Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 517 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 13.01.2016 19:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
VTjr píše:
Nechcem v tejto argumentácii pokračovať a urobiť tu z toho politickú diskusiu, takže na toto a podobné radšej bez komentára. 8)

Tu vôbec nejde o politiku. Zákony o letectve nepripravujú politici. A to že v Rusku niečo schvália je mi celkom fuk, pretože nie sú v únii ani ako súčasť ČR a SR kde lietam.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 13.01.2016 19:26 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2008
Příspěvky: 6902
Bydliště: Moravský kras ČR
LV píše:
Tu vôbec nejde o politiku. Zákony o letectve nepripravujú politici.


Ale schvalují je...

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.01.2016 1:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.4.2009
Příspěvky: 1314
LV píše:
Tu vôbec nejde o politiku. Zákony o letectve nepripravujú politici.


Žiaľ, ide. Tiež sa mi to nezdalo, tak som si to preklepol a skutočne išlo o politickú objednávku. Detaily však "na sklo" písať nemienim a navyše si myslím, že je to teraz už úplne bezpredmetné.

_________________
Take my love, take my land, take me where I cannot stand
I don't care, I'm still free, you can't take the sky from me...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.01.2016 10:52 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
Skor by som povedal, ze ten tz. Truc podnik si momentalne len nasiel tu spravnu strechu nad hlavou. A ze vznikol sa uz ani necudujem .
Myslim si , ze ten stary uz ani nevie kolko ma clenov.
On sa dostal v podstate do situacie, ked mu radovy clen bol vlastne na pritaz.
A este ma napadlo, ze teraz hadam dostanem sukr. Spravu, ze sa tomu nerozumiem ako sa tu stava zvykom. Nemyslim od spravcu.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 19.01.2016 17:43 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6889
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Nedalo mi aby som sa k tomu nevrátil, lebo som náhodou narazil na rozhovor so Zuzanou Fialovou
jozefbb píše:
VTjr
Neviem co sa cudujes ... Herec Kostelny ti moze povedat ako je to ked pri nom rachne na letisku bomba. ...

Takže neviem síce ako to vidí herec Kostelný, ale ako to vidí herečka Fialová, ktorá stála vedľa neho a bola zasiahnutá viac si môžeš vypočuť na tomto videu https://youtu.be/7oH1hjCfG9U.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 03.03.2016 16:32 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 10.1.2014
Příspěvky: 17
Bydliště: Trnava Hora
Pozdravujem všetkých modelárov na Slovensku. V mesiaci február prebehlo rokovanie medzi DÚ a zástupcami ZMOS. Čakal som na dodanie oficiálného zápisu, ale s tým sa DÚ ešte nepoponáhľal. Bola rozobratá situácia po vydaní Rozhodnutia: Kde DÚ informoval o vývoji riešenia tohoto problému ( bezmotorové lietadla...) na Europskej úrovni. Do vtedy neplánujú a ani nebudú meniť vydané rozhodnutie. Ďalej ale boli prediskutované podmienky lietania a bolo poukazané ( zo strany DÚ), že plošné stanovenie výšok, vzdialeností a ... nie je v poriadku, nakoľko každé letisko má svoje výškové a prekážkové roviny a t ď. Preto je potrebné považovať každé modelárske letisko ( plochu) za jedinečnú a samostatne posudzovať možnosti lietania...
Následne sme dostali na pripomienkovanie nový predpis pre vytváranie iných plôch ako sú letiská.
Jedná sa o to, že prevádzka malých športových lietadiel a LŠZ( leteckých špeciálnach zariadení ako sú paraglajdy, ultralajty, motorové rogala a..... nevyžaduje dodržanie všetkých predpisov pre stále letiska. DÚ nám ponúkol možnosť do tohoto predpisu dostať popis a postup schválenia takých plôch pre letecké modely. Predpokladal som, že Rada LM pod vedením p. Košťana sa aspoň teraz zobudí a začne čosi robiť ale .... Termín dodania podkladov sa blíži a na texte robím sám so skupinou modelárov z Liptova ( M. Žák).
Aby sa nemuseli rušiť plánované " modelárske dni" ( uvedené v kalendári ZMOS), bude DÚ prijatý dokument ( formulár) ktorým sa bude žiadať DÚ o schválenie takej akcie( obdoba Českého postupu).
Dokument som navrhol a DÚ ho predbežne schválil. Teraz som oslovil zopár modelárov ( nemám splnomocnenie ani potrebné kontakty osloviť všetky kluby a kontakty čo som dostal od ZMOS sa nedajú použiť) aby sa k nemu vyjadrili.
S Mirom Poliačkom ho prerábame do elektronickej podoby. Po jeho prijatí by mal byť uverejnený na stránkach DÚ SR ako i ZMOS. Po shválení" verejného letecko-modelárskeho podujatia" sa na lietanie nebudú vzťahovať podmienky a obmedzenia uvedené v rozhodnutí.
Pokiaľ by sa podarilo dohodnúť obsah pripravovaného predpisu pre modelárske letiska a plochy- schválením takej plochy by boli automaticky zrušené obmedzenia z rozhodnutia pre daný priestor.
Najpodstatnejšie je to, že bola nadviazaná spolupráca s DÚ a získali sme prísľub, že už nič , čo sa týka prevádzky modelov , nebude vydávané bez toho aby sa k tomu vyjadril ZMOS.
ZMOS zasa prisľubil, že udrží a zlepší organizovanosť modelárov aby mohol byť plnohodnotným garantom plynulej komunikácie DÚ so širokou modelárskou obcou.
18.4 ideme na knferenciu o využívaní vzdušného priestoru, počas nej sa má udiať aj diskúsia ohľadne pripravovaného predpisu podľa informácie, ktorúp som ziskal iba včera od DÚ SR.
Na otázky, prečo o tom píšem až teraz, odpovedám. Štatutári mlčia, ale modelári nespia. Nie je podstatné kto , ale čo vybaví.
LETU ZDAR MODELOM !!!
colonel


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 03.03.2016 18:34 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6889
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Ďakujeme za info. :)
Aspoň Vy sa snažíte a konáte, keď už Rada LM stále spí zimným spánkom. :(

Treba však špecifikovať aké podklady Vám máme dodať z jednotlivých klubov, aby sa nepremeškal ten termín predloženia podkladov do DÚ. Myslím, že mnohí aktívni členovia klubov (nielen na Liptove) radi pomôžu. Skutočne tu teraz nejde o zbieranie bodov a zásluh ale o dobro veci pre všetkých. :wink:
colonel píše:
Po schválení" verejného letecko-modelárskeho podujatia" sa na lietanie nebudú vzťahovať podmienky a obmedzenia uvedené v rozhodnutí.

A čo kolky? V rozhodnutí sa spomínalo 60€ za každú žiadosť - to predsa nie je maličkosť. :o

Ale je tu aj iná vec. Súťaže a hromadné akcie sú predsa len "vrcholom ľadovca" našej činnosti.
Na každú hodinu súťaženia treba trénovať 10 a viac hodín. Čo potom s tými tréningami? Tie robiť organizované - to pre väčšinu nestačí. Jednak by ich nemohlo byť veľa (na každý žiadosť, kolok a ak sa zoškaredí, tak zbytočne), plánujú sa zväčša "ad hoc" podľa momentálnych okolnosti a navyše väčšina z nás trénuje vtedy kedy to nám vyhovuje a kedy je práve to vhodné počasie. :roll:
Takže sa asi stále "mlčky" predpokladá, že tréningy zostanú poväčšine nelegálne. :mrgreen: Ale predpis v ktorom sa "mlčky" predpokladá jeho sústavné porušovanie (navyše takmer nepostihnuteľné) je od samého začiatku zlý. :x

O poletovaní neorganizovaných "modelárov" ani nehovorím. Často naviac absolútne neznalých a nezodpovedných. Dúfam, že DÚ si uvedomuje, že za nich nemôže žiadna naša organizácia niesť zodpovednosť. :|

Preto by sa možno mal hľadať spôsob ako urobiť predpisy tak, aby to každého donútilo sa aspoň trochu organizovať. Ryby sa síce tiež dajú chytať bez rybárskeho lístka (ryba predsa nevie či ju chytá pytliak alebo organizovaný rybár), napriek tomu pytliactvo je skôr okrajový problém. Prečo keď je to možné uregulovať v rybárstve, tak v modelárstve to "pytliactvo" priam kvitne, zatiaľ čo organizované legálne modelárstvo naopak postupne umiera. :roll: Podobný poriadok by sa predsa mal dať urobiť aj medzi modelármi.
Mnohým sa to možno nebude páčiť, ale ja si myslím, že toto by najlepšie vyriešilo povinné poistenie zodpovednosti prevádzky modelu. Malo by sa potom zo ZMoSu aj DÚ zatlačiť na poisťovne, aby ho dávali za výhodných podmienok organizovaným modelárom s platnou licenciou a naopak podstatne drahšie tým neorganizovaným. Vznikla by tak silná motivácia sa organizovať, a s tým by sa aj zdvihla znalostná a zodpovednostná úroveň tých začiatočníkov a rekreačných letcov. Model nie je hračka (to je napísané aj v každom návode k nemu), ale mnohí o tom nevedia, lebo im to nemá kto povedať a v návodoch tie state s bezpečnostnými upozorneniami preskakujú. Nehovoriac ak sú to návody v cudzích rečiach a modely kúpené cez e-šopy. Aspoň predajcovia v našich kamenných a internetových obchodoch by mali dostať za povinnosť na tieto veci upozorniť a dať kupujúcemu rovno formulár poistky (poisťovne by im za to mohli dať aj nejaké provízie, čim by ich tiež motivovali). Niekto povie, že to nestačí, lebo aj tak sa drvivá väčšina modelov sem dostane z HK a iných zahraničných e-šopov. To je síce pravda, ale aj tak je stále veľká šanca, že aj ten čo si niečo kúpi z HK, nakoniec skôr či neskôr do kamenného obchodu zavíta, keď si s niečím nebude môcť poradiť alebo keď mu niečo odíde. :wink:
A čo sa týka tej povinnej poistky - takto je to napríklad v susednom Rakúsku, kde bez poistky nesmie do vzduchu ani bublinolet. :P
colonel píše:
Pokiaľ by sa podarilo dohodnúť obsah pripravovaného predpisu pre modelárske letiska a plochy- schválením takej plochy by boli automaticky zrušené obmedzenia z rozhodnutia pre daný priestor.

To je asi jediná správna cesta - tam potom môžeme rekreačne lietať, trénovať a súťažiť legálne, bez obmedzení a bez dodatočnej administratívnej a finančnej záťaže. Ale problém budú mať zrejme modelári z niektorých lokalít (okolie BA, ZV a KE a iné), kde sú veľké vzájomne sa prelínajúce priestory CTR a TMA a kde prakticky neexistuje priestor v ktorom by sa dalo prevádzkovať modelárske letisko s rozumnými parametrami. :cry:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 04.03.2016 10:39 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 10.1.2014
Příspěvky: 17
Bydliště: Trnava Hora
Priznám sa, že poplatky som neriešil. No pre mňa je už posun v tom, že vôbec (DÚ SR) pripustil ísť aj proti svojmu rozhodnutiu. Bola to moja zásadná pripomienka k Rozhodnutiu- že neobsahuje ako, kto a komu môže udeliť výnimku, veď sme súčasťou FIA a organizujeme medzinárodne i národné súťaže a....
Uznanie možnosti získať výnimku je preto pre mňa iba prvým krokom, verím, že po nadefinovaní textácie predpisu sa situácia aspoň čiastočne zmení.
Čo sa týka spomínaných lokalít je to pravda len čiastočne, lebo veľký okruh CTR obsahuje rôzne pahorkatiny, údolička a lesy, ktoré sú síce v CTR ale sú obmedzované len v určitých výškach. Keď sa nám podarí presvedčiť orgány riadenia letovej prevádzky, že nám spravidla stačí pomyselná sploštená pologuľa kde v strede stojí pilot s RC súpravou a má rozmery H- 150 až 300m ( pre vetrone aj 400M) a polomer v horizonte postačuje 250 m na každú stranu ( celkom 5OOm), bude to cesta ako začať rokovania s Prevadzkovateľmi letísk a poskytovateľmi navigačných služieb na nich. To bude podmienka aby sme mohli takú plochu zriadiť a používať.
Že to bude podmienené povinnosťou vypýtať si povolenie? súhlas? od " veže" je asi každému jasné. Asi aj to, že nie všade, kde doterz litame budeme lietať aj zajtra. Ale teraz by som nepredbiehal. CTR je veľký ale nie celý pokrytý potrebou mať ho iba pre seba.
Čo sa týka organizovanosti a aktivít klubov, tu bude potrebné začať ich " zastrešujúcim orgánom" a tým je RADA LM .
Je toho viac, čo bude potrebné pomeniť, no toto verejné fórum asi nie je najvhodnejším priestorom, pre takú širokú debatu.
Má byť konferencia a potom aj asi voľby nových orgánov. Tu je priestor aby sa veci pohli dopredu.
colonel


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 04.03.2016 12:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
Drzim palce :wink:
A hlavne vymente manazera v cele Zmosu za modelara.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 05.03.2016 10:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
LV píše:
Drzim palce :wink:
A hlavne vymente manazera v cele Zmosu za modelara.

Mas pravdu, ale ako, ked preventivne neurobili ani kazdorocne vyhodnotenie modelara roka? Priznam sa, ze pri citani prispevku colonela musia skutocnemu modelarovi zvhnut oci , podla mna na akukolvek vymenu je uz aj neskoro. Poviem to naplno. Colonel je charizmaticky clovek , ktory by bol schopny dosiahnut slusneho vysledku pod paralelnym svazom / pozicia lm je tam stale volna/ . pouvazujte......Podla mna ani nie je nahoda , aby nebol za mesiac spracovany zapis zo stretnutia, respektivne nedoruceny obom stranam. Kolegovia , neburte sa teraz proti mne, cas hra proti nam , za chvilu je sezona, ale tempo nasvedcuje , ze len v telocvicniach. Podla mna som napisal, co vacsina z vas tusi, aj sa tu niekedy v naznakoch vyjadrila, ale stale sa najdu ludia, ktori si to nejako zo zotrvacnosti nechcu pripustit.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 05.03.2016 11:44 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 18.12.2006
Příspěvky: 482
Bydliště: Písek
jozefbb píše:
... preventivne neurobili ani kazdorocne vyhodnotenie modelara roka?

Jestli to ze zveřejněných zápisů dobře sleduji, tak k tomuto opatření přistoupili z ekonomických důvodů a s příslibem, že když se situace zlepší, vyhlásí to příště za dva roky naráz.

Dále hned na úvodní stránce zveřejnili částku, kterou jim pro letošek poskytlo ministerstvo. Není to žádná závratná suma, když se rozpočítá na pořádání soutěží a výjezdů reprezentace.

_________________
Z jihočeského Písku pozdravuje
Ladislav Douša (ladous)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 06.03.2016 15:57 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 10.1.2014
Příspěvky: 17
Bydliště: Trnava Hora
Každému pokusu o vytvorenie niečoho nového, by mala prechádzať snaha " ČESTNE" ukončiť to pred tým. Mám dojem a informácie, že tých pokusov bolo málo ak vôbec nejaký bol. Nechcem sa stavať do pozície obhajcu ZMOS-u, no ke potrebné si uvedomiť, že ten vznikol ako následnícka organizácia svojho predchodcu. Teda žiadna súbežná "KOEXISTENCIA" a podrývanie autority...
Netvrdím, ba prikláňam sa k názoru, že ZMOS si zaslúži ostrú a nekompromisnú kritiku, ale nie obchvatom obísť problémy a zadefinovať sa ako nikto, kto nemá medzinárodné uznanie, nie je členom FAI, nemá dohody akceptáciu od Slovenských leteckých združení (?), ani možnosť preukázať sa čímkoľvek ako partner naším štátnym orgánom, s ktorými je nevyhnutné viesť diskusiu a dialóg.
Jediné, čo sa dá takým postupom dosiahnuť je spochybnenie celej modelárskej komunity a odsúdiť ju do pozície, absolútneho ignorovania všetkými a vždy. Tak rozum do hrsti a riaďme sa nie emóciami ale rozumom. Máme , mate , a majú viacerí výhrady voči vedeniu Rady LM, vedeniu ZMOS?
Prosím, ale postupujme podľa nejakej logiky- dá sa zvolať mimoriadná konferencia, tak ju zvolajme a povedzme si, chceme zmenu a potom zo ctíme. Ale nie truc podniky s využitím nefunkčného zákona, keď stačí zopár podpisov a 66 Eurový kolok a mám svoj Zväz.
Uvedomujú si to všetci, ktorí doteraz buď nič neurobili alebo urobili kontrproduktívne veci???
Preto zostáva v platnosti moja " výzva"
M O D E L Á R I S L O V E N S K A S P O J M E S A
Alebo sa chceme opičiť po našich politikoch???
colonel





zväz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 07.03.2016 11:34 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6889
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Súhlasím. 8)
Treba reformovať ZMoS a nie zakladať paralelné trucpodniky. :!:
Nakoniec úroveň "nasratosti" členskej základne na súčasné vedenie je už taká vysoká, že keby napríklad aj organizátori tých paralelných trucpodnikov na sneme ZMoSu normálne kandidovali na funkcie, tak majú reálnu šancu byť zvolení. A potom môžu zmeniť ZMoS k obrazu, ktorý pokladajú za správny. Na rozdiel od veľkej či komunálnej politiky v prípade ZMoSu nejde o nejaké veľké "korytá" a štruktúra nie je príliš zložitá, takže dobrému vedeniu to zreformovať by nemalo dať príliš veľa práce a mohlo by sa to spraviť pomerne rýchlo. Len treba z klubov pritlačiť, aby sa čo najskôr zvolal ten snem a vo vedeniach klubov pouvažovať o schopných kandidátoch na funkcie. Takých, čo budú naozaj čestní a schopní - nie všehoschopní. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 07.03.2016 14:19 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 10.1.2014
Příspěvky: 17
Bydliště: Trnava Hora
Iba jednú, zato však podstatnú výhradu k Tvojmu návrhu- O tom ako má vyzerať ZMOS, čo má robiť, s kým rokovať atď. - v žiadnom prípade nemôže rozhodnúť nikto okrem delegátov modelárov, ktorý budú mať mandát na prijatie takých vecí.
Takže veta :"A Potom môžu zmeniť ZMOS k obrazu, ktorý pokladajú za správny" , je veľmi nadsadená a nereálna. Nové vedenie môže dostať akurát mandát.
Kandidovať by mohli, keď predstúpia s programom, ktorý bude dobrý a reálny potom nech ich zvolia.
Zatiaľ som nevidel nič, čo by naznačovalo, že majú nejaký plán, program či reálne ciele. Ich stránka je iba veľkou nástenkou o neexistujúcom stave a dosť pofidérna predstava ako tie (aspoň) ciele, ktoré si tam dali splniť, keď akcie pre veľké rakety ani veľké lietadla a ...... nemajú oporu v povolených podmienkach . A pokiaľ viem oni tak maximálne jednajú so samosprávou na Východe republiky.
Ale keď prídu s dobrým programom, reálnou víziou potom sa na nich začnem pozerať inak.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 07.03.2016 14:44 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6889
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Ja som to aj tak myslel, len som sa možno trochu zle vyjadril. :oops:
Samozrejme, že bez dobrého programu by ich asi nik nevolil. A zmeniť ZMoS - takisto na základe získaného mandátu a v súlade s prianím väčšiny členstva :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 517 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz