Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Dokáže jednooký létat s modelem
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2017 12:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Co má shledání společného se zrakem? :?

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Dokáže jednooký létat s modelem
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2017 13:10 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
Myslel jsem si, že to je odvozené z hledět, ale můžu se plést. Každopádně, myslím, že s jedním okem se dá létat. Co ty švejku?

_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dokáže jednooký létat s modelem
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2017 13:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
To rozhodně. Je to určitě o zvyku, o tréninku, podobně jako při létání přes FPV. Tam je obraz taky 2D a když vidím, co s tím ti "blázni" dělají :roll: .

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dokáže jednooký létat s modelem
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2017 14:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2010
Příspěvky: 861
Bydliště: Praha 4
K řízení létajícího modelu nebo k řízení automobilu ve skutečnosti nepotřebujete obě oči. Ono prostorové vidění funguje tak do 5 metrů. Jde spíš o to, zvyknout to jedno na plnou zátěž a sebe na omezený zorný úhel. Manželka taky vidí jen jedním okem a hraje obstojně pingpong a velmi slušně badminton.

Naprostá většina živočichů nemá binokulární prostorové vidění a funguje velmi dobře.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dokáže jednooký létat s modelem
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2017 14:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Zkuste mne někdo poučit.
Prostorový zvuk (stereo 2) několik zdrojů zvuku v různých místech vůči posluchači.
Prostorové vidění. Obrazová informace jde do mozku přes levé a pravé oko.
A) 3D film = dva obrazy + v brýlích různobarevné filtry odlišné pro levé a pravé oko
B) Hologram mimo info o intenzitě světla v různých bodech (2D) se vhodnou cestou zaznamená i info o fázi
_světla. To umožní procesem rekonstrukce vytvořit zdánlivý prostorový obraz (3D), jako by tam předmět byl
C) ještě nějaká jiná cesta?
Vyrobte si doma 3D HOLOGRAM z mobilu! Zvládne to každý! NÁVOD
A ABY TEN ZMATEK BYL DOKONALÝ, TAK JEŠTĚ EXISTUJÍ HOLOGRAMY, jak 3D, tak 2D
2D hologram (dvojrozměrný jedno nebo dvou vrstvý) představuje nejjednodušší formu hologramu
3D hologram neboli trojrozměrný hologram

@OrDa
- Nevím jak daleko prostorové vidění funguje (dle mne bez omezení).
- Ono to celé není jen o HOLÝCH OPTICKÝCH DATECH. Ta data následně náš mozek zpracuje, a vyhodnotí
_(k tomu využije celu škálu dalších info. Třeba vzájemná velikost předmětů. A hlavně zkušenost a návyky.)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dokáže jednooký létat s modelem
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2017 16:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
jio píše:
Nestraš, tak strašné to není. Mám od mala na levém oku tupozrakost a tak v podstatě vidím jen na jedno oko. Tzv. 3D filmy vidím ve 2D a při práci na stole (např. pájení) je skutečně občas problém vědět, kde jsem. U létání to ale tak hrozné, jak naznačuješ, není. To určitě ne. To by pak nemohl jezdit ani autem.


To není strašení, ale upozornění.
Pokud máš info jen z jednoho směru (jedno oko), pak nemáš jak stanovit vzdálenost - když nepočítám odhad podle velikosti modelů.
Mnohokrát jsem viděl piloty přistávat až za plochu. Málokdy před.
A tak jsem si to zkusil se zavřeným okem a nic moc... A to jsem věděl, jak daleko s modelem jsem, než jsem to oko zavřel.
S jedním okem nenavlečeš napoprvé ani nit do jehly. Se vzdáleností tato prostorovost samozřejmě mizí - poměr vzdáleností očí a vzdálenosti, kam se dívám je už příliš velký.
Nicméně, létání na jedno oko je docela dobře možné, jak už jsem napsal. Jen to jisté omezení má.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dokáže jednooký létat s modelem
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2017 16:25 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
C)díváš se na trojrozměrný objekt

steve: Musíš si nalítávat jinak. Já se trefím na dráhu v noci, a to jí nevidím vůbec, a letadlo pořádně taky ne. Musíš si zvyknout jak to vypadá když si naletíš dobře.

_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dokáže jednooký létat s modelem
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2017 19:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2010
Příspěvky: 861
Bydliště: Praha 4
Steve - a že mimo dráhu sedali převážně ti dvouocí piloti? Že jim to prostorové vidění nepomohlo? Ono totiž na takovou dálku opravdu nefunguje. A rozhodně nefunguje jako dálkoměr.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dokáže jednooký létat s modelem
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2017 21:07 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 29.8.2015
Příspěvky: 10
Bydliště: znojemsko
jakubf píše:
Po šesti letech bych se rád vrátil k létání. Přišel jsem však o pravé oko. Auto řídím, na kole jezdím, ale není to úplně sranda. Dokážu se s modelem zorientovat ve vzduchu bez prostorového vidění? Máte někdo zkušenost, nebo znáte někoho takového? Díky Kuba

Určitě létat dokážeš. Taky nevidím na levé oko ,jsem začátečník samouk a létám s gamou a přistání do 5až 10metrů od sebe úplně v pohodě. Ve vzduchu žádný problém. Neboj naučíš se.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dokáže jednooký létat s modelem
PříspěvekNapsal: ned 21.05.2017 9:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
JosefSvejk píše:
Co má shledání společného se zrakem? :?

No, v slovenčine sa to povie "dovidenia", čo je naozaj jednoznačne od slova "vidieť". Myslím, že v češtine to bude podobné...

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dokáže jednooký létat s modelem
PříspěvekNapsal: ned 21.05.2017 10:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
A proč do toho ještě pleteš slovenštinu? My máme v češtině taky výraz "Na viděnou". Ten pozdrav by asi vhodný nebyl :wink: .
Ale "Na shledanou" vychází z dnes již nepoužívaného podstatného jména "shledaná", které znamená setkání, shledání.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dokáže jednooký létat s modelem
PříspěvekNapsal: ned 21.05.2017 16:49 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
OrDa píše:
Steve - a že mimo dráhu sedali převážně ti dvouocí piloti? Že jim to prostorové vidění nepomohlo? Ono totiž na takovou dálku opravdu nefunguje. A rozhodně nefunguje jako dálkoměr.


Ano, jednookého pilota jsem znal jen jednoho.
A máš recht, na tu dálku už to moc nefunguje. To jsem ale taky napsal ;-)
S jedním okem to bude nesnadnější, ale ne nemožné...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dokáže jednooký létat s modelem
PříspěvekNapsal: ned 21.05.2017 16:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
HonzaS píše:
C)díváš se na trojrozměrný objekt

steve: Musíš si nalítávat jinak. Já se trefím na dráhu v noci, a to jí nevidím vůbec, a letadlo pořádně taky ne. Musíš si zvyknout jak to vypadá když si naletíš dobře.


Jasně. Pokud nalétnu už kus před drahou na správnou vzdálenost (a to jde celkem dobre), tak se daří.
Ty létáš daleko víc než většina lidí a tak to máš víc v oku.
Problémem někdy bývá řídké létání a střídání různé velkých modelů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dokáže jednooký létat s modelem
PříspěvekNapsal: ned 21.05.2017 17:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 5.6.2007
Příspěvky: 707
Bydliště: Zlín
Všechno jde. František Šerý si modely údajně i stavěl. Ačkoliv jsem jej nikdy neviděl při práci, při letani ano... Lital velké akrobaty chudák bez zápěstí... Bez obou... Myslím že když se chce jde všechno


Přílohy:
Screenshot_2017-05-21-18-30-27.jpeg
Screenshot_2017-05-21-18-30-27.jpeg
[ 30.07 KiB | Zobrazeno 1709 krát ]


_________________
Díky za toto fórum.
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dokáže jednooký létat s modelem
PříspěvekNapsal: pon 22.05.2017 6:48 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Mam vrozenou tupozrakost - tj. mozek jedno oko prakticky ignoruje. Teoreticka dipotrieje na spatne oko nekde kolem 3-4 ale nema to cenu protoze mozek to neresi a nepouziva. Takze mam pomerne blizko k popsanemu stavu a situace je takovadle :

- ve vzduchu neni problem - letadlo je tak daleko ze se vzdalenost odhaduje podle velikosti a nikoliv podle rozdilneho obrazu ze dvou oci
- pristani a start trochu problem je - parkrat se me povedlo sednout pred drahu kdyz jsem si myslel ze jsem nad ni. Chce na to pamatovat a proste litat s rezervou - myslim si ze jsem nad drahou tak tomu dam jeste par metru a sedam pak. Neni to ze by jsi byl mimo o deset metru. Navic se to da naucit a pokud nebudes stridat velikosti letadel jako ja tak neni problem.
- FPV neni problem :-D

Litam vsechno mozne vcetne 3.4m vetrone nebo naopak 90cm EDF ktere se cte pomerne blbe (cele bile) a problem ktery bych mohl hodit na oci je fakt minimalne. Spis je to na ruce a nedostatecnou vyletanost. Z meho pohledu :-D :-D neni potreba se nejak stresovat a muzes litat uplne cokoliv.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kope a 34 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz