Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 23.12.2015 14:41 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 30.9.2008
Příspěvky: 94
Zdravím,
vydrží modelářské servo trvalý provoz?

Jde mi o to že bych ho rád použil pro ovládání klapky ve vzduchotechnickém rozvodu.
Tak jestli musím řešit jeho vypínání a aretaci nebo jestli ho můžu nechat připojené na el a signál neustále.

Nebo jestli se na to mám vykašlat a vydat cestou motůrku se šnekvou převodovkou a polohu řešit koncákem.


Naposledy upravil J.Košecký dne pát 25.12.2015 16:33, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 23.12.2015 14:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
J.Košecký píše:
Nebo jestli se na to mám vykašlat a vydat cestou motůrku se šnekvou převodovkou a polohu řešit koncákem.


To bych spíš doporučil. Já jsem to doma řešil ještě jednodušeji, takovými těmi "pístky", co se roztahují teplem, bývá to ve ventilátorech s žaluzií. Ale to nemusí pasovat všude.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.12.2015 15:05 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 30.9.2008
Příspěvky: 94
JosefSvejk píše:

To bych spíš doporučil. Já jsem to doma řešil ještě jednodušeji, takovými těmi "pístky", co se roztahují teplem, bývá to ve ventilátorech s žaluzií. Ale to nemusí pasovat všude.


Potřebuju s tím ovládat 125mm klapku, takže provedení pístek se mi moc nehodí.

Modelářský servo mě lákalo že lze snadno ovládat arduinem a mohlo by to mít víc stavů než otevřeno/zavřeno.

Jak tak o tom přemýšlím tak ten motor bude ale lepší než servo.
Přeci jen se s tím bude hýbat jednou za čas.

Našel jsem malý motorek se šnekovou převodovkou za 50,- tak to prostě zkusím.
http://www.ebay.com/itm/New-DC-6V-12V-8 ... SwEeFVAWOM


Přílohy:
skm[1].jpg
skm[1].jpg
[ 20.8 KiB | Zobrazeno 2534 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.12.2015 15:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Taky jsem to kdysi řešil. A jedním z nápadů bylo použít servo, ale upravit ho a vyvést zvlášť potenciometr, který by potom plnil funkci koncáků s možností jemného nastavení. Řízení arduinem. Nakonec jsem se elektronice úplně vyhnul a jsem naprosto spokojený. Všechno je na 230V, v klidu žádný odběr, absolutní jednoduchost. Ale mám to fakt hodně jednoduché, žádné senzory, všechno manuálně.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.12.2015 16:31 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 30.9.2008
Příspěvky: 94
JosefSvejk píše:
Taky jsem to kdysi řešil. A jedním z nápadů bylo použít servo, ale upravit ho a vyvést zvlášť potenciometr, který by potom plnil funkci koncáků s možností jemného nastavení. Řízení arduinem. Nakonec jsem se elektronice úplně vyhnul a jsem naprosto spokojený. Všechno je na 230V, v klidu žádný odběr, absolutní jednoduchost. Ale mám to fakt hodně jednoduché, žádné senzory, všechno manuálně.



Tak já budu mít arduino v domě hlavně jako impulsní rele pro ovládání světel z více míst a když už tam bude tak bude řídit všechno ostatní (světla, rekuperace, tč a solár)

Teď jsem našel někde na internetu že životnost serva je cca 4000h, takže servo zavrhuji a bude to ovládané motorem.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.12.2015 20:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Predpokladám že ona životnosť serva je braná ako jeho prevádzka, t.j. myslím že berie ohľad na opotrebovanie potenciometru a komutátoru motorčeku. Samotná elektronika, by mala byť hádam "večná", minimálne analog servo bez procesoru.. Ak by bolo v pokoji len pripojené na 5V, t..j nezostalo nejak kmitať, nemyslím že by bol problém.
Ale s tým vrčaním by problém nastať možno aj mohol, teoreticky - napríklad stabilita oscilátoru toho arduina ak na nič iné nebudeš potrebovať aby malo kryštál... ak by si vypínal signál alebo aj napájanie, nevadilo by ani to, ale zas by mohlo pri tom vypnutí uskočiť do nedefinovanej polohy.. Možno ale ani nie a bola by to funkčná cesta = Nejaký jeden tranzistor navyše na zopnutie napájania toho serva, je pri tom celom arduine podľa mňa zanedbateľný doplnok.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.12.2015 20:29 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 30.9.2008
Příspěvky: 94
coro píše:
Predpokladám že ona životnosť serva je braná ako jeho prevádzka, t.j. myslím že berie ohľad na opotrebovanie potenciometru a komutátoru motorčeku. Samotná elektronika, by mala byť hádam "večná", minimálne analog servo bez procesoru.. Ak by bolo v pokoji len pripojené na 5V, t..j nezostalo nejak kmitať, nemyslím že by bol problém.
Ale s tým vrčaním by problém nastať možno aj mohol, teoreticky - napríklad stabilita oscilátoru toho arduina ak na nič iné nebudeš potrebovať aby malo kryštál... ak by si vypínal signál alebo aj napájanie, nevadilo by ani to, ale zas by mohlo pri tom vypnutí uskočiť do nedefinovanej polohy.. Možno ale ani nie a bola by to funkčná cesta = Nejaký jeden tranzistor navyše na zopnutie napájania toho serva, je pri tom celom arduine podľa mňa zanedbateľný doplnok.


Jelikož potrubím s klapkou může jít až 280m3/h, tak klapka bude stále kmitat a servo se to samozřejmě bude snažit dorovnávat. Takže bude podle mě v provozu pořád.
Vypínat servu napájení mě taky napadlo a bylo by to jednodušší než řešit koncáky pro normální motor.
Prostě bych napájení vedl přes relé které by se sepnulo pouze před plánovanou změnou polohy.

Jen se bojím aby proud vzduchu neměl větší tlak než vypnuté servo dokáže udržet. To se ale bude muset zkusit.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.12.2015 20:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
"coreless" motorček serva nekladie takmer žiaden odpor, t.j. aj balzové kormidlo zlezie svojou váhou pri vypnutom serve dolu. Držal by to len západkový efekt klasického motora s železom v rotore..
V takomto prípade asi bude vhodnejší ten šnek.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.12.2015 20:42 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 30.9.2008
Příspěvky: 94
coro píše:
"coreless" motorček serva nekladie takmer žiaden odpor, t.j. aj balzové kormidlo zlezie svojou váhou pri vypnutom serve dolu. Držal by to len západkový efekt klasického motora s železom v rotore..
V takomto prípade asi bude vhodnejší ten šnek.


Ještě mě napadlo vykuchat elektroniku z nějakýho malýho serva a napasovat to na ten šnekovej převod.
Tím bych vyřešil koncáky + získám samosvornost a jednoduchost ovládání.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 25.12.2015 9:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
To by malo byť bez problémov, ale musíš dať pozor aby tá elektronika zvládla odber motorčeku.
Motorčeky v servách sú prekvapivo relatívne slabé a nejaký taký bežný hračkový motorček, elektroniku z malého serva ľahko odpáli.
Ideálne, keby sa dala použiť elektronika aj s motorčekom ktorý k nej bol pôvodne v serve.
Alebo si postaviť za ňu svoj mostík zo silnejších tranzistorov, či použiť prepínanie cez relé.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 25.12.2015 16:05 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 19.6.2012
Příspěvky: 128
Bydliště: Brno
Obrázky: 3
JosefSvejk píše:
Taky jsem to kdysi řešil. A jedním z nápadů bylo použít servo, ale upravit ho a vyvést zvlášť potenciometr, který by potom plnil funkci koncáků s možností jemného nastavení. Řízení arduinem. Nakonec jsem se elektronice úplně vyhnul a jsem naprosto spokojený. Všechno je na 230V, v klidu žádný odběr, absolutní jednoduchost. Ale mám to fakt hodně jednoduché, žádné senzory, všechno manuálně.


Taky jsem to řešil. Nakonec těsná klapka, servopohon 230V, spínání přes master-slave prodlužku, kdy master je odsavač v kuchyni. Klapka se pak bez napětí sama zavírá. Trochu průmyslové řešení ale funguje dokonale.


Přílohy:
20151225_154207_resized.jpg
20151225_154207_resized.jpg
[ 47.25 KiB | Zobrazeno 2210 krát ]


_________________
LA700-12S, LA630-12S, LA700-6S, Agile5.5-6S Spirit, T-Rex550V2-6S Spirit, HC3-SX, T14SG
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 25.12.2015 16:16 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 30.9.2008
Příspěvky: 94
framif píše:

Taky jsem to řešil. Nakonec těsná klapka, servopohon 230V, spínání přes master-slave prodlužku, kdy master je odsavač v kuchyni. Klapka se pak bez napětí sama zavírá. Trochu průmyslové řešení ale funguje dokonale.


Jo tohle je ideální varianta pohonu...
Jen jich potřebuju 4ks a trochu míň průmyslovou cenu, proto hledám nějakou alternativu


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz