Switch to full style
Všechno ostatní o modelářské i jiné elektronice.
Odeslat odpověď

Re: Rada ohledně gyra do letadla

sob 05.05.2018 9:59

A však to KK drží jen nastavenou rovinu a režim na jednu vrtulli + řidící plochy třeba u takového KK 2 je. Je mu jedno jestli visí nebo letí, ne? Nastavím si kormidlo na ten správný směr/řízenou plochu a pak s tím lítám jak s letadlem.
...tohle si musím postavit. :)

Re: Rada ohledně gyra do letadla

sob 05.05.2018 12:56

po prechodu vis -> let se ti prehodi smerovka/kridelka. Pokud ti to nevadi tak ok, neni problem. Ja bych to asi nedal

Re: Rada ohledně gyra do letadla

ned 06.05.2018 11:24

Amper píše:po prechodu vis -> let se ti prehodi smerovka/kridelka. Pokud ti to nevadi tak ok, neni problem. Ja bych to asi nedal


U toho KK 2x?

Re: Rada ohledně gyra do letadla

ned 06.05.2018 13:16

u toho lercha

Stoji na ocase takze predpokladam copterove ovladani - kridelka posouvaj stroj do stran, smerovka s nim otaci. Po otocene 90 stupnu potrebujes prehodit funkce. Pro me ktery je zvyklej na coptery by to asi bylo no-go. Pro nekoho kdo nelita coptery a visi s akrobatem by to ale vlastne bylo stejne

Re: Rada ohledně gyra do letadla

ned 06.05.2018 15:32

Amper píše:u toho lercha

Stoji na ocase takze predpokladam copterove ovladani - kridelka posouvaj stroj do stran, smerovka s nim otaci. Po otocene 90 stupnu potrebujes prehodit funkce. Pro me ktery je zvyklej na coptery by to asi bylo no-go. Pro nekoho kdo nelita coptery a visi s akrobatem by to ale vlastne bylo stejne
Proč? Létám mode 1, jak koptéry, tak letadla, a povely se chovají stále stejně - křidélka kloní (roll), výškovka klopí(pitch), směrovka otáčí v ose z(yaw), plyn mění otáčky(throttle). Jediné, co se mění jsou výsledky působení sil mezi koptérovým a letadlovým režimem, ale problémy mi to nedělá.

Re: Rada ohledně gyra do letadla

stř 09.05.2018 7:45

Amper píše:u toho lercha...


Jako, že po přechodu do vodorovného letu ta elektronika přehodí nějaké osy, aby se to ovládalo jinak? Tohle se mi nezdá, to by bylo o hubu.
Nebo že člověk musí "myšlenkově přehodit" ovládání?

Akrobati s letadlama normálně visí na vrtuli a přechází do vodorovného letu... Není to nic co by nezvládli. Já jsem to zatím zkoušel jen na simu, ale taky to jakštakš zvládám.

Pilot (jako) sedí zadkem k ocasu a při visu na vrtuli a pohyb doleva-doprava ovládá pedály-směrovkou tedy např na vysílačce mode2 levou páčkou u motoru.

Vidím to jen na trochu tréningu, stejně jako všechno. Ne?

Re: Rada ohledně gyra do letadla

čtv 10.05.2018 7:06

https://www.youtube.com/watch?v=L2fgL97rgK0

Re: Rada ohledně gyra do letadla

sob 26.05.2018 12:19

Děkuju za konverzaci,

KK2 nakonec vyzkoušim. Už bych s projektem měl pohnout.

Pokud si zase vzpomenu, updatuju info o progressu!

Re: Rada ohledně gyra do letadla

čtv 31.05.2018 7:20

Hledám informace, než začnu něco "střílet od boku".
Hodlám postavit "něco ve stylu" Convair XFY-1.
Zatím jsem vyřešil část elektrickou (to trochu umím). Zjednodušil jsem protiběžné třílisté vrtule na jednu dvoulistou :) , o stabilizaci se stará starší KK 5.5 (blackboard s trimry) - první "testy" napovídají, že by to mohlo fungovat.

Statický tah jsem naměřil 800g, veškerý materiál, co poletí jsem dal na hromádku má cca 500g, takže motor/vrtule by měl/a stačit.

Teď část druhá. Potřebuju stvořit drak. Nakoupil jsem 7mm EPP + na výztuhu 5x1mm uhlíky (vymyslel jsem je buď lepit do vyřezané drážky nebo na okraj nebo obojí. Přemýšlím, jestli opravdu dodržím tvar nebo na začátek vyrobím něco "funkčního" a jako druhý pokus to natvraruju na ten Convair. Myšlenka je taková, že by to mohlo v horizontálním letu i "letět", ne aby to pořád tahala vrtule.

Protože budu mít jen jednu vrtuli, tak nejspíš budu potřebovat kapku větší řiditelné plochy, než jak jsou vidět u reálného letadla. Taky aby to mělo trochu rezervu pro nešikovné piloty, jako jsem já.

Uvažoval jsem taky o vynechání elektroniky. Přece jenom s letadlem se dá viset i bez ní.

Nějaká rozumná doporučení? Díky za každé nasměrování.

Re: Rada ohledně gyra do letadla

čtv 31.05.2018 10:21

Pogo delal telink. Bych se mrknul na net zda najdes videa, navod, recenze. To by ti mohlo hodne pomoct

Re: Rada ohledně gyra do letadla

čtv 31.05.2018 10:22

Mrkni sem : https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... aft-Review

Re: Rada ohledně gyra do letadla

čtv 31.05.2018 21:06

Dufam že tento priklad nebude velmi offtopic.
Ked som videl predošli prispevok tak som si spomenul na Micro Hyper Taxi AS3X od E-flite.
Gyro AS3X ma iba proti vetru, všetko je v rukach pilota.
https://www.astramodel.cz/cz/katalog/e- ... 22712.html
videa:
https://www.youtube.com/watch?v=1nuMrNViqNU
https://www.youtube.com/watch?v=bvCRWmSm7s8

Re: Rada ohledně gyra do letadla

pát 01.06.2018 7:09

Skvělý materiál, všem díky.
Můj stroj bude kapku větší. To vyztužení ala Hypertaxi (propojení křídel nějakou strunou) jsem taky uvažoval. Winglety vypadají pěkně. Přibližnou velikost řídících ploch udělám podle toho Pogo modelu.
Musím to nějak hezky namalovat. Už se těším. Dodám fotky (na video mám akorát telefon, ale možná taky). Tento týden to nebude.

Re: Rada ohledně gyra do letadla

ned 03.06.2018 13:44

Tak jsem postavil jakousi kostru. Vzal jsem na to 7mm EPP + nějaké uhlíky. Celé je to asi 60 cm široké (v podstatě rozpětí) asi 70 cm dlouhé (když to stojí tak je to výška) a konce kormidel jsou taky asi 60 cm od sebe.

Je to prakticky moje první "z nuly" stavěné letadlo, takže řeším věci, které mnozí umí. Nic méně jsem cosi aspoň přibližně podle skutečného modelu nařezal, trochu vyztužil uhlíkama a jeví se to vcelku tuhé. S pantíky jsem si pohrál, takže jsou zalepené uprostřed materiálu. Křídlo kolem "wingletů" je dost měkké a celkem snadno se kroutí. Uvidím, jestli to bude vadit nebo celý drak dole vyztužím tak, že lanky spojím dole* všechna křídla.

Těžiště jsem jen odhadl, předpokládám, že budu dolaďovat posouváním baterky. Ještě musím pro baterku vyřešit nějaké pevnější okolí a jak ji budu upevňovat po výměně (zalepovat ji tam nebudu :) i když to by taky bylo řešení)

Na obrázcích je model ve startovací poloze, elektronika je jen položená/zastrčená v místech, kde bude, serva volně visící :)

Oproti obrázkům ještě příjde vrtule na nějakou překližku a dobře přilepit k čumáku (tam bude ještě nějaký materiál navíc, ne jen ten "křížek"), pak ještě ve více místech kolem křížení hodlám nalepit výztuhy, takže ve směru letu bude trup kosočtverec.

Pak ještě vezmu šmirgl, ohladím řezy a vymyslím nějaké malování ať to nevypadá jak z papíru. Nevíte čím by se na EPP dalo rozumně malovat (krom lihovek)? Jako větší plochy.
---
* nahoře, dole není jako u std letadla, ale tak jak to startuje. :)
Přílohy
DSC_0295.jpg
Cele, jak zatím vypadá.
DSC_0296.jpg
pantíky a nějaké uhlíky
DSC_0298.jpg
Uhlíky a winglet + serva visící.
V pozadí lepidlo a aktivátor.

Re: Rada ohledně gyra do letadla

ned 03.06.2018 14:21

Cmelak007 píše:Děkuju za konverzaci,

KK2 nakonec vyzkoušim. Už bych s projektem měl pohnout.

Pokud si zase vzpomenu, updatuju info o progressu!


Na HK jsem narazil na zajímavou variantu KK kontroleru.

Rozdělili ho na dva kousky, display se připojuje jen pokud chci dělat změny nastavení. Nemusí se řešit přístup k tlačítkům a k displeji. Jednotka bez té "programovací" se pak dá pořídit za $5, což je naprosto úžasná cena. Programovací modul stačí jeden. Vzhledem k tomu, že pár modelů s těmito elektronikami hodlám postavit, tak jsem si kus s programátorem i bez objednal a poreferuju, jak fungují...
Odeslat odpověď