Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 77 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 02.01.2021 17:07 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
mip píše:
1. Zajímá mě když si přidělám kameru na jakýkoli létající model jestli potom musím mít zkoušky jako na dron? Jsem registrovaný modelář.

předpokládám, že Ve Svazu modelářů. Na modelu člena Svazu modelářů nesmí být kamera. Pokud tam chceš kameru dát, tak dej dolů označení Svazu a dej si tam svoje, které získáš na caa.cz Také by jsi měl udělat zkoušky.


mip píše:
2. Jak řešíte označení modelů, dejte někdo inspiraci. Nejraději bych QR kódy ale zatím nevím jak je vyrobit a nalepit na éro.

Zde je informace, jak model označit: https://svazmodelaru.cz/klem/oznacovani-modelu/
Zde si mohou členové Svazu modelářů vygenerovat svůj QR kód. Samozřejmě to vyžaduje, že už je člen v registrován. https://svazmodelaru.cz/klem/wp-content/licence.php


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 02.01.2021 18:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2014
Příspěvky: 1500
Bydliště: Mikulov na Moravě
Obrázky: 6
Jak napsal šéf :

Na modelu člena Svazu modelářů nesmí být kamera. Pokud tam chceš kameru dát, tak dej dolů označení Svazu a dej si tam svoje, které získáš na caa.cz


Tome toto bych někde zdůraznil, všiml jsem si toho teď po prvé a možná jako já to přehlédlo více lidí.

Jsem rád že mám 2 licence a můžu si tedy vybírat :lol: :lol: :lol:

_________________
Nahoru to půjde ... dolů musí.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 04.01.2021 21:24 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 1.5.2008
Příspěvky: 159
Bydliště: čechy
aha, no to je teda bomba. :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 09.01.2021 7:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
TomasC píše:

Abych to shrnul. Členové Svazu modelářů mohou létat na celém území ČR do výšky 300m v souladu s Deklarací Svazu modelářů. Samozřejmě mimo vyjímek uvedených v Doplňku X (např v okolí letiště do 100m s modelem pod ,91kg, atd...).


Uměl by mi někdo vysvětlit jak je to tedy v tomto případě?

https://www.mall.tv/extremni-starosta/c ... prekvapeni

Vídával jsem tam létat modeláře, tak jsem tam loni také párkrát zašel.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 09.01.2021 10:57 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Žádné letiště tam není. Oficiálně. Jen je to v CTR Ruzyně = do 100metrů s 25kg.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 09.01.2021 16:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
Díky,100m mi na házedla stačí :D dnes dorazil kuli proběhlému covidu u mladejch opožděný ježíšek a naježený dva epp foxíci jednoznační favoriti, tak pokud bude zítra trochu slušně jdem je prohnat na louku :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 08.04.2021 22:16 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 13.2.2021
Příspěvky: 104
Vztahují se tato nová ustanovení i na volné modely?
Pokud jako neregistrovaný modelář vytáhnu třeba starou A1 která váží kolem 220g tak se na ni vztahuje případně jen výškové omezení na 100m ? A jak ji přesvědčím aby se ve stoupáku nedostala výš?
Ale co třeba A2 která má už přes 400g ale jinak není RC řízená a nemá kameru? Na tu už je ta registrace povinná a nebo ne?
Díky


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 08.04.2021 22:49 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Nová pravidla se vztahují i na volné modely. Podívej se na UAS.OPEN.060 Povinnosti dálkově řídícího pilota odstavec 2) písmeno d).

Výškové omezení je obecně 120metrů. 100metrů v okolí letišť podle LKR10 – UAS. To aby jsi vyhověl je zcela na tobě. Třeba RC deter.
Pro běžnou A2 je registrace provozovatele i zkouška pilota povinná.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 09.04.2021 9:10 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 13.2.2021
Příspěvky: 104
TomasC píše:
Nová pravidla se vztahují i na volné modely. Podívej se na UAS.OPEN.060 Povinnosti dálkově řídícího pilota odstavec 2) písmeno d).

Výškové omezení je obecně 120metrů. 100metrů v okolí letišť podle LKR10 – UAS. To aby jsi vyhověl je zcela na tobě. Třeba RC deter.
Pro běžnou A2 je registrace provozovatele i zkouška pilota povinná.


Děkuji za odpověď.
Tak to jsem s tím návratem k modelařině otálel tak dlouho že už si větší éro už asi raději nepostavím :-) Ještě že těch 250g není úplně vražedných.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 11.04.2021 18:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 7424
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (25)
Postavit si větší éro ti přeci nic nebrání? Nebo ano?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.04.2021 19:13 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
MKfly píše:
Děkuji za odpověď.
Tak to jsem s tím návratem k modelařině otálel tak dlouho že už si větší éro už asi raději nepostavím :-) Ještě že těch 250g není úplně vražedných.


Já nechápu, kde se pořád bere ta teorie, jak nová pravidla neumožňují větší modely. V reálu stačí registrace a celkem snadný test (vše zdarma) a pak je provoz legislativně překvapivě spíš naopak jednodušší. Není totiž pravda, že před touto změnou žádná pravidla nebyla, spíš naopak - spousta existujících ustanovení se týkala i modelů a vyplavala by až při nějakém maléru, nyní je to o dost přehlednější a navíc při zodpovědném provozu se dá o novou legislativu i opřít v případě sporu...
Legislativa samozřejmě má pár problémových bodů, v dost situacích limituje těch 120 metrů výšky atd., naopak ale těch 250g limit je problém ryze hypotetický a řešitelný zcela triviálně.

Jinak co se týče volných modelů, tak jak zmiňoval tomasc je docela na místě přemýšlet o RC determalizátoru (v pravidlech legální), řeší to hodně možných problémů a to nejen legislativních, ale i zcela přirozených. Možnost "kopnout" a ukončit let třeba ještě před silnicí či zastavěnou plochou je velmi vhodná i čistě z hlediska zdravého rozumu, nejde zdaleka jen o legislativu. A že to je vhodné i legislativně je už jen příjemný bonus :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.04.2021 20:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
My teda nemůžeme letět přes těch 120m?

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.04.2021 9:26 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Golfista píše:
My teda nemůžeme letět přes těch 120m?


Kdo je to My?

Pokud je My, členové k Svazu modelářů , tak se může létat nad 120metrů. (kromě okolí letišť , CTR, atd..)

Pokud je My, provozovatel a pilot dronu/modelu s registrací na ÚCL, tak má limit 120metrů. (a není držitelem Specific, který je otevřený pár dní)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 22.04.2021 15:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
Tak něco dalšího k Uspace
https://ec.europa.eu/transport/modes/ai ... xjaRo9Yx2w

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 23.04.2021 18:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
slovni spojeni "safe, secure and green" z ust jakehokoliv predstavitele statni moci obvykle nebyva predzvesti niceho dobreho..


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 77 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz