Switch to full style
Motory, gyra, serva, regulátory, stabilizátory, ale i ložiska a jiné obecné technické problémy
Odeslat odpověď

3Digi FBL

sob 20.02.2016 8:25

Vlákno o této bezpádlové jednotce jsem tady nenašel, proto zakládám.

Bezpádlo vyrábí známá firma R2 prototyping, která vyrábí například JLog a další.

Jednotku jsem obdržel v papírové krabičce, kde se kromě jednotky nachází ještě 2 čtverečky oboustranné lepicí pásky pro přidělání a nějaký molitan chránící jednotku při nešetrném zacházením ještě před vybalením. Papírová krabička nemá nádech luxusu a vypadá trochu lacině…vlastně…ona i bude ;)

Elektronika jednotky je umístěna v plastové krabičce se servokonektory vyvedenými nahoru. Servokonektorů je dostatek i pro velkou heli (lze zapojit zdvojené napájení i záložní baterku/kondenzátory). Kromě servokonektorů je z krabičky vyveden microUSB konektor pro programovani jednotky, slot pro microSD kartu (ano, čtete správně), dva konektory pro Spektrum satelity a také dva otvory, pod kterými jsou schovány diody signalizující stav jednotky v zapnutém stavu(připravenost k letu, atd....). Krabička je z kvalitního plastu a mám z ní celkově dobrý pocit.
Jednotku lze nastavovat buď přes SW v počítači, nebo přes telefon přes Bluetooth.

Jednotka nepodporuje klasické zapojení přijímač-FBL, je tedy třeba využít sběrnicový protokol některých výrobců - S.BUS, UDI, exBUS, PPM, SRXL V3, SRXL V8 (Graupner), 2x Spektrum satelity.

Software je transparentní, většinu parametrů protřelý uživatel zná. Okno softwaru se dá přepínat mezi třemi režimy (simple, normal, expert), které určují, do kolika parametrů může uživatel zasáhnout. Například případě základního zobrazení Simple má uživatel k dispozici pro vrtulku i hlavu jen dva parametry - Zisk a Agilitu. Já jsem vlastně do jiných parametrů při nastavení ani nezasahoval.
V případě neznalosti má uživatel možnost nahlédnout do nápovědy, která je více než dostatečná. S prvotním nastavením heli pomůže průvodce a zvládnete to za pár minut. Některé kroky v nastavení pro mě byly trochu nezvyklé, ale bylo to spíš o tom, že jsem daný proces na této jednotce dělal poprvé a každá jednotka má tento postup trošku jiný. Druhou jednotku jsem už nastavil bez mrknutí oka.
Co se týká nastavení parametrů PID regulace, tak jsem využil předdefinované presety pro danou velikost heli. Na výběr je heli o délce listů 380, 450, 500, 600, 700.

Pro ladění heli za letu lze využít buď 3 Parametr Sets (banky), nebo ladění pomocí volných kanálů, ke kterým můžete přiřadit libovolný parametr bezpádla. V mém případě bylo po provedení nastavení pomocí presetu nutno zasáhnout pouze do zisků a rychlostí rotací v jednotlivých osách. Heli nyní létá k mé plné spokojenosti. Vrtulka nemá problém ani s vyšším přídělem točivého momentu, piruety jsou za všech okolností konstantní. Cyklika chodí dobře, bez jakýchkoliv zakmitnutí nebo zavlnění. Výškovka zasekává tak, jak bych si představoval – ostře bez překmitu nebo dojezdu. Pro zlepšení letových vlastností doporučuje výrobce udělat trimflight, vrtulník však nelétal vůbec špatně i bez něj.

Plusy jednotky:
- Jednotka pracuje od 1.7V, takže nehrozí jakýkoli brownout
- Na jakýkoliv volný kanál lze přiřadit parametr, který mohu za letu ladit (např. mám 8 volných kanálů, jsem za letu schopný ladit 8 parametrů)
- K počítači se připojuje přes microUSB. USB kabel zároveň 3Digi napájí, takže není třeba zapínat celý vrtulník (vyndávat listy držáku, rovnat je,...)
- Po zasunutí microSD karty lze po letu načítat z jednotky opravdu VELKÉ množství informací, které jednotka logovala v průběhu letu. Dá se udělat opravdu kompletní diagnostika letu a vrtulníku.
- Letový projev

Mínusy jednotky:
- Nemá záchranu
- Nepodporuje „klasické“ zapojení přijímače přes balík kabelů

S jednotkou jsem spokojen a plánuji ji pořídit do všech mých heli. Letový projev mi vyhovuje, jednotka na mě celkově působí dobrým dojmem.


Letové video:

https://www.youtube.com/watch?v=z-U0zqRNhHM
Přílohy
3Digi.jpg
3Digi v krabičce

Re: 3Digi FBL

sob 20.02.2016 15:03

Když si ji koupím, tak mi to bude taky tak krásně lítat? Moc pěkný. Jen škoda té záchrany.

Re: 3Digi FBL

sob 20.02.2016 15:39

Hele tady ji prodává: http://www.chilliheli.com/index.html

Re: 3Digi FBL

sob 20.02.2016 15:53

Vsak to taky Bozda inteznivne uci litat uz skoro rok.

Re: 3Digi FBL

sob 20.02.2016 18:39

Junker83 píše:Když si ji koupím, tak mi to bude taky tak krásně lítat? Moc pěkný. Jen škoda té záchrany.

To chce asi vyzkoušet. Obecně jsou piloti spokojeni :-)

Re: 3Digi FBL

ned 27.03.2016 11:42

Tak dneska zálet 3Digi v Goblinovi 380. Jako výchozí nastaveni pouzit preset 380 od vyrobce. Po doladeni zisku a rotaci heli letá dle představ. Zvlášť dobře se mi heli řidí v piruetach :-)

[img]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160327/0184f997b0f919f1c2229f6bc6321e72.jpg[/img]

Re: 3Digi FBL

úte 29.03.2016 19:26

Celkem mě to zaujalo.Rád bych si o tom přečetl víc.Našel jsem ENG manual ale protože by to bylo případně moje první bezpádlo tak mi to bohužel nestačí.Existuje český návod? Nastavit bych to asi zvládl i tak ale chtěl bych si to nejdřív pořádně prozkoumat.

Re: 3Digi FBL

úte 29.03.2016 20:17

Netušíte, je záchrana aspoň v plánu, nebo se s ní vůbec nepočítá?

Re: 3Digi FBL

stř 30.03.2016 6:54

dagx píše:Celkem mě to zaujalo.Rád bych si o tom přečetl víc.Našel jsem ENG manual ale protože by to bylo případně moje první bezpádlo tak mi to bohužel nestačí.Existuje český návod? Nastavit bych to asi zvládl i tak ale chtěl bych si to nejdřív pořádně prozkoumat.

Cesky manual, bohuzel, neni. Existuje pouze cesky Tunning guide, coz je navod na ladeni. Kdyz to dela tohle, pridej/uber tento parametr, atd. Je to celkem pekne napsano, tak na to mrkni. Da se stahnout na strankach chilliheli. Je tam par formalnich chyb, ale to jde prehlidnout....

Re: 3Digi FBL

stř 30.03.2016 6:57

petrfm píše:Netušíte, je záchrana aspoň v plánu, nebo se s ní vůbec nepočítá?

Zachrana v planu je, ale myslim, ze nebude implementovana ani v radech mesicu. Tady tu informaci mam ve formatu "jedna baba povidala", takze k tomu tak pristupuj. Vyrobce nepusti vsechny informace. V nejblizsi dobe bych ji ale neocekaval....

Re: 3Digi FBL

sob 09.04.2016 20:47

BORN_TO_GRILL píše:Tak dneska zálet 3Digi v Goblinovi 380...

http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016032 ... 321e72.jpg


Jinak ta tuningová kapotáž vypadá pěkně.

Re: 3Digi FBL

sob 18.06.2016 7:29

Tak kluci z R2 dodelali stejne, jako Spirit a Spartan, moznost ladit vsechny parametry FBL, vcetne setupu pro novou heli, z Jeti radia. Prikladam obrazek z jejich stranek, protoze Jeti nemam :-)

[img]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160618/b66d8d91cbd01b5403a68d7f73ad8793.jpg[/img]

Re: 3Digi FBL

sob 18.06.2016 8:37

A co zachrana,bude?


Sent from my iPhone and I will remove the signature

Re: 3Digi FBL

sob 18.06.2016 9:29

Teď dělají governor. Další plány prý až potom

Re: 3Digi FBL

stř 13.09.2017 17:37

ahoj lita tu jeste nekdo 3digi? poridil jsem ho do chase 360 ale bohuzel se peru s nastavenim jsou tam tri tipy desky cikliky po 120 ale bohuzel ani u jedny kdyz spravne zapojim serva dle obrazku tak to nechodi kolektiv jo ale aile a ele nechodi tak jak by melo... kdyz prehodim servo 2/3 a pouziju nastaveni sr3 2v 120 tak se vse hejbe jak ma ale mam prohozeny serva coz si myslim neni uplne spravne a hlavne uplne neodpovida nakres vrtulniku.... co stim ? uz mate nekdo ozkousenou zachranu? na YT je videi s 3digi poskromnu:(
Odeslat odpověď