Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Přijímač S8R do heli?
PříspěvekNapsal: úte 07.03.2023 11:41 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2010
Příspěvky: 142
Bydliště: Ostrava Poruba
Obrázky: 0
Ahoj,

jak jsem psal v jiném vlákně.
Pořídil jsem si Funkoptera od Multiplexu - starou vykopávku, co podle mnohých neumí létat :-)
Začínám se v tom rýpat a zjistil jsem, že origo gyro reguluje jen podle svislé osy.
Protože se Funkopter ovládá jako plošník :
Klonění, bočení, směrovka a otáčkami motoru stoupání, napadlo mne stabilizovat let stejně jako plošník, za použití přijímače se stabilizací - S8R.
Co si o tom myslíte?

Díkes Supan


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Přijímač S8R do heli?
PříspěvekNapsal: stř 08.03.2023 9:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7119
Bydliště: Vsetín
Já bych to zkusil ;-)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přijímač S8R do heli?
PříspěvekNapsal: stř 08.03.2023 10:32 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2010
Příspěvky: 142
Bydliště: Ostrava Poruba
Obrázky: 0
blesk píše:
Já bych to zkusil ;-)


:lol: děkuji za radu. :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přijímač S8R do heli?
PříspěvekNapsal: stř 08.03.2023 10:36 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2010
Příspěvky: 142
Bydliště: Ostrava Poruba
Obrázky: 0
Zřejmě na to musím jinak.

Tak tedy, jaké nároky jsou kladeny na stabilizační jednotky pro heliny?
Z jakého důvodu jsou některé lepší a některé raději nepoužít?
Jaké typy gyra používáte ve svých strojích a v jakých?

Z odpovědi na tyto otázky se už dá vyanalyzovat nějaký moudro.

Tak díky předem.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přijímač S8R do heli?
PříspěvekNapsal: stř 08.03.2023 11:44 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
supan píše:
Zřejmě na to musím jinak.



Ta helina má mechanickou stabilizaci. Pokud nefunguje správně, je potřeba vyřešit jí a ne tam přidávat elektronickou stabilizaci, aby se hádaly.

Takže jinak, co máš za problém? Asi u toho by se mělo začít.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přijímač S8R do heli?
PříspěvekNapsal: stř 08.03.2023 17:56 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2010
Příspěvky: 142
Bydliště: Ostrava Poruba
Obrázky: 0
dudaj píše:

Ta helina má mechanickou stabilizaci. Pokud nefunguje správně, je potřeba vyřešit jí a ne tam přidávat elektronickou stabilizaci, aby se hádaly.

Takže jinak, co máš za problém? Asi u toho by se mělo začít.


Ahoj,

prozatím nemám problém žádný. Neboť se prozatím trapím na SIMU.
Snažím se být o krok napřed v pochopení toho systému a případně ho vylepšit.
Protože ty Funkoptery opravdu moc často padaly. Jestli na ruce, seřízení..dnes těžko říct.
Na SIMU mi dělá problém zůstat přímo ve visu.
A to i přesto že:
Mám křivku plynu jak poradil přikrylm download/file.php?id=120186&mode=view
Mám
nastavovací zisk gyra ocasu a i Expa na klonění a klopení.
Tím tříosým gyrem bych pomohl rukám v těch dvou zbývajících osách.
Jasně chce to i více cviku....
S příjímači S8R mám velmí dobré zkušenosti z letadel.
Viz:https://www.youtube.com/watch?v=Mms_5LG-Kw4

Vylepšit to zvažuji, protože vycházím z poznatku, že když se ty Funkoptery nedochovaly a jsou k ním jen negativní reference a prostě padaly a padaly tak je prostor pro zlepšení. Protože třeba takovy Easy Star lítá už 4 verzi.

Ale dříve než tam něco nacpu, tak se snažím pochytit rozumy od jiných, neb na pokusy není čas a ani moc materiálu :-)
Zkoupil jsem 3 funkoptery. Víc jich možná aní není.

Zdarec Supan


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přijímač S8R do heli?
PříspěvekNapsal: čtv 09.03.2023 20:13 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
supan píše:


Znovu si přečti, co jsem ti napsal.
Tohle nemůžeš stabilizovat elektronikou! A už vůbec ne stabilizací pro plošníky.
Musel bys mít jinou rotorovou hlavu. Jiná rychlá serva, která stačí reagovat.
Prostě představuješ si to jako Hurvínek válku.
Zapomeň na přestavbu něčeho, o čem nemáš znalosti.
Nauč se lítat na simulátoru. Až budeš viset proti sobě a nebude ti dělat problém přechod z dopředného letu do visu a přistání na cíl, začni s tímhle a za naprostého bezvětří.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přijímač S8R do heli?
PříspěvekNapsal: pát 10.03.2023 10:38 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2010
Příspěvky: 142
Bydliště: Ostrava Poruba
Obrázky: 0
dudaj píše:

Znovu si přečti, co jsem ti napsal.
Tohle nemůžeš stabilizovat elektronikou! A už vůbec ne stabilizací pro plošníky.
Musel bys mít jinou rotorovou hlavu. Jiná rychlá serva, která stačí reagovat.
Prostě představuješ si to jako Hurvínek válku.
Zapomeň na přestavbu něčeho, o čem nemáš znalosti.
Nauč se lítat na simulátoru. Až budeš viset proti sobě a nebude ti dělat problém přechod z dopředného letu do visu a přistání na cíl, začni s tímhle a za naprostého bezvětří.


Ahoj, na simu se učím. To je základ.
Jako Hurvínek si to nepředstavuji a proto se ptám. Co jak a proč.
Tak Tě tedy prosím, abys mi vysvětlil proč to nejde.
Rozdíl v hlavě je jen ten, že nemá naklápění úhlu lístů?
Ocasní vrtulku řídím kanálem a o směr stabilizaci se stará stávající gyro.
Klonění a o bočení ovládám dvěma kanály stejně jako u jiných koptér. Pokud se mýlím tak mne oprav.
Pokud dokážu ( naučím se) stabilizovat rukama tyto dva kanály se stávajícími servy, musí to jít i pomoci stabilizačního sys.
Proč tedy nemohu použít stab systém pro tyto kanály?
A co znamenají výrazy elektronická stabilizace a mechanícká stabilizace?
A proč to nelze stabilizov stab pro plošníky, když se to ovládá jako plošník?


Děkuji.

Supan


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přijímač S8R do heli?
PříspěvekNapsal: pát 10.03.2023 16:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Elektronická stabilizace stabilizuje elektronicky, mechanická mechanicky. :) Mechanická stabilizace jsou ta černá pádla (udržují rovinu rotace aerodynamicky a jako setrvačník). Elektronická stabilizace dělá "to samé", ale setrvačník je nahrazen pidi gyroskopy.

S8R by se na FunCopter teoreticky mohl použít pokud jsou táhla ovládající hlavní rotor kolmo na sebe, což asi jsou a přijímač bude muset být rovnoběžně s osou jednoho a kolmo na druhé táhla cykliky - pokud se dívám na fotky tak podélné uložení S8R by mohlo fungovat. Smysl by mohlo dát použití S8R v režimu "Autolevel", jinak mechanická stabilizace (která "drží" model v "nastavené" poloze) nebude horší jak ta elektronická (u S8R režim stabilizace, alias "vypínač větru").

Pokud ti má S8R pomoct se začátkem lítáním s FunCopter, tak vidím dudajovy obavy jako oprávněné. Rozlítat FunCopter s S8R bude chtít mít tenhle vrtulník dost pod kontrolou. Zalítaný a seřízený FunCopter + S8R pak asi může být k ovládání jednodušší. Ale...

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přijímač S8R do heli?
PříspěvekNapsal: pát 10.03.2023 18:45 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2010
Příspěvky: 142
Bydliště: Ostrava Poruba
Obrázky: 0
Ahoj,

Děkuji za odpověď přikrylm,

hlavně za : Elektronická stabilizace stabilizuje elektronicky, mechanická mechanicky. :) Mechanická stabilizace jsou ta černá pádla (udržují rovinu rotace aerodynamicky a jako setrvačník). Elektronická stabilizace dělá "to samé", ale setrvačník je nahrazen pidi gyroskopy.

Toto info mne posunuje dále. Ty omezení s S8R Jak píšeš jsem předpokládal. Ale nebyl jsem si jist.
Vypínač větru může pomoct s přistáním z visu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přijímač S8R do heli?
PříspěvekNapsal: pát 10.03.2023 21:21 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Použij Google a hlavu.
Fakt se toho musíš dost naučit o helinách.

Helina nelétá jako plošník a ani se tak neovládá, přesto že to na první pohled tak vypadá.

Ona mává listy. Není to vrtule! Najdi si co je cyklické řízení.
V naklopení heliny je díky otáčivému pohybu listů vždy určitý předstih, kdy mávne víc, nebo míň.
To prostě žádná stabilizace na letadla neumí.
Rozkmitá se to podle svislé osy tak nechutně, že to zrušíš během pár vteřin.
Aktuálně mám doma asi 3 heliny od 250 do 600 a mám jak FBL, tak padlové a řídil jsem i různé zjednodušené systémy mechanických stabilizací.
Na FBL stabilizační (elektronické) jednotce se nastavuje asi 10 parametrů - přesně. Bez toho neodstartuješ
Takže přestaň vymejlšet nesmysly.
simulátor tě létat nenaučí. Naučí tě reagovat rychle a správným pohybem páky. Jinak létání v simulátoru je mnohem jednodušší.
U Heliny musíš řídit v jednom okamžiku 4 funkce. A okamžitě. Helina se dá najevo změnu drobným naklopením a pokud okamžitě nezareaguješ, rozletí se.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Na videu létá poměrně ve větru. Problémy se stabilitou nevidím.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přijímač S8R do heli?
PříspěvekNapsal: sob 11.03.2023 11:18 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
I když je elektronická regulace netriviální záležitost nedělal bych z ní nějakou magii, či jadernou fyziku.
Nutnost naprosto přesného nastavení regulace (protože jinak TO spadne) je nesmysl, i když je pravda, že nevhodným nastavením lze udělat model tak nestabilním, že se nedá ovládat. U jednodušších stabilizací vrtulníků stačí nastavit parametry asi tak dva. Pravda tyhle jednotky nejsou nijak excelentní, ale stabilizují.

V případě FunCopter BUDE stabilizace shodná se stabilizací plošníku (jedno servo otáčení kolem příčné osy, jedno kolem podélné). S8R by nejspíš vrtulník (s pevným náběhem listů) bez mechnické stabilizace nezvládl, ale spolu s tou mechanickou by TO jít mohlo. Jak jsem psal, vypnout se dá vždycky.

(mám praktickou nastavovací zkušenost na kopteře s KK, NAZA + tak nějak obecně s BetaFlight jednotkama, na vrtulnících mechnika, Spirit Pro a Pixhawk)

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přijímač S8R do heli?
PříspěvekNapsal: sob 11.03.2023 21:44 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
prikrylm píše:
U jednodušších stabilizací vrtulníků stačí nastavit parametry asi tak dva. Pravda tyhle jednotky nejsou nijak excelentní, ale stabilizují.



Které máš na mysli konkrétně?
Doufám, že nemyslíš již vyrobené stabilizace pro konkrétní vrtulníčky, protože ty jsou již přímo vyrobené pro konkrétní helinu a tudíž není potřeba prakticky nic nastavovat!
Na každé stabilizaci, která není určena pro daný typ heliny musíš nastavit velikosti výchylek serv, rychlost reakce otáčení kolem os, rozsah kolektivu.
Už tohle jsou 4 parametry nutné. K tomu ocas.

prikrylm píše:

V případě FunCopter BUDE stabilizace shodná se stabilizací plošníku (jedno servo otáčení kolem příčné osy, jedno kolem podélné). S8R by nejspíš vrtulník (s pevným náběhem listů) bez mechnické stabilizace nezvládl, ale spolu s tou mechanickou by TO jít mohlo. Jak jsem psal, vypnout se dá vždycky.


No nesouhlasím, ale i kdyby, co očekáváš že tím získáš? Jako že bude viset víc rovně, než zajistí mechanická?
Nebo že při dopředném letu a uvedením páky do neutrálu, se helina zastaví?
Ty máš nějakou helinu s padlama, co není stabilní? Pokud ano zkoušel jsi měnit hmotnost padel?
Celej nápad mi připadá stejnej, jako když budu chtít udržovat nakláněním hrnce s vodou vodorovnost hladiny vody :wink: .
Navíc přemýšlet o zásahu do fabrického vrtulníku, když jsem s ním ještě neletěl, je jako sundavat si kalhoty, abych si je nenamočil, přesto že v okolí není voda.
Takže teoretická diskuze o ničem.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přijímač S8R do heli?
PříspěvekNapsal: ned 12.03.2023 15:16 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2010
Příspěvky: 142
Bydliště: Ostrava Poruba
Obrázky: 0
dudaj píše:

Které máš na mysli konkrétně?
Doufám, že nemyslíš již vyrobené stabilizace pro konkrétní vrtulníčky, protože ty jsou již přímo vyrobené pro konkrétní helinu a tudíž není potřeba prakticky nic nastavovat!
Na každé stabilizaci, která není určena pro daný typ heliny musíš nastavit velikosti výchylek serv, rychlost reakce otáčení kolem os, rozsah kolektivu.
Už tohle jsou 4 parametry nutné. K tomu ocas.



No nesouhlasím, ale i kdyby, co očekáváš že tím získáš? Jako že bude viset víc rovně, než zajistí mechanická?
Nebo že při dopředném letu a uvedením páky do neutrálu, se helina zastaví?
Ty máš nějakou helinu s padlama, co není stabilní? Pokud ano zkoušel jsi měnit hmotnost padel?
Celej nápad mi připadá stejnej, jako když budu chtít udržovat nakláněním hrnce s vodou vodorovnost hladiny vody :wink: .
Navíc přemýšlet o zásahu do fabrického vrtulníku, když jsem s ním ještě neletěl, je jako sundavat si kalhoty, abych si je nenamočil, přesto že v okolí není voda.
Takže teoretická diskuze o ničem.



Milý dudaji,
tohle téma je o diskuzi na dané téma, s možnosti rozšířit si vědomosti a zkušenosti o znalosti ostatních.
Není o tom, prezentovat svůj vlastní postoj k dané problematice.
Tvůj postoj je mi již znám. Není potřeba, aby ses nadále v tomto tématu rozepisoval.
Pokud však můžeš přispět nějakým vysvětlením, zkušenosti, či praktickou radou, rád si to přečtu.
Měj se hezky a pokud možno drž mi palce, protože cesta je cíl :-)
Supan


Naposledy upravil supan dne ned 12.03.2023 15:17, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přijímač S8R do heli?
PříspěvekNapsal: ned 12.03.2023 15:16 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2010
Příspěvky: 142
Bydliště: Ostrava Poruba
Obrázky: 0
prikrylm píše:
I když je elektronická regulace netriviální záležitost nedělal bych z ní nějakou magii, či jadernou fyziku.
Nutnost naprosto přesného nastavení regulace (protože jinak TO spadne) je nesmysl, i když je pravda, že nevhodným nastavením lze udělat model tak nestabilním, že se nedá ovládat. U jednodušších stabilizací vrtulníků stačí nastavit parametry asi tak dva. Pravda tyhle jednotky nejsou nijak excelentní, ale stabilizují.

V případě FunCopter BUDE stabilizace shodná se stabilizací plošníku (jedno servo otáčení kolem příčné osy, jedno kolem podélné). S8R by nejspíš vrtulník (s pevným náběhem listů) bez mechnické stabilizace nezvládl, ale spolu s tou mechanickou by TO jít mohlo. Jak jsem psal, vypnout se dá vždycky.

(mám praktickou nastavovací zkušenost na kopteře s KK, NAZA + tak nějak obecně s BetaFlight jednotkama, na vrtulnících mechnika, Spirit Pro a Pixhawk)



Děkuji pane!!

:-)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz