Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 87 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Historie modelareni
PříspěvekNapsal: čtv 14.05.2009 8:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.5.2009
Příspěvky: 550
zdravim, tak me tak napadlo, ze by sme trochu mohli zavzpominat, kdo na jakym letadle zacinal a kdo ma nejake zazitky s historie:-)

ja sem zacinal diky otcovi uz asi v cca 12 letech cca rok 1985..
diky modelareni se muj otec rozved po 25 letech manzelstvi, jelikoz si dovolil koupit vysilacku T6AM27 modelu :D za nehorazne penize v te dobe tusim 2.700.- prijimac cca 1.700.- a serva Acoms, Futaba po 500.- a jeste sme ji asi 2 mesice shaneli ,az nekde snad v Rakovniku sme ji sehnali :D
Stavebnice v te dobe nebyli, nebo bylo jich par a byli drahy, takze se modely museli stavet podle vykresu a balsy, ktera byla taky nedostatkove zbozi.
Jako prvni model sme meli Danu, volny vetron , takova A2, pak prislo na radu Ucko, takze prvni spalovak detonak MK-17 ruske vyroby oranzova hlava :D sel nastartovat jenom v nedeli po obede :D a model Moskyt, pak Bazant :D
Pak prisel na radu motor Brno MVVS 2.5 zhavik a prvni model na radio, jeste amatersky, tusim ze se jmenoval Miky s polystyrenovym kridlem.
No a pak prisel slagr Enya 3.2 a model QB a u toho sme zustali dlouho, jelikoz sme meli asi 3 , jelikoz sme porad bourali..
Jeste si vzpominam, ze sme meli motory TONO 5.6, ten byl hroznej a taky Radugu ruskou 7 cm3, to byl v te dobe nejvetsi motor co se dal sehnat, ten vybehnul z kazdeho loze kvuli vybracim :D
Moje tenkrat prvni ero s kridelkama byl Simplex, byl hrozne hodnej, kridlo do V, takze parada. Pak prislo na radu kridlo rovne s rychlim profilem a to byl Pony, mala tezka fosna, co nemela ovladanou smerovku :D ale umel vykrut :D coz tenkrat byl pomalu vrchol obratu.
atd.atd...to bych mohl psat jeste toho furu..


Naposledy upravil patty111 dne čtv 14.05.2009 9:37, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14.05.2009 9:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.11.2008
Příspěvky: 2374
Bydliště: Někde na okraji Mléčné dráhy, kousíček za Alfa Centauri. A tam někde je Lounsko
Obrázky: 0
Jo Danu jsem s bráchou měl taky, kterou nám postavil otec někdy mezi rokem 70 - 80. Pak sám jsem postavil Pinto z kterého jsem časem udělal dvojplocha. Moc nelítal. Pak nějakej ten Komár. Pak jsem se vrhnul na plastiku a ta mě kolem 19 roku přestala bavit.
A před rokem jsem vlítnul na rc...

_________________
Co neubrzdíš neukecáš.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14.05.2009 9:49 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2003
Příspěvky: 50
Bydliště: Hodonín, ČR
Něco z historie modelaření je na
http://www.modelar.org/?cube=text&c=historie


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: vzpomínky
PříspěvekNapsal: čtv 14.05.2009 9:55 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 11.2.2008
Příspěvky: 143
No, když vzpomínky, tak jo. Začátkem 80. let - to byly hlavně házedla, volný větroně A1, A2, s tím jsme jezdili snad každou sobotu na soutěže. A pak taky upoutanci. Jo a MK17 byl pohodovej motor, nám běhal často i ve všední dny :-). Ale MVVS 1,5 byla lepší, ale zase moc nevydržela. No a "Tonda" TONO taky nebyl v tý tehdejší bídě špatnej. 5,6 to už byl pro nás velkej motor.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14.05.2009 10:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.5.2009
Příspěvky: 550
jj s detonakama byla sranda, ja si pamatuju jeste na takovej malickatej moturek, jmenoval se COX cca 1cm3 tusim, ten mel dokonce i starter :D
takovou pruzinku co se natahla proti chodu motoru, jako pero a pak to melo jako chytnout :D
MVVS byli na svoji dobu vyborny motory, ja mel 2.5 a ta mela tocky jako blazen:-), vyfuk dozadu..jj parada...ta mela slak :D ale brzy se vybehali, ale japonsky Enye se taky vybehavali brzy..a pak jeste byli preci OS MAX, ty byli taky dobry.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14.05.2009 10:29 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 19.12.2005
Příspěvky: 170
Hezky vzpomínejte. Mě k modelaření přivedl M.K.Moučka kolem jehož obchodu na Vinohradech jsem chodil a občas i nějakou korunu utratil. To už je ale velmi dávno.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14.05.2009 10:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.5.2009
Příspěvky: 550
ja pamatuju akorat DTM na Narodni :D , tam to byl pro me raj modelarskej...to byl kram jako blazen, ale taky meli h...o, jenom pro znamy a pak Hnizdila s Evropsky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14.05.2009 10:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.11.2005
Příspěvky: 5337
Obrázky: 0
prosek píše:
Hezky vzpomínejte. Mě k modelaření přivedl M.K.Moučka kolem jehož obchodu na Vinohradech jsem chodil a občas i nějakou korunu utratil. To už je ale velmi dávno.


A bylo to před anebo po válce :D

_________________
http://ar1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14.05.2009 11:20 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 15.11.2008
Příspěvky: 391
Bydliště: Kladno
a po které válce :D :D :D :D :D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14.05.2009 12:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.3.2007
Příspěvky: 1946
Bydliště: Sokolov
Obrázky: 6
já jsem začal celkem nedávno cca 16 let nejdřív plastikáče ale ty moc nelítaly tak jsem přešel na házedla na těch ujíždím dodnes,jednou na modelářský výstavě jsem viděl v akci účko to mi stašně učarovalo tak jsem šel do něj byl to model martin nejdřív lítal z mk 17 to mu moc nešlo tak přišel junior 2 nejdřív detonační verzy pak se mi povedlo sehnat žhavícího juniora toho mám dodnes ve zlínu 50 samozdřejmě jako upoutance.Pak taky byl jeden pokus o vírníka na tono 3,5 to byl nářez.a teď se snažím vrátit ke kořenům pokuším se postavit ppořádnýho gumáčky do pokojíčku,gumáčky mi nikdy nelítaly tak jak jsem to viděl na soutěžích, snad až na OTU od igry to byl jedinej můj gumák kterej chodil jak má.Jo a ještě jsem si vzpoměl na nádhernou kategorii A1 to jsem měl obě andulky jak jedničku tak dvojku, to byla taky paráda :-)

_________________
MK Katoda Sokolov :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14.05.2009 15:31 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 16.4.2009
Příspěvky: 307
Bydliště: Černíkovice RK
Já pamatuju jako kluk tátu když modelařil. V garáži visel parádní 4melák o rozpětí cca 1,8 metru. Na půdě měl svůj koutek, kde měl dva větroně a vybavení. To bohužel padlo když jsem jako kluk ten dům zapálil :( Dodnes mě to mrzí, protože po tom se z táty stal modelář teoretik. Stavěl v té době nový dům a každá koruna se nejmíń pětkrát otočila, takže si kupoval jen modeláře a chodil se dívat jak lítají ostatní. Po tom začal stavět 2 metry dlouhého Bismarcka. trup z laminátu, paluba dřevěná a nástavby z mosazi. Moc hezké, ale po revoluci už na to nebyl čas. Takže je to pořád rozdělané v dílně:( Nechal se slyšet že to prý dodělá v penzi. Máme ještě doma OS maxe a tu MK-17, kterou chtěl tatík předělat na žhavíka, plány a bižuterii. Když mi bylo tak 11 tak se mnou postavil Marabu, pak Mikiho a nějaký ty gumáky. Žádné RC. no a potom už jen plastikové modelářství. Nedávno jsem koupil ES a jemu sky lady, tak snad zase začne :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14.05.2009 16:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.10.2008
Příspěvky: 1708
Bydliště: Praha Kunratice
Ja jsem zacinal jako malej nekdy zacatkem 80. let v modelarskym krouzku - ale vydrzel jsem tam asi jen dva roky, nebavilo me to. U stropu tam visely nadherny veliky era, nejaky vetron, letajici clun a tak a ja chtel taky stavet neco takoveho ale porad dokola jsme delali jenom hazedla. Navic jsme vzdycky jedno delali ve dvou a pak se slo na soutez a tam s nim soutezil starsi a zkusenejsi z dvojce, coz sem ja nikdy nebyl a tak jsem jenom koukal a nebo dostal nejake defaultni letadlo, vlastni vytvor jsem za ty dva roky nemel moznost si na soutezi hodit ani jednou. Tak me to strasne zklamalo a v krouzku jsem skoncil, nasi mi ale aspon kupovali stavebnice - mel sem co si pamatuju Marabu, Andulu, pak Messengera na Co2. Pak se mi dostal do ruky mvvs 1,5D a ten sem nikdy nerozbehal, za cele prazdniny sem z nej nedostal vic nez tak cca 3-4 vteriny chodu, takze velike zklamani. Pak jsem se zacal venovat yachtingu, navic doma se moc stavet nedalo, mama trvala na perfektnim poradku a asepticke cistote, coz bylo s mojim stavenim neslucitelny... k modelareni jsem se vratil asi az pred tremi lety kdyz jsem najednou zjistil, ze kdyz mam vlastni, i kdyz mrnavy byt a nejake penize se taky najdou, tak ze vlastne modelareni nic nebrani... behem te doby co sem nemodelaril jsem ale modelareni porad s kamarady trochu sledoval, pamatuju si treba na prvni zvesti o modelech pohanenych elektromotorem, jmeno Mabuchi melo pro nas uplne mysticky zvuk...

_________________
Nejlépe to nosí nad hlavou a ještě ke všemu směrem do slunce.
Nejlepší investice jsou peníze vyhozené do vzduchu.
Žádný učený ještě z nebe nespadl.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14.05.2009 17:34 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 15.11.2008
Příspěvky: 391
Bydliště: Kladno
já jsem měl začátky v 80. letech a stěžejní modely byly hlavně ze stavebnic,protože tam bylo většinou všechno,co bylo potřeba a odpadaly starosti se sháněním materiálu,což býval problém (původně jsem z vesnice) , ale hromada volňásků mi ulítla , tak to bylo vždycky takové částečné zklamání :D a RC souprava Modela T4FM27 byla dokonalá :D :D :D , ostatně,mám jí schovanou dosud,na památku :D :D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14.05.2009 17:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.10.2008
Příspěvky: 1708
Bydliště: Praha Kunratice
shanelo se spatne, ale DTM na Narodni tride - to byl raj... ja sem delal i kity a kdyz privezli vzdycky zasilku od Revellu apod. tak sem tam vydrzel hodiny se koukat... nebo to nadseni kdyz clovek vystal frontu na balzu a sehnal i spravnou tloustku...

_________________
Nejlépe to nosí nad hlavou a ještě ke všemu směrem do slunce.
Nejlepší investice jsou peníze vyhozené do vzduchu.
Žádný učený ještě z nebe nespadl.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14.05.2009 19:18 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 19.12.2005
Příspěvky: 170
AR1 i Radek, nebojte se to bylo až poté druhé. Na Piávě jsem nebyl.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 87 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz