Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 04.08.2020 21:55 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6896
Bydliště: Moravský kras
tuareg píše:
Jika A: Prosímtě, já plánuju pouštět vysokou frekvenci do poměrně dlouhého drátu. Mám odzkoušeno že na 50Hz to funguje pěkně, myslíš si, že když podobné zařízení navrhnu na frekvenci asi 30kHz že se nějak dramaticky změní například odpor?


popiš aplikaci, jaké vedení, jaký výkon, jaká zátěž.. V závislosti na průměru toho drátu se může uplatnit skinefekt - v závislosti na kmitočtu a průměru vodiče není proud rozložen v průřezu vodiče rovnoměrně, tj. jeho odpor může být pro vysoké frekvence vyšší, než pro stejnosměrný proud, ten rozdíl roste s kmitočtem a průměrem vodiče. Pro malé proudy, kdy ti stačí tenký drát, to bude na 30 kHz zanedbatelné, pokud bys ale řešil nějaké větší proudy a tudíž silnější drát, může to hrát významnější roli.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 05.08.2020 8:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.9.2008
Příspěvky: 608
igorb píše:
Teraz riskujem ze si ma miestni kohuti vychutnaju, ale snad to prezijem, tak to trochu zhrniem

Igor,
ty sa nemusíš báť, že si ťa niekto vychutná, lebo ty "veci" rozumieš.

Len na margo tých spomínaných riple-prúdov, že vôbec nie sú malé a že môžu kondenzátorom v regulátore riadne "podkúriť":

http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... gulatoroch


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 05.08.2020 13:08 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.6.2013
Příspěvky: 950
Bydliště: MidWest of Ireland
Tak jsem si nasel e-shop pro mne vhodny a mam jeste jednu dalsi otazku ohledne "znacky" vyrobce kondiku.
kdyz najdu podle datasheetu stejne kondiky a mam moznost vybrat mezi znackami, kterou bych mel zvolit? Nabizi se mi nasledujici:

KEMET, NIC Components, Nichicon, Nippon Chemi-Con, Panasonic, Rubycon, Vishay, Wurth

Cenove rozdily sice jsou, ale pro muj pripad jsou nepodstatne.

_________________
Taranis B; F450 s APM 2.5; Bixler 2


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 05.08.2020 15:20 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Když jsem se chystal jak první odpovědět tak jsem to vzdal Odpověď není jednoduchá a nemůže být stručná
Navíc jsou to otázky coby - kdyby. Není nic řečeno o zdroji - impedanci vedení - ani o zátěži.
edit-Pozn. Lépe kmitočtová závislost impedance vedení (respektující Skin Efekt, který uvádí JirkaA)
Takže ani nemůže být nic řečeno o rozdílech projevu při krátkém a dlouhém vedení,
resp. potlačení nežádoucích jevů při dlouhém vedení, vložením (Low ESR) kondenzátorů
je tedy jen respektování jistých doporučení a prevencí před možnými potížemi.
(Tak jako byly blokovací keramické kapacity používané na deskách plošných spojů mezi + a - vývody TTL IO.)

Známými (= renomovanými) výrobci jsou (pro mne z desek IT HW) Nichicon, Nippon a Vishay.

Z důvodů uvedených na začátku bych řekl, že výrobce pro RC aplikaci BEC - vedení - servo, není kritický.
Z otázky "kterou značku zvolit" není jasná konstrukce kriteria pro hodnocení Low ESR kondenzátorů lepší/horší

V podstatě lze říct: Vyhoví kterýkoliv vybraný. I když překvapení nejsou vyloučena.
K určení, v čem je potíž, pár nevyhovujících stejně nestačí. Musely by se provést testy s velkým počtem.
Pokud tedy zvolíš nějaké vlastní kriterium (pokud ne cenu) hodnotu ESR, životnost, garantovanou teplotu, ...
pak si z toho co uvádí datasheet můžeš vybrat. Datasheet je solidnější než údaje uváděné prodejcem


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 05.08.2020 22:06 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 26.9.2013
Příspěvky: 218
Jirka A: perfektní, děkuju. Já to ještě nemam vymyšlené teprv budu. Ale proud bude malý, bude to jen mrňous tak je to snad v pohodě. 8)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2020 10:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Za mě Panasonic, Vishay, Chemi-con. Rozhodně nebrat nějaký pochybný čínský značky. A taky dívej na životnost, jsou hnoje co mají jen 1000 hodin, kdežto kvalitní mají 10000 hodin. Čím větší životnost, tím jsou většinou kvalitnější. Ale čínskej potisk snese vše. :roll:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 09.08.2020 21:08 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 26.9.2013
Příspěvky: 218
Celerone, prosímtě a co když je ten kondenzátor jenom plně nabitý na poloviční napětí než má dovoleno, to se mu taky zkracuje životnost? Nebo mu vadí když cykluje? Já pamatuju že táta říkal že dostal kopanec od kondenzátoru, který půl roku ležel nabitý a uskladněný v bedně.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 10.08.2020 7:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Životnost je doba provozu, ne skladování. Ale i skladováním elektrolytický kondíky pomalu odcházejí, hlavně malý kapacity v malých pouzdrech. Je tam problém, že nedokonalým zatěsněním z výroby pomalu vyschnou. Třeba teslácká řada TE002-006 a TE980-993 je s tím přímo pověstná.
Dlouho skladovaný elektrolytický kondíky se doporučuje před použitím naformovat, postupně zvětšovat napětí.
Nabitej kondík půl roku? Tomu moc nevěřím, každy dielektrikum má nějaký ztráty a časem se kondík vybije.
Ale tohle vše tě v použití, co řešíš nemusí vůbec zajímat. To je problém pro lidi, co se zabývají opravama historických zařízení, který mají za sebou desítky let provozu nebo povalování někde na půdě.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.08.2020 21:55 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 26.9.2013
Příspěvky: 218
Teslácký kondenzátory na 12V 10 000uFmám v bedně. Prodal mi je jeden dobrák na Aukru, mají nafouklá víčka. Z toho usuzuju že jsou KO. Když jsem je zapojil paralelně s žárovkou, chovaly se asi jako odpor, kradly žárovce výkon. Při zkratování daly jenom malé jiskřičky. To je vidět k čemu je dobré Aukro. Jindy mi zas nějaký borec poslal odpálené vysokonapětové trafo pro neony. Pak jsem zjistil, že je to prodejce svítidel, a na Aukru prodává šmejdy co mu přinesou zákazníci. Později to tam koluje donekonečna od lidí co jim to nefunguje a je jim líto peněz.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: matko33 a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz