Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 56 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: stř 01.02.2017 10:57 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.11.2008
Příspěvky: 442
Bydliště: Znojmo
předně bych koupil pořádnou LED a ne tu ptákovinu z 2. odkazu, např. Cree XML2-U4. Tu mám v ruční svítilně na 4XAA (nitecore EA41, ale LED je měněná) a svítítí to neskutečně. Nemám možnost měřit lumeny, ale dálkový světlo na dvojkový oktávce je proti tomu jak lucernička. Baterka se na nejvyšší příkon, kdy bere cca 10W, po minutě začne zahřívat, ale nikdy se nezahřeje tak, aby bylo nepříjemné ji držet v ruce. A to je LED jen na kousku mědi, který sedí na pastě na hliníkovém těle.

LED:
http://intl-outdoor.com/noctigon-xm16-v ... p-877.html

driver Nanjg105c
http://intl-outdoor.com/amc71358-1mode- ... p-643.html


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: stř 01.02.2017 11:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 2.2.2009
Příspěvky: 1249
Bydliště: Havířov
Překvapuje mně, s jakou naivitou může někdo tvrdit, že proud nastaví pouze stabilizací napětí na diodě... Uvědomte si, že polovodičový přechod není odpor! Pokud na diodu přivedete konstantní napětí, bude se proud měnit výrazně s teplotou přechodu a to tak, že s oteplením se proud rapidně zvýší! I při dobrém chlazení se takto výrazně zkracuje životnost LED. "Ochranný" odpor to sice trochu vylepší, ale v podstatě se tím jen zvyšuje vnitřní odpor zdroje napětí, takže je z něho vlastně nestabilizovaný zdroj proudu... Pokud chcete mít opravdu vysoký výkon a současně dlouhou životnost při širokém rozsahu provozních teplot, je NUTNÉ napájet výkonové LED pouze stabilizovaným zdrojem proudu. V ideálním případě ještě se sledováním teploty chladiče pro snížení výkonu při vysoké teplotě. Dokonalé chlazení výkonových LED je naprosto nezbytné!

_________________
"Rozum, který zůstává stát, je v pořádku – jen si nesmí lehnout." J. Werich


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: stř 01.02.2017 12:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
petan64 píše:
Překvapuje mně, s jakou naivitou může někdo tvrdit, že proud nastaví pouze stabilizací napětí na diodě...
No vidíš a já to tak dělám. Je ale pravda, že používám menší příkony a nikdy to nenechám moc ohřát (i proto taky linearizace odporem). Ale měl jsem na to taky upozornit. To víš, my naivní důchodci občas něco opomeneme.
Jako kompromis na pokusy bych to úplně nezatracoval a o to mu snad jde.
Bylo by opravdu lepší a levný řešení ubastlit třeba něco v tomto smyslu:
Příloha:
side1.jpg
side1.jpg
[ 30.85 KiB | Zobrazeno 1992 krát ]


Ještě dodatek. Ta dioda má Temperature coefficient of voltage -1,8 mV/°C, takže proud bude s použitým odporem (a může být i větší, bude ale víc topit, původně jsem to střelil od oka) v rozumné toleranci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: stř 01.02.2017 14:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Tak ještě jedna užitečná konstrukce http://btelectronic.sweb.cz/ledsv2.htm
Na konci je konkrétní osvětlení nějakého mopedu. Myslím, že teď už máš z čeho vybírat. (Fůra příspěvků ale návrhů moc nebylo... :( )


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: stř 01.02.2017 16:21 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Z lineárního i spínaného stabilizátoru napětí vznikne zdroj konstantního proudu když na výstup stabilizátoru,
dám vhodný malý (snímací) odpor Rsn. Z něj pak zátěž = LED na mínus Ucc (zem). Spoj Rsn -LRD
přivedu na regulační svorku stabilizátoru. Změnou (trimru) Rsn, tak přímo nastavuji proud tekoucí LED.
Google "lm317 current source"
Pro větší proudy LM317T na aktivním/pasivním chladiči
LED kontrolka - JosefSvejk - 22.01.2017 19:12
== Regulační napětí 1.25 voltů vede k odpovídající výkonové ztrátě
Tu lze snížit přidáním tranzistoru
8.3.10 Current-Limited 6-V Charger Circuit
As the charge current increases, the voltage at the bottom resistor increases
until the NPN starts sinking current
from the adjustment pin. The voltage at the adjustment pin drops,
and consequently the output voltage decreases until the NPN stops conducting
OBR.
Figure 21. Current-Limited 6-V Charger Circuit
LED na místě accu, R1 vynechat, R2 vynechat, R3 = Rsn nastavuje proud úbytkem cca 0.7 V
LM317 3-Terminal Adjustable Regulator - datasheet


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: stř 01.02.2017 18:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
pánové díky, už je mi naprosto jasný, že jsem se pustil do něčeho, co si normální soudní lidi s elektrotechnickými znalostmi jako já kupují hotové :lol:

ted jen doufám, že až mi ta dioda a ten stabilizátor přijde, odkouřím to až třeba po hodině, aby mě to zabavilo alespon na nějakou chvíli .

kdybych to ale samo domo nezkusil, tak bych si origo kupoval s pocitem, že jsem zbabělec a posera :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2017 10:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Malinko mimo mísu (OT). Potřeboval bych DC-DC step-up konvertor fungující od malých napětí.
Tento z plyšového psa umí pevný výstup 3.3 V, 0.5 A . Pro vstupní napětí od 0.8 (? 0.5) do 3.3 V .
How toMakeThingsTalk-Arduino plus Sound Module WTV020SD
ALE TAK MOC OT to není neb plný text na ebay je
"Product Name : 1A DC-DC 1V 1.5V 3V to DC 3.3V Step Up Boost Module voltage Regulator, switching, LED"
A tohle jsou nějaké možnosti
1A DC-DC 1V 1.5V 3V to DC 3.3V Step Up Boost Module voltage Regulator switching - ebay

NABÍZÍ něco podobného nějaký e-shop v .CZ ?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2017 17:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
tak dioda už je na operačním stole, ty stabilizátory přijdou asi až zítra, nic méně jsem samozřejmě nelenil, diodu přišrouboval na chladič--zatím bez teplovodivý pasty a zkusil ji zapnout na elektroniku pro led diody , co mám doma --napájení jedním lion článkem, přez tu elektroniku jsou na výstupu 3volty, odběr cca 300ma, svítivost asi trochu lepší, než obyč led svítilny, takto ta ledka netopí ani bez chladiče.

samozřejmě mi to nedalo, přišrouboval jsem ji na chladič a zkusil zapnout na jednu lionku na přímo, odběr cca 900ma a svítivost už odhadem podle origo 700lm svítilny se těm 700 vcelku blíží, chladič se nijak zásadně neohřívá---troufnul jsem si ji nechat na přímo zapnutou asi pul minuty.

svítivost při zapojení na přímo by mi nejspíš bohatě dostačovala, že by se svítivost snižovala s vybijenim článku by mi vubec nevadilo, ovšem netuším, jestli při zapojení na přímo nebude její životnost pouze v minutách.

dám sem k ní ještě jednou odkaz, dole jsou doporučené hodnoty napájení---což samozřejmě v zapojení na přímo ve voltech překračuji, ale víc, jak 900ma mi do ní nejde.

http://www.svitilny.eu/led-cree-xp-g2-s ... d_789.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2017 17:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
pepin píše:
....což samozřejmě v zapojení na přímo ve voltech překračuji, ale víc, jak 900ma mi do ní nejde.
Asi nepřekračuješ, protože při zátěži zřejmě poklesne napětí baterie a neupekl jsi to jen díky tomu, že ta baterka za moc nestojí (to sis dost troufl :) ). Chtělo by to jedním měřákem měřit proud a druhým napětí na baterce.
Až to budeš zkoušet s tím modulem (asi tím zdrojem napětí), tak ten proud hezkou chvíli hlídej a dej tam ten odpor. Je to i tak provizorní řešení na odzkoušení (protože jsem pochopil, že si s tím musíš rychle hrát :D ). Až budeš vědět jaký proud ti vyhovuje, řešil bych zdrojem proudu.


Naposledy upravil ellet dne čtv 02.02.2017 18:11, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2017 18:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Pepine, ty jsi ďábel :lol: . Koupíš ledku za dvě kila a hned jí dáváš "po kulích". Máš štěstí, že ta lionka má dost velký vnitřní odpor, tvrdá by ti tu ledku už asi odkouřila. Ale kdo si hraje, nezlobí :wink: .

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2017 18:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
ellet píše:
nepřekračuješ, protože při zátěži zřejmě poklesne napětí baterie a neupekl jsi to jen díky tomu, že ta baterka za moc nestojí (to sis dost troufl :) ). Chtělo by to jedním měřákem měřit proud a druhým napětí na baterce.


ok, přecházím tedy na tvrdou lipol :D

PS:na tý lionce je při těch 900ma 3,6V


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2017 18:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Napětí musíš měřit na ledce.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2017 18:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
pepin píše:
...ok, přecházím tedy na tvrdou lipol :D
Tak to můžeš zahodit hned a máš to bez práce :D .
Ale vážně, ještě změř napětí přímo na diodě - jestli nemáš nějaký úbytek "cestou".
(Aha už mě předběhli.)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2017 19:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Mám také možno trápne poznámky:
- spínané stabilizátory prúdu za facku z dx.com mi fungujú bez problému a nielen že držia prúd, ale ešte to aj na vstupe žerie z 12V naozaj polovicu z toho čo pri 6V (t.j efektivita spínaného step-down je v rámci mojich meraní proste nejaká použiteľná)
- niekde vo vlákne bolo spomenutých 12V, mám tu BEC na 12V z hobbykingu, aj ten funguje. Každopádne lepšie než lineárna stabilizácia kde sa zrejme (kvoli potrebnej rezerve napätia a dropout) nutne hodne veľká časť kapacity vyhreje ako teplo, mi pripadá za takýto zdroj napätia dať nejaký "pre istotu" rezistor a na ňom zahodiť len odhadom 1-2 volty ak nie menej (pri 5V to je už dosť percent ale pri 12V by to tak nebolelo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení vysoce svítivých led
PříspěvekNapsal: čtv 02.02.2017 19:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
ellet píše:
Ale vážně, ještě změř napětí přímo na diodě - jestli nemáš nějaký úbytek "cestou".
(Aha už mě předběhli.)


změřeno,byl tam opravdu ubytek na delším přívodním kablíku, na baterce--lionky jsem zdvojil paralelně--na baterkách 3,6v, na diodě 3,25v..----topí opravdu pouze decentně, přez diodu--6A co používám na snížení napětí pro přijímač se mi svítivost sníží akurátně abych byl jen osvětlený, když bych jel pod pouličnim osvětlenim, je mi jasný, že je to zapojený na prasáka, nic méně já se stejně nevyhnu a navíc to tak i chci a proto se bráním koupi origo svítilny---

na blatníku mít světlo a kabelem být připojený ke zdroji v brašně na řidítkách, kde bude i vypínač a přepínač víc--mín.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 56 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz