Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 85 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Stopa listů - prakticky
PříspěvekNapsal: úte 23.09.2014 15:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
Zdar. Nevím, jestli můžu jako začátečník poradit. Když tak mě prosím opravte, pokud přečtete něco špatného.
Poměrně nedávno jsem si poskládal svůj první vrťas - HK. Začal jsem tím, že jsem podle manuálu k T-rexovi nastavil přesně táhla a to tak, že jsem k rozteči středů oček na táhlech přičetl 2x poloměr (neboli 1 průměr) vnějšího obvodu očka táhla a mohl jsem měřit přes očka celkovou délku - pohodové a přesné. Pak jsem chtěl co nejlíp seřídit desku cykliky, tak jsem sondoval na netu co a jak. Udělal jsem to podle tohoto videa - https://www.youtube.com/watch?v=iUAluAxRi4Q Páky po nasazení na serva nebyly úplně kolmo k hlavní hřídeli, ale pomocí té stahovací pásky, jak bylo ukázané na videu, jsem pomocí subtrimů na vysílačce vyrovnal desku cykliky tak dobře, že páky nakonec byly ve stejné rovině a deska cykliky chodila ve všech úrovních naprosto stejně rovně. Jen kvůli tomu, že jsem 2 ze všech táhel na rotorové hlavě neodcvaknul a nezměřil pořádně, tak jsem měl při záletu kamarádem stopu listů rozhozenou. Stejně jsem si to nedávno všechno pořádně prošel a nastavil znovu, takže to snad mám v cajku. Stopa listů OK. I když tu měrku na měření úhlu náběhu listů koupit musím, swashmix jsem nastavil od oka... A lítá to dobře. :)
Edit: samozřejmě vím, že na seřízení desky cykliky jsou přípravky, ale pomocí pásky je to taky OK a jako bonus je to, že se nemusí rozebírat rotorová hlava.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Stopa listů - prakticky
PříspěvekNapsal: úte 23.09.2014 16:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
To už se tady zbytečně rozepisuješ. Špatná stopa listů je problém jen v nastavení táhel ke gripům. Délka táhel od serv nebo kolmost pák serv na to nemá vliv. Stopa se nastavuje při roztočeném rotoru, protože vliv má i různá "kvalita" listů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stopa listů - prakticky
PříspěvekNapsal: úte 23.09.2014 16:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
No právě, ale pokud jsou táhla přesně podle návodu a deska cykliky chodí jak má, tak problém nemusí nastat. Proto jsem psal, jak jsem si to nastavil a běží to OK.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stopa listů - prakticky
PříspěvekNapsal: úte 23.09.2014 19:38 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 12.1.2013
Příspěvky: 1444
Bydliště: Pardubice
JosefSvejk píše:
............. Stopa se nastavuje při roztočeném rotoru, protože vliv má i různá "kvalita" listů.


S tím nesouhlasím... Nikdy jsem neladil stopu listů při roztočeném rotoru a to proto že když jsem to roztočil už nebylo co seřizovat.. Pokud se při seřizování mechaniky postupuje precizně a délka táhel od cykliky ke gripům se nastaví pomocí úhloměru tak aby na obou listech byl stejný úhel na stejném natočení listu (dám list nad ocasní trubku změřím, pak nad trubku otočím druhý list, opět změřím) tak bude stopa na 100% dokonalá..

_________________
Goblin 500 Spirit@MiniProtos Spirit@Oxy3 Spirit@Taranis + Xlite RC@ www.arcitimer.com


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stopa listů - prakticky
PříspěvekNapsal: úte 23.09.2014 19:45 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2009
Příspěvky: 397
Bydliště: SR
Arcicorsa píše:
S tím nesouhlasím... Nikdy jsem neladil stopu listů při roztočeném rotoru a to proto že když jsem to roztočil už nebylo co seřizovat.. Pokud se při seřizování mechaniky postupuje precizně a délka táhel od cykliky ke gripům se nastaví pomocí úhloměru tak aby na obou listech byl stejný úhel na stejném natočení listu (dám list nad ocasní trubku změřím, pak nad trubku otočím druhý list, opět změřím) tak bude stopa na 100% dokonalá..

presne tak...
ak niekto nastavuje stopu listov pri roztocenom rotore a nezaujima ho, ze listy potom maju rozdielne uhly, tak tym v skutocnosti len maskuje fakt, ze ma helina nejaky problem na rotore.

_________________
KASAMA Srimok 90N CYBERHEAD + SPIRIT
TREX 450PRO + Beast
Futaba T14SG 2,4GHz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stopa listů - prakticky
PříspěvekNapsal: úte 23.09.2014 19:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Snad ano. Ale já neumím být tak precizní a taky létám stroje se zemědělskými vůlemi, takže mi vyhovuje ten "dynamický" způsob :) .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stopa listů - prakticky
PříspěvekNapsal: úte 23.09.2014 20:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2010
Příspěvky: 2308
Bydliště: Liberec
Tak pánové, vzal jsem to z gruntu.
Hezky celé znova od nastavení 90° na servech. Původně jsem to chtěl nechat na zimu, ale pak mi to nedalo. Dvě hodiny práce včetně rekalibrace 3GX. (trvalo to dvě hodiny, protože jsem ještě vyndaval serva a umravňoval kabeláž).
Zítra mi snad v práci někdo vyrobí přípravek na nastavení délek táhel od pák serv. Víte co. Ten "hrnek" nebo swash level tool. Bez něj nemůžu pokročit.
Pak znovu délku táhel ke gripům a mělo by to být. Venku stejně fučí jak blázen, tak se nebudu pouštět do záletu, že?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stopa listů - prakticky
PříspěvekNapsal: úte 23.09.2014 21:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Ticcino píše:
Zítra mi snad v práci někdo vyrobí přípravek na nastavení délek táhel od pák serv. Víte co. Ten "hrnek" nebo swash level tool. Bez něj nemůžu pokročit.


Vidíš, tohle neřeším. Podívám se ze všech stran a nastavím to i bez "hrnku". Oko vidí, oko není .... 8O . Nemám ale všeobecně rád moc přípravků, otáčky neměřím, vždycky to nějak složím a lítám... :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stopa listů - prakticky
PříspěvekNapsal: úte 23.09.2014 23:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2010
Příspěvky: 2308
Bydliště: Liberec
Já s tebou obecně souhlasím. I mně to lítalo. Ale chtěl jsem to mít pinktlich. Schválně jestli poznám rozdíl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stopa listů - prakticky
PříspěvekNapsal: stř 24.09.2014 5:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2009
Příspěvky: 397
Bydliště: SR
Podla mna... nepoznas :)
Ale aj tak je dobre mat helinu v poriadku a spravne nastavenu. Ty to sice nepoznas, ale mechanika to asi pozna, hlavne z dlhodobeho hladiska.

_________________
KASAMA Srimok 90N CYBERHEAD + SPIRIT
TREX 450PRO + Beast
Futaba T14SG 2,4GHz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stopa listů - prakticky
PříspěvekNapsal: stř 24.09.2014 8:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2010
Příspěvky: 5680
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
Arcicorsa píše:
S tím nesouhlasím... Nikdy jsem neladil stopu listů při roztočeném rotoru a to proto že když jsem to roztočil už nebylo co seřizovat.. Pokud se při seřizování mechaniky postupuje precizně a délka táhel od cykliky ke gripům se nastaví pomocí úhloměru tak aby na obou listech byl stejný úhel na stejném natočení listu (dám list nad ocasní trubku změřím, pak nad trubku otočím druhý list, opět změřím) tak bude stopa na 100% dokonalá..



Děláš, jako bys doma neměl (pádlovýho) maxira. :lol:

Btw, to precizní seřizování je jedna věc, ale rozdílná kvalita listů ( a to bohužel se podaří trefit blbej pár i u echt výrobců) Ti tohle celé oprvdu rozhodí. No a pak je na Tobě, jestli budeš lítat s tím že každej list má jinej odpor, chodí s jiným úhlem náběhu, chodí o trošku víc vzadu .... a nebo jestli listy reklamuješ. Už z principu takovejhle pár listů na heli nepatří. A pak stačí základní nastavení při prvotním seřizování.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stopa listů - prakticky
PříspěvekNapsal: stř 24.09.2014 17:45 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 12.1.2013
Příspěvky: 1444
Bydliště: Pardubice
OPR píše:
Děláš, jako bys doma neměl (pádlovýho) maxira. :lol:


Pravda :lol: tam nic jiného nezbývá :wink: .. Jinak s tím listím mám asi kliku ale vše co mám na FBL strojích zatím nebylo třeba seřizovat na letišti.

_________________
Goblin 500 Spirit@MiniProtos Spirit@Oxy3 Spirit@Taranis + Xlite RC@ www.arcitimer.com


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stopa listů - prakticky
PříspěvekNapsal: pát 26.09.2014 19:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2010
Příspěvky: 2308
Bydliště: Liberec
Tak jo, nechal jsem si v nástrojárně udělat "hrnek".
Vypadá sice dobře, ale díra uprostřed letí oproti rovině o půl stupně. To se nezdá jako moc, ale znamená to, že deska cykliky bude nakloněná o půl milimetru. Blb jsem si nenechal vyznačit kterým směrem letí, abych s tím mohl počítat při seřízení táhel. S hrnkem jsem chvíli na hlavním hřídeli točil a odhadl jsem, aby mi ten půlstupeň směřoval předozadně.
Pak jsem doladil táhla.
Zdá se, že se dílo podařilo.
Následovala stopa listů teoreticky. Tj měření úhlu náběhu při listu vpředu, vpravo, vzadu, vlevo. Pozitivní je, že chodí oba listy stejně. Blbý je to, že úhly jsou 0/-1/0/+1. V pořadí jak jsem napsal, čili list vpředu, vpravo, vzadu, vlevo.
Co to znamená? Jednak to, že deska cykliky není vodorovně, ale nakloněná předozadně. To jsem věděl. Přípravek hrnek je blbej. Ale to přece není jediná příčina. Co když mám celou heli nakřivo?
A dotaz zní, jak vyrovnáváte heli před měřením úhlu listů? Dáte na stůl, že? To jsem udělal. Stůl mám vodorovně, ale podvozek heli letí o stupeň.
Takže já heli vyrovnávám na domek ocasní trubky- tam co mám líplou řídící jednotku.
Vím, teď někdo napíše, že je to fuk. Já vím že to bude lítat, ale my puntičkáři to chceme mít přesně. Tak jak to děláte?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stopa listů - prakticky
PříspěvekNapsal: pát 26.09.2014 19:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2010
Příspěvky: 5680
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
Dělám to tak že při nulovém kolektivu do díry pro šroub, strčím drát nebo šroubovák. Ten rovnoběžně poměřuji s hlavní hřídelí. Takhle naladím oba listy do přesný nuly ( nejideálnější rovnoběžnosti s hlavní osou) , třeba právě nad ocasní trubkou. Pak jsi vezmu dvě uhlové měrky takový ty klasický za 3,50,- :) nastavím si na obou 12° a upravuju hodnotu kolektivu v bezpádle, nebo ve swash mixu, dokud se mi hrany měrek nesrovnají. Může to stát z kopce sebevíc, dokonce vrtulník může mít ulomený dvě nožičky a pořád to bude seštelovaný jak když střelí. 8O


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stopa listů - prakticky
PříspěvekNapsal: pát 26.09.2014 19:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2010
Příspěvky: 2308
Bydliště: Liberec
Počkej počkej, do díry v gripech strčíš kolík a měříš.
To není uplně blbý.
Vyzkouším, promyslím.

Edit: Tak jsem to promyslel. To je sakra dobrej tip. Jen to chce dobrý oko. Delší kolík a nástavec na prodloužení hlavního hřídele pro nás pidlooké.
Někdo kdo to dělá jinak?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 85 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz