Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 10.03.2014 16:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2011
Příspěvky: 316
Obrázky: 1
Musel som sa pousmiať nad vetou, že ktore vinutie je sekundár a ktoré primár, chápem uplne čo myslíš a nič proti. V skutočnosti može byť ktorákolvek strana primár či sekundár, záleží od toho ktorú zapojíš na napájanie :wink:

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 11.03.2014 9:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.9.2011
Příspěvky: 1732
Bydliště: ČR ,Slapy nad Vltavou
stanco1 píše:
Musel som sa pousmiať nad vetou, že ktore vinutie je sekundár a ktoré primár, chápem uplne čo myslíš a nič proti. V skutočnosti može byť ktorákolvek strana primár či sekundár, záleží od toho ktorú zapojíš na napájanie :wink:



..já myslím, že primár = první, sekundár= druhý....
Tedy podle toho, jak trafo vineš...né co kdy a kam připojíš :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 11.03.2014 12:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
stanco1 píše:
Musel som sa pousmiať nad vetou, že ktore vinutie je sekundár a ktoré primár, chápem uplne čo myslíš a nič proti. V skutočnosti može byť ktorákolvek strana primár či sekundár, záleží od toho ktorú zapojíš na napájanie :-)

Tak se směj dál a přečti si něco o návrhu transformátorů. Ani to, že primár je první a sekundár druhý nemusí být pravda. Vinutí můžou být klidně rozdělená do sekcí a třeba i vedle sebe (kvůli větší bezpečnosti) Navíc primár je dimenzovaný pro výkon všech sekundárů, včetně krytí ztrát transformací. Taky převodový poměr se navrhuje s ohledem na krytí ztrát transformací, takže obráceně bude ten poměr převodu taky trochu jiný. Nouzově se dá zapojit obráceně pro transformaci opačným směrem, ale nikdy nevyužiješ jeho výkonové a proudové parametry. Je to spíš varianta na nějaké pokusy.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 11.03.2014 12:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Já myslím, že 2952 to myslel z legrace. U konstrukcí trafa, kde nejsou cívky "na sobě", ale každá zvlášť, by se asi těžko zjišťovalo, která byla navinutá dřív.. :D .

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 11.03.2014 12:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Mě šlo spíš o ten blábol stanco1, aby tady nebalamutil laiky.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 11.03.2014 21:47 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.9.2011
Příspěvky: 1732
Bydliště: ČR ,Slapy nad Vltavou
Pro Švejka:

Já to myslel vážně :-)...nemám ve zvyku tady žertovat :-)

Myslím, že dřív-možná jsi ještě nebyl na světě - :-) - se vinuly trafa na jádra EI...tedy s jednou "kostřičkou"...Zde byla vinutí většinou na sobě...proto primár a sekundár...
Jádra C byla až později - vinutí byla rozdělena na dvě kostry,... také toroidní trafa jsem viděl až na sklonku své slaboproudé "kariéry"...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.03.2014 0:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Nechci tady rozpoutávat nějakou polemiku, ale to názvosloví nemá s pořadím vinutí nic společného. Správně Primární=Vstupní a Sekundární=Výstupní. Alespoň tak jsem to vždy v literatuře našel. Elektronikou jsem se zabýval někdy od roku 1964, takže taky už něco pamatuju :D a to, že se primární většinou vine jako prní, není pravidlo. Jestli si pamaruješ stará zvonková trafa, vinutá na speciálních E jádrech (na středním sloupku měla mezeru), tak ta měla každé vinutí na jiném sloupku. Bylo to kvůli velkému vnitřnímu odporu, aby trafo bylo zkratuvzdorné. Taky se používají od nepaměti trafa složená z "I" plechů a ta mívají taky každé vinutí na jiném sloupku. Hodně se kdysi tato varianta používala při amatérské výrobě svářecích traf, nebo pro větší průmyslová trafa.
A jak už jsem psal hlavní rozdíl je při výpočtu. Pro primár se používá buť nižší počet závitů/1V než pro sekundár, nebo se pro sekundár přidává procentuelně počet závitů, aby se pokryly ztráty, takže poměr závitů neodpovídá poměru napětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.03.2014 0:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Lark píše:
Nechci tady rozpoutávat nějakou polemiku, ale to názvosloví nemá s pořadím vinutí nic společného. Správně Primární=Vstupní a Sekundární=Výstupní. Alespoň tak jsem to vždy v literatuře našel.


Já taky. A myslím, že je to tak správně. A je úplně jedno, jestli jsem byl na světě, když někdo navíjel nějaké trafo. :mrgreen:

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.03.2014 6:42 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20843
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
2952 píše:
... Myslím, že dřív-možná jsi ještě nebyl na světě - ...

nono :-)
2952 píše:
... se vinuly trafa na jádra EI...tedy s jednou "kostřičkou"...Zde byla vinutí většinou na sobě...proto primár a sekundár..

no nepovídej :-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.03.2014 10:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.9.2011
Příspěvky: 1732
Bydliště: ČR ,Slapy nad Vltavou
Pro Lark:
Souhlas :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.03.2014 11:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
stanco1 píše:
......V skutočnosti može byť ktorákolvek strana primár či sekundár, záleží od toho ktorú zapojíš na napájanie :wink:


No, to teda být nemůže.
U velkých transformátorů ( např. distribučních) se to primerní a sekunderní vinutí už počítá i s ohledem na P0, Pk ......... a u malých transformátorků ( např. napájecí zdroj) můžeš dojet na to, že transformátor byl navržený např. jako " bezpečný při zkratu" a samozřejmě s obráceným napájením prim/ sek. se zkratové poměry na vinutí změní.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz