Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Mabušáci
PříspěvekNapsal: stř 12.12.2018 19:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Vážení, dá se nějak identifikovat podle fotky Elektromotor Mabuchi? Je na nich sice něco narazítkovanýho a nadranýho rukou ale to je asi tak vše.

Příloha:
Mabuši.jpg
Mabuši.jpg
[ 295.8 KiB | Zobrazeno 5763 krát ]



Těch 6 ks se rozeběhne už na 0.9V, spotřeba 45mA. Na 6V spotřeba 82mA, na 12V spotřeba 95mA.
Co s tím, vyhodit? Nevím, z čeho to je, možná něco z auťáků ale podle nepájených přívodů to asi nikde nebylo zapojený.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Mabušáci
PříspěvekNapsal: stř 12.12.2018 19:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 15.12.2013
Příspěvky: 71
Bydliště: ROSICE , čR
Nějak mi to připomíná motorky z autíček na autodráhu 80. léta , 12V.

Robil.

_________________
Taranis , Stinger,Phoenix 2000, Marabu XL,Hotwing ,Algol , Phantom 300, Twinstar


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mabušáci
PříspěvekNapsal: stř 12.12.2018 20:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Nevím jak jsou velikostně, ale není to Mabuchi řady 130? Měl jsem jich pár doma a 2 ještě mám, ale jinou značku. Nyní se prodávají i pod označením MIG 2025 s různými otáčkami a volty.
Autodráhy z 80. let ne, ty měly motorky ITES, vypadaly jinak. Ty horní nevím. Vyhazovat je to škoda, jestli jsou funkční.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mabušáci
PříspěvekNapsal: stř 12.12.2018 20:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
Horní budou buď vel. 180 nebo N40


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mabušáci
PříspěvekNapsal: stř 12.12.2018 22:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Mabuchi FA-130 to asi není, protože ty mý mají u hřídelky upevňovací otvory a chladící srpkový díry. Nebo že by nějaká modifikace?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mabušáci
PříspěvekNapsal: stř 12.12.2018 23:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
ty dva horní mi dost připomínají pohony z koaxiál vrtulníčků tak 5let zpátky, jináč tyhle placky v dolní řadě se běžně montovaly do bateriových zastřihovačů fousů i levných vietkong holících strojků.... ale i do všech hraček včetně štěkajících elektro pejsánků, funkčnost obvykle tak týden. Jejich největší problém obvykle byl v kartáčcích vyseknutých z fosforbronzu a bez uhlíků.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mabušáci
PříspěvekNapsal: čtv 13.12.2018 6:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1151
varok píše:
Nevím jak jsou velikostně, ale není to Mabuchi řady 130? Měl jsem jich pár doma a 2 ještě mám, ale jinou značku. Nyní se prodávají i pod označením MIG 2025 s různými otáčkami a volty.
Autodráhy z 80. let ne, ty měly motorky ITES, vypadaly jinak. Ty horní nevím. Vyhazovat je to škoda, jestli jsou funkční.

V autodráhách Ites byly původně motory dělané přímo v Svinech, později, po 89, když se začala dělat Carrera v Svinech, tak se do Ites používaly Igarashi (ICC).
Na té fotce (mj. fotka, na níž to nejde přečíst - to mi hlava nebere) - na té horní straně ty motory mají to označení na sobě :mrgreen: - viz ten štítek (asi FA-180xx nebo FK-180xx), spodek je nejpíš 130, podle čísel dopsaných fixem, zákaznická kotva (řekl bych).
obecně ale M udělá (když je dostatečná serie) cokoli - i totální atyp.
Takže kromě těch horních - jedině změřit a pak zkusit dohledat v seriových typech, pokud tam nebude ten počet závitů (kv) tak je to custom.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mabušáci
PříspěvekNapsal: čtv 13.12.2018 9:18 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6012
Bydliště: Praha ČR
Celeron píše:
Mabuchi FA-130 to asi není, protože ty mý mají u hřídelky upevňovací otvory a chladící srpkový díry. Nebo že by nějaká modifikace?


Těch variant je mračno, pokud sedí velikost na 130, tak to prostě je 130 :-)
Problém bude spíš zjistit napětí, na které je, i vinutí je v moooc variantách a tady jednoduchá rada nebude. Asi jen měřit odběr při zabrždění při různém napětí, neměl by být moc přes 1A...

Ty druhé asi budou 180, jezdili jsme je v minulosti v autech 1:18. Ale opět stejný problém - pokud se to nepozná podle potisku, něco tam vidím, tak bude problém zjistit vinutí, v autech jsme jezdili minimálně tři verze a celkově jich bude ještě daleko víc...

EDIT a k využití - motory 130 se dnes používají pro různá mrňata - RC auta 1:28, jednoduché autodráhy, malé lodě (třeba cca 30cm loď na dva tyto motory řízená jen změnou jejich otáček bez kormidla) a pak různé nemodelářské bastly (robotika s Arduinem a tak).
180 jsou udělané o dost solidněji, ale dnes asi už jen zase do nějaké lodičky. U výše zmíněných aut 1:18 už dnes tak spadla cena brushless, že to moc nemá smysl, na letadlo taky překonané (dřív existovaly pro letadla sestavy s převodovkou).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mabušáci
PříspěvekNapsal: čtv 13.12.2018 15:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Tak už vím co to je za Mabušáci. Motorky z elektrických zámků Audi a BMV. Tedy 12V. Optimalizovaný na krátkej chod za cenu nejvyššího možnýho výkonu. Tak ty asi nebudou na nějakej trvalejší pohon ale kvalita by mohla být slušná. Ufon asi tuší odkud, cca 14 km na východ od Tvý chaloupky. :)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mabušáci
PříspěvekNapsal: čtv 13.12.2018 17:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
tuším ale nechci tušit ...... na renckovi mám také takovej podobnej, leč zhruba o třetinu na všech rozměrech větší...... a někdo ho promazal.....!!!!! takže se mi nezavírá či neotevírá 5. dvířko a pravý zadní začínají blbnout též........ :roll:
ani koupání v lehkém benzinu nepomohlo na déle než týden......


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mabušáci
PříspěvekNapsal: čtv 13.12.2018 18:44 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Celeron: Jak bylo téma napsané, tak jsem odpověděl. Nemusí to být ani přímo Mabuchi. Doma jsem měl kdysi originál Mabuchi jak jsem psal FA 130 FE, nebo tak nějak. Měly kolem 8000ot./min. a napětí myslím 3V. Teď mám ty samé, ale mají to zadní plastové víko červené. Jsou myslím z nějakých závodních autíček na autodráhu, koupil jsem je kdysi na elektroburze. Otáčky to má brutální, podle zvuku možná i přes 20 tisíc. Jak už jsem psal, jedná se o řadu motorů, ne o konkrétní typ. Je to podobné jako kdysi byly motory řady 400 jen Mabuchi 380 později SPEED 400. Teď už je i MIG 400 a spoustu neznačkových číňanů. Třeba Johnson, Igarashi apod.


Naposledy upravil varok dne pát 06.08.2021 11:05, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mabušáci
PříspěvekNapsal: čtv 13.12.2018 19:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
jen pro ilustraci:
Příloha:
PICT0001.JPG
PICT0001.JPG
[ 108.82 KiB | Zobrazeno 5201 krát ]



jen ten černo-víčkovej uprostřed těch 3 vřadě je klasickej mabušák to větší je ze zámku z auta to menší z mini autíčka RC(cukatůra řízení) ty v profilechs převodem jsou řezáky z automatů na účtenky či pořadová čísla.
vše se rozbíhá i na monočlánek...... na 12V to má slušný otáčky dle poslechu......jen jsem raději nezkoušel jak dlouho je to mít bude. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mabušáci
PříspěvekNapsal: čtv 13.12.2018 22:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
varok píše:
Nemusí to být ani přímo Mabuchi. .

No je to plastovým čele přímo vyražený. :) A jak jsem psal, ze zámků aut.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mabušáci
PříspěvekNapsal: pát 14.12.2018 7:34 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6012
Bydliště: Praha ČR
varok píše:
a spoustu neznačkových číňanů. Třeba Johnson, Igarashi apod.


To je vtipné dát jako příklady "neznačkových číňanů" dva výrobce s dlouhou tradicí, které navíc nejsou z číny :lol:

Mimochodem si nejsem úplně jistý, nakolik se vůbec tyhle běžné DC motory vyrábí neznačkově, "velká trojka" Mabuchi, Igarashi a Johnson to seká v obrovských kvantech ve spoustě provedení a tak v podstatě není potřeba dalších zdrojů. Prostě se objednává, v případě velkých odběratelů někdy ladí specifikace či třeba dělá "cool" povrchová úprava a pak se polepuje samolepkami, ať to vypadá značkověji :lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mabušáci
PříspěvekNapsal: pát 14.12.2018 20:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Aha, tak to omluva. Igarashi nevím, zatím jsem viděl tyhle motorky jen v inzerátech a jeden našel kdysy ve staré tiskárně. Johnson jsem našel pár motorků v autokompresorech, akuvrtačkách apod. Měl jsem za to že to jsou číňani. :oops: No, ale myslel jsem to spíše jako že to nění třeba ten Speed, MIG apod.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz