Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: PULSní LED jako výbojka
PříspěvekNapsal: stř 15.09.2021 22:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Jak by mělo vypadat pulzní napájení LED pro záblesky co nejvíc viditelné? (Rychlost blikání cca 0.5 až 2Hz.)
Jak dlouhý by měl být čas ON? Jeli za úsekem ON úsek OFF je možný zvýšit proud proti dc režimu?
(Něco jako náhrada výbojky fotoblesku.)

_ Tohle jde koupit Flash Line Lamp

_ Samostatné LED (Orange, 25cd, 20mA/2.1V, max: 50mA/130mW, TA = 25° C)
ASMT-FJ70-AFJ00, Auto Focus Auxiliary Flash LED

_ OSW4XDE5E1E OPTOSUPPLY
LED výkonová; bílá studená; 140°; 1400mA; P: 5W; 320lm; 3,3÷4V
DC Forward Current IF 1400 1600 mA
Pulse Forward Current* IFP 1800 2000 mA
Reverse Voltage VR 5 5 V
Power Dissipation PD 6300 5600 mW


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: PULSní LED jako výbojka
PříspěvekNapsal: čtv 16.09.2021 10:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
Na svojich modeloch používame 3 wattové LEDKY (cca, 3,5V, 0,9 A plus mínus podľa farby)

Tieto hodnoty predpokladajú jej účinné chladenie pri nepretržitom svietení, teda nejaký plech.

Keďže idú v pulznom režime (blik 33 ms, pauza 200 ms, blik 33ms, pausa do 1 sekundy),
nechladíme ich a dokonca pre zvýšenie svietivosti nimi tečie prúd väčší ako predpisový - asi 1,3 A.
Nemá význam nimi tlačiť väčší prúd nad 1,3A, lebo svietivosť sa už nezlepšuje, ba naopak, znižuje.

A preto na modeloch používam dvojice (6W), štvorice (12W), ba dokonca sedmice (21W) diód, čo už dostatočne osvetlí aj väčší model (280 cm).

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: PULSní LED jako výbojka
PříspěvekNapsal: čtv 16.09.2021 11:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@mior Dík za tvé praktické zkušenosti. V některých datashhetech bývají i hodnoty pro pulzní režim.

Při úvahách o DIY záblescích LED
) energie impulsu nesmí poškodit přívody nebo LED přechod
)) efektivní příkon by neměl (pro dané chlazení) zvýšit teplotu nad katalogový údaj (obtížné měření)
))) "rychlé LED" by měly pracovat přímo se světlem přechodu, bez pomalého konverzního luminoforu
)))) vliv setrvačnosti lidského vidění (oko - mozek) setrvačnost (rychlost) -odstup záblesků
I. Za rozdílných podmínek je každý individuálně umí sledovat jednotlivé obrazy pro různou rychlost jejich střídání
II. Jsou lidé s "rychlým viděním" hráči baseballu... rotace míčku podle jeho švů
Zatím jsem si početl v LED pulsing and strobing


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: PULSní LED jako výbojka
PříspěvekNapsal: úte 21.09.2021 15:52 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Asi nejjednodušší zapojení je tzv. lavinový generátor. Nevýhoda je napájení až někde od 10V nahoru. Ale součásky jsou jen 3, takže lze vyrobit i hodně miniaturní blikač. Podle hodnot součástek se nastaví impuls jaký potřebujete.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PULSní LED jako výbojka
PříspěvekNapsal: úte 21.09.2021 16:48 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@varok Dík. Něco s LED 3 a 5 mm a stovkami uF jsem postavil. Jak velká kapacita utaví LED jsem nezkoušel
těch 10 V platí pro některé starší Si tranzistory NPN emitor na + kolektor na - Pro PNP obráceně
Jak to mají s velikostí průrazného napětí dostupné UJT tranzistory a lavinové diody jsem stačil zapomenout


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: PULSní LED jako výbojka
PříspěvekNapsal: stř 22.09.2021 15:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Já jsem takové blikátka dělal kdysi dávno. Koupil jsem stavebnici kontrolky 230V a ten byl právě na principu lavinového generátoru. Ale jsou i na nízké napětí nad asi 9-10V. Jen se musí vyměnit kondenzátor a rezistor za jiné hodnoty. Ale jednou jsem stavěl i blikač z AR, něco jako multivibrátor, který blikal LED diodou v mžikových intervalech a delší pauza. Záblesky s bílou vysocesvítiovou LED tak intezivní, že jsem málem oslepnul. Nebo pohledejte nějaký LED stroboskop.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PULSní LED jako výbojka
PříspěvekNapsal: stř 22.09.2021 17:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Zkus hledat ledky do blesků mobilů. Kámoš profifotograf mi říkal že to má podobný Ws (wattsekundy) jako dřívější U výbojky malých blesků. Bacha na přetěžování bílejch ledek, jdou rychle do kopru. Na rozdíl od zelenejch, červenejch a modrejch to jsou většinou infra ledky co jsou natřený luminoforem a ten se docela rychle "vybliká".
UJT tranzistor se dá nahradit dvěma tranzistorama SMD. Kdysi jsem dělal led blikátko s dvouampérovým plechovým 2N2647 a trand stál skoro 2 stovky. Podobnej plasťák je asi za půlku.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: PULSní LED jako výbojka
PříspěvekNapsal: stř 22.09.2021 18:40 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ Použití LED jako světelného zdroje k osvětlení scény pro pořizování snímku vyžaduje generování světelných
pulzů současně s aktivním obrazovým snímačem. Obvykle se používají světelné impulsy o délce 150 ms nebo více
(pokud je osvětlení zajištěno ne méně než po dobu rámování obrazu modulu, nedojde ke zhoršení kvality obrazu),
v závislosti na schopnosti vyzařování světla LED a způsobu, jakým obrazový snímač a blesky pracují společně.
Dále by mělo být nutné vypočítat, kolik světla je potřeba pro správný obraz. Je vyžadováno minimální osvětlení
objektu přibližně 5 luxů, v rozsahu pokrytí až 3 metry.
Pozn.: Baterie nabíjí superkapacitor při spuštění blesku a superkapacitor vybíjí uloženou
energii do LED diod. Baterie tedy není připojena přímo k LED diodám.
Camera White LED Flash Illumination
_ Using an LED as a light source to illuminate a scene for taking a picture requires generating light pulses
at the same time the image sensor is active. Typically, light pulses of 150ms or more are used
(as long as the illumination is provided for not less than the module’s image framing period,
it will not degrade image quality), depending on the LED light emission capability and the way
the image sensor and flash are operating together. Further, it should become necessary to calculate
how much light is needed for a proper picture. The minimal subject illuminance of approximately
5 lux is required, within a coverage range of up to 3 meters.
TPS61058/9 /-/ Portable white LED 3 pcs (LWT67C) flash circuit with NCP5007


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: PULSní LED jako výbojka
PříspěvekNapsal: ned 03.10.2021 18:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Aha, vy to máte na focení? Jsem myslel něco jako majáček na noční létání nebo tak něco.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PULSní LED jako výbojka
PříspěvekNapsal: ned 03.10.2021 21:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ Ano já to primárně zamýšlel pro zábleskovou signalizaci se zvětšeným dosahem.
Ale i tam se kdysi používaly různé zábleskové výbojky, včetně těch z fotoblesků.
Byly dostupné a při napájení ze zásuvky 220V i jednoduché na realizaci.
Ostatně řada návodů je použila také ve stroboskopech. Dnešní LED tak rozšířily použitelné součástky.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz