Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Poptávka po modelech RCHS
PříspěvekNapsal: čtv 11.08.2022 10:09 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Vážení přátelé, kolegové modeláří. Máme tu další podporu pro Vaše mládežnické kroužky.

Svaz modelářů, Klub leteckých modelářů ČR hledá výrobce stavebnic kategorie RCHS, aby je mohl nakoupit pro děti a mládež.

Více na stránkách https://svazmodelaru.cz/klem/

Výzva pro zaslání nabídky na stavebnice RCHS


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Poptávka po modelech RCHS
PříspěvekNapsal: čtv 11.08.2022 17:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.3.2007
Příspěvky: 1946
Bydliště: Sokolov
Obrázky: 6
Doufám že tenhle projekt svazu vyjde, moc se na to těším. Resky byly úžasné a defacto náš klub vystřelili úplně jinam. Bohužel jsem v našem kraji jediní kdo se jim věnuje. RCH to už je jiná !! Držím palce budu sledovat

_________________
MK Katoda Sokolov :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poptávka po modelech RCHS
PříspěvekNapsal: čtv 11.08.2022 18:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7120
Bydliště: Vsetín
Na Moravě je bohužel RESka úplně mrtvá... :-(


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poptávka po modelech RCHS
PříspěvekNapsal: pát 12.08.2022 12:55 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1776
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
blesk píše:
Na Moravě je bohužel RESka úplně mrtvá... :-(

Jo. Na Severni uplne. Asi ten,, severni vitr je krutyyyy,,..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poptávka po modelech RCHS
PříspěvekNapsal: pát 12.08.2022 14:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7120
Bydliště: Vsetín
Co vím tak na Vsetíně jsme dva dospělí a +2 junioři, které to vůbec nechytlo a lítají dál akrobaty a pak jeden senior v Hranicích na Moravě a to je vše, jo a ještě jeden z Olomouce. Škoda, nás ta kategorie docela chytla.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poptávka po modelech RCHS
PříspěvekNapsal: pon 15.08.2022 7:55 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Tedy při vší úctě Tome - vážně má smysl podporovat RCHS po nástupu RES? Přijde mi to jako zase další tříštění kategorií, což moc velkou dobrotu nedělalo nikdy (v národních elektroletech jsme si to užili až dost :-( ).

Ono je to i o tom od azy "u nás jsme jediní, kdo se RES věnuje, RCH to je jiná" - ano, ale naopak RCH se zase létá vlastně jen v jednom kraji "kolem Ústí", nikde jinde :-(
Tohle prostě nemá logiku, jsme v podstatě pidizemička, základna modelářů tenká, ale ještě si to rozdělíme, že s trochou nadsázky každý kraj bude mít vlastní kategorii?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poptávka po modelech RCHS
PříspěvekNapsal: pon 15.08.2022 9:31 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Rozumím tomu pohledu. Ale vnímám to spíše o možnosti výběru.
Pokud se vedoucí kroužku modeláři rozhodně, že je pro něj RES moc velký nebo že se mu bude na jeho placku lépe létat s modelem 1,5metru nebo že ušetří trochu času při stavbě nebo něco dalšího, tak ať má možnost si vybrat a Svaz ho v jeho výběru podpoří.

Osobně bych taky RCHS nestavěl, ale to je jen můj pohled a vedoucí kroužku může mít jiný.

Ani necítím potřebu nutit lidí do soutěží, i když si myslím, že se tam naučí nejvíc. Nechceš, nemusíš.

Kroužky jsou o přitáhnutí děti k modelářině. A potřebují podporu.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poptávka po modelech RCHS
PříspěvekNapsal: pon 15.08.2022 11:38 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 16.8.2018
Příspěvky: 95
Bydliště: Kladno
Já osobně jsem za tuto iniciativu Tomáše vděčný. RESek alias F3L je v nabídce výrobců dostatek, zato model pro RCH ve formě stavebnice člověk aby pohledal. RCH má i svoje výhody - vejde se do 250g takže bez registrace, gumicuk je 30+8metrů takže stačí podstatně menší loučka. Soutěží je opravdu málo, ale když není s čím létat....
A koneckonců, neodklání se F3L od původně zamýšlené kategorie klasických jednoduchých modelů, nejsou z toho opět soutěžní brusy ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poptávka po modelech RCHS
PříspěvekNapsal: pon 15.08.2022 12:48 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.2.2017
Příspěvky: 356
Bydliště: Ruda nad Moravou
Larch_CZ píše:
A koneckonců, neodklání se F3L od původně zamýšlené kategorie klasických jednoduchých modelů, nejsou z toho opět soutěžní brusy ?

Tímto jsi vystihl též můj postřeh a vlastně i dlouhodobé zklamání: po příchodu RES jsem si myslel, že tu budeme mít krásné celodřevěné modely, cenově i stavebně dostupné, opráší se i staré plány či inspirace z nich, a stará škola se zkusí aplikovat na novou kategorii. Letové pole bude pestré, ne monotypová soutěž či soutěž "několika stájí" (i když je to samozřejmě velkým dílem o komplexnosti pilota a ti mají můj respekt).
Náš kroužek na RES neslyšel - z důvodů co popsal Tomáš: velikost při stavbě i létání. U školy je fotbalové hřiště + cvičné, kde jde lítat - a s RCHS to půjde určit parádně.
Takže tuto iniciativu pochvalně kvituji, těším se na návrhy a nabídky... A uvidí se, i s novým školním rokem (jak to bude s kroužkem vypadat). Bayeux

_________________
EXminimaketář & El & CO2 maniac dezertující ke kořenům - KHMM.cz; Hitec FLASHman 4 až 8, HTS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poptávka po modelech RCHS
PříspěvekNapsal: pon 15.08.2022 12:59 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2008
Příspěvky: 318
Za mne je každá iniciativa supr. Vzhledem k tomu, že vím, jak se na takovéto akce těžce shánějí peníze, tak za mne určitě palec nahoru.

„A koneckonců, neodklání se F3L od původně zamýšlené kategorie klasických jednoduchých modelů, nejsou z toho opět soutěžní brusy ?“

Já něco poslední dobou hodně řeším s kolegy napříč Evropou. V ČR hodně komunikuji s místními „garážovými“ nadšenci.
Mají dva tři kluky v garáži v pracovně v bytě ve svém volném čase. Lepí s nimi létají ,snaží se, ale nechtějí být nikde organizováni.
Létají ve velké většině s volňásky a nechtějí jezdit po soutěžích.
Respektive pokud se na nějakou podívají tak je to pro jejich děcka spíše demotivující.
Z toho co mi píší a povídají se na soutěžích vytrácí zábava. Vyhrávají převážně ti stejní borci se soutěžními brusy (povětšinou koupenými).
Dále pak je problém, že se modely mnohdy posuzují na každé soutěži trochu jinak (po celé Evropě).
Jak jsem to pochytil tak to pouštím dál, neumím to ověřit. V Německu mám kamaráda, který má na starosti práci s mládeží.
Přišel se stylem nových soutěží, které by měli být jakousi přípravkou pro následné „velké“ soutěžení.
Cílem je si z dětmi zablbnout, v rámci nějakých standardizovaných pravidel s tím, že děti dostanou nějakou odměnu (třeba placku jako u skautů).
Není nezbytně nutné, aby byl někdo první. Pravidla jsou značně volná a dají se po všeobecném souhlasu soutěžících místně upravit.
Když mu přijdou na soutěž malé děti nemá problém postavit je na stůl, aby proti vyšším kamarádům srovnal šance atd. atd.
Na základě jeho poznatků si pomalu připravuji podobný styl soutěží v podstatě pro kohokoliv.
Učitelé ve školách, garážová modeláře a pokud budou chtít budou moci podle těchto pravidel soutěžit třeba i modelářské kroužky.
Soutěže jsou koncipovány pro malé modely pro malé prostory. Vedlejším cílem těchto soutěží je v podstatě znovuvytvoření jakého si modelářského „podhoubí“, kolektivu.
V příloze je hrubý nástřel toho na čem pracuji. Vycházím z principu soutěží mého německého kolegy.
Až to bude definitivně zpracované, (počítám cca v lednu příštího roku) tak to uveřejním na našich stránkách společně s našimi podpůrnými programy.
Ve vší „úctě“ soutěže A1, A3, házedla, jsou tady určitě téměř 50 let v téměř nezměněné podobě. Chce to změny.
Netvrdím, že to co dělám je „to pravé“. Prozatím, pokud jsem to konzultoval s kolegy napříč Evropu tak mám převážně kladné ohlasy.
Dnes to sem píšu pouze pro inspiraci. Pokud je to nevhodné tak to smažte.
Přeji hezký den
rh
Příloha:
soutěž kr.pdf [549.71 KiB]
159 krát


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poptávka po modelech RCHS
PříspěvekNapsal: pon 15.08.2022 15:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1776
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
U pana Hiesboka bych hned nasel nejmin 4 modely, u kterych bych se lehkym ubranim ci zvetsenim rozpeti dostal na 1500mm.
Nicmene ne pod 250g se vsim.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poptávka po modelech RCHS
PříspěvekNapsal: úte 16.08.2022 6:00 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
To jsem taky chtěl napsat - ta poznámka o 250g mi přijde jako argument dost mimo, před lety jsem RCH (konstrukční) létal hodně a dostat se pod 250g byl zatraceně velký problém i pro pokročilého modeláře, pro žáčky mi to přijde lehce sci-fi... Možná při dalším zmenšení (při 1500mm aspoň menší hloubce) atd, ale to už nejsme v rovině pořádného RCH.
Pokud by cílem zadání měl být dobrý model do 250g, tak bych se klonil spíš někam k 120cm rozpětí...

Ad soutěže - já nechci nikomu sahat na svědomí, ale problém je spíš ve vytrácení se soutěživosti a ochoty se učit. Tohle je všude - když vezmu elektry, tak je celkem fuk, zda vezmu "top mezinárodní" F5J anebo národní RCEN, vyhrají špičkoví piloti, kteří mají mraky zkušeností a citu pro termiku (F5J) či spousty drilu při zcela přesném přistání (RCEN). Blbé ale je, že hlavně u dražších kategorií se pak vesměs "v ústraní" pomlouvá cena modelů a o kvalitě pilotů se mluví méně.
V RES je to přesně to samé - ať se na mne nikdo nezlobí, ale tvářit se o nenaplnění očekávání v jednoduchosti a růstu ceny je pitomost. Modelů létá spousta typů (pořád přibývají), ceny nejsou nijak extrémní ani u stavebnic a jsou i lidé stavějící si úplně sami podle své fantazie od nuly (bez vlastnictví laseru) a taky dokáží plnohodnotný stroj. Pro příklad i na RCMania debatovaný za špičku braný RESík vznikl čistě na koleně "domácí tvořivostí", stavebnice z toho vznikla až následně... Jenže s popularitou se do toho dala spousta opravdu dobrých pilotů (naučených třeba v F3J) a rozdíl dělá tohle a následuje klasické pomlouvání. :-( Přitom to ale na druhé straně to dává možnost učení a růstu - vliv "okoukání" je to vidět třeba v RCEV. Piloti jednoho nejmenovaného klubu byli v časech "jednoduchých" RCEJ/RCEK typickým příkladem "do výšky a odstát", jenže v RCEV tohle moc nejde a ejhle - dnes už se tam nejde pěkných pár pilotů, kteří se naučili létat velice slušně a najednou jsou z nich piloti, které je nutno brát naprosto vážně :-)
Podle mého názoru asi má smysl pro kroužky dělat pro začátek "nesoutěžní soutěže" na (mezi)klubové úrovni, to určitě ano. Na druhé straně ale od jistého momentu by měli mít možnost získat i srovnání a zároveň možnost vidět létat opravdu dobré piloty, aby začali získávat lepší návyky. A zrovna v tomhle na mne dělá docela dobrý dojem právě (E)RES - tato kategorie je pořád docela levná, plně osazený špičkový (opravdu špičkový, ne náhražka) model začíná už někde pod 5000 (skutečně se vším všudy), což je zásadně méně i třeba proti RCEV, přitom ale v RES už je k vidění vysoká úroveň létání a možnost učení je tedy velmi slušná.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poptávka po modelech RCHS
PříspěvekNapsal: úte 16.08.2022 12:03 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2008
Příspěvky: 318
Hranice 250g – je škoda, že jsme se nedostali alespoň na 350g.
Zajímalo by mne, jestli do výpočtu „pádové energie“ vzali v úvahu například odpor křídel padajícího modelu.
Osobně bych u letadel spíše preferoval jako rozhodující parametr plošné zatížení než hmotnost.
To by nám dávalo více možností. Ale toto již asi neovlivníme.

S Tomashr více méně souhlasím. Jak jsem již psal soutěže neumím posoudit.
Informace mám zprostředkovaně.
Naše soutěže (po vzoru těch německých) mají děti naladit, motivovat, umožnit jim vyzkoušet si lepení, práci s modely a létání s nimi.
A poté je postupně připravit na „dospělé“ soutěže. Je to taková přípravka pro děti od 6-7 let do 10-12 let max.
Soutěžit se dá na různých dnech pořádaných pro děti i mládež. Dá se to udělat jako týmové (dítko/ rodič).
Při této příležitosti si mohu děti do kroužku i vybrat.
Ze 100 na akci obsloužených dětí jich může přijít 10 na kroužek a z nich zbudou 2-3, kteří se chytí a „naskočí“ třeba do RCHS.
V každém případě, pak již budou mít nějaké praktické znalosti a zkušenosti ze stavby modelů a létání s nimi, na kterých mohou na "dospělích" soutěžích stavět.
Modelářství, na úrovni škol je dneska v podstatě na úrovni klinické smrti.
Jakákoliv akce, která dokáže zábavnou formou motivovat děti vyzkoušet si modelařinu je jednoznačné plus.
(na tom jsme se shodli na „mezinárodní " úrovni :D )
RCHS jsou menší éra, lépe se s nimi vejdu do menšího prostou jak při stavbě tak při létání.
Z mého pohledu je to určitě plus. Pokud si místně upravím pravidla, aby byla soutěž více zábavnější
( i pro případné diváky) bude to ještě lepší.
Dovedu si klidně představit i nějaký povinný „akrobatický“ prvek, který v průběhu letu musí pilot předvést (tři otočky vývrtky atd.).

Přeji hezký den
rh


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poptávka po modelech RCHS
PříspěvekNapsal: úte 16.08.2022 12:16 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Ještě jedna poznámka - nebylo by pro začátečníky/kroužky lépe vytvořit nějakou vyloženě "simple" kategorii ve stylu "A3 RC" ? Zde přítomný pan Hiesbok na to už dělá hezké stavebnice (třeba GINO 2020, viz https://www.hiesbok.cz/Gino-2020-RC-d335.htm , ale použít jde i Favorit a další).
Tady už je velikost a skladovatelnost úplně jinde - cca 1000mm křídlo se vejde bez dělení v každém autě na "zadní dekl", což se o 1500mm RCH fakt tvrdit nedá, nároky na prostor nestojí za řeč, jako bonus to je v pohodě do 250g :-) Jako letovou úlohu si to vyloženě říká o krátký gumiprak pro starty do cca 25m s maximem 60-90s...
Přijde mi to jako daleko smysluplnější než doplňovat existující RES snahou o oživení RCH, které se reálně liší pramálo a ani nároky na plochu nejsou u RCH zas tak malé (startovací čára je 90m od kolíku, protože se RCH typicky startují něčím jako TAN s daleko vyšší průtažností, než mají gumicuky RES).

Osobně z té diskuse poměrně silně nesouhlasím s jediným bodem, totiž s těmi menšími nároky na plochu u RCH proti RES. Mě tohle přijde až jako vyložená nepravda - RES je náročnější jen v maximálních rozměrech plochy při "oficiálním soutěžním gumipraku", přičemž ale pravidla výslovně připouštějí použít i menší letiště se zkrácením gumy a doby letu.
Za letu je to ale úplně to samé a v tréninku se s RES běžně létá s 10m hadicí z HK plus 30-50m silonu což je při plném natažení naopak o poznání kratší než běžný RCH gumicuk.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poptávka po modelech RCHS
PříspěvekNapsal: úte 16.08.2022 13:08 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 23.8.2010
Příspěvky: 193
Bydliště: Louny, ČR
Obrázky: 0
Největší výhodu u modelů kategorie RCH a RCHS proti RES (F3L) je, že není omezena technologie stavby a mužů postavit letadlo z čehokoliv.

Na závodech RCH se objevuje vše od klasické stavby, polystyren+dýha, vakuovky a nic nemá převahu. Trupy jsou většinou laminátová gondola + trubka.
Co létá na RCHS nevím, protože jí nelítám.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Igor659 a 32 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz