Switch to full style
Motory, gyra, serva, regulátory, stabilizátory, ale i ložiska a jiné obecné technické problémy
Odeslat odpověď

Napnutí řemínku u heli

sob 03.11.2018 14:31

Ahoj všichni,
Řeším napnutí řemínku (náhon ocasnmí vrtulky) u helikoptéry (velikost 500, tj. Devil 505, Goblin 500 apod).
Je nějaká zásada, jak moc má být řemínek napnutý? Teď jsem ho napnul opravdu hodně, a výsledek je, že vrtule se nedotáčí po vypnutí motoru (na volnoběžku) tak snadno a dlouho, jako když je řemínek napnutý hodně. (Z kardanovéh náhonu jsem zvyklý, že se vrtule dotáčí hooodně dlouho... Jak je to u řemínkvých heli?
Když bude řemínek napnutý málo, bude kmitat v trubce, což bude způsobovat nechtěné vibrace, když bude napnutý moc, počítám že bude více namáhaný mootor, ložiska atd.
Jak napínáte řemínek vy?
Děkuju za názory!

Re: Napnutí řemínku u heli

sob 03.11.2018 17:14

Ahoj, já mám všechny heli s řemínkem a na tvou otázku těžko odpovědět. Nemám žádný siloměr, abych dal přesné hodnoty prohnutí řemínku.
Prostě je to o citu. Jak píšeš, moc napnutý není dobře, pokud je málo, tak plancá. Musíš najít ten střed. Aspoň taková malá pomůcka která mi ze začátku pomáhala. Sundej hlavní listy a zkoušej povolovat a roztáčet na letové otáčky dokud nebude plandat. Pak mírně přitáhnout.
Někdy po 30ti startech, když si vše sedne znovu mírně přitáhnout a tak už to zůstane.

Jo a nikdy jsem neřešil napínání - doladění léto - zima kuli roztažnosti. (lítám i v zimě do -5°C, pokud je sluníčko). Na napínání už nešahám.

Re: Napnutí řemínku u heli

sob 03.11.2018 20:13

Trochu jsem řemínek povolil, listy se točí o poznání lehčeji. Holt je to asi o experimentování, musí se najít kompromis. V tomto se mi více líbí kardan, tam se nastaí malá vůle v zubech a je jisté že je to správně.

Re: Napnutí řemínku u heli

sob 03.11.2018 20:50

To dáš, ten kompromis najdeš. A příště už to napneš na poprvé bez experimentování.
Ať ti Devil 505 dělá radost.

Re: Napnutí řemínku u heli

sob 03.11.2018 21:02

Díky za podporu. Mrkni sem, co jsem na Devila navlíknul :D
(Poslední dobou jsem - stále ještě s kapotáží "Slepice" - trénoval maketové létání.)
Slepice.jpg

Re: Napnutí řemínku u heli

ned 04.11.2018 20:16

každý ma jiny způsob :mrgreen:
ja například dělám tak že dam baterku na kterou litam a to je (6S 5000mAh) do Goblina 500 držím ho za ocasní domeček dvěma prsty a utáhnu ho,
A tak mam akorát napnuty řemen no a po par letech zase zkontroluješ napnuti prstem
a motor nenapinam vůbec jsou tam pružiny a to stači jinak můžeš odrovnat hřídel na motoru a ložiska

Re: Napnutí řemínku u heli

ned 04.11.2018 20:27

Díky moc za konkrétní údaj, to je pěkná metoda. Tak to mám napnuté moc. Podle toho, jak jsem za to tahal, tak to mám nejméně dvoj-trojnásobnou silou. Já mám asi zbytečnou hrůzu z mlácení povolehého řemínku.
Jdu to taky pověsit, jak se to bude chovat.

Edit: Tak jsem to povolil, pouze na to zavěšení (baterku mám pouze 4Ah, ale zase mi na tom visí maketa, celkem heli váží 3,5 kg. Ejhle, už se mi listy dotáčí podstatně delší dobu, tak bych si to představoval - skoro jako kardan. A i to vypadá že se to celé točí lehčeji.
Naposledy upravil Woita dne ned 04.11.2018 20:34, celkově upraveno 1

Re: Napnutí řemínku u heli

ned 04.11.2018 20:34

jasně žadne nasili :lol: :lol: :lol:
jo a jestli maš ten napinak tak ho hod do koše :!: zkusil jsem ho a řemínek z toho vyskoči a pruser je na světě
download/file.php?id=88617&mode=view

Re: Napnutí řemínku u heli

ned 04.11.2018 20:40

No ten napínák mám, a zase jiní si ho chválí. Tak nevím... Už jsem s ním lítal několik desítek letů a zatím nevyskočil. Otázka je, jestli se to nestane později, to by nastala mela.
Pravda že jsou v tom dvě maličká (opravdu maličká) ložiska, a ty se musí chudáci vrtět o sto šest. Hned jak mi napínák přišel, tak jsem je pro sichr vyměnil za japonská.

Re: Napnutí řemínku u heli

ned 04.11.2018 20:45

zkusil jsem to a druhy let řemen šel bokem :evil:
jak jsi měl hodně naply tak ok
ale teď bacha
P.S. napinak musi mit pero a toto je jen vodici kladka :x

Re: Napnutí řemínku u heli

ned 04.11.2018 21:21

Ano souhlas, není to napínák, nazývají to "usměrňovač". Tlačí to odchozí stranu řemenu (která má tendenci plandat) blíže ke středu trubky). Jako nápad to zní dobře, otázka je, jestli to fakt může vypadnout. Tobě se to stalo, a to je vážná věc.
Odeslat odpověď