Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: úte 13.12.2011 8:36 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.12.2010
Příspěvky: 195
Bydliště: Šumperk
Ahoj modeláři,

mám dotaz ochledně možnosti měření rychlosti modelu za letu.Doposud jsme používali mobil. tel. s GPS, ale jeho váha je pro některé modely překážkou. U modelu Bae Hawk íémm EDF jsme dosáhli 146,8km\h a u svého Twistra 70mm EDF přecházim na pohon 4s Li-Pol s dmychadlem Wemotec.

Díky Petr

_________________
Logo 400 SE
Hirobo Lepton EX DFC + Spirit
DH 82A Tiger Moth ,L-39 EDF
EB-4 S2 Thunder Tiger


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: úte 13.12.2011 8:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2010
Příspěvky: 2308
Bydliště: Liberec
No a u toho Twistera to bylo kolik?
Někde na netu jsem viděl program, který detekuje rychlost modelu podle zvukové analýzy frekvenčního posunu při Dopplerově efektu. Sice to není tak přesné jako GPS nebo rychloměr, ale zase to neváží vůbec nic ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: úte 13.12.2011 8:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 951
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
chtělo by to se domluvit s policií..na jejich profi měřáky žádný čínská hk nemá...je to jako srovnávat kapesní gps v mobilu a zeměměřičský gps...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: úte 13.12.2011 9:05 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.12.2010
Příspěvky: 195
Bydliště: Šumperk
Bohužel do twistra je ten mobil (N95 8Gb) těžký i s 3S Li-Pol,natož s větší.Nějaký drobný Gps modul někdo nepoužívá?

_________________
Logo 400 SE
Hirobo Lepton EX DFC + Spirit
DH 82A Tiger Moth ,L-39 EDF
EB-4 S2 Thunder Tiger


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: úte 13.12.2011 9:40 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 30.9.2007
Příspěvky: 363
Bydliště: Praha 4
Back píše:
Bohužel do twistra je ten mobil (N95 8Gb) těžký i s 3S Li-Pol,natož s větší.Nějaký drobný Gps modul někdo nepoužívá?

no já používám http://www.alza.cz/holux-gpssport-245-c ... 106895.htm , váha je tam cca 70g, Twistra lítám a na jaře ho chci změřit, dám tam 3S2200+gps, bude naložej jak blázen, ale snad to poletí, jinak tam mám 3S4000- cca5-7 min. letu.Chce to ten 4S :wink: Tak co todle, 15g :) http://www.alza.cz/canmore-gt-730fl-s-d178810.htm

_________________
xxx


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: úte 13.12.2011 9:47 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.12.2010
Příspěvky: 195
Bydliště: Šumperk
Adam70 píše:
Back píše:
Bohužel do twistra je ten mobil (N95 8Gb) těžký i s 3S Li-Pol,natož s větší.Nějaký drobný Gps modul někdo nepoužívá?

no já používám http://www.alza.cz/holux-gpssport-245-c ... 106895.htm , váha je tam cca 70g, Twistra lítám a na jaře ho chci změřit, dám tam 3S2200+gps, bude naložej jak blázen, ale snad to poletí, jinak tam mám 3S4000- cca5-7 min. letu.Chce to ten 4S :wink: Tak co todle, 15g :) http://www.alza.cz/canmore-gt-730fl-s-d178810.htm



Díky,ten Canmore GT-730FL-S vypadá dobře.Jen jestli je schopen ukládat i data o rychlosti a ne jen poloze. :)

_________________
Logo 400 SE
Hirobo Lepton EX DFC + Spirit
DH 82A Tiger Moth ,L-39 EDF
EB-4 S2 Thunder Tiger


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: úte 13.12.2011 9:48 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Já létám s pyloňákem. Trošku je to vidět zde http://www.youtube.com/watch?v=O1WJlmRXyxA v 1:58

Veškeré pokusy s GPS nevyšly, Je to MOC pomalé. Letadlo manévruje tak, že GPS nestihne prokládat dráhu.

Vyzkoušel jsem tyto dvě funkční cesty:
Pistolový radar: Měří docela přesně, ALE jen na jednom místě a musíš přeletět dost blízko od radaru a letět rovně. Naměřeno 317km/h maximálka po roztlačení z výšky, jinak stabilních 295km/h při létání na okruhu.

Pitotka na křídle se záznamem dat: Rozhodí se ti těžiště letadla (má to cca 20g). Ale máš záznam z celého letu a můžeš (musíš) data zpravovat. Nicméně výsledkem je třeba takový graf (v příloze), kde je vidět, jak model zpomaluje v zatáčte a zase akceleruje. Tohle není na trhu, musel jsem jít touto cestou: viewtopic.php?f=41&t=41644


Přílohy:
pitot.JPG
pitot.JPG
[ 21.76 KiB | Zobrazeno 6020 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: úte 13.12.2011 9:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 19.8.2007
Příspěvky: 8426
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... er_V3.html - funguje samostatne, ukaze maximalni dosazenou rychlost. Bacha pro vrtulniky to nema prilis smysl, muselo by to byt na tycce nekde vepredu mimo dosah proudu vzduchu od rotoru. Nak


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: úte 13.12.2011 10:00 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.12.2010
Příspěvky: 195
Bydliště: Šumperk
TomasC píše:
Já létám s pyloňákem. Trošku je to vidět zde http://www.youtube.com/watch?v=O1WJlmRXyxA v 1:58

Veškeré pokusy s GPS nevyšly, Je to MOC pomalé. Letadlo manévruje tak, že GPS nestihne prokládat dráhu.

Vyzkoušel jsem tyto dvě funkční cesty:
Pistolový radar: Měří docela přesně, ALE jen na jednom místě a musíš přeletět dost blízko od radaru a letět rovně. Naměřeno 317km/h maximálka po roztlačení z výšky, jinak stabilních 295km/h při létání na okruhu.

Pitotka na křídle se záznamem dat: Rozhodí se ti těžiště letadla (má to cca 20g). Ale máš záznam z celého letu a můžeš (musíš) data zpravovat. Nicméně výsledkem je třeba takový graf (v příloze), kde je vidět, jak model zpomaluje v zatáčte a zase akceleruje. Tohle není na trhu, musel jsem jít touto cestou: http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=41&t=41644




To je paráda,ale k tomu se asi nedostanu a sám si něco podobného těžko připravím. :D

_________________
Logo 400 SE
Hirobo Lepton EX DFC + Spirit
DH 82A Tiger Moth ,L-39 EDF
EB-4 S2 Thunder Tiger


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: úte 13.12.2011 10:01 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.12.2010
Příspěvky: 195
Bydliště: Šumperk
Nakadah píše:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__7838__Airspeed_Expander_V3.html - funguje samostatne, ukaze maximalni dosazenou rychlost. Bacha pro vrtulniky to nema prilis smysl, muselo by to byt na tycce nekde vepredu mimo dosah proudu vzduchu od rotoru. Nak



Děkuju , něco takového jsem hledal. Asi to objednáme a otestujem. :P

_________________
Logo 400 SE
Hirobo Lepton EX DFC + Spirit
DH 82A Tiger Moth ,L-39 EDF
EB-4 S2 Thunder Tiger


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: úte 13.12.2011 10:13 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Ještě jsem si vzpoměl .....

Experimentoval jsem s klíčenkovou kamerou a počítal snímky, než se uletí nějaká na zemi změřená vzdálenost. To je docela v pohodě, jen je nutno model vhodně řídit, aby nedošlo k ovlinění měření.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: úte 13.12.2011 11:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
Back píše:
Díky,ten Canmore GT-730FL-S vypadá dobře.Jen jestli je schopen ukládat i data o rychlosti a ne jen poloze. :)

Tady ten Canmore GT-730FL-S mají ještě o 165 Kč levněji a píšou tam, že s přiloženým SW, který je součástí dodávky, lze zobrazit i grafy rychlosti a výšky. Podle popisu přímo od výrobce viz tento odkaz je přesnost měření z hlediska pozice cca 5m a z hlediska rychlosti cca 0.1m/sec. Maximální měřitelná rychlost je cca 515m/s a maximální měřitelná nadmořská výška cca 18000m.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: úte 13.12.2011 12:36 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Ale také tam píšou "Update Rate = 1Hz standard". Tedy záznam jednou za sekundu. Pro mě to znamená záznam jednou za 80metrů.
Dle mě je to pro modely nepoužitelné zařízení.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: úte 13.12.2011 14:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.3.2008
Příspěvky: 1720
Ticcino píše:
No a u toho Twistera to bylo kolik?
Někde na netu jsem viděl program, který detekuje rychlost modelu podle zvukové analýzy frekvenčního posunu při Dopplerově efektu. Sice to není tak přesné jako GPS nebo rychloměr, ale zase to neváží vůbec nic ;)

Tohle mám jako téma Bakalářské práce. Nevím jak ten program, ale problematika je mnohem složitější, než se může na první pohled zdát. Problém nastává tehdy, když je mikrofon (záznamové zařízení) mimo osu pohybujícího se letadla. Čím blíže model je, tím větší je chyba měření, protože ve skutečnosti neměříme rychlost dopřednou, ale rychlost vůči mikrofonu. Tento problém docela zkomplikuje měření, respektive výslednou rychlost. Děláme na tom už 2 měsíce a výpočty nejsou nijak jednoduché. Kdyby to někoho zajímalo víc tak stačí říct. :wink:
Samozřejmě to lze i tak změřit, ale vypočítaná rychlost je se značnou chybou.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: úte 13.12.2011 14:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.6.2010
Příspěvky: 2313
Jako nejpohodlnější a při vodorovném letu také dostatečně přesnou i spolehlivou metodu pro změření rychlosti vůči zemi bych viděl Voltron. Pokud se nemýlím, sampluje 10 Hz (ale jistý si nejsem).

http://www.velocity-rc.com/cgi-bin/vrc/prod/manager.cgi?action=show&pid=59

Nic ovšem neloguje. Pouze zaznamená a zobrazí maximální a průměrnou rychlost a k tomu maximální dosaženou výšku. Vše ihned na vlastním displeji, není k tomu potřeba žádné další zařízení - jen napájení.

Viděl jsem první verzi loggeru perfektně makat v jetu kolegy z našeho modelklubu. Objednal jsem si ji taky, teď čekám, kdy dorazí (byl tam delší výpadek v distribuci, protože verze 1 došly a dvojka se teprve vyráběla).


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz