovat. Předpokládám, že výstupy CPU budou NPN s emitorem na mínus a bez kolektorového odporu (open collector output). Řekl bych, že můj pomocný budič byl PNP emitor na plus napájení a jeho kolektorový proud budil do báze NPN výkonový spínač. Převzetím odněkud, byly voleny odpory báze - emitor. Jako pomocná ochrana?
Edit02 HEXFET IRF520N přímo řízený výstupy z Arduino Modul a k němu Popis


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 74 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz