Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pravěk RC modelářství - Videa
PříspěvekNapsal: sob 24.10.2020 8:56 
Mazák
Mazák

hrst píše:
Průřez historii ČS modelářství okem Československých filmových týdeníků a televizního zpravodajství

https://www.ceskatelevize.cz/porady/101 ... 058210021/

Nádhera...

PříspěvekNapsal: úte 23.02.2021 11:47 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Díky za každé videjko!!! I za toto vlákno, které bych rád "přikrmil".

Takže z jiného vlákna viz viewtopic.php?t=89572&ad=4&side=left&view=unread#unread
- odkaz na taky jeden z pořadu HZČ v mé galerii (je najitelný i ke stažení...), kde se modely taky z počátku pořadu zabývají, taky hezký... (modely, větroně, Raná).

https://photos.app.goo.gl/8SmNeXWa1JdgXLb68

A celkově mě už před časem napadlo, když jsem upoután na COVID lůžko s ovladačem na nedosah koukal na starý film Veronika, prostě Nika, kde její brácha s kamarádem průběžně lepí Démanta 800 (a visí tam i jiné modely), pak jdou lítat a Nika mu ho rozšlape - a pak mu dá novou stavebnici... (která se zrovna dražila na Aukru za ranec !) :

pojďme společně zavzpomínat na televizní inscenace, filmy, seriály, kde se více či méně mihnou modely, modeláři, nebo jen visí modely apod.!

- ať už to je třeba ten zmíněný film viz https://www.csfd.cz/film/208137-veronik ... a/prehled/
- nebo třeba Zapomenuté světlo ( https://www.csfd.cz/film/6683-zapomenut ... o/prehled/ ), kde funkcionář létá v kostele s pokojákem.

A vykašleme se na hodnocení jejich kvality, pachuť či patos, poplatnost filmů době, politické situaci či agitaci - pátrejme spíš po jiném (třeba kdo toho pokojáka stavěl? Kdo ho asi natočil a strčil herci do rukou, neví se náhodou ?).

Možná to ale pravda zajímá jen mě, i že třeba v jednom díle seriálu ČT "Vyprávěj" lepí mladej Dvořák model ERO. A víte, kdo ten model vlastně postavil a do filmu v kostře dodal? Já jo, a posadilo mě to na prdel :-) ale už nevím, který to byl bohužel díl (netušíte?) a asi tu nikdo nezjistí, kde a jak model skončil...

Rád bych i s vaší pomocí (prakticky už "pamětníků", bo moje děti se všemu takovému smějí, i když už to není ČB - jen to není FullHD s 3D efekty) vytvořil nějakou databázi - seznam filmů, které se modelařiny třebas jen takto dotknou (a případně k tomuto tyto detaily a historiky přidával).
Ono přiznejme si - obyčejně si obyčejný člověk modelu ve filmu ani nevšimne - ale nevím jak vás, mě vždycky kopne do očí, i když vidím jenom kus směrovky! A viset kus směrovky v takovém seriálu "Tak jde čas", koukám snad jak de.il na všechny díly, abych jen zjistil, CO TO JE ZA MODEL :D

Buď v tomto, nebo jiném vlákně - jak libo, s požehnáním admina... Zdraví pamětník Bayeux

PříspěvekNapsal: úte 23.02.2021 12:19 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Nevím, nakolik je to pravěk (a nakolik je pro vás zajímavé dění v minimaketách venku i v hale).

Ale díky I.Červenkovi, který už v 90tých létech hojně natáčel na minimaketářských akcích, a díky I.Horníčkovi, který videa zpracoval s jeho souhlasem na YT, máme možnost nahlédnout na akce a soutěže třeba od roku např. 1991. Kolikrát já na tohle koukal na videokazetách, jako inspiraci a kulisu to měl při stavění! I jsem tam viděl mladého kluka ne nepodobného sobě kdysi...

Kanál viz https://www.youtube.com/channel/UCB9mej ... cVA/videos (vyberte si ta starší videa, pokud chcete).

Na záběrech najdete spoustu stále aktivních minimaketářů, stejně jako legend - za mnohé jmenuju Ing.Štefana Gašparína s Františkem Bártou, team snových a nedostižitelných modelů. Mirek Rohlena, Zdeněk Raška...
Nebo počátky firmy Potensky a užití RC v minimaketách - od pípáků CETO přes kniplovou vysílačku CETO, až po slow-fly výbavu v prvních RC minimaketách. Zavzpomínat jde i na Modela Březinka nebo pana Zdeňka Podušku a jeho FSK, kteří na Medlánky jezdívali prodávat v rámci Openscale...

Naposledy upravil Bayeux dne úte 23.02.2021 12:42, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: úte 23.02.2021 12:29 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Mno a z místních leteckých dnů, které jako kluk pamatuju, jsem našel videa z Rovenska (u Zábřeha, okr.Šumperk), na kterých mimo jiné uvidíte (1984 - začátek) pana Josefa Morávka s jeho modelem Z-11 (kdo neví - jeden z prvních či nejznámějších RC modelů v Československu).
Pan Morávek pocházel odsud ze Zábřeha, ale musím upřesnit: na videu nelétá první originál - model Z-11, ale jeho druhý (mírně zmenšený) exemplář stavěný autorem, ovládaný už moderní RC soupravou, s novodobým motorem /s řízenými otáčkami/.
Originál model už byl tou dobou v bezpečí (a dnes je uložený i s RC soupravou BOHUŽEL JEN v depozitu Technického muzea v Brně).

Přesto ty záběry p.Morávka mají (snad nejen pro mě) velkou hodnotu !

1984

Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
1985

1986

Mno a na kanálu uživatele jsou i další "poklady" (mě dostaly třeba F1E v Králíkách).
Ale pravda - osloví to asi spíše lokálně a takových videí je mnoho - ale tu Z-11 skoukněte :wink:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3