Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení listů helikoptér
PříspěvekNapsal: ned 23.09.2018 11:44 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2007
Příspěvky: 6689
Bydliště: Berounsko
Vibrace samotne hlavy se daji krasne merit bezpadlem, kdyz to bezpadlo umi. Pokud je vsechno rovne, tak jsem se jeste nesetkal s hlavou ktera by dovazovani potrebovala. Pokud je neco spatne vyrobene, nebo krive, vyvazeni uz to nespravi.
Listy vazim stejne jako ty. Ziletka a vaha. A to i treba na petilistu. System porad stejny jen daleko vetsi opruz.
A teziste listu ? Pokud mas jen jeden list, teziste nejspise nehraje zvlastni roli. Potrebujes jen staticky dovazenou druhou stranu. Pokud ale mas dva a vice listu, rozdilne teziste se uz projevi. Nezapominej, ze list ma moznost pohybu v zavesu. A to jak svisle (tlumici gumy), tak vodorovne (na sroubu). Jako uplny laik si to predstavuji tak, ze cim dale je teziste od korene listu, tim je list v otackach jakoby tvrdsi. Mene ochotne reaguje na zmeny v rizeni. I proto maji listy treba na rychlostni letani teziste dale od korene. Pokud bude teziste u listu rozdilne, bude se menit stopa listu v ruznem zatizeni. Takze zase vibrace. Ruzna vaha listu ti zpusobi vibrace ve vodorovne rovine, ruzne teziste ti zpusobi vibrace ve svisle rovine.

_________________
Bell 206, Mi-8, nejaka letadla, Jeti DS-16


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení listů helikoptér
PříspěvekNapsal: ned 23.09.2018 22:01 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.3.2015
Příspěvky: 449
Bydliště: Košice, SR
O správaní sa listov pri rôznych polohách ťažiska sa hovorí v úplne poslednej kapitole na záverečných stranách textov, na ktoré dal odkaz zdzd
zdzd píše:
..... o tom co, jak a proč list dělá
https://uloz.to/!lfNtSdfwZL8r/colinmill-cz-zip


Aj Troll píše o tejto téme:
viewtopic.php?f=102&t=57052&p=965410&hilit=listy#p965389


Woita, ďakujem za pochvalu, ale to všetko Inventor, ja som len urobil model.

A pre inšpiráciu:
Příloha:
vyvrotl01.jpg
vyvrotl01.jpg
[ 157.04 KiB | Zobrazeno 3384 krát ]

http://www.4k.sk/rc/rc-rotoraky.htm#vyvazl


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení listů helikoptér
PříspěvekNapsal: pon 24.09.2018 7:20 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 3.6.2014
Příspěvky: 83
Bydliště: Žilina
Ja vyvažujem už iba dynamicky podľa FBL jednotky, staticky to z mojich skúseností nemá význam. Zrovna včera som dovažoval karbónové zadné listy na protosovi, v podstate to isté dováženie ako na origináloch, váha listov v páre bola rovnaká. Nie je ani ohnutá oska, ani unášač. V spiritovi som to dynamickým dováženim na smerovke dal z 11% a na stupnici 50 na 3-4% a na stupnici na 10 jednotiek, čo nie je na protos zlé. Ešte dodám, že statickým spôsobom som to nikdy dobre nevyvážil. Pri určitých otáčkach vznikali aj rezonančné frekvencie. Jednoducho dynamické vyvažovanie je pre mňa číslo 1, TOP.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení listů helikoptér
PříspěvekNapsal: pon 24.09.2018 10:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2007
Příspěvky: 6689
Bydliště: Berounsko
Vrtulka je jasna, tam se to dela krasne. Sice je to systemem pokus/omyl, protoze nevis ktera strana chce zavazi, ale da se to vyvazit. Taky to tak delam. Ale, abych se priznal, asi jsem velkej posera takhle vyvazovat rotor s listy 800+mm. :wink:
Kdyz pises, ze uz jinak nez dynamicky nevyvazujes, mohl by jsi se rozepsat jak vyvazujes dynamicky rotor ? Celou proceduru vcetne urceni teziste listu ? Moc rad se priucim. Fakt me to zajima.

_________________
Bell 206, Mi-8, nejaka letadla, Jeti DS-16


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení listů helikoptér
PříspěvekNapsal: pon 24.09.2018 11:11 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 3.6.2014
Příspěvky: 83
Bydliště: Žilina
Aj hlavný rotor takto vyvažujem v záhrade asi 7 metrov od vrtuľníku, nevidím v tom problém. Keď odvážim listy a sú rovnaké, tak to dovažujem iba dynamicky, pádlo mi najlepšie ukáže, ktoré vyvažovanie je lepšie. Samozrejme, že pásku nelepím na koniec listu, zmeranie ťažiska tu nebudem rozpisovať, nepíšem si s malými škôlkarmi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení listů helikoptér
PříspěvekNapsal: čtv 27.09.2018 11:13 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 3.6.2014
Příspěvky: 83
Bydliště: Žilina
Tak dal som si dnes námahu a rozobral som dynamicky vyvážené hlavné listy. Vyvážený bol o 0.1g ťažší a na vyvažovačke to naklápalo na stranu tohto ťažšieho listu, čiže keby som to vyvážil staticky, tak FBL jednotka by krásne ukázala, ako som to vyvážil, čiže na vyvažovačke nafigu. Samozrejme osky sú rovné aj ložiská dobré.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení listů helikoptér
PříspěvekNapsal: čtv 27.09.2018 18:09 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Když tady mluvíme o dynamickém vyvážení, znamená to, že jsou vyvážené při rotaci? Tj. na nějaké rotační vyvažovačce, něco jako když se vyvažují kola v pneuservisu?

Mě dnes přišly krásné listy SAB TB. Převážil jsem je na váze, jeden byl o 0,2g těžší.
Tak jsem vzal samolepku 0,2g těžkou a nalepil na lehčí list, do takového místa, aby oba listy měly těžiště stejně. Výsledek je ten, že oba listy mají na 10 mg stejnou hmotnost a mají přesně stejné těžiště (v rámci rozlišení žiletkové metody). Tohle považuju za statické vyvážení a myslím, že je to dobře.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení listů helikoptér
PříspěvekNapsal: čtv 27.09.2018 21:19 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 6.5.2004
Příspěvky: 162
Bydliště: Hradec Králové
Ano přesně tak,dynamické vyvážení je za letu jako to děláme na skutečných heli tj track,balance ,lead lag.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vyvážení listů helikoptér
PříspěvekNapsal: pát 28.09.2018 6:22 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 3.6.2014
Příspěvky: 83
Bydliště: Žilina
Woita píše:
Když tady mluvíme o dynamickém vyvážení, znamená to, že jsou vyvážené při rotaci? Tj. na nějaké rotační vyvažovačce, něco jako když se vyvažují kola v pneuservisu?

Mě dnes přišly krásné listy SAB TB. Převážil jsem je na váze, jeden byl o 0,2g těžší.
Tak jsem vzal samolepku 0,2g těžkou a nalepil na lehčí list, do takového místa, aby oba listy měly těžiště stejně. Výsledek je ten, že oba listy mají na 10 mg stejnou hmotnost a mají přesně stejné těžiště (v rámci rozlišení žiletkové metody). Tohle považuju za statické vyvážení a myslím, že je to dobře.


Na rc vrtuľníku sa dá dynamicky vyvažovať priamo na rotore v spojení s fbl jednotkou, ktorá vie merať vibrácie ako Spirit, ktorý používam. Robím to v tráve pri 0 nábehu listov a pracovných otáčkach. To statické vyváženie by sa mohlo zdať logicky v poriadku, ale v skutočnosti je to vyváženie nahrubo, ktoré ukáže kontrola vibráci v ose krídelok. Samozrejme, že sa môže človek trafiť a bude to dobré.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz