Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: úte 13.12.2011 16:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
TomasC píše:
Ale také tam píšou "Update Rate = 1Hz standard". Tedy záznam jednou za sekundu. Pro mě to znamená záznam jednou za 80metrů. Dle mě je to pro modely nepoužitelné zařízení.

Třeba ke změření max. rychlosti modelu, kterou dokáže letět déle než 1s by to stačit mohlo. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: úte 13.12.2011 17:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2010
Příspěvky: 640
Tady maj něco teorie:
http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... ednoducho-
a tady něco praxe:
http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... e-overenie


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: úte 13.12.2011 19:13 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.10.2007
Příspěvky: 352
Bydliště: Olomouc
záleží jakou rychlosti ten model letí, pokud poletí někde kolem těch 300 km/h, tak vzhledem k chybě samotného GPS bych rozumný začátek vyděl na cca 10s měření. Za tu dobu model uletí nějakých 800m. A to aby měření mělo smysl tak by měl letě konstantní rychlostí :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: úte 13.12.2011 19:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
Nedělal bych z toho tragédii. Kdo chce extra přesnost ať si pozve nějakého poliše s radarem. Pro modelářské bajvočko to bude na měření stačit v pohodě. Zkrátka lepší než nic nebo drátem do voka. :lol:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: stř 14.12.2011 11:36 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Tak to samozřejmě, ale to už to mohu klidně odhadnout.

Měření musí mít nějaký přínos. Pokud je to odhad, je jeho přínos diskutabilní.

Nikomu nebráním v měření GPS, ale je třeba mít na zřeteli jeho omezení a to včetně náklonů antény. Jedno GPS které jsem testoval vykázalo rychlost 999km/h a to upřímně je docela dost. :mrgreen: :mrgreen: Škoda, že tam nebylo 4místné místo.


Jde i o to, že letět s modelem stabilní horizontální rychlostí je trošku problém. Model v tomto případě není moc vidět. Moje letadlo má rozpětí 1,4metru, ale nemyslím, že bych dokázal delší dráhu než 400metrů. Na to je to příliš rychlé a musím měnit směr příliš často.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: čtv 15.12.2011 1:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
TomasC píše:
Tak to samozřejmě, ale to už to mohu klidně odhadnout.

Myslím, že byť i takové měření bude pořád mnohem a mnohem lepší a přínosnější než ten nejlepší odhad. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: čtv 15.12.2011 2:46 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Drondys píše:
TomasC píše:
Tak to samozřejmě, ale to už to mohu klidně odhadnout.

Myslím, že byť i takové měření bude pořád mnohem a mnohem lepší a přínosnější než ten nejlepší odhad. :wink:


... máš pravdu. Ale ten " forichtung" musí opravdu stíhat měřit, jinak jsou to jenom nahodilá čísla. :)
Pro získání reálné představy o dosahovaných rychlostech a jiných letových parametrech, někdy vozím v modelech MGPS , MSpeed, MVario + další doplnkové čidla MRpm, MUI (všechno Duplex).
Naměřené hodnoty můžu mezi sebou porovnávat v průběhu letu,nebo až doma z videozáznamu hodnot, zobrazených na Jetiboxu.
MSpeed ( pitotka) a MVario ,které měří na základě tlakových změn reagují plynule a dosahují obvykle stejných naměřených hodnot ( např. při porovnání rychlosti v střemhlavém letu s hodnotou klesání z varia), ale při porovnání vzdušné rychlosti ( měřeno Pitotkou) a rychlosti vůči zemi ( hodnoty z MGPS modulu) se občas dostávam do souhlasných čísel ( za bezvětří a dostatečně dlouhé doby ustáleného přímočarého letu), nebo klidně k rozdílu 50-100km/h ( let proti ,nebo po větru, prudké změny směru a výšky) .
Stejný poznatek mám i při měření výšky. MVario reaguje plynule a prakticky okamžitě , ale MGPS trvá cca 2s po ukončení stoupání ( klesání) a srovnání do vodorovného letu , než nějakou výšku vůbec naměří...v některých situacích však čekat nelze.

Malý model (1-1,5m) je špatně viditelný a při rychlosti cca 150-200km/h uletí ca 200-300m a musím ho otočit..... to se MGPS právě zpamatováva z předchozí otočky. Abych něco kloudného změřil, kromě dostatečné dlouhé doby letu bez změny kurzu, musím udržet i konstantní výšku ( bud oko vidí ,případně někdo musí hlídat Mvario, nebo MGPS na řádku,kde se výška zobrazuje). V jiném případě z MGPS lezou opravdu jenom náhodná čísla.

Z uvedeného mi vychází ,že MGPS se spíše hodí pro větší a pomalejší modely,např. 3-5m makety větroňů ,velké motorové makety a pod. Výkony menších a relativně rychlých modelů , dle mě ,přesněji změří tlaková čidla.Toť pár postřehů z mé praxe...

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: čtv 15.12.2011 9:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
TomasC píše:
Tak to samozřejmě, ale to už to mohu klidně odhadnout.Jde i o to, že letět s modelem stabilní horizontální rychlostí je trošku problém. Model v tomto případě není moc vidět. Moje letadlo má rozpětí 1,4metru, ale nemyslím, že bych dokázal delší dráhu než 400metrů. Na to je to příliš rychlé a musím měnit směr příliš často.

Pokud máš ještě pořád FPV tak by to neměl být až takový problém. Prostě nahodíš videobrýle a poletíš určitou dobu na "plný knedlík" a přitom budeš držet horizont v rovině a bude to legen- počkej si -dární. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: čtv 15.12.2011 10:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Pred časom sme jednoducho nahrali ZVUK modelu prelietavajúceho okolo mikrofónu (normálne na kamere alebo mobile), a FFT zo zmenu frekvencie kvoli Dopplerovmu efektu pekne ukázalo rýchlosť.
Nutnou podmienkou sú približne konštantné otáčky t.j. frekvencia hluku čo robí model, aby zmena bola len v dôsledku doplera..
http://www.topgun.sk/php/index.php?PAGE_NEWS=410


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: čtv 15.12.2011 15:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2009
Příspěvky: 496
Bydliště: Praha 3
Drondys píše:
TomasC píše:
Ale také tam píšou "Update Rate = 1Hz standard". Tedy záznam jednou za sekundu. Pro mě to znamená záznam jednou za 80metrů. Dle mě je to pro modely nepoužitelné zařízení.

Třeba ke změření max. rychlosti modelu, kterou dokáže letět déle než 1s by to stačit mohlo. :wink:
GPS neměří rychlost přímo, ale počítá ji z času a vzájemné vzdálenosti bodů, ve kterých proběhlo samplování. Z toho vyplývá, že:

1. neudává rychlost maximální ani okamžitou, ale průměrnou. Pokud bude model mezi okamžiky samplování měnit rychlost, tak to GPS nepozná ani nezobrazí, místo toho vypočte průměr.

2. vzdálenost určuje jako úsečku mezi polohou bodů samplování. Pokud model nepoletí mezi okamžiky samplování rovně, ale bude například opisovat zatáčku, tak GPS není schopná skutečně uletěnou vzdálenost určit a tedy ani správně vypočítat rychlost. Kdyby například model létal rychle v malém kruhu, tak je rychlost udaná GPS absolutní nesmysl. Model by dokonce mohl oblétnout mezi okamžiky samplování celý kruh a pak by byla udávaná rychlost 0 m/s. :)

3. pokud má tedy rychlost podle GPS odpovídat skutečnosti, tak musí být samplovací frekvence GPS tak vysoká, aby byla schopná věrně sledovat dráhu i změny rychlosti modelu. Jinak odpovídá pouze pro případ, že model letí konstantní rychlostí, rovně a ve stejné výšce.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: čtv 15.12.2011 17:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.3.2008
Příspěvky: 1720
coro píše:
Nutnou podmienkou sú približne konštantné otáčky t.j. frekvencia hluku čo robí model, aby zmena bola len v dôsledku doplera.

Nepotřebuješ je znát. Nahraješ-li zvuk při přibližování a oddalování tak se lze jednoduchou úpravou zbavit oné frekvence motoru. Měření pomocí FFT taky není příliš přesný pokud neprojedeš delší záznam. Rychlost jistě není konstantní a tak můžeš vybrat pokaždé jinou frekvenci a výsledná rychlost je pak hodně přibližná. Navíc když se přibližuješ tak vliv dopplerova jevu je menší. :wink:
V příloze je již zmiňovaná úprava.


Přílohy:
doppler.jpg
doppler.jpg
[ 28.88 KiB | Zobrazeno 3048 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: čtv 15.12.2011 17:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
Michal_N píše:
Jinak odpovídá pouze pro případ, že model letí konstantní rychlostí, rovně a ve stejné výšce.

Čehož lze pro účely měření dosáhnout s pro modelářské účely zanedbatelnou chybou jak už jsem zde zmínil. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: ned 08.01.2012 17:23 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.12.2010
Příspěvky: 195
Bydliště: Šumperk
Ticcino píše:
No a u toho Twistera to bylo kolik?
Někde na netu jsem viděl program, který detekuje rychlost modelu podle zvukové analýzy frekvenčního posunu při Dopplerově efektu. Sice to není tak přesné jako GPS nebo rychloměr, ale zase to neváží vůbec nic ;)


Takže Canmore GT-730FL-S pracuje skvěle a Twister dosahuje dle jeho měření 158 Km/h při pohonu 4s 3300.

_________________
Logo 400 SE
Hirobo Lepton EX DFC + Spirit
DH 82A Tiger Moth ,L-39 EDF
EB-4 S2 Thunder Tiger


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2012 21:53 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Před pár dny jsem namontoval na větroně Virus (LS model) toto:
http://www.hitecrcd.com/products/aircra ... ts-ss.html
a toto
http://www.hitecrcd.com/products/aircra ... s-gps.html
Pokud to bude někoho zajímat, jakmile vyletím (počasí), dám sem výsledky jak to dopadlo.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měření rychlosti
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2012 22:28 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Inspiroval jsi mě a konečně jsem dodělal senzor rychlosti.

viewtopic.php?f=41&t=41644#p778815


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz